Vazdušni rat nad Ukrajinom

42

Vazdušni rat nad Ukrajinom

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3526
  • Gde živiš: Makedonija

Око одесе страда неки ПВО или макете??/

( партизани одрадили домачи задатак)..

https://t.me/divgen/50775


Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Maj 2005
  • Poruke: 3101
  • Gde živiš: Beograd

Citat:Storm Shadov i ostaci projektila ATACMS.





Video reportaža: https://t.me/intelslava/62795

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4924

Meni jedan izuzetno zanimljv i informativan današnji tekst koji sam probao da prevedem.

Citat:
"Разбор "зенитно-ракетной инициативы" НАТО. Что даст и что не даст НАТО Украине"


https://telegra.ph/Razbor-zenitno-raketnoj-iniciat.....aine-07-12

Citat:
„Analiza NATO-ove „protivvazdušne raketne inicijative“. Šta će NATO, a šta neće dati Ukrajini“

Danas se uveliko raspravlja o NATO-voj „protivvazdušnoj raketnoj inicijativi“, usvojenoj na jubilarnom samitu u Vašingtonu, čiji je cilj da se pomogne ukrajinskim oružanim snagama u jačanju ukrajinske protivvazdušne odbrane „neviđenim“ brojem zapadnih PVO sistema.

Vredi da počnemo sa odgovorom na pitanje, zašto su, zapravo, ukrajinskim oružanim snagama odjednom tako očajnički počeli da trebaju sistemi protivvazdušne odbrane?

Mora se reći da je udeo sovjetske vojske koji je Ukrajina nasledila od SSSR-a – tri vojna okruga, od kojih su dva – Karpatski i Odeski bili prvorazredni – tj. posedovali su najsavremenije naoružanje – obuhvatali su najmoćniju grupu snaga PVO (posle moskovske zone PVO) na teritoriji SSSR-a.

Vazdušni prostor Ukrajinske SSR pokrivala su dva korpusa (49. i 60.) 8. odvojene armije PVO, koja je, pored borbenih aviona, bila naoružana i protivvazdušnim raketnim divizionima (ZRDN) S-75M3, S. -125M/M1, S-200VM i protivvazdušni raketni sistemi (ZRS) S-300PT/PS.

Pored toga, u skladišnim bazama bilo je na desetine sistema PVO S-75M, S-125 i S-200A koji su uklonjeni sa borbenog dežurstva.

Tako su 1991. godine ukrajinske protivvazdušne raketne snage imale više od 100 protivvazdušnih raketnih diviziona različitih sistema i još oko 50 ih je bilo u skladištu.

Pored toga, „velika PVO“ je ojačana snagama i sredstvima vojne PVO (VPVO) formacijama i jedinicama Kopnene vojske, Ratne mornarice i vazdušno-desantnih trupa stacioniranih na teritoriji Ukrajine u sastavu tri vojna okruga i naoružani: sistemom PVO „Tor“ (24 jedinice), „Osa-AKM“ (150), „Strela-10“ (160), protivvazdušnim topovsko-raketnim sistemima (ZPRK) „Tunguska“ (više od 100 ), protivvazdušne samohodne jedinice (ZSU) „Šilka“ (oko 250), nekoliko hiljada prenosivih protivvazdušnim raketnim sistema (MANPADS) „Strela-2, – 2M, – 3“ i „Igla“.

Flotu radarskih stanica činili su primerci nekoliko generacija - P-18M, P-18MA (P-19MA), opremljenim sredstvima automatizacije upravljanja i obrade informacija različitih tipova i dizajna.

Ali „nezavisnost“ koja je pogodila Kijev skoro odmah je dovela do velikih rezova u sovjetskoj vojnoj infrastrukturi koju je on nasledio.

