Virtuelni dogfight

422

Virtuelni dogfight

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11739
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

усспутниче

за слике чиста петица..... Zagrljaj Smajli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Maj 2010
  • Poruke: 156

AlexGreat ::Wewerac ::ne treba mu cak ni 2 minuta.trebalo i da se napaja sa aviona do odbacivanja,a posle da preuzme alternativni izvor napajanja ,izbacivanje ometaca zajedno sa tim radarskim patronama istovremeno bi mozda stvarno zbunilo raketu,mada mi govorimo o raketi,zaboravili smo da kazemo da se nikada ne ispaljuje jedna...ranije su ispucavali i po 8 raketa na jedan avion,recimo da je minimum da jedan avion ispuca 2 rakete,e sad ne znam da li se ispaljuju istovremeno ili u razmaku...jos uvek moze da zadrzi svoj ometac na sebi da ne bi ostao nebranjen...elem koliko su otporne ic rakete na ometanje kada bi se izmedju nje i cilja ispalila protivgradska raketa koja razvija mnogo visoku temperaturu?da li bi je to zaslepelo?

Ne bi...nove rakete imaju mogucnost razlikovanja stvarnog ispuha aviona i IC mamaca i sl.,a to znaci da bi razlikovale sve osim stvarnog toplotnog odraza.

Ajmo reci da se na avion ne lansira vise od 2 rakete srednjeg dometa,tipa AIM-120 i R-77.
Kada bi se prva raketa lansirala sa distance od 30km, negdje nakon 15s bi se lansirala i druga. E sada,u trenutku lansiranja prve,avion koji nosi ometac (podtrupni) najprije pokusava izbjeci raketu pomocu protiv raketnog manevra i radarskih patrona,a ukoliko uvidi da mu to ne uspjeva (kada se raketa priblizi na oko 5km od aviona), onda izbacuje podtrupni ometac koji privlaci raketu k sebi. U to vrijeme (dok prva raketa ide ka cilju),treba se uzeti u obzir da ce biti ispaljena i druga raketa,sto znaci da ce obe rakete ici ka ometacu koji je vec odbacen sa aviona i ka kojem ide prva raketa.

Zamislite kako 2 rakete,jedna iza druge u intervalu od 15s idu prema ometaca koji se velikom brzinom odvaja od aviona i pada prema dolje,sto znaci da i ukoliko prva raketa pogodi i unisti ometac,druga ce biti usmjerena prema sada vec unistenog ometaca,i tako gubi svoju mogucnost ponovnog hvatanja cilja,ukoliko se pretpostavi da avion pri odbacivanja ometaca odmah poduzeo proturaketni manevar i velikom brzinom se udaljio od mjesta odbacivanja onda mozemo reci da je uspjesno izbjegao obe rakete... zamislite kako sa 5-10km visine, avion se okrece na bok,odbacuje ometac na jednu stranu,i ide na suprotnu velikom brzinom.

Sto mislite,je li ovaj scenario moguc?


Da je moguc, vec bi ga odavno upotrebili veruj mi Smile , drugim recima djabe je ometac da ima i alternativno napajanje ili neznam sta, iako je i to malo teze izvodljivo, posto ceo ECM sistem ne sastoji se samo od kontejnera vec + nekoliko drugih neizostavnih i glomaznih sklopova koje je malo teshko da katapultiras tek tako iz aviona Smile.
A kao sto rekoh djabe je i da izbacish ceo taj sistem posto Rakete sa aktivnom glavom ne rade bas tako naivno kad su u HOJ rezimu, jer avion koji ozracuje ipak ima dovolno informacija o pribliznoj daljini, visini i poziciji uopste gde se ovaj drugi avion koji JAM-uje..nalazi. Tako da cim se ometanje iskljuci ili izbaci iz aviona svejedno onda prvi avion automatski napravi klasicni precizni LOCK sa svim tocnim parametrima potrebnim za pogodak, jer nezaboravimo da iako je to raketa sa aktivnom glavom ona moze u bilo kom trenutku da bude updejtovana sa maticnog aviona u smislu gde se meta nalazi. To se isto desava ako glava rakete izgubi LOCK jer u tom slucaju isto na pomoc dolaze link podaci sa maticnog aviona u SARH rezimu sve dok glava ne pronadje opet metu i ponovo predje na aktivno navodjenje. I da ne ostvari nikada LOCK aktivna raketa se moze celo vreme navoditi u SARH rezimu sve do samog pogotka iako na vecim daljinama ima poprilicno shansi da promasi al to uveliko zavisi od Radara na avionu i same elektronike na raketi. Zbog toga su i napravljene rakete sa aktivnim samonavodjenjem, pored toga sto zadnjih 10-15 km nemoras da ozracavas metu..bitno je to da.. sto je radar ( avionski ili glava na raketi ) blize cilju on atomatski ima vece shanse za precizan pogodak jer koliko i da je slabiji ovaj mali radarcic na raketi za razlike od avionskog radara ipak se on uklucuje na poprilicno maloj daljini od mete. Iako dosadasnja iskustva i sa AR raketama pokazuju da su radari na dosadsnjim raketama preslabi za veci procenat uspesnosti pa kolko ja pratim podatke gotovo sva obaranja sa AR raketama su sa relativno kratkim distancama...sto vazi troduplo za SARH rakete.



offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4232

znaci, francuzi su blesavi sto koriste ecm - interni i externi. blesavi su verovatno i neki drugi, a samo su rusi pametni sto na izvoznim mig29 nisu davali ecm.
r27r se ocajno pokazala u praksi, cak gore od aim7e u vijetnamu, a sada ispada da je sposobna da primi odbijene signale od aviona koji nosi i interni i externi ecm i da precizno navede raketu na cilj.
navigacija, rwr i radar na mig29 su vise nego nepouzdani - muka mi je da vise ovo spominjem, ali nema veze, moram. to su lepo rekli i nemci, da ne stavljam ponovo link po 100ti put.

ukratko, mig29 za dogfajt jeste, mozda vise nego bilo koji avion i sigurno najbolji kada se pojavio, a danas su ga verovatno prevazisli avioni sa naprednijim raketama, ali za bvr nikako nije bio kada se pojavio.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23389
  • Gde živiš: Beograd

Gde si nasao da poredis ispaljivanje nekoliko R-27R u uzasnim uslovima ekslpoatacija (i sa MiG-29 i sa Su-27) i ispaljivanje na stotine raketa AIM-7E/M.

I opet spominjes izvozne varijante MiG-a 29, nikako originalne sovjetske/ruske.

offline
  • sebab 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 19 Dec 2007
  • Poruke: 4232

r27r nije nista oborila ni u africi gde nije bilo "nemogucih" uslova. inace, ispaljeno je 24 raketa i nijedna nije uradila nista.

pa od izvoznih smo i poceli celu diskusiju - sta smo mi onda mogli dobiti. izvozni m2000e i mig29b. s tim sto nisam siguran da ne bismo dobili i rdi eventualno kao retrofit, s obzirom na supersonik.

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2380

Napisano: 11 Jul 2011 14:50

sivisoko

Поштовани колега, требали сте још навести да "негативно" на покретљивост авиона утиче и жироскопски моменат који на летилицу "уноси" мотор.
Имате велику обртну масу на рецимо 15 000 обртаја и она "прави" жирослопски моменат (као чигра) и треба обезбедити додатне аеродинамичке моменте који би надвладали жироскопски моменат авиона у циљу добијања угаоних брзина које обезбеђују маневар авиона.

Dopuna: 11 Jul 2011 14:54

Направих лапсус..треба надвладати жироскопски моменат мотора ( а не авиона...како написах).

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12605

@sebab

Ako piloti dobro poznaju raketu onda je izbegavanje krajnje jednostavno. A posto su placenici bili iz Ukrajine i Rusije, sasvim je jasno da su R-27 itekako dobro poznavali. Cini mi se da je Pugačev u jednom od intervija bas pricao koliko se u SSSR uvezbavalo izbegavanje radarski vodjenih raketa i da su kroz te vezbe neki novi manevri tj. figure smisljene.

Inace da R-27 ne valja nista, ne bi je videli sirom sveta. Kada Su-27 nosi sest R-27 jasno je da ce nesto biti oboreno. Dakle broj raketa je itekako bitan. To vazi za ruske, americke ali i za francuske avione.

