Virtuelni dogfight

557

Virtuelni dogfight

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13918

To nije kineski AESA, niti je gotov. Njihovi motori traju stotine, nikako hiljade sati.

Su-35BM zadovoljava njihove potrebe. Rusi im ranije nisu hteli prodati novije tehnologije uz prethodno već ugovorene Su-27/30 pa je stoga došlo do prekida dalje isporuke. Zapravo Kinezi su ih radili po licenci, a Rusi su isporučivali kritične komponente kao što su avionika i motori.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Feb 2009
  • Poruke: 578

Koje "to" ? Navodno pre nekoliko godina 611 institut je pobedio na konkursu za AESA radar i njegov prototip postoji, bila je tu slika njegove antene itd. E koliko su daleko od finalnog proizvoda, to je tajna nažalost. PESA radar, po tim navodima , Kina nije ni razvijala.



offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2259

Kineze interesuje tehnologija motora na Su-35 i FlyByOptics sistem upravljanja koji je totalno drugaciji u odnosu na standardni Su-27/30.
AESA tehnologiju su vec savladali (primer je zemaljski osmatracki 3D radar Type 305A, kopija Thales GroundMastera 400, kao i Type120, kraceg dometa). Sada sledi implementacija na avionima, i verujem da ce to odraditi u narednih godinu-dve.

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2008
  • Poruke: 3427

su47berkut ::
Мотори су тренутно исти Ал41Ф1А


Nisu. PAK-FA leti sa Izdeliye 117 (AL-41F1) motorima koji su potpuno nov razvoj, dok Su-35S leti sa Izd. 117S (Al-41F1S - pre poznat kao AL-41F1A) koji u odnosu na 117 ima samo zastareli elektro-mehanicki kontrolni sistem i za 5 kN slabiji potisak.

Izd. 117 se koristi na prototipovima i mozda na prvim serijskim masinama za ispitivanje i tkzv. "prvoj fazi" koja treba uci u upotrebu sa VVS od 2015e (tako je receno u intervjuju o motorima, bila je i prica o nekom "Tip 30" motorima, koji trebaju da budu 15-25% jaci od Izd. 117, ali ne znam dali su oni unapredjeni 117 namenjeni za tu prvu fazu ili za indijske ili izvoz, nista se ne zna), ali za PAK-FA je ultimativno/na kraju namenjen drugi motor koji je jos u razvoju, "Izd. 129" koji treba da ima potisak od 107/176 kN (sa/bez dodatnim sagorevanjem). Tek kad mu ugrade taj konacni motor i konacan radar, on ce biti to sta treba da bude.

Citat:радар није исти,али Ирбис је оно што се каже врх ПЕСА радара тако да њега неће извозити сем најближим свазницима,а поготову не Кини која је изразила жељу да дође у посед и једног и другог.

Irbis-E ce se izvoziti i te kako. Isto kao sto su svojevremeno izvozili BARS. Isto kao sto bi izvozili Zhuk-AE.

I kao sto sam rekao, duboko sumnjam da ce se Su-35S takav kakav jeste izvoziti u Kinu sem ako Rusi nisu potpuno sigurni da sve sta je na njemu ne moze Kini da vredi nista u razvoju svojih sredstava. A bez takvih delova ga kinezi nebi ni hteli, tako da...

