Poslao: 05 Jan 2013 01:32
|
offline
- Lažni Kalabić
- Ugledni građanin
- Pridružio: 03 Dec 2012
- Poruke: 316
|
Ti svesno prenebregavaš sledeću činjenicu: Treći Rajh zauzima Poljsku iz vojnih razloga - ali iz agresivnih, osvajačkih namera prema SSSR-u (naravno, i prema Poljskoj), a SSSR zauzima deo Poljske iz vojnih razloga - ali iz odbrambenih pobuda kada je reč o vrlo izvesnom odbrambenom ratu protiv nacističkog agresora (ovu pretpostavku nakon 22 juna 1941. niko više nije dovodio u sumnju). Sovjeti su ispravno postupili, to je više nego očigledno sa ove istorijske distance. Apostata je već naveo do koje mere je poljsko rukovodstvo bilo autistično i neodgovorno.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 05 Jan 2013 02:12
|
offline
- Jovan Nenad
- Elitni građanin
- Pridružio: 14 Okt 2012
- Poruke: 2296
|
Lažni Kalabić ::Ti svesno prenebregavaš sledeću činjenicu: Treći Rajh zauzima Poljsku iz vojnih razloga - ali iz agresivnih, osvajačkih namera prema SSSR-u (naravno, i prema Poljskoj), a SSSR zauzima deo Poljske iz vojnih razloga - ali iz odbrambenih pobuda kada je reč o vrlo izvesnom odbrambenom ratu protiv nacističkog agresora (ovu pretpostavku nakon 22 juna 1941. niko više nije dovodio u sumnju). Sovjeti su ispravno postupili, to je više nego očigledno sa ove istorijske distance. Apostata je već naveo do koje mere je poljsko rukovodstvo bilo autistično i neodgovorno.
Напротив, врло сам аналитичан. Опет, ја мислим да ти пренебрегаваш чињеницу да је на Пољску извршена агресија. Ја ти и јесам поставио управо тако питање: Да ли је на Пољску извршена агресија од стране Немачке и СССР-а? Међутим, ти као ритерн користиш памфлетистички пристпу о Немачким војним али ипак агресивним освајачким намерама с једне стране, и нападу СССР-1 који ,,чисто дрфснзибнр приоде
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2013 02:24
|
offline
- Pridružio: 27 Dec 2012
- Poruke: 61
|
Lazni Kalabic ::Dincicu da li ti tvrdis da je Draza imao ovlascenje iz Londona da trazi municiju od Nemaca za borbu protiv protiv partizana i da se izvinjava Nemcima za sukobe?
Kad je jugoslovenska vlada ovlastila MIhailovica da trazi pomoc Nemaca sto je rezultiralo sastankom u Divcima?
Dao sam jasno do znanja da je vlada u ličnosti D.Mihailovića gledala vođu pokreta otpora u zemlji i da je mogao da ratuje i pregovara s kim god je hteo. To piše i ranije vodeći komunistički istoričar B.Petranović: „Da li je bilo ili ne saradnje između sila Osovine i Draže Mihailovića? Mihailović se direktno susreo sa nemačkim predstavnicima novembra 1941. godine u Divcima. Po ratnim zakonima Kraljevine Jugoslavije , on je imao pravo na to da pregovara sa predstavnikom okupacione sile“. (B.Petranović, Srbija u Drugom svetskom ratu 1939-1945, Beograd, 1991, str. 391) Ja ne znam šta vam više treba?
I ponavljam: Mihailović je 15. novembtra 1941. u svom proglasu pozvao i komuniste da se stave pod njegovu komandu. Odbili su.
gorran :: Operacija "Trumpf" zamišljena je kao koncentričan napad na grupu divizija NOVJ. A to "koncentričan" podrazumeva - sa raznih, međusobno suprotnih polaznih pozicija u odnosu na tačku kojoj se teži. Bugari, SDK i Nemci nastupali su sa istoka, iz doline Južne Morave, a Račićevi i Keserovićevi četnici sa severa i zapada, od doline Zapadne Morave i od Kopaonika.
I, kao što kažete, Nemci su četnicima vazdušnim putem dostavljali municiju.
