offline
- Pridružio: 21 Nov 2007
- Poruke: 235
|
Citat:Upravo sam i pitao zbog toga sto sam citao tvoj scenario koji mi se inace dopada pa bi bilo dobro da ga ponovis.
U medjuvremenu, dosao sam do nekih informacija na stranim forumima, recimo da se OLS-om F-22 "u rep" moze otkriti na cak 100 km. Mmogucnost otkrivanja ciljeva je zapravo 50 km sa novim OLS sistemom, kakav je vec napravljen i instaliran na avione MiG-35 i Su-35BM, kada se radi o ciljevima niske RCS=0.001 kvadratni metar. U pitanju je OLS-35 opticko laserski napadni sistem, dok se za T-50 (novi ruski lovac) razvija OLS-50. Potpuno novi opticko laserski napadni sistem koji ce biti znatno veceg dometa otkrivanja i navodjenja. OLS-35 izmedju ostalog, daje i informaciju o identifikaciji cilja u vazdusnom prostoru, to jest govori, da li eventualni cilj pripada, ili ne, sopstvenim oruzanim snagama. Na stranim forumima, sistem identifikacije zovu ID AC, pa, ako neko bude jurio informacije, da ima u vidu da se misli na " ID (Identification) of Air Contact". Prema tome, sistem OLS-35 moze efikasno otkriti bilo kakav "stealth" cilj u vazdusnom prostoru, pod svakim mogucim rakursom, cija je RCS=0.001 m^2, efikasno, na daljini do 50 km od sopstvenog aviona. (Za informaciju stari OLS, na avionima MiG-29 od prve generacije i avionima Su-27 i nekim modifikacijama ove serije je aktivnog dometa od svega 14 km za slicne ciljeve u losijim meteoroloskim uslovima i nocu, do 20 kada su ovi uslovi bolji).
F-22 ima refleksnu radarsku povrsinu RCS-0.002 kvadratna metra, i kao takav predstavlja cilj koji ima duplo vecu RCS od RCS=0.001 m^2. Na stranom forumu "keypublishing.com", vecina clanova se slozila da mogucnost otkrivanja cilja kakav je F-22, "u odletu", dakle kada je okrenut "repom", iznosi 100 km. Ova daljina otkrivanja je manja, kada F-22 leti ka Su-35BM, i ona iznosi izmedju 50 i 100 km, posto je njegova RCS=0.002 . Naravno, bliza je donjoj granici otkrivanja od 50 km, ali kolika je zapravo, ne postoji pouzdan podatak. U svakom slucaju, daljina otkrivanja F-22 "u celo", veca je od 50 km, moguce do 65 ili 70 km.Mi mozemo, kao pretpostavku uzeti cinjenicu da je ona minimalna moguca, to jest, da iznosi 50 km.
Pilot F-22, kada dodje u zonu otkrivanja OLS-35, instaliranog na Su-35BM, koja je kao sto smo rekli 50 km, nema informaciju da je uocen od strane pilota Su-35BM, i da ovaj po njemu, mozda i dejstvuje raketama, koje su izuzetno precizne na ovom rastojanju. Posto pomocu ovog sistema moze i da ih navodi. Dakle ne treba mu radar.
Glavno oruzje aviona F-22 su novije verzije rakete AMRAAM, maksimalnog dometa, nesto preko 100 km. Raketa ispaljena sa ove daljine vrlo je neprecizna, i vrlo ju je lako izbeci posto pilot na F-22 svo vreme mora da je navodi svojim radarom do daljine od 30 km kada se pali njen radar i raketa AMRAAM se sama navodi na cilj. U toj zoni, na 30 km udaljenosti rakete od cilja, za raketu "AMRAAM" kaze se (na zapadnjacki nacin) da je usla u tzv. "No Escape Zone" ili zonu iz koje cilju nema bekstva. Raketa AMRAAM dakle, ispaljena prema Su-35 BM sa rastojanja od samo 30 km je raketa za koju vazi jedno od njenih naziva "ispali i zaboravi". Tada radar na F-22 ne mora da je navodi, ona se sama, svojim radarom, navodi na cilj. Raketa AMRAAM je dosta efikasna i kada se radarski navodi. To navodjenje je aktivno navodjenje, i efikasno je kada je raketa ispaljena sa udaljenosti 50 km od cilja. Medjutim tokom NATO agresije na SRJ, pokazalo se, da se i ovako lansirane, mogu, teze, ali uspesno izbeci. Ako ih ima vise, mogucnost bekstva je mala.Ako je raketa AMRAAM ispaljena sa vece udaljenosti od 50 km, i pri tome je aktivno navodjena, njena efikasnot je jos manja, a avion cilj, laksim manevrima je moze izbeci. Uz malo vise manevrisanja (i srece, koja je uvek potrebna doduse) moze izbeci i citav plotun ovako ispaljenih raketa.