(Off topic o kineskoj avio-industriji - koga ne zanima ne treba da cita dalje)
Ma da, nisu ni Rusi glupi. Nekad su im i dali licensu za Mig-21, i oni jos 30 godina kasnije prodavaju unapredjene kopije istog, koje protiv savremenih lovca nema nikakvu vrednost, u zemlje treceg sveta. TO je pametan potez, jer im je dosta isplatljivije da rade tvoje konstrukcije nego da sami razvijaju, i uz to ti ne stvaraju konkurenciju, to ih drzi nazad. To su i kinezi shvatili pre 20-30 i nesto godina pa su poceli da razvijaju svoje modele, ali ocigledno im ne ide nesto. Sem J-10 (i ko zna po cemu je on napravljen, tj. dali je od 0 sve novo na njemu a ne preuzeto sa drugih masina i samo nov zmaj) su drugi pokusaji dosta losiji nego konkurencija (tu mislim na presretaca J-8 koji je uvecani Mig-21 i ni blizu Ruskim resenjima u toj oblasti, i na JH-7 koji je velicine Su-30MK ali nije ni blizu njegovih sposobnosti, pa su zato i kupili licensu za Su-30MKK. A cetvrti: JF-17 nije nista drugo nego sta su vec uradili i na Q-5, i njega su (kao i F-7) masovno prodali Pakistanu i nekim drugim zemljama, a Rusi zbog toga nisu ostali bez leba, zato je bezveze sva ta panika i hype oko JF-17 koji stvaraju pakistanci po internetu, kao da ce JF-17 zauzeti ceo svet...kad krajem ove decenije mozda bude isao u izvoz, on ce se prodati onima koji i sad koriste kineske J-7, i samo te drzave su zainteresovane, tako da..). A J-10 i JF-17 ne mogu da izvoze jer motore za iste moraju da kupuju od Rusa pa Rusi mogu da diktiraju dali ce se izvoziti ili ne, a i kad budu zavrsili svoje motore (WS-10 ne ocekujem pre 2013/2014e, WS-13 ni oni sami ne ocekuju pre 2017e godine) ne samo da se nece ceo svet baciti na njih i moliti da ih kupi, vec ce i oni koji nemaju drugog izbora nego da kupe kinesko morati da drhte i sumnjaju jer su avioni jednomotorci a te kineske kopije ruskih motora vise pokusaj koji ce verovatno imati zivotni vek kao prve serije istih originala, nego pouzdane masine u koje mozes biti siguran da ti se nece pokvariti tokom leta....to jos pomnozi sa odrzavanjem u mestima gde ce se oni poslati, i eto ti formula za katastrofu. I uz to ce morati da konkurisu sa do onda vec otplacenim (razvoj) i tehnoloski mnogo naprednijim i sposobnijim kao i pouzdanim i dugotrajnijim avionima Mig-29M i F-16, koji ce imati niz mogucih konfiguracija za svaciji dzep. Od odlicnih mehanicko skeniranih do AESA radara i svakakve napredne elektronike. Uveren sam da ce 2015-2017e godine cena Mig-29M i F-16 biti na manje-vise istom nivou kao ta ovih kineskih aviona u izvozu.

Isto tako kao i sa J-7 ce i biti sa Su-27SK, kinezi ce mu staviti noviji fensi kokpit i modernizirati sta znaju (da koristi kinesko naoruzanje, unapredjen radar itd), i za 10 do iducih 30 godina, kad Rusija bude izvozila Pak-Fa oni ce izvoziti Su-27 i kinezi i pakistanci po internetu ce pisati bajke o tome koliko je on bolji od starog Su-27SK iz 94e godine (pogledajte moderni kokpit, i precizno naoruzanje, jaao, i radar ima 20km veci domet!!!) i kako je to dobar avion imati u svom vazduhoplovstvu i kako je bolje imati to nego da si 20 godina pre toga od Rusa kupio stari Su-27SK, isto kao sto pisu za F-7P. A da ce tog dana polovina sveta leteti na F-35, PAK-FA, Su-35S, kojekakvim modernijim F-16/Mig-29M i drugim (Rafale, Gripen, EF) lovcima koji su vec danas daleko ispred svega sta bi kineska Su-27SK kopija ili modifikovani zmaj Mig-21 za 10 godina mogla da bude, to ce zaboraviti. (izvinjavam se za off-topic)

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1267

aerodrom ::Kineze interesuje tehnologija motora na Su-35 i FlyByOptics sistem upravljanja koji je totalno drugaciji u odnosu na standardni Su-27/30.
AESA tehnologiju su vec savladali (primer je zemaljski osmatracki 3D radar Type 305A, kopija Thales GroundMastera 400, kao i Type120, kraceg dometa). Sada sledi implementacija na avionima, i verujem da ce to odraditi u narednih godinu-dve.


Savladati AESA tehnologiju i primeniti je na zemaljske radare ili na avione za elektronsko izvidjanje nije ni priblizno tako veliki izazov kao implementacija te tehnologije u jedan avion lovac.
Postoji gomila problema koje treba resiti u koje spadaju tezina, problem elektricnog napajanja, hladjenje i naravno cena! Ali da ja ne bi pricao evo jednog malog teksta:

Citat:"Weight, costs, electricity and cooling — those are the big challenges," especially in the retrofit of these technologies, said Richard Aboulafia, vice president of analysis at the Teal Group.

Eight years ago, the first generation array was deployed on the F-15C because it is a "bigger fighter with a real solid structure and it could carry some weight," said Henchey. In fact, the system was so much heavier than the mechanical systems "ballast had to be placed in the back of airplanes," he added.