Prvo su smanjene formacije i jedinice PVO raketnog sistema, koje su bile naoružane sistemima PVO koji se smatraju zastarelim - S-75M3 i S-125M. Na desetine kompleksa poslato je na uništavanje, a sa njima i hiljade protivvazdušnih projektila. Pored toga, ovi proizvodi su prodavani državama čije su armije već imale iskustvo u radu i borbenoj upotrebi sovjetskih sistema PVO. Najnoviji sistemi nisu uklonjeni iz upotrebe, ali praktično nije bilo punog rutinskog održavanja, što je dovelo do njihovog postepenog otkazivanja. Tako je od 2010. godine samo do 30 protivvazdušnih sistema srednjeg i dugog dometa i kompleksa sistema PVO S-300V1, S-300PT/PS i S-200VM bilo u operativnom stanju, u „nezavisnom“ stanju.

Dakle, tokom reorganizacije ukrajinskog vazduhoplovstva, zbog nedostatka savremenih sistema PVO srednjeg i dugog dometa, PVO sistemi Buk-M1 i S-300V1, koji su bili u upotrebi sa sistemima PVO drugih rodova, prebačeni su u snage PVO koje vrše teritorijalnu protivvazdušnu odbranu Oružanih snaga Ukrajine.

Ali nakon državnog udara 2014, počelo je ubrzano obnavljanje borbene efikasnosti ukrajinske protivvazdušne odbrane. Pod vođstvom zapadnih instruktora, novcem koji je Zapad izdvojio, Ukrajinci su i mitom i dovijanjem pokušali da ožive svoje PVO sisteme i, mora se reći, uspeli su!

Do 2022. mobilni protivvazdušni raketni sistemi protivvazdušne odbrane ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva uključivali su:

- 36 diviziona sistema PVO i PVO srednjeg dometa - (17 S-300 PM1, 13 S-300PT/PS, 6 S-300V1);

- 61 baterija sistema PVO srednjeg i kratkog dometa (55 Buk-M1, 3 S-125N, 1 S-125M1, 2 OSA-AKM, 1 Tor).

Prema informacijama objavljenim u otvorenoj štampi, ukrajinske vazdušne komande su uključivale:

„Centar“ – 96. brigada PVO (tri diviziona S-300PS i dva S-300PT), 156. brigada PVO (tri diviziona Buk-M1) i 210 ZRBr PVO (dva diviziona S-300V1);

„Zapad” – 11. brigada PVO (četiri diviziona Buk-M1), 223. brigada PVO (tri diviziona Buk-M1), 540 ZRBr (dva diviziona S-300PT);

„Jug” – 160. brigada PVO (tri diviziona S-300PS), 201. brigada PVO (od dva do pet diviziona S-300PS, sa po jednim divizionom S-300PT i S-300V), 208. brigada PVO (dve S-300V). 300PT i PS divizije svaka);

„Istok” – 138. brigada PVO (pet ili šest diviziona S-300PT) i 301. brigada PVO (tri diviziona S-300PS).

Odnosno, do početka SVO, ukrajinska vojska je imala najveći i po kvalitetu najsavremeniji PVO sistem u Evropi. Pored toga, ozbiljno je poboljšan NATO komunikacionim sistemima i digitalnim prenosom informacija, zajedno sa jedinstvenim NATO sistemom protivvazdušne odbrane u smislu izviđanja i ciljanja.