M2000C nosi svega dve radarski vodjene rakete. U tom periodu F-15C je nosio cetiri i morao je cetiri ispaliti da bi oborio cilj. Cisto sumljam da je M2000C duplo efikasniji od F-15C Wink

R-27 kod MiG-29 i Super530D kod M2000C sluze za dejstvo po tromijim ciljevima ili za dejstvo na cilj koji bezi.

Sto se tice price o ometanju, nije tacno da nisu Sovjeti prodavali 29ku bez ometaca vec ni oni u startu nisu imali ometac za 29ku.

A ti ometaci o kojima se ovde prica kao o svemogucim pre svega sluze za ometanje starije generacije rakete i radara o kojima je sve vec poznato. Ometac nije preterano efikasan ako ometa radar o kome ne zna nista. Americki ometaci iz 1980tih bi sasvim solidno funkcionisali protiv N019 ali francuski tesko.

Drugi problem kod ometanja je u samom tragacu R-27R. U pitanju je monopulsni tragac, cija je jedna od osobina visoka otpornost na ometanje.

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1267

djordje ::Napisano: 11 Jul 2011 14:50

sivisoko

Citat:Поштовани колега, требали сте још навести да "негативно" на покретљивост авиона утиче и жироскопски моменат који на летилицу "уноси" мотор.
Имате велику обртну масу на рецимо 15 000 обртаја и она "прави" жирослопски моменат (као чигра) и треба обезбедити додатне аеродинамичке моменте који би надвладали жироскопски моменат авиона у циљу добијања угаоних брзина које обезбеђују маневар авиона.


Dopuna: 11 Jul 2011 14:54

Citat:Направих лапсус..треба надвладати жироскопски моменат мотора ( а не авиона...како написах).


Tacno kolega, jos jedna vrsta "negativne inercije" izazvane rotacijom propelera ili ventilatora u zavisnosti od vrste motora, ali taj podatak i fenomen mi iskreno nije bio ni na kraj pameti kada sam navodio neke primere jer spada u malo "pikantnije" stvari Mr. Green

Kada sam bio klinac cesto sam se igrao sa malim ventilatorima za hladjenje (zamena za prave avione) i bilo mi je jako cudno zasto ti je potrebna veca sila da bi ga pomerao gore-dole , levo-desno od sile koja ti je potrebna kada je ventilator ugasen?!

offline
  • Pridružio: 08 Jul 2009
  • Poruke: 927

Sebab
Citat:pa od izvoznih smo i poceli celu diskusiju - sta smo mi onda mogli dobiti. izvozni m2000e i mig29b. s tim sto nisam siguran da ne bismo dobili i rdi eventualno kao retrofit, s obzirom na supersonik.
Dobili bi izvoznu verziju Mirage-2000C,tj. Mirage-2000E.
I to sa motorom M53-P2,radarom RDM+(unaprijedjeni RDM sa komponentama od RDI,tj. uvezan sa raketom 530D,ali za razliku od RDI koji moze da istovremeno dejstvuje na 2 cilja,RDM+ moze na samo jedan,takodje ima jos neka ogranicenja u odnosu na RDI),rakete Magic-2 i 530D,nisanski podvjesnik ATLIS sa pratecim projektilima,samo spoljasnji tj. podvjesni ometac,mozda AM39.

offline
  • Pridružio: 30 Maj 2010
  • Poruke: 156

mean_machine ::@sebab

Ako piloti dobro poznaju raketu onda je izbegavanje krajnje jednostavno. A posto su placenici bili iz Ukrajine i Rusije, sasvim je jasno da su R-27 itekako dobro poznavali. Cini mi se da je Pugačev u jednom od intervija bas pricao koliko se u SSSR uvezbavalo izbegavanje radarski vodjenih raketa i da su kroz te vezbe neki novi manevri tj. figure smisljene.

Inace da R-27 ne valja nista, ne bi je videli sirom sveta. Kada Su-27 nosi sest R-27 jasno je da ce nesto biti oboreno. Dakle broj raketa je itekako bitan. To vazi za ruske, americke ali i za francuske avione.

M2000C nosi svega dve radarski vodjene rakete. U tom periodu F-15C je nosio cetiri i morao je cetiri ispaliti da bi oborio cilj. Cisto sumljam da je M2000C duplo efikasniji od F-15C Wink

R-27 kod MiG-29 i Super530D kod M2000C sluze za dejstvo po tromijim ciljevima ili za dejstvo na cilj koji bezi.

