Da i takvim kemijanjem radiš sam sebi štetu, po pitanju vojnog zrakoplovstva, a i civilnog.... packi iz Brisela nema samo dok se ispunjavaju obaveze, kad ispadne da ne možeš ili nemaš ono što si trebao imati onda više nema toleriranja "skrivenih" troškova.... bilo kako bilo, Hrz trenutno leti nadzvučnim zrakoplovima koji formalno ispunjavaju deklarirane ciljeve, a cijena njihove eksploatacije je minimalna....
nista ja ne zelim da dokazem nego samo konstantujem da je do sada sve oko ove nabave totalna nepoznanica i da nitko jos, bar ovde na forumu nema pojma sta se dobilo i u kojem stanju je to sto se dobilo a o tih 185 miliona da niti ne pricam.
kazes nase insistiranje na ICAO opremi, pa ako nemaju bar tu sposobnost onda je sve jos banalnije. oprema za ICAO je sitnica ako se gleda ostala oprema i naoruzanje samih aviona. koliko od tih 185 miliona ce biti odvojeno za ICAO opremu???
ајде сад ми реци колико кошта набавка оних х145, шта све иде од опреме и у ком броју и све остало што тражите од овог уговора са русима. шта, није објављен уговор? па како то, то су напредне западне земље...
Nekako mislim da bi neko od novinara,pa cak mozda i od nas trebao da posalje zvanican upit zemlji nadleznoj za taj ugovor.Verujem da bi dostavili podatke samo niko ne pita
Tamo je sasvim normalno da MO posaljete upit sa na primer pitanjem o odredjenom avionu sa tim i tim serijskim brojem koliko je naleteo,u kom je trenutno statusu i slicno i ministarstvo salje odgovor
To je naravno za nase drzave misaona imenica,ne samo to i neke prostije stvari.Na primer u V.Britaniji za 10tak funti mozete iz njihove uprave nadlezne za registraciju auta dobiti kopiju kompletne dokumentacije svog auta,a kod nas...
Mislim da to nije samo do mentaliteta ovog podneblja vec se uzasno dosta mulja na svim poljima pa je najbezbednije ne dati nista i praviti se lud
zixo ::Мени је реалније да ако се узимају нови Ф-16 да то буду Блок 52 који је ипак јефтинији и који се такође још произоди. Ф-16В је и стандард за модернизацију а Бахреину још увек није испоручен ниједан авион па не знамо како ће се та еврзија показати у екслпоатацији.Po hrvackim novinama ni jedan novinar nije uspeo objasniti dali SAD nudi nove F-16V ili F-16 Blok 70 odnosno neki pišu da je to jedno i isto.
Činjenica je ovakva:
1. F-16 Blok 70 je moguče kupiti samo ako se u Indiji postavi linija za proizvodnju F-16 Blok 70 !!! A to znači od Indijaca ne od SAD. Naravno samo u primeru ako će se Indijci odlučiti da uzmu F-16 B70 kao buduči srednji lovac, jer u protivnom LM tamo neće postaviti tvornice.
2. F-16V je nadogradnja polovnih F-16A/C MLU ili F-16 C/D CCIP odnosno nadogradnja novih F-16 Blok 50/52 sa radarom AN/APG-83 SABR što je verovatno ponuđeno Hrvatima. I to se može uraditi u pogonima LM u SAD. Inaće proizvodnja F-16 Blok 50/52 se polako završava, jer novih naruđbina nema. Kapaciteti se preusmeravaju na proizvodnju F-35. F-16 Blok 60 koji imaju u UAE nije na prodaju od LM jer su tu modernizaciju platili u UAE samo za njih.
Proizvodnja odnosno nadogradnja na F-16V će se seliti iz Forth Worth, Texas u ovaj mali pogon u Greenville, Južna Karolina. http://grnol.co/2h1zpmm
F-16 Block 70 je samo za Indiju. To je oznaka jos od MMRCA tendera.
F-16V je najnovija, poslednja varijanta koja se nudi kupcima sirom sveta, bilo kao novoproizvedeni avion, bilo kao paket modernizacije postojecih aviona starije generacije.
Sto se tice Hrvatske, jasno je da ce im biti ponudjeni polovni avioni, obzirom na ogranicenja u budzetu.
^ Ja ipak mislim glede na cenu 1,1 milijarde $, da je SAD dala ponudu Hrvatima za novi F-16 Blok 50/52 + radar SABR = F-16V. Pošto se piše po novinama da SAD nije u ponudu uključila i naoružanje. Neznam tačno što ima u ponudi verovatno pored 12 letelica, jedan trenažer, dva rezervna motora, oprema za održavanje i pripremu na letenje te školovanje pilota.
Neznam koliko je F-16 MLU ili F-16 CCIP uopšte moguče nabaviti, pošto Rumuni traže još 24 aviona. A prvih 12 su nabavili u Portugalu. Amerikancima kasni isporuka F-35 pa zadržavaju svoje F-16 do daljneg sa natezavanjem resurseva. Njihovi piloti redovno nabacuju satnicu preko 180 časova neki i preko 230 časova godišnje, pa im avioni izlaze iz resurseva i kao takvi nisu uopšte sposobni za remont odnosno za prodaju. Jedno je ratni avion a drugo avioni koji se upotrebljavaju uglavnom samo za Air policing, poneku vežbu ili stranu misiju ili stoje u hangarima, kako je to primer po nekim evropskim zemljama.
Citat:Members of Canada’s Air Task Force (ATF) in Romania, operating as part of NATO’s enhanced Air Policing mission, visited the Romanian Air Force (RoAF)’s 86th Air Base in Borcea, Romania to celebrate an Open House alongside their counterparts and members of the public. The open house featured exciting aerial demonstrations and numerous ground displays.
This was the first time in nearly five years an Open House has been hosted at the base, which in recent years has undergone numerous upgrades in preparation for the RoAF’s newest fighter aircraft, the F-16 Fighting Falcon.
Indija ako kupi, ne bi trebalo odma da dobiju proizvodnu liniju. Samo u slučaju da se poruči stoina i naviše, te tamo neke godine iza 2020, kad bi se uhodala proizvodnja F-35.
Hrvati mogu dobiti avione samo od SAD.
Dopuna: 17 Okt 2017 0:12
Pod uslovom da bi Hrvati pazarili nove. Remontni i potencijalne modernizacije radiće se u SAD još godinama posle.