Poslao: 20 Feb 2013 15:17
|
offline
- Lažni Kalabić
- Ugledni građanin
- Pridružio: 03 Dec 2012
- Poruke: 316
|
@ Nemosav
Mislim da je ovo potpuno promašena teza:
Citat:Prema tome ja ne vidim neku vecinsku opredeljenost srpskog naroda za "anti-fasisticki pokret", nego politicki oportunizam i zelju da budu na strani pobednika, bez obzira tko on bio.Srbi "precani" koji su bili u partizanima , nisu bili zbog ideologije , ili planiranja buducnosti, nego zbog ugrozenosti.
Srbi u drugim zonama i pokretima, nisu bili ugrozeni, nego su koristili ugrozenost kao izgovor
Većina Srba u Hrvatskoj jeste bila opredeljena za antifašistički pokret. Uslovi u kojima se srpski narod opredeljuje masovno za borbu protiv fašizma su vrlo teški. U početku je narod bio oslonjen isključivo na svoje snage i na KPJ, pri čemu su tvz. obični hrvatski građani (oni koji nisu bili komunisti) ili bili pasivni ili su podržavali NDH.
Komunistička ideja je vrlo brzo u većini srpskih krajeva u Hrvatskoj postala dominantna - u odnosu na nacionalizam - već tokom ratnih godina.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 15:29
|
offline
- Republikanac
- Super građanin
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 1478
- Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku
|
Napisano: 20 Feb 2013 15:26
Lažni Kalabić ::Komunistička ideja je vrlo brzo u većini srpskih krajeva u Hrvatskoj postala dominantna - u odnosu na nacionalizam - već tokom ratnih godina.
Politicki komesari, agitprop i analfabetski kursevi cuda cine!
Salu na stranu, partizanski pokret je, suprotno svim ocekivanjima, cvetao u najzaostalijim krajevima poput Like, Grmeca, Bosanske krajine itd. To su bila tradicionalna klerikalna podrucja, sa snaznim verskim antagonizmima izmedju katolika i pravoslavaca. Srbi iz tih krajeva su mahom glasali pre rata za JRZ (kako pise u "Dnevniku" Vladimir Dedijer). Takodje, Dalmacija je bila podrucje sa jakim klerikalnim uticajem. Pa, ipak, spletom okolnosti su se Srbin iz Like i Hrvat iz Dalmacije u partizanima nasli na istoj strani i, opet kazem, jak politicki i kulturni uticaj komunistickog vodjstva na celokupan NOP ubrzano i efikasno su nivelisali sve stvari. (Ovo je jedan od razloga sto cetnici nikako nisu mogli da dobiju rat! Pitanje za Kremenka: na koji nacin su cetnici mogli motivisati bilo kojeg Hrvata da se bori za njihovu Jugoslaviju u cijem okviru ce biti "Velika Srbija", a Hrvatima sta ostane? Mislim, nadje se uvek neki pojedinac, bilo je Srba koji su prisustvovali proglasenju nezavisnog Kosova, ali to je !)
A to koliko je bilo nesto dalekovido ili nije, najbolje pokazuje ishod Drugog svetskog rata kod nas. Da su cetnici bili toliko dalekovidi, toliko iskusni i toliko upotrebljivi borci, ne bi na kraju rata ostali bez Saveznika.
Dopuna: 20 Feb 2013 15:29
Sto se tice srpskog antifasizma (ako moramo bas da ga izdvajamo iz jugoslovenskog antifasizma), opet, da li je ova zemlja rehabilitovala i kneza Pavla i Dragisu Cvetkovica? Pa, sto se onda dicimo 27. martom 1941. godine?
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 15:32
|
offline
- nemosav1
- Počasni građanin
- Pridružio: 20 Mar 2012
- Poruke: 723
|
Citat:Većina Srba u Hrvatskoj jeste bila opredeljena za antifašistički pokret. Uslovi u kojima se srpski narod opredeljuje masovno za borbu protiv fašizma su vrlo teški. U početku je narod bio oslonjen isključivo na svoje snage i na KPJ, pri čemu su tvz. obični hrvatski građani (oni koji nisu bili komunisti) ili bili pasivni ili su podržavali NDH.