Current systems weigh about half as much as earlier radars, or about the same as mechanical systems, and will continue to decrease as the AESA gets thinner, Henchey said. Eventually, the array will become flexible enough to mount in areas other than the nose "because the requirement for flat mounting space will be backed off." The radar will be able to be oriented in different directions and provide a broader perspective.


Vidimo da su kod F-15 primenili ono najgore resenje o kome sam pricao u proslim postovima, a to je dodavanje balasta na zadnji kraj aviona kako bi se uspostavio optimalan balans aviona. Dakle imamo povecanje tezine prouzrokovano vecom tezinom radara, dodatnu tezinu balasta plus dopunska tezina prouzrokovana ojacanjem strukture aviona.
To znaci da je "wing loading" aviona povecan, sto ce znacajno degradirati manevarske karakteristike aviona, a povecanje snage motora ne moze da kompenzuje pogorsanje karakteristika u zaokretu, vec moze samo da poveca rezervu snage, i ako je recimo tim snaznijim motorima poboljsan odnos potiska i mase (sto je veliki znak pitanja), moze da dodje do boljih karakteristika pri ubrzanju (uglavnom pravolinijskom).
Vidimo da su rusi to resili na malo elegantniji nacin, dodavanjem kanara i redizajniranjem strejka kod MKI.

Ako se recimo setimo prvog aviona sa AESA radarom F-2, takodje cemo se setiti i losih karakteristika tog radara, sto znaci imati AESA radar u avionu, ne znaci i imati dobar AESA radar.
Imamo i primer Zuk AESA radara koji u prvoj verziji nije ispunio performanse postavljene pred MMRCA ucesnike.

Kinezima je itekao stalo da dodju do tehnologije koja je primenjena na SU-35S, jer se potencijalni protivnici (kao sto je recimo indija) snabdevaju vrhunskom tehnologijom (kako zapadnom, tako i ruskom), a kosooki ne mogu i ne smeju vise da igraju na blef i iskazanom zeljom za nabavkom ruskih aviona ce samo priznati da i dalje kasne za velikm igracima u oblasti avijacije.
Za svaku pohvalu je njihov trud i napredak, a J-20 je i najbolji pokazatelj toga, ali mislim da ce im trebati jos par godina da uhvate prikljucak.

IRBIS-E posedjuje karakteristike koje nema ni jedan radar ugradjen u lovca. Tu prevashodno mislim na karakteristike otkrivanja VLO ciljeva i maksimalni domet. Motor 117S je takodje pravi biser sa svojim karakteristikama snage i sistemom promene vektora potiska koji je umrezen u FCS sistem.
Za kineze bi to bilo pravo otkrovenje.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16142
  • Gde živiš: Lublana

aerodrom ::AESA tehnologiju su vec savladali (primer je zemaljski osmatracki 3D radar Type 305A, kopija Thales GroundMastera 400, kao i Type120, kraceg dometa). Sada sledi implementacija na avionima, i verujem da ce to odraditi u narednih godinu-dve.
Thales GM 400 nije AESA radar. Ali jest u potpunosti digitalizovan.

offline
  • Pridružio: 21 Apr 2011
  • Poruke: 1464

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24212

^

Da pogadjamo ,mozda Bort 709 ? Smile

offline
  • Pridružio: 05 Feb 2009
  • Poruke: 578

Citat:Thales GM 400 nije AESA radar

Poenta je u tome da Kina ima AESA implementiran i na AWACS u, a Rusija to nema ,

Kad su amerikanci ugradili AESA radar na lovca ? Možda su ti problemi sa masom razlog zašto AESA radar još nije instaliran na PAK FA.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16142
  • Gde živiš: Lublana

AESA radari su lakši i kompaktniji od klasičnih radara. Nije problem u težini nego u novoj tehnologiji. Koja je zbog množine sistema (razvrstavanje, identifikacija i nišanjenje više ciljeva (track while scan), 3D crtanje terena, automatsko praćenje mobilnih ciljeva na površini, slikovna identifikacija prijatelj, neprijatelj...) kompliciranija za izradu softvera.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1249 korisnika na forumu :: 33 registrovanih, 6 sakrivenih i 1210 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bokisha253, Boris90, colji, DeerHunter, Djokislav, HrcAk47, ILGromovnik, ivicasimo, JimmyNapoli, kbobo, Kubovac, laurusri, Lidija, lord sir giga, Lucije Kvint, mercedesamg, Metanoja, mige, nenooo, nuke92, Povratak1912, procesor, repac, robertino, ruma, Sirius, stegonosa, Vlad000, Vladimir O., wizzardone, zziko, šumar bk2