Ali koja je generalno suštinska razlika između Gazele i Kiowe ? ako se ne varam Gazele koristi još uvijek i Francusko RZ. Ne bih podcijenjivao gazelu, već bi krivio one vas glavonje koji nisu modernizirali taj helikopter više od 25 godina. On je odlična platforma koja uz određene modifikacije može doći do standarda Kiowe. Da se ubaci unutra termovizija, nova optronika, modernije naoružanje, raznovrsni senzori itd. Tako ja gledam, mali borbeni helikopter je mali borbeni helikopter, to je platforma, na tebi je kako ćeš tu platformu nadograditi i kakve ćeš joj mogućnosti pružati. Ne vjerujem da je Kiowa nešto posebno otpornija na obaranje od recimo Gazele. Ja osobno žalim što raspadom SFRJ određen broj Gazela nije ostao u RH i da se nad njima sprovede široka modernizacija.
S tim da, koliko god to bilo ironično, Gazele , pa makar i ovakve sa maljutkama su bolje nego Kiowe bez naoružanja. Naoružanje je svakako u ozbiljnom planu kad pričamo o budućim hrvatskim Kiowama, ali proći će barem 3 godine dok se to sve ne kompletira. Do tada, ne vidim neke velike borbene mogućnosti Kiowe spram Gazele sa maljutkama. Možda se varam, ali tako mi ispada.
Uostalom, kad pogledam mnoge sukobe u zadnjih 30 godina, i mnogo ozbiljniji helikopteri od Gazele i Kiowe su padali ko kruške od strane Strela, Igli , a da ne pričamo o suvremenijim PZO sredstvima. Valja baciti oko samo na Ukrajinu, Ukrajinci u par dana doslovno ostali bez 80% svojih operativnih letećih topovnjača mi-24.
Pitam se kolika je uopće isplativo slati jurišne helikoptere u borbena djelovanja kada su u pitanju mala ratna zrakoplovstva slabih država i kada je broj aparata koje posjeduješ veoma limitiran na maks 10-15 komada. Da li se isplati riskirati obaranje za cilj koji možda možeš eliminirati i drugim metodama ?
Drago mi je zbog Kiowa, osobito što smo ih dobili praktički besplatno, ali da je sad to neki wunderwaffe, pa baš i nije, pogotovo ako ih se ozbiljno ne naoruža sa suvremenim zrak-zemlja i zrak-zrak sredstvima.
|