Ratna mornarica Narodne Republike Kine

5

Ratna mornarica Narodne Republike Kine

offline
  • Pridružio: 14 Dec 2010
  • Poruke: 1376



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2011
  • Poruke: 563

Ne znam da li vijest pripada ovoj temi. Razumio sam da Kina kupuje od Rusije proizvodnu liniju Tu-22 M3 i za potrebe mornaričke avijacije, zbog mogućnosti nošenja Kh-22. Ukoliko moderator smatra da ovo treba premjestiti u drugu temu, neka to uradi. Hvala.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 14 Dec 2010
  • Poruke: 1376

Napisano: 09 Jan 2013 16:07

Type 071, Type 903, Type 052C i iza Type 054A.



Dopuna: 27 Jan 2013 15:27

Pregled bitnih dešavanja PLAN u 2012.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Dopuna: 03 Feb 2013 15:51

Treći kineski AEGIS razarač 052C je stupio u mornaricu.



Ove godine se očekuju još dva, 4 i 5, a iduće godine poslednji šesti iz serije plus uvođenje novih 052D razarača kojih je još četiri u izgradnji. To će iduće ili one tamo godine dati minimum 10 modernih razarača.

offline
  • Pridružio: 14 Dec 2010
  • Poruke: 1376

Napisano: 09 Jan 2013 16:07

Type 071, Type 903, Type 052C i iza Type 054A.



Dopuna: 27 Jan 2013 15:27

Pregled bitnih dešavanja PLAN u 2012.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Dopuna: 03 Feb 2013 15:51

Treći kineski AEGIS razarač 052C je stupio u mornaricu.



Ove godine se očekuju još dva, 4 i 5, a iduće godine poslednji šesti iz serije plus uvođenje novih 052D razarača kojih je još četiri u izgradnji. To će iduće ili one tamo godine dati minimum 10 modernih razarača.

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 736

pretpostavljam da nije realno da ce kineska mornarica nastaviti ovakav tempo nabave novih plovila sljedecih 10-20 godina. s dva razaraca i dve fregate godisnje to bi ispalo mozda i do 80 dodatnih, novih kapitalnih plovnih jedinica do cca 2035. Opet, tesko je reci kolika je njihova potreba... ako zele "samo" zamijeniti postojeca stara plovila modernima, to stignu uciniti ovom brzinom u roku desetak godina.

realnija pretpostavka mi se cini da ce s buducim klasama modernih plovila tempo nabave biti sporiji. tu su onda jos i nosaci i vjerojatno zamjena dijela ssk podmornice flote nuklearnim podmornicama - to ce svakako pojesti povelik dio financijskog kolaca. s druge strane, taj financijski kolac zasad samo raste...

tijekom priloga o primanju u sluzbu treceg 052c razaraca drzavne vijesti su odnekud izvukle brojku maksimalne istisnine broda od 6000 tona. to je nesto manje nego sto se obicno spekulira po netu za te brodove, al zapravo je prilicno izgledno i realno, s obizirom na karakteristike.

offline
  • Pridružio: 14 Dec 2010
  • Poruke: 1376

Kina preuzima Pakistansku luku što će joj dati bliži pogled na Ormuz i američku flotu i učiniti je manje zavisnom od tranzita kroz Malajski prolaz. Zanimljiv tekst.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 736

Ma tekst je tendenciozno huskanje i nema neke veze s realnoscu. Pravo stanje stvari je da se radi o luci u pakistanskom vlasnistvu, kojom je upravljala singapurska tvrtka, ali trzisni je promet relativno slab i luka nije previse isplativa. Pa se singapurska tvrtka izvukla iz toga, a na mjesto nje dolazi kineska tvrtka koja ce ulagati u nju uz pomoc kineske vlade jer ista ima u planu naftovod od luke do kine za potrebe drugih kineskih tvrtki.

Namjena i vaznost luke je prvenstveno komercijalne prirode, a vojni potencijal je relativno slab. (iako ce svakako pomoci i da opskrba kineskih brodova u patroli protiv pirata bude jeftinije nego u "stranim" lukama)

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2007
  • Poruke: 1088
  • Gde živiš: Republika Srpska,Banja Luka

