Pa zavisi kako ćemo ubuduće da klasificiramo bpl. Ovde nema smisla po broju propelera, kvadkopter, heksakopter, oktakopter. Nema smisla ni po vizualnim interfejsu, ručni upravljač sa ekranom, upravlački pult sa velikim ekranima u kontejneru ili ručni upravljač bez ekrana + FPV naočare.
Ja letim DJI Air 3 sa standardnim upravljačem sa ekranom + augmented reality naočare sa prizmama, vidim oba ekrana i šta se oko mene dešava ko da nosim naočare za sunce. Dotle je došla tehnologija. Opet DJI Air 3 nije FPV dron samo zato što imam naočare.
Važne su performanse, letne karakteristike, namena i konstrukcija. Imaš pravo, ovo su izvorno prenosne trkačke drone sa izuzetno nestabilnim letnim karakteristikama koje sve vreme zahtevaju komande operatora da ostanu u vazduhu i koje mogu da razviju brzinu za presretanje bpl. Orlan nikako ne pripada ovoj klasi jer nema potreban odnos potisak-masa, a nema ni Geran ili izraelska Harpija i ako se primarno koriste kao projektili.
Velika je razlika da li imaš jedan motori i: pravougaono krilo sa velikim rasponom, optimalno za izviđačke bpl, za veliki domet, dugo trajanje leta i malu potrošnju goriva; delta krilo za veliki domet, veću brzinu i stabilniji let tokom obrušavanja; ili četiri/osam krila u formi slova iks kao lancet optimalno za kratko trajanje leta i stabilan let tokom obrušavanja (većom brzinom).
Još je veća razlika kada imaš kvadkopter (DJI) bez krila sa računarskom stabilizacijom leta koji lebdi u vazduhu 40 minuta stabilno bez komande operatora i koji se naginje <40° tokom leta da ne bi pao ko kamen jer se u tom slučaju automatski gase motori.
Ili trkački kvadkopter (radionica) bez ili sa četiri krila u formi iks koji ima odnos potisak-masa da ubrza za 1s na 200 km/h i operator ga baca davanjem gasa kroz vazduh više kao lutku nego kao letelicu, ne zanima ga sila zemljine teže dok pada, davanjem gasa se katapultira uvis. Naočare olakšavaju letenje zbog malog kašnjenja video signala i vidiš više detalja pod ovakvim ekstremnim uslovima. Ne blešti sunce, ne suze ti oči i ne gledaš sav zgrbljen u mali ekran. Prepreke moraju da se vide, odluke da se donesu i manevri da se izvedu za 100ms ili se raspade dron u paramparčad. To je razlika između onoga šta ja nazivam fpv, u stvari trkački, aerobatički dron i sve ostalo.
FPV - formula jedan
|