Saradnju shvatate baš kao i Miloš Minić 1946. godine – gde se spomenu okupatori i četnici to je logično da saradjuju. Isto tako možemo da posmatramo i borbu četnika protiv Nemaca na višegradskom bojištu u oktobru 1943. godine. Četnici napadaju Nemce koji se brane uz pomoć ustaša i domobrana, a četnike s leđa napadaju partizani. Zaključak: partizani u saradnji sa Nemcima, ustašama i domobranima vode borbu protiv četnika. I uvek kada mi budete pisali o saradnji četnika i Nemaca protiv partizana ja ću vas vraćati na ovaj primer. Jedan je, a ima ih još. I Mihailović i Tito u oba slučaja javaljaju da protiv njih nastupa suprotna strana u saradnji s okupatorom.
Ne poznajete nemačku taktiku za vreme bitke za Srbiju i vezivanja četnicima ruke sa partizanima da ne bi gomilali vojsku i vršili prepade. Nemci ih puštaju da se koncentrišu prema Ibru, zatim na području Toplice i Jablanice, prema Timoku, itd. Razvlače im snage da stalno budu u pokretu i da nemaju mogućnosti da izvode akcije protiv njih. Obratno, partizane vezuju za četnike da i ovi budu stalno borbeno angažovani i da tako i oni ne mogu da izvode akcije. Znaju da su i jedni i drugi spremni na rat do totalnog uništenja. Koriste ih. Ne upoređujete te nemačke izveštaje sa četničkim, nedićevskim, pa čak i partizanskim i zato nemate jasnu sliku. Makar da vidite nemačke gubitke u vreme bitke za Srbiju bilo bi vam sve jasno.
Na primer, uzmite samo kao jednu proveru izveštaj majora Rudolfa Primorca od 14. septembra 1944. godine, koji je pisao šefu sovjetske vojne misije o tim operacijama za vreme „sedme neprijateljske ofanzive“. Koliko puta navodi da su se divizije tukle protiv okupatora? (ZB. NOR, tom 1, knjiga 20, str. 690-693) Ja sam već pisao 6. ličkoj da sam tražeći poginule partizane u Jablaničko-topličkoj operaciji samo nailazio da je „poginuo od četnika Draže Mihailovića“ ili u „sedmoj neprijateljskoj ofanzivi“. Izveštaj R.Primorca uporedite sa tim nemačkim dokumentima o „borbenim grupama Vajel i Dizener“. Tako se radi ako želite zaista da izvodite neke naučne dokaze. Primorac čak piše da se nisu ni dodirnuli s Nemcima a ovi da se svakog dana sukobljavaju sa „bandama“.
Samo ovaj izveštaj Rudolfa Primorca srušiće vam sve što ste prikupili od nemačkih dokumenata, koji su po pitanju operativnih akcija „Čistka“ i „Adut“, pisani po sledećem principu: četnički obaveštajci dođu za municiju, jave položaje da ne bi došlo do bespotrebnih sukoba sa vojnicima na terenu. Nemci uporede sa nedićevsnim izveštajima i zatim pišu po dnevnim izveštajima da „borbene Grupe Vajel“ ili „Dizener“ nastupaju određenim pravcima i vode borbe protiv „bandi“.
Što se tiče priložene fotografije, M.Samardžić vam je lepo objasnio da je kilometarski bilo nemoguće da se i Kalabić i Račić nađu u Topoli. Ali, pošto i dalje nastavljate, izvršićemo jedno malo istraživanje i to baš u Topoli, jer je ta zgrada gde je slika načinjena očuvana. Videćemo koliko ima stepenika i da li može nemački komandant da bude kao na slici.
gorran ::Da nije možda sporno i to da su Britanci probili nemačke šifre i dekodirali njihov radio-saobraćaj?
Vojislav Lukačević nikada nije imao veza sa jedinicima u Južnoj Srbiji. Pitaj Boga šta su ubačeni komunisti u MI3 b dostavljali.
gorran ::Samo "neupućeni diskutant" bi mogao poverovati da je nužan preduslov za saradnju taj da se oba saradnika nalaze na istom mestu.
Naprotiv, saradnja se sastoji u nadopunjavanju.