Sto se tice price o ometanju, nije tacno da nisu Sovjeti prodavali 29ku bez ometaca vec ni oni u startu nisu imali ometac za 29ku.

A ti ometaci o kojima se ovde prica kao o svemogucim pre svega sluze za ometanje starije generacije rakete i radara o kojima je sve vec poznato. Ometac nije preterano efikasan ako ometa radar o kome ne zna nista. Americki ometaci iz 1980tih bi sasvim solidno funkcionisali protiv N019 ali francuski tesko.

Drugi problem kod ometanja je u samom tragacu R-27R. U pitanju je monopulsni tragac, cija je jedna od osobina visoka otpornost na ometanje.


Jesu Sovjeti uvezbavali poprilicno...izbegavanje SARH raketa, al nista spektakularno, pre svega zbog nekoliko ogranicenja, medju kojim je najbitnije to sto neznas koliko je raketa blizu, ako imas vizuelni kontakt recimo, a to je moguce samo ako je raketa ispaljena na nesto kracim distancama jer u tom slucaju vidis kondenzacioni trag rakete kojoj motor jos radi, onda u tom slusaju je puno lakshe a glavni manevar u PPS ti je ides malo levo, pustis mamke, pa ides naglo desno i tako jos jedanput dva put.Ako si visoko onda je jos lakshe...okrenes na ledja pustis mamke i opet vertikalno nadole pravis cik cak. E sad ako nemas vizuelni kontakt u vecini slucajeva to znaci da je lansirana sa vece daljine pa u tom slucaju najsigurnija varijanta ti je da okrenes rikverc, stisnes forsaz i ides gore dole uz bezechu putanju uz obavezne mamke. Nego ono sto si rekao o R-27 malo je sumnjivo. Svi koji su imali R-27 nisu imali izbora, jer pricamo o Mig-29/Su-27 a neznam koji bi to drugi avion mogao da je nosi osim bilo koji Sovjetski izvozni avion kome je R-27 osnovna raketa za BVR ili ДВБ ako vec oces. Glavni problem kod R-27R je pored nesto kraceg dometa od Aim-7M...nepouzdani/degradovani radari izvoznih Mig-29/Su-27..ovo narocito vazi za pomenuti Eritreja/ Kenija konflikt.ameri su nesto i oborili sa Aim-7M u Iraku recimo al pre svega zbog daleko boljih radara na F-15, ne zboh toga sto je Aim-7 cudo tehnike. Imam Dejavu jer smo ovo vec pricali nekoliko puta al SARH kao tehnologija je poprilicno zastarena i limitirana iskljucivo na kracim BVR distancama, bez razlike koliki je domet rakete.Nazalost neznamo kako bi se R-33 recimo pokazala u praksi..kao najmocnija SARH raketa+izvrsni za to vreme Zaslon radar na Mig-31...iako je zvanicno ona namenjena za bombardere i slicne zveri. U pravu si to o ometacima, oni su u proslosti pre svega pravljeni za konkretne radare gde u tom slucaju imas daleko vece shanse za ometanje inace ometanje kao takvo fukcionise do 20-30 km..posle toga svaka SARH/AR raketa a i radar/platforma koja ih navodi probija ometanje..bar to vazi za vecinu aviona 4-te generacije
Nego evo jedan super link gde je malo povrsno ali solidno objasnjeno mnogo stvari oko svih tehnika i tehnologija raketnog navodjenja SARH+AR a evo opet to isto samo malo vise detaljnije..da ne kazem Hi-tech strucnije objasnjeno Mr. Green
SARH+AR Turbo

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1079 korisnika na forumu :: 31 registrovanih, 8 sakrivenih i 1040 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, armor, babaroga, bojan_t, BORUTUS, Bubimir, CrazyDiablo, dankisha, Denaya, DH, dragan_mig31, dule10savic, Haris, HrcAk47, Insan, kybonacci, Marko Marković, mica.colak, mladi2001, nenad81, Panter, pein, Povratak1912, proka89, Smajser, solic, SR-3m, Srle993, Tvrtko I, šumar bk2, 223223