Vazdušni rat nad Ukrajinom

16

Vazdušni rat nad Ukrajinom

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3511
  • Gde živiš: Makedonija

koje godine proizvodwe i koja modernizacija.
E to j evic a narochito takyika.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15320

Кад смо на овој теми, како би Ф-16 могли да се користе у Украјини?

Можемо да претпоставимо да неће да прелазе линију фронта због јаке ПВО.
То искључује коришћење ласерски навођених, као и невођених бомби.

Од наоружања, моћи ће да користе крстареће Сторм Шедоу, противрадарске Харм, као и ЈДАМ. Ова оружја се већ користе са импровизованих носача са МиГ-29 и Су-24.
Мислим да би се у комбинацији ХАРМ и ЈДАМ показала врло корисно на линији фронта.

Моћи ће да користе ракете АМРААМ и да са њима гађају на већој даљини.
Међутим, те ракете нису погодне за циљеве на мањим висинама, попут крстарећих ракета, дронова као и јуришне авијације близу фронта.
За напад на руску авијацију могли би да користе АМРААМ, али су у том двобоју Су-35 у предности и са дометом и са радаром. Ипак, могли би у почетку да искористе фактор изненађења и постигну нека обарања.

Могли би да врше пресретање крстарећих и Герања. Међутим, Украјинци за ту улогу досад нису користили ни Су-27 ни МиГ-29 које имају, тако да или их нису имали довољно или, што је вероватније, то није лак задатак. Пошто је Украјинцима у унутрашњости ПВО концентрисана, не би имали проблема да се клоне опасних зона.

Уколико би испоручили ракете Харпун, могли би да делују по руским бродовима Црноморске флоте.

И на крају, пошто је осетљивији од совјетских авиона, било би потребно средити полетне писте са којих полеће. Вероватно би требало и да део страних специјалиста одржава авион. То би се показало као добра мета за руске ракете.

-----

Кад се све сабере, у односу на садашње стање мислим да ће добити више квалитативну него квантитативну предност. Моћи ће са више авиона да дејствују по фронту и да замене досадашње губитке.
Иако је испорука авијације најављивана као game-changer, за разлику од других испоручених оружја попут Хајмарс и крстарећих ракета, мислим да нећемо видети велику разлику у квалитету. Са ракетама Харпун, ако их испоруче, би могли да потопе неки руски брод.

online
  • Pridružio: 08 Avg 2019
  • Poruke: 6077

Kako nisu ganjali Geranje sa Migom 29, jel pilot ganjao pa pao zbog (valjda) male brzine?

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31251

Karaya je sa Mig-29 uleteo u krhotine i iskocio, drugi Mig-29 je oborila sopstvena jedinica, pilot je iskocio a Su-27 se srusio ili ga je oborila sopstvena jedinica, pilot je poginuo. Odustali su od toga zimus.

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15320

mercedesamg ::Kako nisu ganjali Geranje sa Migom 29, jel pilot ganjao pa pao zbog (valjda) male brzine?
Јесу покушали Герање. МиГ-29 су наводно обориле крхотине експлодираног дрона, јер је гађао изблиза (топом?). После тога и није било вести.
Крстареће нису.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31251

Bilo je jesenas par snimaka i ovaj sa Su-27 i krstarecom https://m.youtube.com/watch?v=2-7YUiyJXTE&pp=y.....c3NpbGU%3D

Ovo je Mig https://m.youtube.com/shorts/RBsbzFYYWz0

Mislim da je procena ipak da je uvek tu velik rizik prijateljske vatre kada su pomesani avioni i krstarece na nebu a dejstvuje neki S-300.

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 15320

Овај снимак са крстарећом је неки фејк.
Сушка прелази свега неколико својих дужина у секунди, односно брзина му је одока око 300 на сат.
Много споро за крстарећу, пребрзо за Герањ.

Снимак са Мигом ...
Не видим никакву крстарећу на мобилном.
Путања ракете, јако скретање, упућује да би се крстарећа кретала под већим углом у односу на авион, скоро под 90 степени. Узевши у обзир брзину ракете, јако тешко да му је била у видном пољу пре лансирања. Можда је гађао неки дрон, али крстарећу мало теже.

offline
  • dac 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2020
  • Poruke: 868

Ovo nije nova ideja ili teorija. Ali sam hteo da napišem.

Mislim da napad na aviobazu Pskov i generalno napadi na stacionarne mete, koje nisu na, "frontu". Pokazuje potrebu za (polu)autonomnim sredstvima odbrane koji ne zahtevaju puno ljudstva (jer se možda nema ili su potrebni drugde). Pre svega protiv dronova(ili meta) koje su teže uočljivi.

