Bas sam skoro razgovarao sa jednim vojnikom koji trenutno radi na P-34.
Sto se tice Valdanosa,on je iz vojnih presao u ruke vlade-civilne i ici ce na tender za "valorizaciju",prodaju zainteresovanom privatniku koji zeli da tu ulaze i pravi turisticke i tome sl. kapacitete.A mornarica,mornaricka baza ili obalska straza,sto vec bude,VCG ce biti i dalje u Baru.
P-33 i P-34 idu u Tursku gdje ce biti uradjen remont i modernizacija na njima i onda ce biti isporuceni-prodati trecoj strani-kupcu.Ovaj vojnik mi rece Bahreinu,mada se spominjao i Banglades???Slicna sudbina ceka i sve ostale brodove ,cak i RToP.Jedino ostaju Jadran i PR-41,kojima je vec do kraja prosle godine trebao biti zavrsen remont i modernizacija,ali za sada nista od toga,nema se 1,75 miliona EUR.
Iz Turske ce biti nabavljena dva nova patrolna camca,od nekih 30-tak metara.I otprilike,to ce biti to,manje-vise.
Dopuna: 09 Mar 2010 19:07
Čeka se još zahtjev Hrvata
MINISTARSTVO ODBRANE NASTAVLJA PROJEKAT DONACIJE MALIH PODMORNICA ZEMLJAMA BIVŠE JUGOSLAVIJE
Tivat - Ministarstvo odbrane Crne Gore poodmaklo je sa sprovođenjem plana da se tri male podmornice tipa „Una“ bivše Jugoslovenske ratne mornarice doniraju Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji kao muzejski eksponati.
Bivša JRM imala je ukupno šest malih, tzv. džepnih podmornica klase „Una“, od kojih se pet nakon raspada SFRJ zateklo u Crnoj Gori. Nakon ukidanja podmorničarstva u Mornarici SCG, sve podmornice su oglašene viškom i ponuđene na prodaju kao borbena plovila ili sekundarna sirovina, ali su kao staro željezo prodate samo tri velike dizel-električne podmornice i to P-823 „Uskok“, P-831 „Sava“ i P-832 „Drava“. Male podmornice klase „Una“ nijesu prodate, kao još prilično moderna i efikasna borbena sredstva, već su shodno inicijativi koju je prošle godine objelodanio načelnik Generalštaba VCG viceadmiral Dragan Samardžić, ponuđene Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji kao muzejski ekponati. Izuzeta je jedino podmornica P-915 „Vardar“ koja je bila u remontu zbog čega je rastavljena i može se iskoristiti jedino kao sekundarna sirovina.
Crna Gora će zadržati jednu od ovih podmornica te klase i to P-912 „Una“ koja će uz veliku dizel-električnu podmornicu P-821 „Heroj“ ubuduće biti najatraktivniji eksponat novog Nautičkog muzeja u tivatskoj marini „Porto Montenegro“. Sudeći prema najavama iz crnogorskog Ministarstva odbrane, uskoro će biti „udomljena“ i P-911 „Tisa“ koja će iz Pristana na Luštici gdje se sada nalazi, završiti u vojnom muzeju u Pivki u Sloveniji.
„Postupak donacije podmornice klase P-911, kao muzejskog eksponata, već je završen kada je u pitanju Slovenija. Vlada je donijela zaključak kojim se jedna podmornica P-911 ustupa za potrebe muzeja Republici Sloveniji. U toku je regulisanje postupka prevoženja podmornice za Sloveniju“, kazao je „Vijestima“ portparol Ministarstva odbrane Vidak Latković.
On je naglasio da je postupak, što se tiče doniranja Srbiji i Hrvatskoj, jedne od preostale dvije džepne podmornice i to P-913 „Soča“ i P-916 „Kupa“, u toku.
„Za Srbiju, pored zahtjeva tamošnjeg Udruženja podmorničara, dobijen je i zahtjev Ministarstva odbrane Srbije, tako da je postupak u toku. I od Udruge podmorničara Hrvatske dobijen je zahtjev, a očekujemo i formalni zahtjev hrvatskog Ministarstva odbrane Hrvatske. Da bi se podmornica mogla donirati, zahtjev, kao i u prethodna dva slučaja, mora podnijeti i nadležni državni organ“, istakao je Latković.
Džepne podmornice tipa P-911 jedno su od najvećih dostignuća eks-jugoslovenske ratne brodogradnje. Građene u drugoj polovini 80-tih godina prošlog vijeka u Splitu, ove podmornice duge 19,5 metara, deplasmana 90 tona, bile su prilagođene za polaganje manjih minskih polja u neprijateljskim vodama i prevoz podvodnih diverzanata do italijanske obale.
|