Komunistička ideja je vrlo brzo u većini srpskih krajeva u Hrvatskoj postala dominantna - u odnosu na nacionalizam - već tokom ratnih godina.
1.ideja kao takva mozda jeste, mada nesto sumnjam da srpski seljak (ili hrvatski) ima puno razumevanja za marksizam / lenjinizam, i da mu parole o ujedinjenim radnicima i, internacionali nesto znace.Mobilizacija tog naroda nije bilo pod komunistickim parolama (jer se komunizam i nije spominjao u radu sa masama), nego su to bile vise parole jednakosti, ukidanje poreza, medjusobno pomaganje...itd
2. Ja sam naveo neke brojeve.Brojcano , barem u periodu do kapitulacije Italije je bila fluktuacija.1942 godine partizanski pokret je gotovo likvidiran u Istocnoj Bosni od cetnika;u Sandjaku su bile muslimanske milicije. Vecina "dobrovoljaca" (neopredeljenih) je presla u cetnicke jedinice.U Crnoj gori, i Hercegovini je bio partizanski fijasko zbog "levih skretanja", tako da su prednosti i brojevi bili na cetnickoj strani.Teror ustasa i cetnika, u samoj Hrvatskoj , zapadnoj Bosni i bosanskoj posavini 1942 je doneo ozivljenje partizanskog pokreta, jer su bili nadnacionalni i davali mogucnost ljudima, da ne ce biti ubijeni na spavanju zbog verske/ nacionalne pripadnosti
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 15:46
|
offline
- Pridružio: 19 Jan 2013
- Poruke: 58
|
@ Немосав1
Пуч 27. марта је поред Српског културног клуба подржала и Српска Православна Црква, односно Патријарх Гаврило Дожић.
"Блажени" надбискуп геноцида се није изјаснио. Као ни било која друга институција са хрватске стране.
Краљ и влада су након окупације избегли у Лондон. Мачек је остао у земљи и позвао Хрвате на послушност "поглавнику".
Српски народ са обе стране Дрине организује устанке против новонастале ситуације.
Међу устаницима долази до поделе између оних који су за Краља и оних који условно то нису. Али и једнима и другима је крајњи циљ ослобођење државне територије.
Онај део српског народа који је подржавао партизане је то радио пре свега због тога што су се они ослањали на мајку Русију односно СССР који је био део антиосовнинске коалиције.
Онај део српског народа који је подржавао четнике је то радио пре свега јер су они били Краљева војска, а Краљ се ослањао на западне савезнике који су опет били део антиосовинске коалиције.
Дакле, свеједно да ли је српски народ симпатисао четнике или партизане кад су и једни и други преко својих "центала" били везани за антифашистичку коалицију.
За разлику од Хрвата који су са цвећем дочекали немачке окупаторе, у српском Грачацу је талијане 12. априла 1941. године уместо цвећа дочекало пушкарање у режији Дане Станисављевића Цицваре и његових четника.
Наравно, нужда закон мења, па се Цицвара споразумео са талијанима да би заштитио срспки народ од усташког геноцида. По оној народној "ој турчине за невољу куме". Али српски народ није био стратешки партнер сила осовине за разлику од хрватског народа и његове тзв. НДХ. Ко је слао своју војску на Стаљинград? Срби или Хрвати? Четници или усташе? (пошто су и једни и други, јел да, "домаћи издајници").
Нема смисла на овај начин релативизовати српски антифашизам и хрватски фашизам.
Оталима ћу одговорити касније, јер нон-стоп стижу нови постови а ја нисам хоботница и не могу физички да постигнем да одговорим на толики број "реплика".
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 15:51
|
offline
- Jovan Nenad
- Elitni građanin
- Pridružio: 14 Okt 2012
- Poruke: 2296
|
6.lickadivizija ::Jovane Nenade,
Evo samo kratko:
1. pitao si za podrsku na izborima ili referendumu Anti Pavelicu. Pa, koliko su "pravasi" dobijali glasova na izborima u Kraljevini Jugoslaviji?
Lička,
Ne možeš tako postaviti stvari. Ne mogu ti rezultati na izborima u Kraljevini Jugoslaviji biti kriterijum.