Jesu li se i i partizani i ustaše Jureta Francetića tako nadopunjivali kada su krenuli na Dangića aprila 1942?
gorran ::Nisam ga ja našao, nego Nemci tvrde da su uhvatili radio-poruku. To je taj period - novembar 1943 - kad su ostvarili zvaničnu saradnju, ne samo sa četnicima u Dalmaciji, Bosni, Hercegovini i Crnoj Gori, nego i u Srbiji.
Izgleda da naređenje u papirnatom obliku ne postoji - iz razumljivih i očiglednih razloga. A čak i kad bi postojalo, nije teško predvideti da biste ga proglasili falsifikatom.
Naterali ste me da prelistam celokupnu Mihailovićevu radio prepisku sa komandantima i vladom u novembru 1943. godine. I, naravno, da ne nađem bilo kakvo naređenje, niti pomen da se sarađuje sa okupatorima. Kako su Nemci mogli da dešifruju četničke radio poruke ni to mi nije jasno. Nema uopšte dokaza da su uspeli da po drugi put provale u četnički sistem radio-veza, jer su ovi duplo šifrirali.
Mihailović je o tome izvestio vladu, jer su Englezi paničili da su Nemci ušli u četnički sistem radio-veza i da će otkriti gde borave strane vojne misije: „Budite potpuno spokojni, jer je naša šifra sasvim sigurna. Svaki naš komandant ima zasebno i šifre i to najmanje po dva po raznim sistemima. Na jednoj konferenciji upoznao sam i englesku misiju sa nekim šiframa. Nisu nam ništa novo ni bolje pokazali, mi imamo i druge sisteme koje nikom ne pokazujemo. Sve priče o nemačkom prodoru u naše šifre obična izmišljotina. Otkako je otišao od nas potpukovnik Žujović, nekoliko puta smo izmenili šifre svima našim komandantima. Nove šifre dostavljam sigurnijim putem nego što nam se nudi, na čemu zahvaljujem. Đeneral Mihailović. (VA, ČA, kut. 294, reg. br.1/1-13)
Primedba: reč „mi imamo i druge sisteme koje nikom ne pokazujemo“ odnosi se na to da je Draža zabranio da se Englezima dostavljaju podaci preko radio-stanica, jer iste šalju kolegama u partizanskim štabovima i posle ovi napadaju četnike.
U partizanski sistem radio-veza Nemci su ulazili bez problema, znaju im čak i tačne nazive brigada i divizija i njihove pravce kretanja.
Jedino što je moguće to je ovo. Kapetan Dušan Radović, komandant Zlatiboraskog korpusa, izvestio je 18. novembra 1943. Dražu Mihailovića da su delovi partizanske Pete divizije, prethodne noći u Kremni, razbili delove bugarske 24. divizije, jačine oko 1.800 Bugara, s kojima je bilo i 200 Nemaca. Četnici su učestvovali u borbi kod Bioske iz pravca sela Kneževića. Kondor dalje piše da je njegovo mišljenje da će u toku današnjeg dana pasti i Bioska i da će komunisti krenuti na Užice, pa je obećao da će napadati. I najzad kaže da je četnički kapetan Mitić Milorad presvučen u civilno odelo viđen u Užicu s Nemcima. Pa nastavlja: „Posle je jednim nemačkim automobilom otišao kako kažu (jak dokaz – nema šta – moja primedba) , kamo ga VI (Draža – moja primedba) šaljete radi hvatanja veze i sporazuma“. (VA, ČA, kut. 127, reg. br. 2/5, S-X-49)
Dakle, Mitić je otišao kao civil u Užice, Nemci otkrili da je u Dražinoj organizaciji i pišu u Ratni dnevnik da je Mihailović naredio saradnju s Nemcima. I naravno, još jednom: „kako kažu“. To je inače vrlo „ključno“ za nauku. A postoji mogućnost da je ovaj podatak u dnevnik unet naknadno, kada su Nemci formirali njihove grupe „Dizener i Vajel“.