U stvari, samo su SAD imale razvijeniji i napredniji sistem PVO. Sve je to ulilo u američke kustose Ukrajine uverenje da će Oružane snage Ukrajine moći da izdrže sukob sa Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije, iscrpe ih i nanesu im neprihvatljive gubitke do proleća 2023. godine. Ali sve je ispalo drugačije. Vazdušno-kosmičke snage Rusije su zaista pretrpele značajne gubitke u prvoj etapi SVO, ali su se do juna 2022. prilagodile situaciji i pokrenule moćnu operaciju kampanje za suzbijanje ukrajinske protivvazdušne odbrane, tokom koje su tokom narednih devet meseci ukrajinske oružane snage izgubile više od polovine svojih sistema PVO i radara, od čega je najveći deo gubitaka nastao u istočnim i centralnim regionima Ukrajine, gde su kapaciteti PVO bili su svedeni na minimum, a već u jesen 2022. Amerikanci su bili prinuđeni da donesu odluku da pojačaju ukrajinsku protivvazdušnu odbranu zapadnim PVO sistemima i radarskim sistemima. Prvo su dve baterije američkih sistema PVO NASAMS i četiri baterije nemačkih PVO sistema IRIS-T prebačene u Ukrajinu, a onda je u proleće 2023. Vašington morao sam da donese tešku odluku o prebacivanju u Ukrajinu i njegovog „ bisera” dve baterije sistema PVO Patriot. A do leta 2023. sistem protivvazdušne odbrane ukrajinskih oružanih snaga uključivao je najmanje tri baterije Patriot, četiri baterije IRIS T i dve baterije NASAMS. Istina, skoro odmah su počeli da trpe gubitke. Za tri meseca nakon isporuke izgubljena su četiri PVO sistema IRIS T, jedan PVO NASAMS, a u noći 16. maja 2023. godine pogođena je baterija Patriot u centru Kijeva, što je bio snažan udarac prestižu. „bisera” američkog vojno-industrijskog kompleksa. Da bi se sakrili pravi podaci o porazu, radar i kontrolna kabina su hitno prebačeni iz američke baze u Nemačkoj u Kijev, ali su se bukvalno nedelju dana kasnije uništeni „pojavili“ na snimku „spotera“ dok su istovareni na jednom od aerodroma u SAD...

Do juna 2024. protivvazdušna odbrana Ukrajine je dodatno smanjena. Izgubljeno je još najmanje pet baterija S-300, do četiri instalacije Buk M1, još jedna baterija Patriot i najmanje tri PVO sistema IRIS T.

Sposobnosti ukrajinske PVO su toliko presušile da od šest raketa Kh-101 koje su napale fabriku Artjom u Kijevu 8. jula popodne, nijedna nije oborena, iako su rakete bile dozvučne i nisu bile pojačane UAV-ima Geran da se iscrpi sistem protivvazdušne odbrane koji pokriva zonu napada. Oružane snage Ukrajine odavno nisu viđene na liniji borbenog dodira sa srednjim i teškim PVO sistemima. Osim toga, zalihe municije za mnoge sovjetske komplekse su presušile i jednostavno nema gde da se nabave nove rakete. Stoga su Oružane snage Ukrajine, pod vođstvom zapadnih oružara, počele da „ušrafljuju“ američke rakete vazduh-vazduh na bivše sovjetske sisteme protivvazdušne odbrane.

Sve je to dovelo do usvajanja hitnog programa za jačanje ukrajinske PVO na samitu NATO. Ukrajincima je obećano hitno (tokom leta – jeseni) prebacivanje, pored dve ove godine prenete baterije, još najmanje četiri baterije PVO sistema Patriot (dve iz SAD, jedna iz Rumunije, jedna iz Nemačke i najmanje četiri lansera iz Holandije), baterija italijanskih sistema PVO SAMP-T, najmanje tri baterije sistema PVO IRIS T, kao i „sitnice“ – zastareli PVO sistemi HAWK, artiljerijski PVO sistemi Gepard i neodređeni broj MANPADS-a.

Istovremeno, treba napomenuti da se svi prebačeni sistemi, osim HAWK-a i Geparda, prenose iz oružanih snaga NATO-a. Tako se, u stvari, razoružavaju vojske ovih zemalja. Tako Danska, koja je Ukrajini dala svu svoju artiljeriju, sada obećava da će dati sve svoje PVO sisteme. Ne zna se kako će NATO kasnije zapušiti dansku rupu na nebu...

Naravno, impresivan je arsenal prenet u Kijev. Ali očigledno nije dovoljan i čak nije sposoban da pokrije manje-više veliku teritoriju. S obzirom na to da je za opstanak sistema PVO vitalni uslov ešaloniranje sistema i međusobno pokrivanje među njima, možemo govoriti o stvaranju „kišobrana“ PVO nad jednim, maksimalno dva centralna regiona Ukrajine. S obzirom na to da se na njenoj teritoriji nalazi na desetine kritično važnih objekata, od vojnih aerodroma, luka, fabrika, do energetskih objekata, dobijeni sistemi će se ponovo pokazati kao „Triškin kaftan“, kao što je bio slučaj sa prethodnim isporukama. Jedina razlika je u tome što su ruske Vazdušno-kosmičke snage stekle ogromno iskustvo u lovu na ukrajinsku protivvazdušnu odbranu...