Razlog za to je jednostavan i leži u sledećem. U okolnostima kada je hrvatsko pitanje jedino moglo da se rešava u okviru Kraljevine Jugoslavije i u okviru njenih institucija, HSS, koja je zo pitanje vrlo uspešno postavljala u okviru institucija KJ je, logično, zauzela vodeće mesto među ,,hrvatskim strankama,, , naravno, ovde je uticaj imala i tradicionalna popularnost HSS-a (odnosno HRSS-a). Vođstvo HSS se u međuratnom periodu pokazalo kao daleko pragmatičnije u delovanju (počevši od brisanja ,,republikanska,, iz svog naziva) . Okolnosti su tu bile od presudnog značaja. Tačnije, okolnosti su određivale manevarski prostor, kako hrvatskog naroda, tako i njegovih predstavnika. Nakon rasprada Jugoslavije, okolnosti se menjaju i taj manevarski prostor se vidno proširio. Uostalom, uz napomenu da ne želim da prejudiciram, svedoci smo da i danas političke partije u skladu sa okolnostima jačaju ili slabe, a njihova popularnost među narodom zavisi od mnogih faktora. Jedna SRS, je u 90im, bila značajna partija. Nakon petookotobarskih promena, postaje najača partija u Srbiji. Da bi danas, bila vanparlamentarna stranka. Jednostavno, okolnosti su odredile manevarski prostor a time se i politička potreba za njom umanjila.
Stranačka popularnost je promenjljiva kategorija
Citat: 2. stalno pricas o "pola Zagreba" na ulicama kada su Nemci umarsirali. Bilo je i "pola Maribora". Ali, posle toga "10. travnja" imas li ti jos neki izraz egzaltacije narodnih masa ustasama?
Da, ali Slovenija nije dobila svoju državu nakon okupacije. Slovenci nisu upravljali Slovenijom na način na koji su upravljali Hrvati.
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 15:55
|
offline
- Republikanac
- Super građanin
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 1478
- Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku
|
Izvini, Kremenko, kako neko ko je bio fasisticka antikomunisticka milicija (MVAC) u Dalmaciji moze biti antifasista?
A ovo "nuzda zakon menja" je stara fora. Mozete smisliti nesto originalnije! Pa, niko nece reci "saradjivao sam sa fasistima i tvorcima NDH jer sam izdajnik i fasista u dusi".
Sta je sve Musolini govorio za Hitlera pre nego sto su stupili u savez, pa niko Musolinija ne ubraja u fasiste.
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 15:56
|
offline
- Jovan Nenad
- Elitni građanin
- Pridružio: 14 Okt 2012
- Poruke: 2296
|
Lažni Kalabić ::Ono što je realno bizarno jeste to što vas dvojica podržavate istorijsko nasleđe četničkog pokreta koji je na teritoriji Bosanske krajine, Like i severne Dalmacije, kao i u delovima srednje Bosne, sarađivao sa organima NDH. Pri tom ste uvek smpremni da relativizujete ovu saradnju kada se potegne pitanje saradnje četnika i NDH.
Kalabiću,
Ne vidim gde sam ja na ovu temu podržao istorijsko nasleđe četničkog pokreta.
Takođe, ne mogu da ne reagujem na to što se, kada god se ustaški pokret pomene u ovom kontekstu u kom ga ja pominjem, prvi kontranapad je upoređivanje sa četnicima uz obaveznu težnju da se ustaše i četnici postave u istu ravan. Što je, čak i uz nadčovečansku moć manipulacije, nemoguće.
Dakle, vratimo se na činjenice.
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 15:58
|
offline
- Republikanac
- Super građanin
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 1478
- Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku
|
Jovane Nenade,
A na koji nacin mozemo da posmatramo raspolozenje biraca HSS-a prema ustasama, kada je jedan njen deo stao uz ustase, drugi je podrzava izbeglicku jugoslovensku kraljevsku Vladu, a treci je bio uz partizane?
NDH, takodje, nije bila drzava, to sam vec sto puta ovde napisao. Ali, jos jednom, izuzev tog "grandioznog doceka" i fasisticke parade uzivo u Zagrebu, gde jos mozemo videti toliku popularnost NDH?