Eutropije ::Dečko, tebe ne da više ne priznajem za kolegu nego si izgubio i pravo da ti persiram. Taj način obraćanja rezervisan je samo za osobe koje se iole poštuju. Pošto si ti nedorađeni mediokritet koji je umislio da je neka veličina u istoriografiji (pst, nemoj da pisneš na ovo jer ću doći u iskušenje da iznesem mišljenje nekih tvojih profesora o tvojim studentskim danima) izgubio si tu privilegiju da ti odrasli ljudi persiraju. Kraljević Marko ima više veze sa ping – pongom nego ti sa istorijskom naukom. Običan si sakupljač izvora i priređivač pročetničkih kompendijuma (hajd sad brzo na net da vidiš šta to znači).
Jel ova nagla promena ponašanja posledica nekog opijata, slabog protoka kiseonika, stigla direktiva iz vrha, ili šta već...? Što si se oteo tako zbog partizanki? Četnike možemo da zovemo pogrdnim imenima a za ove druge čak ni da pomislimo tako nešto, jel? Ne razumem te uopšte, Eutropije. Ja se ne krijem iza lažnih nikova i svima mogu da pogledam u oči. Ako mi bacaš rukavicu - prihvatam je. Ako nećeš da diskutujemo - molim lepo. Završavamo i stavljamo tačku. Iznesi šta god želiš, ne patim od toga. Samo ne znam jesi li ti istoričar ili radio Mileva. Ja sam s mojim profesorima u najboljim odnosima. Nisam u zavadi ni sa kim.
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2013 03:10
|
offline
- Pridružio: 28 Dec 2012
- Poruke: 2542
|
sa wikipedie..
In 1941 when the Axis invaded Yugoslavia, King Peter II formed a Government in exile in London, and in January 1942 the royalist Draža Mihailović became the Minister of War with British backing. But by June or July 1943, British Prime Minister Winston Churchill had decided to withdraw support from Mihailović and the Chetniks he led, and support the Partisans headed by Josip Broz Tito. The main reason for the change was not the reports by Fitzroy Maclean or William Deakin, or as later alleged the influence of James Klugmann in Special Operations Executive (SOE) headquarters in Cairo or even Randolph Churchill, but the evidence of Ultra decrypts from the Government Code and Cipher School in Bletchley Park that Tito's Partisans were a "much more effective and reliable ally in the war against Germany".[1] Nor was it due to claims that the Chetniks were collaborating with the enemy, though there was some evidence from decrypts of collaboration with Italian and sometimes German forces.
dalje..
A decrypted report from General Alexander Löhr, the commander in chief of the German Army Group E in the Balkans, reported on 22 June that 583 German soldiers and 7,489 Partisans had been killed, with the probability that the Partisans had lost another 4,000 men. Chetnik losses were put at 17, with nearly 4,000 taken prisoner.
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2013 03:29
|
offline
- Pridružio: 05 Jan 2011
- Poruke: 1037
|
Aleksandar Dinčić ::Dao sam jasno do znanja da je vlada u ličnosti D.Mihailovića gledala vođu pokreta otpora u zemlji i da je mogao da ratuje i pregovara s kim god je hteo. To piše i ranije vodeći komunistički istoričar B.Petranović: „Da li je bilo ili ne saradnje između sila Osovine i Draže Mihailovića? Mihailović se direktno susreo sa nemačkim predstavnicima novembra 1941. godine u Divcima. Po ratnim zakonima Kraljevine Jugoslavije , on je imao pravo na to da pregovara sa predstavnikom okupacione sile“. (B.Petranović, Srbija u Drugom svetskom ratu 1939-1945, Beograd, 1991, str. 391) Ja ne znam šta vam više treba?
I ponavljam: Mihailović je 15. novembtra 1941. u svom proglasu pozvao i komuniste da se stave pod njegovu komandu. Odbili su.
Vlada ga je ovlastila da Nemcima ponudi tajnu saradnju za koju narod ne sme da sazna?