Dalje, pilot F-22 moze uociti cilj poput Su-35BM sa rastojanja od oko 130 km, ali zapravo, nesto manje od toga. U tom slucaju njegov radar radi u LPIR modu, i teze ga je otkirti antiradarskom raketom, kakva je ruska raketa nove generacije KS-172 i KS-172S-1 (izvozna verzija). Radar F-22 radi u LPIR (A Low Probability of Intercept) modu samo kada je u fazi otkrivanja ciljeva i njihovog pracenja. Medjutim kada radar AN/APG77 na avionu F-22 lansira raketu ka cilju, on mora usmeriti vise radarske energije ka avionu cilju, posto vrsi navodjenje. Posebo su ti radarski signali iz povorke, koja ide ka cilju snazni (velike vatazhe), ako cilj koristi neku od mera elektronskog ometanja ili elektronskog sistema neviljivosti.Takakvi sistemi su razvijeni i postoje na avionima MiG-35 i Su-35BM. Kao sto je ovde receno ranije, u trenucima aktivnog navodjenja rakete na cilj, radar ne mora konstantno da osvetljava cilj. On to radi u kracim vremenskim intervalima, a u medjuvremenu data-linkom salje podatke o poziciji cilja raketi. Medjutim, ti intervali su opet dovoljno cesti i sto je josh vazhnije vrlo velike snage da ih osetljiv senzor, na glavi za samonavodjenje rakete KS-172, otkrije, da ga raketa locira, i da moze vrlo efikasno da se samo-navede na ovakav radar, koji je u rezimu sosptvenog navodjenja. Iz tog razloga, protiv aviona F-22 koji svojim radarom, navodi AMRAAM raketu, moze se dejstvovati raketom KS-172 sa aviona Su-35BM. Domet rakete KS-172 je 400 km a za izvoznu verziju KS-172S-1 iznosi 300 km. Raketa moze gadjati svaki cilj u vazdusnom prostoru, koji se krece brzinom do 4000 km/h, i koji manevrise sa opterecenjima do 12G. I da su u pitanju polovine od ovih perfektnih rastojanja, na avion F-22 se moze dejstvovati sa svih daljina sa kojih i on moze dejstvovati. Ukoliko pilot F-22 sa neke velike distance lansira AMRAAM ka Su-35BM, van zone OLS-a na Su-35BM (dakle, sa vise od 50 km), pilot F-22 svoju raketu mora aktivno radarski da navodi, sto znaci da pilot Su-35 BM na svom SPO sistemu ima indikaciju da je ozracen i da ima pravac iz kojega je ozracen. Odmah moze dovesti Su-35 u polozaj koji je usmeren ka pravcu o kojem je dobio informaciju i ispaliti KS-172. Nakon toga, posto se KS-172 sama navodi ka Raptorovom radaru, pilot Su-35 moze preuzeti ozbiljan, ali lak manevar za izbegavanje AMRAAM-a ispaljenog sa velikog rastojanja, dok pilot Raptora nema pojma da je po njemu uopste dejstvovano. Cak i ukoliko dodje do informacije da je po njemu dejstvovano, sto je malo moguce, vizuelno, ili na neki, ne znam, treci nacin.., mora preuzeti drastican korak a to je ili iskljucenje radara, ili pomeranje radarskog snopa van osetljivosti rakete KS-172 i to u vrlo kratkom intervalu. Pri tome, gubi navodjenje raketom AMRAAM koju je ispalio.
Pilot aviona Su-35BM moze svo vreme da radi na OLS-u. Kada pilot F-22 koji mu se priblizava ispali raketu, da bi ta raketa imala, kakvu takvu efikasnost, ona mora biti ispaljena sa minimum 50 km ili blize od Su-35BM i mora biti aktivno navodjena. Da bi to postigao, pilot F-22 vec ulazi u zonu OLS-a35, odakle ga pilot na Su-35BM IZUZETNO JASNO VIDI, i cak sta vise, po njemu moze da dejstvuje sa vise raspolozivog naoruzanja, recimo raketama R-77. Pri tome, pilot Su-35 BM, tezi, da sto vise uvuce F-22 u zonu svog OLS-a, da bi mogao raketu efektivno da navede na cilj.Istovremeno, pilot F-22 nema pojma da se ka njemu navodi raketa, posto nema nikakve idnikacije o "ozracenosti". R-77 je takodje raketa tipa "ispali i zaboravi". Nakon odredjenog rastojanja, R-77 pali sopstveni radar i avionu F-22 tesko da ima spasa.
