offline
- Pridružio: 20 Maj 2007
- Poruke: 4394
|
DVOJICA PILOTA CRNOGORSKE VOJSKE LAKŠE POVRIJEĐENA U VOJNOM AVIONU KOJI JE PAO U SKADARSKO JEZERO
Podgorica - Školski avion “UTVA-75” Vojske Crne Gore potonuo je juče oko 11 časova u Skadarskom jezeru, nakon što ga je posada, poslije udara u žice dalekovoda, prinudno spustila na vodu.
Članovi posade, major Bojan Blagojević (33) i poručnik Bojan Popadić ( 28 ), u udesu su zadobili lake tjelesne povrede i nakon ukazane medicinske pomoći u vojnom Medicinsko-rehabilitacionom centru u Podgorici, pušteni su na kućno liječenje.
Do avionske nezgode došlo je u selu Rudine, u blizini Rijeke Crnojevića, kada se letjelica, u kojoj su se nalazila dvojica pilota, zapetljala u žice dalekovoda i pokidala ih. Od jačine udara pokidane sprovodne žice porušile su i vrh stuba dalekovoda.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, “UTVA-75” letjela je u okviru redovnog plana obuke i trenaže, koji je bio najavljen i podgoričkoj Kontroli letjenja.
- Dok su pilotirali letjelicom, Blagojević i Popadić su preko veze održavali kontakt sa radarskom kontrolom i nijesu se žalili da imaju bilo kakve tehničke probleme. U jednom trenutku se ta veze prekinula i izgubili smo ih iz sistema - ispričao je sagovornik “Vijesti” iz Kontrole letjenja.
Dvojica iskusnih vojnih pilota, prema riječima drugog sagovornika, u trenutku nezgode bili su veoma pribrani i nakon udara u dalekovod, uspjeli su da 50-ak metara dalje spuste avion na vodu, izvuku se iz njega i isplivaju.
Kada su za sobom ostavili olupinu aviona, koja je odmah potonula u jezero, na dubinu od oko šest metara, Blagojeviću i Popoviću prvi je u pomoć pritekao ribar Miloš Vujanović, jedini očevidac nezgode. On je Televiziji “Vijesti” izjavio da je neposredno prije udara u žice, avion, najvjerovatnije, pokušao da izbjegne jato čaplji.
- Vidio sam jato čaplji koje je u tom trenutku prelijetalo. Avion se malo iskrivio da bi izbjegao jato i onda se zapetljao u žice. Pilot je pokušao da se iščupa i ispravi avion, a onda je odjednom usporio i letjelica je pala - rekao je Vujanović.
Izvor blizak Vojsci, rekao je “Vijestima” da su ptice čak upale u motor aviona.
Vujanović je rekao da se odmah zaputio ka povrijeđenim vojnicima i pozvao distribuciju da isključi dalekovod.
On je prihvatio dvojicu pilota u svoju barku, a potom ih odvezao do prvog policijskog patrolnog čamca. Pomorska policija ih je dalje prevezla do vojnog helikoptera, prizemljenog u Virpazaru, koji ih je dalje transportovao do Podgorice.
Odmah nakon dojave o incidentu, na mjesto nezgode pristigla je i cetinjska policija, u čijoj nadležnosti se nalazi ova teritorija. Oko 13 časova, policijskim gliserom, ka potonulom avionu zaputila se i policijska ekipa za uviđaje, istražni sudija cetinjskog Osnovog suda Duško Jovović, tužilac Luka Martinović, kao i šef cetinjske policije Miloš Radulović.
Nakon obavljenog uviđaja, koji je trajao oko sat i po, istražitelji su se vratili sa mjesta nesreće, ali novinarskim ekipama, nijesu mogli da saopšte kako je došlo do udesa aviona. Sudija Jovović naložio je i tehničko vještačenje aviona, nakon čega će, kako se očekuje, i zvanično biti utvrđen tačan uzrok nezgode.
Povodom avionske nezgode juče se oglasilo i Ministarstvo odbrane, u čijem saopštenju nije navedeno da je “UTVA-75” udarila u dalekovod, već samo da je prinudno sletjela na Skadarsko jezero i potonula.
U saopštenju je najavljeno da je komandant Vazduhoplovne baze Vojske Crne Gore formirao komisiju, koja će utvrditi uzroke prinudnog slijetanja.
Ekipe Vojske Crne Gore juče popodne, više od dva sata su pokušavale da izvuku avion sa dna jezera, ali bezuspješno. Akcija izvlačenja biće nastavljena danas.
Avion za školovanje pilota
“Utve” se, kako “Vijesti” saznaju, koriste za trenažu pilota jer su ekonomične - troše dva puta manje goriva nego “galebovi”.
Uništena “UTVA-75” bila jedna je 19 letjelica, različitih namjena, u vahduhoplovnoj floti crnogorske vojske.
Pored potonulog aviona, crnogorska vojna baza posjeduje još tri ”utve” i “15 gazela”.
“UTVA-75” koristi se za osnovno školovanje vojnih i civilnih pilota, vuču jedrilica u aeroklubovima, ali i za eventualne borbene namjere. Potreba za nastankom i konstruisanjem ovog aviona, nastala je u bivšoj Jugoslaviji krajem 60-ih godina prošlog vijeka. Ubrzo potom počela je i proizvodnja ovog aviona, dok je prvi probni let izveden 1976. godine. Iako je teško doći do tačnog podatka o broju proizvedenih aviona ovog tipa, pretpostavlja se da ih ima oko 140. “Utva” je duga 7,11 metra, razmak krila joj je 9,73 metra, visina 3,149 metara. Visina do koje “UTVA-75” može da leti je četiri hiljade metara, a dolet s integralnim rezervoarima 600 kilometara.
http://www.vijesti.cg.rs/index.php?id=280227
|