Prvo i pre svega kako detektovati manje dronove i rojeve. Posle kako dejstvovati.

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2607

vathra ::+ Кад смо на овој теми, како би Ф-16 могли да се користе у Украјини?
Неће ти авиони скоро стићи па је можда још рано за причу. Међутим после скорашњих напада на руски ПВО на Криму и околини, ово питање поново постаје актуелно. Копка ме следеће:
Ефикасност Ф-16 платформе, у било којој врсти мисије, пуно зависи од информација које апарати добијају од осталих елемената (AWACS и слично). Е сад, знамо да Украјина не поседује ништа од потребне подршке а знамо и да НАТО нема намеру да капиталце пушта у украјински ваздушни простор. Тиме су им могућности осматрања и навођења ограничене, због домета између осталог. То на неки начин потврђује твој закључак да неће прелазити линију фронта.

Међутим постоји један простор у којем се потребна подршка може приближити фронту, мање-више безбедно. А то је Црно море изнад ког НАТО извиђачи лете стално. Још одавно НАТО увежбава поступке тамо, имали су рецимо оне маневре 2020. године. Сада стално лете у релативној близини. Док год нису директни учесници у рату и док год се држе ван "забрањених" зона, дотле су безбедни од напада, виде довољно далеко и могу Украјинце снабдевати свим потребним подацима. А сведоци смо да Украјина много ради на редукцији могућности руског раног упозоравања и осматрања у том акваторију. Грчевито су се борили да спрече било какву руску инсталацију на Змијском острву, гађали су и нафтне платформе у близини, успели су некако да се отарасе "Москве" која је требала бити стуб руске ПВО у том акваторију, а ево сада гађају и појединачне радаре и лансере. Чини ми се да само у том простору ти потенцијални Ф-16 могу радити онако како је замишљено и само тамо могу изводити већину мисија (SEAD, CAP, нападе на циљеве на земљи и води, итд.) системски увезано и синхронизовано. Можда би им тамо био и најмањи ризик од обарања?

С друге стране, све је ово на дугачком штапу, прилично спекулативна прича. Индиције више лабаве него чврсте. Али кад већ причамо, ...
Има ли овде дима иако још нема видљиве ватре? Радо бих чуо друга мишљења, и твоје и осталих. Ја се слабо разумем у ПВО.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31251

12-18 holandskih F-16 stize za nekoliko nedelja u Rumuniju, za potrebe obuke ukrajinskih pilota. Amerikanci preuzimaju vodjenje koalicije.

Danska je objavila da salju avione Ukrajini u martu/aprilu 2024. Holandija krajem 2024. a Belgija 2025.

Citat:According to Ollongern, setting up a training center in Romania, one of Ukraine’s neighbors, is going well. “That’s going very well,” she said after a meeting with her colleagues at the NATO headquarters in Brussels. “We hope to transfer 12 to 18 aircraft to Romania within a few weeks, which means the center can start operating.”

The Netherlands is still working on additional help for the Ukrainian air defense, according to Ollongren. Air defense will be crucial to get through the coming winter, Ukrainian president Volodymyr Zelenskyy told her and the other Defense Ministers. The Netherlands will “be able to do even more in the coming months,” said Ollongren.

Ollongren could not say when the Netherlands would transfer the first fighter jets to Ukraine. The country will “in principle” eventually get 24 that it can deploy in the fight against Russia. The Netherlands still has 42 of the jets. The rest would be used for training pilots.

The United States, by far the largest and most powerful country in NATO, is now taking over the work of the Netherlands and Denmark. The U.S. will lead the “air force coalition” that wants to provide Ukraine with a modern, strong air force. The Netherlands and Denmark, the initiators of the previous “fighter jets coalition,” will continue to help in the foreground. That is “logical,” said Ollongren.


https://nltimes.nl/2023/10/12/dutch-f-16s-heading-.....kbicy6yank

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1103 korisnika na forumu :: 42 registrovanih, 6 sakrivenih i 1055 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Apok, Arsenije, banebeograd, Bobrock1, ccoogg123, DeerHunter, DonRumataEstorski, dozorni, draggan, dragoljub11987, dragon986, elenemste, Georgius, HogarStrashni, Insan, ivica976, joca83, kovinacc, ladro, Marko Marković, mercedesamg, Milometer, milos97, nebidrag, Oscar, pein, powSrb, Primus17, procesor, Sale.S, Snorks, solic, sombrero, Tas011, theNedjeljko, Trpe Grozni, vathra, Wrangler, wulfy, yrraf, YugoSlav