@Mean
Citat:Kada je Su-30 nastajao Bars nije bio ni u najavi vec se racunalo na N011 koji je znatno laksi, u medjuvremenu Rusija je dobila pristup zapadnoj elektronici pa je lagani pesa radar postao moguc, doduse i dalje dovoljno tezak da pravi problem Su-30. Inace matori Su-35 je imao kanarde iako je N011 nije bio tezi od N001 (verovatno je bio i solidno laksi npr. po tezini kao APG-63). Eto primera da su kanardi ugradjeni ne zbog preteskog radara.
Citat:Formerly known as the Su-27M, the Sukhoi Su-35 is an advanced derivative of the Su-27 "Flanker". The first Su-27M prototype was displayed at the 1992 Farnborough Air Show. The Su-35 is expected to enter service in 1995. Changes from the Su-27 include a new radar, requiring a somewhat larger nose; foreplanes, as on the naval Su-33; more powerful engines (also originally developed for the Su-33); an enlarged and improved infrared search and track unit in front of the cockpit; an infrared missile-warning scanner on the fuselage spine; numerous internal electronic improvements; larger tail fins (required by aerodynamic changes imposed by the enlarged nose)
N011 Mechanically scanned 960mm planar array antenna, ± 85° coverage. Said to be heavier than the N001. Uses a multimode wideband TWT transmitter with peak power output of 8 kW, and average of 2 kW. It features a low noise UHF input amplifier, and full digital signal processing using reprogrammable digital computers. Tough requirements, to track 20 targets and engage 8 simultaneously over a wide area, proved impossible to achieve with a mechanically scanned antenna. Initial versions proved able to track 13 aerial targets and engage four, which with further development could be extended to 15 and 6 respectively. It has five air-to-ground and four maritime modes. The maximum search range for large air targets such as airborne early warning and control aircraft is 400km, 140km against a head-on fighter-class target, 65km tail-on.
Dakle, radar ne samo sto je bio tezi nego je bio i veci sto je dovelo do toga da se resetka morala pomeriti unapred. To je sa svoje strane prouzrokovalo povecanje nosnog konusa kako ne bi doslo do smanjenja precnika mehanicke resetke. Veca masa i pomeranje radara je dovelo do pomeranja tezista unapred sto je reseno sa kanarima koji su vec oprobani na SU-33.
Citat:Sa druge strane Su-35S je od samog starta dizajniran da nosi Irbis-e radar. Dakle balansiran je za tacno odredjenu masu. Pa i da je tezi od bars radara to nista ne menja jer nije Su-35S konstruisan za laksi radar pa je odluceno da se ide na tezi, pa bi moguce povecanje mase radara pravilo problem koji bi se mogao resiti kanardima.
Jel ti zvuci logicki
Iskren da budem i ne zvuci mi bas najlogicnije.
Naravno da je SU-35S od samoga starta bio predvidjen da koristi Irbis-e. Sada je samo pitanje koja je tezina radara?
Jer ako je nosna sekcija kod SU-35S iste tezine kao kod MKI , kako ces izbalansirati avion, a da ne koristis kanare kako bi pomerio centar uzgona unapred, jer je povecanjem tezine centar mase takodje pomeren unapred.
SU-35S i MKI koriste SU-27 kao platformu koji ima svoj aerodinamicki centar. Kada poremetis centar mase dodavanjem tezine u nosnom delu jedini nacin da ga vratis u ravnotezu je pomeranje centra uzgona unapred ili postavljanje dopunskih balasta na zadnji deo aviona. Centar uzgona ne mozes pomeriti a da ne izvrsis modifikacije na trupu kao sto je recimo promena oblika ili povecanje povrsine strejka, povecanje povrsine krila ili naravno dodavanje kanara u kombinaciji sa povecanjem povrsine strejka kao u slucaju MKI. Ako ne zelis da stavljas balaste (sto je najgore moguce resenje) ili kanare, moras da izvrsis preraspodelu unutrasnjih komponeti i pomeris ih u zadnju regiju. Problem je u tome sto si ogranicen prostorom koji se koristi za nesto drugo i oblikom tih komponenti koje se mozda nece uklapati u taj prostor.
Jedan od nacina je i koristenje laksih materijala koji se koriste u izradi konstrukcije aviona, ali to znaci da bi morao da ih koristis samo u predelu nosa, jer bi svako drugo smanjenje tezine iza centra uzgona doprinelo jos vecem remecenju balansa aviona.
Da li bi to smanjenje tezine u nosnoj regiji primenom laksih materijala bilo dovoljno da se smanji tezina na zadovoljavajuci nivo je veliko pitanje?
Ja sam misljenja da je kod SU-35S koristena kombinacija lakseg radara (samo je pitanje za koliko lakseg, videli smo da je koristenjem savremenije tehnologije moguce skinuti 30% tezine) lakse avionike i verovatno laksih materijala u konstrukciji nosne regije.
Ne treba zaboraviti da je SU-35S ojacan kako bi mu se drasticno povecala maksimalna poletna masa u odnosu na SU-27 sto sa sobom nosi i povecanje tezine, ali u kombinaciji sa prethodno iznesenim merama za njeno smanjenje, tezina je ostala na nivou stare dvadeset sedmice, ako je verovati rusima.
Ne zelim ja da budem u pravu samo da bi bio u pravu, vec pisem ono sto mi je logicno u svetlu sturih informacija koje imamo.
Ne bi bilo lose da se pusti buba na druge forume o tezini Irbisa u odnosu na Bars radar. U prospektu za Bars stoji tezina od 660kg. Ne znam gde sam zagubio tu fotku prospekta, ali je sigurno da je to ta tezina.
Aca je vec postavljao neke informacije na druge forume, pa moze to da uradi i sada, jer ima ljudi koji su blizi izvoru od nas i koji mogu da se malo raspitaju.
Evo jos jedne, relativno solidne komparacije
|