Добар текст са хрватског војника:
KINESKA RATNA MORNARICA
Suvremena kineska ratna mornarica osnovana je prije šezdesetak godina s time da je u početku bila obalna mornarica kojoj je glavna zadaća za vrijeme Hladnog rata bila obrana kineske obale
Kraj Hladnog rata i raspad Sovjetskog Saveza uklonio je najveću vojnu prijetnju na kineskim kopnenim granicama što je omogućilo veća ulaganja u kinesku ratnu mornaricu koja u promijenjenim geopolitičkim odnosima postaje sve važniji čimbenik kineske oružane sile.
Kineska ratna mornarica je u posljednjih dvadeset godina napravila golemi kvalitativni i kvantitativni odmak od obalne ratne mornarice prema ratnoj mornarici otvorenog mora čije su važne zadaće zaštita kineskih pomorskih linija komunikacije te zaštita kineskih globalnih gospodarskih interesa. S obzirom na snagu kineskog gospodarstva i važnost uvoza i izvoza za Kinu to je sasvim razumljivo.
S ciljem dostizanja sposobnosti za provedbu budućih zadaća, kineska ratna mornarica provodi modernizaciju i planira razviti mornaricu otvorenog mora koja će posjedovati znatnu veću sposobnost djelovanja nego prije samo nekoliko godina.
RAZVOJ KINESKE RATNE MORNARICE
Kineska ratna mornarica je osnovana 1949. godine a u pedesetim i šezdesetim godinama 20. stoljeća uglavnom je bila fokusirana na obranu kineske obale. Mornaričke nabave su dolazile isključivo iz Sovjetskog Saveza, a i obrambena taktika je velikim dijelom bila bazirana na sovjetskom modelu. Tijekom tih godina sastojala se od velikog broja raketnih čamaca, torpednih čamaca, ophodnih brodova, dizelskih podmornica i klasičnih bombardera. Nekoliko razarača koji su nabavljeni tih godina bili su sovjetskog dizajna.
Tijekom sedamdesetih godina prošloga stoljeća došlo je do znatnog ulaganja u ratnu mornaricu, što je dovelo do toga da se značajno povećao broj dizelskih podmornica i raketnih čamaca koji su na sebi nosili protubrodske rakete. Tih je godina kineska ratna mornarica započela s razvojem nuklearnih napadnih i balističkih podmornica.
Osamdesetih su nastavili trend jačanja i nabave novih plovila, ali s ograničenom mogućnošću djelovanja daleko od svojih obala pa su, iako u manjem obujmu, zadržali stupanj izgradnje brodova iz sedamdesetih godina.
S usvajanjem doktrine "izvanobalne obrane" te istodobno s naglim razvojem kineskog gospodarstva i usvajanjem novih tehnologija, kineska ratna mornarica započela je proces modernizacije i jačanja snaga za djelovanje na otvorenom moru.
RAZVOJ STRATEGIJSKOG KONCEPTA
Od svog osnutka 1949. godine pa sve do sredine 1980-ih, glavni je strategijski koncept kineske ratne mornarice bila "obalna obrana". On je od kineske ratne mornarice zahtijevao obranu kineske obale.
Posljedica promjene strategijskog koncepta bila je da se mornarica više nije pripremala za pomorske operacije blizu kineskih obala već ih je započela poduzimati na otvorenom moru. Prihvaćanje "izvanobalne obrane" poklopilo se s promjenom kineskih prioriteta u kojima su najvažniji oceanski resursi za budući kineski razvoj. Kad se krajem 1970-ih i početkom 1980-ih formulirao pojam "izvan­obalna obrana", smatralo se da će kineska ratna mornarica djelovati u području unutar 200 nautičkih milja ekskluzivne ekonomske zone (EEZ).
STRUKTURA KINESKE RATNE MORNARICE
Mornarica broji oko 268 000 ljudi, od čega je 10 000 u mornaričkom pješaštvu, 25 000 u mornaričkom zrakoplovstvu te 25 000 u snagama za obalnu obranu. Sastoji se od tri glavne flote, mornaričkog zrakoplovstva i mornaričkog pješaštva. Flote su strateški locirane na sjeveru u gradu Qindao, na istoku u gradu Ningbo i na jugu u gradu Zhanjiang. Svaka se flota sastoji od niza velikih i manjih mornaričkih baza, mornaričkog zrakoplovstva i regija obalne obrane. Južna flota također još uključuje i mornaričko pješaštvo s pripadajućim amfibijskim plovilima.
Kineska ratna mornarica je opremljena kako s podmornicama na nuklearni pogon, tako i s podmornicama na konvencionalni pogon, koje su organizirane u podmorničke baze ili podmorničke flotile. Površinske snage primarno se sastoje od razarača, fregata, raketnih čamaca, minolovaca, amfibijskih brodova i pomoćnih brodova. One su organizirane u flotile razarača, brzih čamaca, amfibijskih brodova i borbenih pomoćnih brodova te u garnizonska pomorska zapovjedništva.
MODERNIZACIJA KINESKE RATNE MORNARICE
Početak veće modernizacije kineske ratne mornarice započeo je krajem 1980-ih godina. U posljednjih dvadeset godina kineska je ratna mornarica započela s uvođenjem u službu sve modernijih i sve većih ratnih brodova, s naglaskom na podmorničke snage koje su danas jedne od najvećih u svijetu s daljnjom tendencijom rasta.
U brojčanom se smislu mornarica čak i smanjila, ali je napravila veliki kvalitativni skok što joj je omogućilo provoditi puno složenije pomorske operacije daleko od svojih obala, kao što je sudjelovanje u potpori međunarodnoj zajednici u borbi protiv somalijskih pirata.
Trenutačno se provodi cijeli niz projekata modernizacije koji će dodatno povećati njezinu sposobnost djelovanja. U tijeku je usavršavanje kineske inačice "AEGIS" radarskog sustava koji se navodno naziva Magic Shield Type 346. On se kao potporom koristi radarom Type 364 Seagull C čija je glavna namjena otkrivanje protubrodskih projektila koji lete na vrlo malim visinama i osiguranje podataka za djelovanje proturaketnih topničkih sustava.
Aktivan je i program izgradnje nosača zrakoplova. U operativnu službu uveden je prvi kineski nosač zrakoplova Liaoning. Nastavlja se proizvodnja najnovijih nuklearnih podmornica s balističkim projektilima klase JIN (Type 094). Planira se uvođenje u službu tih novih nuklearnih podmornica s balističkim projektilima. U posljednje je vrijeme kineska ratna mornarica u službu uvela dvije nove nuklearne napadne podmornice klase SHANG (Type 093).
U tijeku je uvođenje u službu novih dizelsko-električnih napadnih podmornica klase SONG (Type 039) i četiri dizelsko-električne napadne podmornice klase YUAN s tendencijom izgradnje dodatnih koje bi mogle biti opremljene sustavom neovisne zračne propulzije (AIP), te nekoliko tipova površinskih brodova domaće proizvodnje.
Oni uključuju tri razarača klase LUYANG II (Type 052C), dva razarača klase LUZHOU (Type 051C) i petnaest raketnih fregata klase JIANGKA II (Type 054A). Svi ovi brodovi naoružani su suvremenim protuzrakoplovnim raketnim sustavima. Nastavlja se izgradnja novih raketnih ophodnih brodova klase HOUBEI (Type 022). Do sada je izgrađeno više od 50 takvih brodova i mogu nositi do osam protubrodskih raketa.
U službu se uvode tri velika amfibijsko-jurišna broda YUZHAO (Type 071) s tendencijom izgradnje još većih amfibijsko-jurišnih brodova, a počela je i gradnja novih naprednih korveta klase Type 056
JAČANJE POTENCIJALA
Kina je do prije tridesetak godina bez obzira na svoju veličinu i brojnost imala relativno mali globalni utjecaj. Međutim gospodarski preobražaj i rast koji je započeo 1978. godine s dalekosežnim ekonomskim reformama traje sve do današnjih dana.
Danas program modernizacije i povećanja ratne mornarice pokazuje važnost mora u globalnim odnosima te važnost pomorskih komunikacija za daljnji razvoj.
Na svome putu prema jačanju pomorske moći Kina se držala pravila da razvija ratnu mornaricu koju susjedne zemlje neće percipirati kao prijetnju, nego kao potrebu da bi se zaštitila i proširila pomorska sigurnost što između ostalog uključuje i osiguravanje pomorskih plovnih putova u strateškim regijama svijeta. A nesmetana pomorska komunikacija od bitne je važnosti za globalnu ekonomiju, kao i za kinesku kao sve važniji njezin dio.
Uvođenje nosača zrakoplova u službu kineske ratne mornarice važan je pokazatelj dostignutih mogućnosti mornarice i kineske tehnologije, jer se nosač zrakoplova svugdje u svijetu doživljava kao personifikacija pomorske, vojne i općenito ekonomske moći pojedine zemlje.