Triškin kaftan, izraz iz ruske basne sinonim za neprekidan i neuspeo krpež.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31296

Ne znam da li se to sto su marta 2022. otisli sa neba Ukrajine i nisu se vratili do dana danasnjeg, cak i danas protiv ovog kako kaze krpeza, cak ni iznad fronta, moze nazvati "promenom taktike i prilagodjavanjem" ...jeste, potpuno iznudjeno.

Nakon marta 2022. godine Rusko RV se povuklo sa neba Ukrajine. Avijacija na frontu je pocela da deluje sa kabriranjem NRZ bez prilaska u domet LPRS. Od jeseni 2022. Rusko RV nije vise ni to radilo nego su se na frontu mogli samo videti Su-25 i Su-24 u posedu Vagnera.

Ono sto je donelo promenu je uvodjenje UMPK gde je avijacija( Su-34) ponovo dobila aktivnu ulogu vrseci udare iz daljine.

Gubitci Ukrajinske PVO krecu da se povecavaju od polovine 2023. i to uglavnom sistema S-300 koji su vise pomereni prema frontu i dobrano istrebljeni do jula 2024. Tome je kumovalo i trosenje PVO u 2022. i veci prostor za BPL da sada udju u VAP Ukrajine. Njihov problem je sto taktika unistavanja iste slabo ima veze sa avijacijom i svodi se na udare balistickim raketama ili Lancetima.

Sva ova pat pozicija kod svakog sela, sumarka i varosi vec 2.5 godine je posledica zastarelog koncepta upotrebe Ruskog RV koje nije imalo mogucnost ometanja/borbe sa PVO kroz SEAD/DEAD avione, avione ometace(sem zemaljskih sistema), niti je bilo sposobno da organizuje masovne koordinisane nalete nego se sve svodilo na parove aviona sa nevodjenim oruzjem koji su bili laka meta za PVO a ta ista PVO nije strepela da ce biti unistena ako dejstvuje. Zbog toga sto nisu bili u stanju da suzbiju PVO makar na jednom delu fronta gde vrse operacije i imamo pat poziciju ili napredovanje brzinom puza. Ni danas to nemaju niti ima naznaka o razvijanju koncepta barem delom ugleda na americki. Za to bi trebalo mnogo sredstava.

Isti primer je i ukrajinska ofanziva 2023. Zaletanje na utvrdjenu liniju bez vazdusne podrske.

offline
  • Pridružio: 13 Jan 2012
  • Poruke: 2804

ukro ofanziva ne moze biti isti primer nikako.

rusi barem mogu da sa umpk da podrze jedinice. mozda ne u meri u kojoj bi trebalo, ali neku vatrenu podrsku imaju. odvalis par fabovki po leposadki pa juris, i moze da uspe.

dok ukri kako pises nisu imali nista. ono je bila ludost sta su uradili.
sve ta tehnika i ljudstvo sto su bez veze pogubili tada bi im sad jako ali jako puno znacilo.

sto se ostalog tice, meni i dalje nije jasna ukro pvo, kad dejstvuje iznad gradova. u ratu su godinama, i valjda se moze ukapirati da od toga moze biti vise stete nego koristi.

offline
  • Pridružio: 31 Mar 2017
  • Poruke: 1849

Toni ::N

Sva ova pat pozicija kod svakog sela, sumarka i varosi vec 2.5 godine je posledica zastarelog koncepta upotrebe Ruskog RV koje nije imalo mogucnost ometanja/borbe sa PVO kroz SEAD/DEAD avione, avione ometace(sem zemaljskih sistema), niti je bilo sposobno da organizuje masovne koordinisane nalete nego se sve svodilo na parove aviona sa nevodjenim oruzjem koji su bili laka meta za PVO a ta ista PVO nije strepela da ce biti unistena ako dejstvuje. Zbog toga sto nisu bili u stanju da suzbiju PVO makar na jednom delu fronta gde vrse operacije i imamo pat poziciju ili napredovanje brzinom puza. Ni danas to nemaju niti ima naznaka o razvijanju koncepta barem delom ugleda na americki. Za to bi trebalo mnogo sredstava.