Aleksandar Dinčić ::Ne poznajete nemačku taktiku za vreme bitke za Srbiju i vezivanja četnicima ruke sa partizanima da ne bi gomilali vojsku i vršili prepade. Nemci ih puštaju da se koncentrišu prema Ibru, zatim na području Toplice i Jablanice, prema Timoku, itd. Razvlače im snage da stalno budu u pokretu i da nemaju mogućnosti da izvode akcije protiv njih. Obratno, partizane vezuju za četnike da i ovi budu stalno borbeno angažovani i da tako i oni ne mogu da izvode akcije. Znaju da su i jedni i drugi spremni na rat do totalnog uništenja. Koriste ih. Ne upoređujete te nemačke izveštaje sa četničkim, nedićevskim, pa čak i partizanskim i zato nemate jasnu sliku. Makar da vidite nemačke gubitke u vreme bitke za Srbiju bilo bi vam sve jasno.
Naprotiv, Vi nemate ni približnu predstavu o nemačkoj taktici tokom bitke za Srbiju. Taktika se zasnivala na koncepciji aktivne odbrane - na pokušaje razbijanja koncentracija NOVJ pre upada u Srbiju (operacije Feuerwehr, Draufgänger, Hackfleish, Rose, Röslein, Rübezahl, Rübesnitzel), kojima je komandovao štab 2. oklopne armije preko štaba V SS korpusa, (Draufgänger XXI brdski korpus) i u kojima su bile angažovane njegove glavne snage (7. SS divizija, 13. SS divizija, 21. SS divizija, 181. pešadijska, 369. legionarska, 2. puk Brandenburg). Za to vreme general Felber, koji je vršio dužnost taktičkog komandanta u Srbiji, trebalo je da svojim skromnim snagama razbije partizane iz Srbije, uz supstancijalnu upotrebu četnika.
Međutim, kako je operacija Draufgänger zakazala, te se operativna grupa NOVJ (2, 5, 17. divizija) probila prema Ibru, Komanda Jugoistoka hitno je pojačala snage dovlačenjem na Ibar 1. brdske divizije - ne da bi "razvlačila snage (NOVJ) da stalno budu u pokretu", nego da bi sprečila njihov pokret, njihov prelazak Ibra i njihovo širenje.
Pogotovo su nastojali da spreče "razvlačenje i širenje" partizana u prostoru između doline Ibra i doline južne Morave, kuda prolaze dve vitalne komunikacije.
Međutim, kako se nemački pokušaj da spreče tri diizije NOVJ da pređu Ibar završio neuspehom, nemačka komanda se suočila sa situacijom ugrožavanja na dve strane - istočno i zapadno od Ibra. Odlučili su da akcije izvrše sukcesivno - najpre prema zapadu (operacija Rübezahl), jer je koncentracija snaga na polaznim pozicijama za napad već postojala. Zato je 1. brdska divizija sa Ibra okrenuta frontom prema zapadu, sa namerom da se, po končanju operacije Rübezahl, izvede sledeća veća operacija uz upotrebu 1. brdske i 4. SS policijske okl-grenadirske divizije istočno od Ibra.
Ovo što ste napisali, pokazuje krajnje nerazumevanje taktičke situacije, kao i vojne problematike uopšte. Jeste li uopšte pregledali relevantne nemačke dokumente?
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2013 03:43
|
offline
- Pridružio: 02 Sep 2012
- Poruke: 207
|
su27 ::sa wikipedie..
In 1941 when the Axis invaded Yugoslavia, King Peter II formed a Government in exile in London, and in January 1942 the royalist Draža Mihailović became the Minister of War with British backing. But by June or July 1943, British Prime Minister Winston Churchill had decided to withdraw support from Mihailović and the Chetniks he led, and support the Partisans headed by Josip Broz Tito. The main reason for the change was not the reports by Fitzroy Maclean or William Deakin, or as later alleged the influence of James Klugmann in Special Operations Executive (SOE) headquarters in Cairo or even Randolph Churchill, but the evidence of Ultra decrypts from the Government Code and Cipher School in Bletchley Park that Tito's Partisans were a "much more effective and reliable ally in the war against Germany".[1] Nor was it due to claims that the Chetniks were collaborating with the enemy, though there was some evidence from decrypts of collaboration with Italian and sometimes German forces.
dalje..