offline
  • Pridružio: 14 Dec 2010
  • Poruke: 1376

Matori su ovi podaci iz teksta.

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2595
  • Gde živiš: Čačak

Napisano: 26 Mar 2013 20:12

Poseta Kineskih brodova Malti .




Dopuna: 03 Apr 2013 0:36

Lepo im na Malti .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1004 korisnika na forumu :: 84 registrovanih, 5 sakrivenih i 915 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, 100jan, A.R.Chafee.Jr., Aleksa 3215, alexbr, AndrejPetar, Andrija 1993, Andrija357, Asteker, Bacac, Ben Roj, bobomicek, bojan313, bojanM84, Boris90, boromir, brkan1, colji, cptVLK, dane007, dankisha, DeerHunter, dejina811, Doca, dragoljub11987, Dragon Order, Electron, EXIT78, FileFinder, FOX, gagidjuric, galijot, GveX, Jablan, Jakov01, Jaz, JK, Kobrim, kolle.the.kid, Kuroje, Leteća Krofna, LG, luka35, Makeitdrip, mercedesamg, metallac777, MGBRBG, Michellefromrezistance, miki kv, Milan A. Nikolic, milanmi87, moldway, Nemanjasrb, Nikoladoktor, Oscar, pablojepao, Panonsky, pceklic, pein, pobeda, Povratak1912, Profica, Ratnik84, Razdroid, sabros, sajorg, sedan, shlauf, skvara, stankolich, styg, suton, tajvankanasta, Tas011, Tribal, tuja, User98, valuk1, Vlado82, VP6919, YAVNANA, Zanim98, zbazin, zgoljo