Cilj cele ove price je, da pokaze da se protiv F-22 moze efikasno voditi BVR borba, a takodje, da se pilot Su-35BM moze potruditi da ugura F-22 u blisku vazdusnu borbu. U slucaju bliske borbe, pilot Su-35BM, zahvlajujuci aerodinamici svog aviona, OLS-u i vrlo mocnim raketama kratkog dometa R-74, u daleko boljem polozaju od pilota F-22. U svakom slucaju, celo ovo gledanje je hipoteticko, posto borba zavisi pre svega od samih sposobnosti pilota, takticke situacije u vazdusnom prostoru i tako dalje. Vazno je pokazati, medjutim, da F-22 nije neoboriv avion i da nije ono, sto "mediji" od njega prave da bi ga prodali. Po nekim letnim karakteristikama zaostaje i za avionom F-15, a gotovo u svim letnim karakteristikama, osim mozda u maksimalnoj brzini na odredjenoj visini, za avionom Su-35 BM. Moje licno misljenje je da je Su-35BM, sa sistemom svog naoruzanja, najbolji lovacki avion iz "teske kategorije". U "lakoj kategoriji" (frontovskoj), to je od uvek bio, MiG-29 (OVT ako se u bliskoj borbi poredi sa svim ostalim vektorasima).
Dopuna: 09 Nov 2009 5:56
Citat:Ok...na temu....Interesuje me[a niam nasao nigde] da li F-22 ima opciju da kada je u formaciji od 4 aviona od ta 4 aviona 3 imaju ugasen radar a cetvrti ima upaljen i da ostala 3 aviona dobijaju na svojim displejima radarsku sliku i ostale info sa radara aviona koji ima upaljen radar...??
... Vidi se da taktika tipa 4 ili vise kao 1, nema nikakvog smisla. Informaciju da su te napali F-22, na Su-35BM. imas na radaru, na 90 km, odakle je oruzje sa F-22 vrlo neprecizno. Ako ostali F-22 ispale rekete a na datalink ih preuzme jedan F-22 i vodi svojim radarom, KS-172 ispaljena na taj radar, dovodi do gubitka svih raketa vodjenih od strane F-22. I to ukoliko njegov pilot shvati da je napadnut, sto je vrlo tesko. Mozda ima smisla, ako je u borbi samo jedan Su-35BM a vise F-22, pa ovaj ispuca svoju KS-172. Medjutim, uzimamo da je odnos suprotstavljenih snaga identican.
U svakom slucaju, F-22 da bi dejstvovao, kaliko-toliko efikasno, mora doci na rastojanje od 50 km od Su-35BM a onda mu ulazi u zonu OLS-a, pa je borba mozda ravnopravna, ali po mom misljenju F-22 je tu daleko inferiorniji. Zbog svega toga, a posebno zbog njegove cene mislim da je F-22 promasaj za vazduhoplovstvo SAD, mislim da su to neki tamo provalili ali da ih sklanjaju. Treba se zaraditi od ovog aviona. Kontajneri za prijem naoruzanja, koliko vidim su ogranicene velicnine. Uslovljene samom konstrukcijom aviona. To onemogucava razvoj novih raketa sa vise goriva, vec sve buduce rakete mora dovesti na standard da stanu u magacin. Vrata ovih magacina se otvaraju, po misljenju mnogih dosta sporo za blisku vazdusnu borbu. Prilikom otvaranja vrata ovih spremista F-22 postaje izuzetno radarski vidljiv. Otvaranje vrata predstavlja verovatno i aerodinamicki problem, posto otvara celu jednu rupu u trupu aviona. Avion F-22 ima neke, losije letne karakteristike od aviona F-15, mana ima mnogoo... a ovaj avion je preskup...videcemo sta ce biti. Posto Ameri uglavnom ratuju protiv daleko slabijih zemljica, sigurno je da nema aviona koji bi mogao da mu se suprotstavi dovoljno efikasno. Ukoliko neka od tih zemljica nabavi nesto poput Su-35BM, ima itekako. Ovaj avion inace je uocljiv i lagan cilj za ruski sistem PVO S-400, a vec se zavrsava konstrukcija S-500. Zavisi od buducih protivnika, ali kada jednom bude pao, u nekim novim Budjanovcima, F-22 ce biti jos jedan dokaz americkim gradjanima da ih politicari i vladri iz senke debelo kradu i varaju i da su to od drugog svetskog rata oduvek radili.
|