A decrypted report from General Alexander Löhr, the commander in chief of the German Army Group E in the Balkans, reported on 22 June that 583 German soldiers and 7,489 Partisans had been killed, with the probability that the Partisans had lost another 4,000 men. Chetnik losses were put at 17, with nearly 4,000 taken prisoner.
С тим у вези (болдованим), нађох неки интервју са Шмидером:
Citat:
AHF: Serious researcher can’t do without archival documents. Can he do without the internet nowadays?
Schmider: From the very parochial viewpoint of a WW 2 historian: he probably still can. There are a few exceptions to this rule, like the magnificent Croat armed forces order of battle compiled by Henry de Zeng IV, but in other areas electronic tools can be a hindrance as much as a help. The Bundesarchiv-Militärarchiv in Freiburg has an electronic catalogue, which in theory is a fabulous shortcut to the riches hidden in this magnificent archive. Problem is that the process of accessing it would probably have reduced a Bletchley Park codebreaker to tears.
Да ли се спрда са Блечли Парком или је само духовит?
А ни овај дешифровани телеграм не иде у прилог фрази: "much more effective"..
Занимљиво је то како ти вешти хватачи и дешифранти порука да не ухватише баш ниједну поруку из периода мартовских преговора, када је комуникација између високих војних и диплопатских представника на терену са Главним Штабом у Немачкој била врло интензивна?
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2013 04:01
|
offline
- Pridružio: 05 Jan 2011
- Poruke: 1037
|
Napisano: 05 Jan 2013 3:43
Aleksandar Dinčić ::Makar da vidite nemačke gubitke u vreme bitke za Srbiju bilo bi vam sve jasno.
Izveštaj Armijske grupe F o gubicima u avgustu 1944 (prva strana):
http://znaci.net/NARA/AgF/301_233.htm
2. oklopna armija: 2.341 izbačenih iz stroja (najveći deo sačinjavaju gubici u operaciji Rübezahl)
- Ovome treba dodati i gubitke 1. brdske divizije na Ibru i u operaciji Rübezahl: 257 izbačenih iz stroja
Militarbefehlshaber Südost: 135 izbačenih iz stroja (to su gubici Felberovih snaga u borbama sa partizanima unutar Srbije)
Dopuna: 05 Jan 2013 3:50
Aleksandar Dinčić ::gorran ::Da nije možda sporno i to da su Britanci probili nemačke šifre i dekodirali njihov radio-saobraćaj?
Vojislav Lukačević nikada nije imao veza sa jedinicima u Južnoj Srbiji. Pitaj Boga šta su ubačeni komunisti u MI3 b dostavljali.
Vojislav Lukačević je pretpostavljam imao veze sa Dražom Mihailovićem?
Ubačeni komunisti u MI3 b ubacivali su dokumente u nemački ratni dnevnik i u nemačke štabove?
?!?
Mislim stvarno
Dopuna: 05 Jan 2013 3:56
Aleksandar Dinčić ::Jesu li se i i partizani i ustaše Jureta Francetića tako nadopunjivali kada su krenuli na Dangića aprila 1942?
Postoje dve razlike između ovog slučaja, kao i slučaja kod Rogatice oktobra 1943 (referenca na ovo je izgleda negde nestala), u odnosu na četničku saradnju sa Nemcima:
1. Partizani nisu bili u kontaktu sa osovinskim štabovima
2. Partizani su, osim što su napali četnike, takođe napali i Nemce, ustaše i domobrane
Dopuna: 05 Jan 2013 4:01
Aleksandar Dinčić ::Kako su Nemci mogli da dešifruju četničke radio poruke ni to mi nije jasno. Nema uopšte dokaza da su uspeli da po drugi put provale u četnički sistem radio-veza, jer su ovi duplo šifrirali.