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 16:11
|
offline
- Jovan Nenad
- Elitni građanin
- Pridružio: 14 Okt 2012
- Poruke: 2296
|
nemosav1 ::Citat:Дакле, Хрваљтска држава је постојала у оној и оноликој мери у којој су околности дозвољавале.
Postojala je koliko kome pase, i u kojoj prilici
1. Danasnja Hrvatska eksplicitno u svom Ustavu odbacuje bilo kakvu vezu sa NDH
Da, a u ovom momentu najmanje paše hrvatskim zvaničnicima. Nisam ni očekivao da će u hrvatskom Ustavu prihvatiti bilokakvu vezu sa NDH. Ali opet to njihovo eksplicitno odbacivanje nema nikakvu težinu. Činjenice su činjenice.
Citat:2. Pitanje zrtava i njihovog broja se moze jedino resiti trostrano ovog puta (BiH,Hrvatska,Srbija), da se sve tri strane dogovore koliko je tko pobio.
Uh, pa to ne ide tako. Ne mogu se upoređivati ratni zločini četnika nad muslimanima, Hrvatima ili zločini Mađara i Šiptara nad Srbima sa genocidom u Hrvatskoj državi. To su dve različite ravni. Osim na teritoriji Hrvatske države, ne možemo nigde drugo dokazati planiran genocid nad Srbima.
Citat:3. Pitanje odstete za period 1941-45 ( DANAS) nema nikakvu pravnu osnovu
Ovo je inače i stav hrvatskih zvaničnika. Zasluga za ovakav stav leži isključivo u politici Brozove Jugoslavije.
Citat:4. Povezivanje rata 1941-45 sa ratom iz 91 je politicki potez, koji ima svoje pristase u Srbiji, bez bilo kakvog istorijskog opravdanja
Koliko god na prvi pogled bio politički potez, temelji se na zdravoj logici. Činjenica da je srpsko pitanje u Hrvatskoj rešeno 1995. godine-progonom Srba iz Hrvatske. Dakle, progonom.
Citat:5. Postoji moralna obligacija svih strana da se spomenici zrtvama obnove, ili postave novi.
Izvini Nemosave, ali tu ,,moralnu obligaciju,, obriši mačku o rep. Spomenici žrtvama su, iako potrebni, u ovom slučaju zamazivanje očiju. JA govorim o zakonskoj obligaciji, koju Hrvatska država izbegava.
|
|
|
|
Poslao: 20 Feb 2013 16:11
|
offline
- Pridružio: 19 Jan 2013
- Poruke: 58
|
@Лажни Калабићу, земљаче
укратко нема потребе да мени спочитаваш Бановину Хрватску, јер ако се сећаш ја сам на некој од претходних тема Кнеза Павла ставио у исти кош са комунистима. Међутим реално, Бановина Хрватска и Авнојевска Хрватска по много чему нису исте. Бановина је створена у предвечерје 2. светског рата, у време успона фашизма, да би Хрвати у случају инвазије сила осовине на Краљевину Југославију имали шта да бране. Међутим и поред свега тога Хрвати су извршили издају, и не да се нису борили за Бановину, а посредно и за Краљевину већ су били окупаторска пета колона. Поред тога извршили су геноцид над Србима који је по својој монструозности страшнији од нацистичког. Пре било каквог устанка и помена устанка у Лици усташе су везивали српске цивиле око пласта или стога сена, а затим би исти запалили. И то им није било доста него су поред тога остављали натпис "српске цуре играју српско коло". Е зато су требали након 2. светског рата бити кажњени. Није постојао ни један основ да се након њихове издаје и геноцида над српским народом они добију унитарну федералну јединицу која би обухватала територије на којима у већини живи српски народ.
Као што су Јевреји добили државу Израел да им се холокауст неби поновио, тако ми Срби нисмо добили "Велику Србију" и геноцид и етничко чишћење нам се поновило. Хрватска је 90-их призната у авнојевским границама и ми смо могли да се сликамо. Нема везе да ли би нам на капама биле звезде или кокарде. У томе видим одговорност комунистичке партије.
|
|
|
|