Isti primer je i ukrajinska ofanziva 2023. Zaletanje na utvrdjenu liniju bez vazdusne podrske.


Ja to vidim iz drugog ugla. Istina je da Rusija nema efikasne SEAD sposobnosti u poredjenju sa NATO, ali Ukrajna je na pocetku imala koliko diviziona S300 i BukM1? Stotine lansera razlicitih PVO raketa srednjeg i velikog dometa, i ogromnu teritoriju! Rusi su racunali da ce dosta unistiti ali i da ce se Ukrajna istrositi, i da nece biti ozbiljnih donacija iz NATO, ali su se tu debelo zeznuli. Sad im ni najbolji NATO SEAD ne bi pomogao.

Sto se tice sporog napredovanja na frontu razlog su 2000+ Stingera, 10,000 Javelina, plus hiljade FPV dronova koji donose do sada nevidjenu transparentnost fronta, plus granatu! Rusi danas bacaju stotine ako ne hiljade preciznih FAB-UMPK mesecno po frontu ali kao sto vidimo pomeranje nije mnogo brze nego prosle godine jer grupisanje trupa nije moguce, a tenkovi i helikopteri i dalje ne smeju da idu masovno napred.

Osiguravanje vazdusnog prostora na bar neke delove kako kazes je nemoguce kad mogu iz pozadine da dovlace jos. 10-30 diviziona samo S300 su imali. Danas to stize preko grane u vidu radara i PVO baterija iz NATO arsenala. To sad kraja nema. Nije Ukrajna izolovana mala zemlja kao sto je YU bila 1999.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31296

Bacaju umpk iz daljine od 30 km od granice na prethodno odredjenu koordinatu/metu(fiksnu).
Da imaju nisanski kontejner onda bi Su-34 bio iznad glave ovima u ukrajinskom rovu i mogao sam da obelezi cilj za gps vodjenu bombu i danji i nocu u realnom vremenu ili laserski vodjenom gadja metu u pokretu.

offline
  • Pridružio: 17 Avg 2012
  • Poruke: 1411
  • Gde živiš: Šid, Srbija

Pitanje da li bi Su-34 mogao da im kruži iznad glava.
Videćemo sada kada stigne F-16 da li će moći tako da se koristi na frontu.

offline
  • Pridružio: 31 Mar 2017
  • Poruke: 1849

Toni ::Bacaju umpk iz daljine od 30 km od granice na prethodno odredjenu koordinatu/metu(fiksnu).
Da imaju nisanski kontejner onda bi Su-34 bio iznad glave ovima u ukrajinskom rovu i mogao sam da obelezi cilj za gps vodjenu bombu i danji i nocu u realnom vremenu ili laserski vodjenom gadja metu u pokretu.


To stoji 100% i Rusiji to debelo fali. Samo gore smo govorili o SEAD.

U tom slucaju se dovuce PVO i skine avion jer ipak mora da provede neko vreme na vecoj visini da bi koristio nisanski kontejner i dejstvovao. Videli smo da su Ukrajinci oterali i A-50 dalje od fronta sa gerilskim koriscenjem PVO sistema (Patriot/S200) jer je redovno leteo na vecoj visini. Jednostavno receno, dogod ima docura mocnih PVO sistema, avioni ne mogu sigurno da lete, i ne postoji dominacija nad vazdusnim prostrom. Mora se ne samo istrebiti sav mocan PVO, nego i zaustaviti regulaan docur istog. Ja ne vidim kako je to moguce u ovom ratu.

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3526
  • Gde živiš: Makedonija

Ф-16 Свемогучи

по мени и ф-16 че корситити партизански
и у проагадне сврхе...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 816 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 1 sakriven i 809 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bubimir, darkojbn, draganca, Istman, Koridor, panzerwaffe