Mihailović je o tome izvestio vladu, jer su Englezi paničili da su Nemci ušli u četnički sistem radio-veza i da će otkriti gde borave strane vojne misije: „Budite potpuno spokojni, jer je naša šifra sasvim sigurna. Svaki naš komandant ima zasebno i šifre i to najmanje po dva po raznim sistemima. Na jednoj konferenciji upoznao sam i englesku misiju sa nekim šiframa. Nisu nam ništa novo ni bolje pokazali, mi imamo i druge sisteme koje nikom ne pokazujemo. Sve priče o nemačkom prodoru u naše šifre obična izmišljotina. Otkako je otišao od nas potpukovnik Žujović, nekoliko puta smo izmenili šifre svima našim komandantima. Nove šifre dostavljam sigurnijim putem nego što nam se nudi, na čemu zahvaljujem. Đeneral Mihailović. (VA, ČA, kut. 294, reg. br.1/1-13)
Primedba: reč „mi imamo i druge sisteme koje nikom ne pokazujemo“ odnosi se na to da je Draža zabranio da se Englezima dostavljaju podaci preko radio-stanica, jer iste šalju kolegama u partizanskim štabovima i posle ovi napadaju četnike.
Znači, Britanci su mogli da dekodiraju Enigmu i Ultru, ali Nemci nikako nisu mogli da dekodiraju Mihailovićev sistem šifrovanja.
Moram još jednom
|
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2013 04:05
|
offline
- Pridružio: 05 Jan 2011
- Poruke: 1037
|
Napisano: 05 Jan 2013 4:03
Aleksandar Dinčić ::Naterali ste me da prelistam celokupnu Mihailovićevu radio prepisku sa komandantima i vladom u novembru 1943. godine. I, naravno, da ne nađem bilo kakvo naređenje, niti pomen da se sarađuje sa okupatorima.
...
Jedino što je moguće to je ovo. Kapetan Dušan Radović, komandant Zlatiboraskog korpusa, izvestio je 18. novembra 1943. Dražu Mihailovića da su delovi partizanske Pete divizije, prethodne noći u Kremni, razbili delove bugarske 24. divizije, jačine oko 1.800 Bugara, s kojima je bilo i 200 Nemaca. Četnici su učestvovali u borbi kod Bioske iz pravca sela Kneževića. Kondor dalje piše da je njegovo mišljenje da će u toku današnjeg dana pasti i Bioska i da će komunisti krenuti na Užice, pa je obećao da će napadati. I najzad kaže da je četnički kapetan Mitić Milorad presvučen u civilno odelo viđen u Užicu s Nemcima. Pa nastavlja: „Posle je jednim nemačkim automobilom otišao kako kažu (jak dokaz – nema šta – moja primedba) , kamo ga VI (Draža – moja primedba) šaljete radi hvatanja veze i sporazuma“. (VA, ČA, kut. 127, reg. br. 2/5, S-X-49)
Dakle, Mitić je otišao kao civil u Užice, Nemci otkrili da je u Dražinoj organizaciji i pišu u Ratni dnevnik da je Mihailović naredio saradnju s Nemcima. I naravno, još jednom: „kako kažu“. To je inače vrlo „ključno“ za nauku. A postoji mogućnost da je ovaj podatak u dnevnik unet naknadno, kada su Nemci formirali njihove grupe „Dizener i Vajel“.
Imate li Vi uopšte predstavu na koliko se mesta, i u koliko raznih okolnosti, u nemačkim dokumentima referiše na rad sa četnicima?
Dopuna: 05 Jan 2013 4:05
Aleksandar Dinčić ::Što se tiče priložene fotografije, M.Samardžić vam je lepo objasnio da je kilometarski bilo nemoguće da se i Kalabić i Račić nađu u Topoli. Ali, pošto i dalje nastavljate, izvršićemo jedno malo istraživanje i to baš u Topoli, jer je ta zgrada gde je slika načinjena očuvana. Videćemo koliko ima stepenika i da li može nemački komandant da bude kao na slici.
Hvala Vam što ste me razveselili u ovo gluvo doba
Molim Vas, obavezno javite kad prebrojite stepenike
|
|
|
|
Poslao: 05 Jan 2013 04:58
|
offline
- Pridružio: 16 Maj 2009
- Poruke: 158
|
Citat:Занимљиво је то како ти вешти хватачи и дешифранти порука да не ухватише баш ниједну поруку из периода мартовских преговора, када је комуникација између високих војних и диплопатских представника на терену са Главним Штабом у Немачкој била врло интензивна?
Koji je izvor za tvrdnju da nijedna poruka nije uhvaćena/dešifrovana?
G.
|
|
|
|