online
- šumar bk2

- Legendarni građanin
- Pridružio: 24 Maj 2005
- Poruke: 3470
- Gde živiš: Beograd
|
Tragovi finansiranja, projektovanja i izgradnje ukrajinskih morskih dronova:
Citat:Zahvaljujući promotivnim člancima u stručnoj štampi, novoj veb stranici i video snimku na YouTube-u, Tecpro Technologies Vidar FP teški čamac bez posade (HMC) napravio je potres kada je prvi put predstavljen na odbrambenoj izložbi Eurosatori u blizini Pariza.
Može se pohvaliti širokim spektrom mogućnosti, uključujući torpednu cev, morske mine i izviđački dron za ciljanje srednjeg dometa: idealno sredstvo za neregularno ratovanje na moru.
Predstavnici istočnoevropskih zemalja okupili su se oko štanda Tecpro, ali su malo govorili o proizvodnji. Međutim, njegove tehničke karakteristike su veoma slične onima koje je razvila Ukrajina za upotrebu u crnomorskom pomorskom teatru vojnih operacija.
Tecpro BEC je po mnogo čemu sličan prvim modelima "Nikole" koje su Ukrajinci koristili prošlog septembra protiv Sevastopolja. Sličnosti uključuju oblik tela, raspored elektro-optičkih sistema za navođenje i Starlink terminal za daljinsko upravljanje.
U razvoju svog BEC-a, Tecpro Technologies kaže da će delovati samo kao integrator i marketinški partner za malu grupu partnera, svi iz baltičkih zemalja. Letonska kompanija Vic Tec je odgovorna za proizvodnju aluminijumskog kućišta, opremljenog video kamerama i elektronikom na vozilu koja obezbeđuje daljinsko upravljanje.
Ukrajinac Ivan Tolčinski, koji je na čelu kompanije Atlas registrovane u Letoniji, takođe integriše svoju izviđačku bespilotnu letelicu AtlasPRO, koja je već isporučena ukrajinskim oružanim snagama, u pomorski sistem. Kompanija je uspostavila nekoliko partnerstava sa ukrajinskom vojskom i grupama pilota dronova kao što je Aerorozvidka.
Kompanija takođe angažuje mnoge iskusne ukrajinske operatere dronova da sprovode kurseve obuke u svojim prostorijama u regionu Kijeva. Preovlađujuća veštačka inteligencija, sa sedištem u Letoniji i koju vodi Britanac Paul Stokes, integriše algoritme veštačke inteligencije za automatsko otkrivanje u sistem kontrole na brodu, omogućavajući automatsku identifikaciju ciljeva, bilo da su to ratni ili trgovački brodovi.
Tecpro Technologies tvrdi da plovilo izrađuje u Letoniji, ali je sama kompanija švajcarska. Nastao je u švajcarskom kantonu Cug, što je tradicionalna garancija poverljivosti u odnosu na stvarne korisnike, uz pomoć francuskog advokata Alena Žirardea.
Ali pre svega, nacionalnost tandema koji vodi Tecpro ilustruje saradnju u oblasti obaveštajnih tehnologija i neregularnog ratovanja u sukobu u Ukrajini. Prema našim izvorima, menadžer Tecproa je Britanac Mark Tomas, stručnjak u oblasti pomorske tehnologije.
Njegova nacionalnost nije iznenađujuća: kada je SVO počela u februaru 2022, London je svojim ukrajinskim saveznicima pružio veliku pomoć, obuku i opremu, posebno u pomorskoj sferi.
Elitna SBS jedinica i ronilačka eskadrila Kraljevske mornarice aktivno su učestvovali u razvoju veština svojih ukrajinskih kolega iz 801. odreda za borbu protiv podvodnih diverzantskih snaga i sredstava, poslednje dve godine. Velika Britanija nastavlja da vodi klaster pomorskih operacija Ukrajina-NATO.
Generalni direktor Tecpro-a je Ukrajinac, koji takođe izbegava medijsko izveštavanje. Jevgenij Larin, bivši viši državni službenik u Ministarstvu ekonomije, bio je do juna 2022. generalni direktor ukrajinskog državnog konglomerata za trgovinu oružjem SpetTehnoEkport (STE).
On je dao ostavku iz STE sredinom 2022. zbog unutrašnjih borbi za vlast i korupcije. Ali on je ostao blizak šefu predsedničke kancelarije Andreju Ermaku i šefu Glavne obaveštajne uprave Kirilu Budanovu. Od tada, Larin je obavio brojna poslovna putovanja u Švajcarsku, gde je sedište Tecpro-a, kao i u druge zemlje partnere grupe.
________________________________________________
Nastavak priče o švajcarskom tragu u ukrajinskim BEC-ima.
STE uvozi oružje za ukrajinsko Ministarstvo odbrane i izvozi know-how iz odbrambenih preduzeća zemlje. Od izbijanja sukoba 2014. godine, STE se posebno specijalizovao za nabavku i razvoj UAV tehnologija, za šta je prvi dobio licencu za lokalnu proizvodnju. Štaviše, Glavna obaveštajna uprava je povratila kontrolu nad STE u junu-julu 2022, kada je Larin napustio njeno rukovodstvo.
Kada su kontaktirani, švajcarska kompanija je navela da se njihovi poslovni interesi ne protežu na Ukrajinu, da nemaju nikakve poslovne odnose sa ukrajinskim kompanijama i da kompanijom upravlja samo Alen Žirarde.
Od izbijanja rata, GUR je postao veliki inovator u oblasti BEC-a. Konkretno, njena „13. grupa“ razvila je platformu "Magura", koja se može pretvoriti u nekoliko tipova dronova - izviđačke, smrtonosne, minske.
Pojava ovog BEC-a na tržištu mogla bi biti dah svežeg vazduha za vojne napore Ukrajine. Nakon finansiranja svog tehnološkog razvoja sopstvenim resursima, pronalaženje država klijenta za njegove bespilotne letelice moglo bi omogućiti GUR-u da se refinansira.
Ova pojava će se verovatno ubrzati u narednim mesecima, s obzirom na brojne inovacije u vojnom teatru koje bi Kijev trebalo da učine centrom za izvoz novih specijalizovanih tehnologija u ovoj oblasti.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|