offline
- weez
- Elitni građanin
- Pridružio: 23 Apr 2011
- Poruke: 1518
- Gde živiš: Planet Earth
|
https://www.24ur.com/novice/slovenija/prvi-slovene.....DbcXF652oY
Program strateške zmogljivosti zračnega transporta (Strategic Airlift Capabilites – SAC) je ključnega pomena za potrebe Slovenske vojske in zavezništva NATO, predvsem za 12 držav, ki v programu sodelujejo. V njem so tri letala C-17 Globemaster III in teh 12 držav ima zakupljene ure za transport, ki jih potem uporabljajo za svoje potrebe. Nadporočnik Robi Resnik je bil prvi Slovenec, ki je pilotiral enega od teh velikih vojaških transportnih letal, ki domujejo v vojaški bazi Papa na Madžarskem.
Z Robijem Resnikom smo se pogovarjali na vojaškem letališču Cerklje ob Krki, kjer je pilot Pilatusa PC-9M in se je pred kratkim vrnil iz Madžarske. Letenje ima v krvi in že pred vstopom v Slovensko vojsko je rad letel. Robi Resnik je bil prvi Slovenec, ki je bil kapitan in pilot C-17 Globemaster; prvi, ki je lahko prečrpaval gorivo v zraku; prvi Slovenec, ki je z letalom prevažal 70-tonski tank Abrams. A kljub veliki odgovornosti, ki je prinašala tudi veliko letenja, je najbolj pogrešal ravno pilatusa in domovino.
Kako ste začeli z letenjem v Slovenski vojski?
Še preden sem se profesionalno ukvarjal z letenjem, sem letel "kot civilist", za hobi in šport, v Aeroklubu Celje, ker me je to preprosto veselilo. Zadnjih deset let sem pilot v Slovenski vojski, kjer sem se leta 2009 zaposlil. Tega leta sem opravil osnovno vojaško izobraževanje in pridobil prvi častniški čin poročnik, leto kasneje pa sem prišel v Letalsko šolo Slovenske vojske, kjer sem začel usposabljanje, najprej teoretično, potem pa še praktično. Začel sem leteti z Zlinom 242 in 143, potem pa sem prišel v operativno letalsko enoto v 152. letalsko eskadriljo, kjer sem nadaljeval šolanje na Pilatusu PC-9, in sicer od leta 2012 do 2014, ko je sledila zgodba Papa (vojaško letališče na Madžarskem, kjer so nastanjeni C-17 Globemaster III), kjer sem bil štiri leta.
Zakaj so ravno vas izbrali za delo v Papi?
Zgodba se je začela na eni vaji s pilatusi v Nemčiji, ko je vodja ekipe dobil klic poveljnika, da potrebuje kandidata za pilota C-17, in priznam, nisem vedel, kaj to je (smeh), tako da smo si kasneje to pogledali. Takrat sem bil še dovolj mlad, da me je to zanimalo in da bi to želel poskusiti. Po povratku iz Nemčije sem se prijavil na to delovno mesto in ga v letu 2014 tudi zasedel. Kolikor vem, sva bila dva kandidata, in jaz sem bil izbran kot najbolj primeren.
Zakaj pa samo dva kandidata?
Ni bilo velikega zanimanja za to delo takrat, saj se ni veliko vedelo o samem delu, načinu letenja, operacijah, šlo je za popolnoma novo zadevo.Včasih se je težko za nekaj prijaviti, ko ne veš točno, kaj te čaka. Šele na Madžarskem sem pravzaprav videl, kaj to vse pomeni, in pilot, ki me je nasledil, je imel kasneje veliko več informacij.
Vi ste bili torej prvi slovenski pilot na C-17 oziroma na SAC misiji?
Ta projekt je bil ustanovljen leta 2009 in naj bi trajal 30 let, kolikor je predvidena življenjska doba Globemasterja. Od leta 2009 do leta 2014 Slovenska vojska na SAC ni imela pilota, imeli smo pa podčastnike v administraciji.
Ali so bile pred odhodom na Madžarsko potrebne priprave?
Poslali so zahteve in pogoje, ki jih mora pilot izpolnjevati. Nekatera usposabljanja smo lahko naredili v Slovenski vojski in smo nato poslali potrebne certifikate, ostalo, vključno z osnovnim prešolanjem na letalo, pa sem naredili v ZDA. Samo prešolanje je bilo naporno in je zahtevalo veliko volje in vztrajnosti, da ga uspešno opraviš. Nekajkrat se je zgodilo, da sem pomislil, v kaj sem se spustil, ampak je bilo vredno premagati ta velik izziv. Za razliko od ostalih pilotov, ki so že leteli na večjih, večmotornih letalih, sem se moral dodatno poglobiti v teorijo, saj sem letel samo z enomotornimi letali, ampak je potem vse šlo brez problemov naprej......
|