Poslao: 02 Avg 2013 15:26
|
offline
- Republikanac
- Super građanin
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 1478
- Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku
|
Napisano: 02 Avg 2013 15:05
Viktorija,
Nije ono "koliko kosta ta vasa srpska krv" izgovorio Stjepan Radic nego Ivo Pernar, velika prznica i provokator koji je sve vreme u Narodnoj Skupstini dobacivao ne samo Punisi Racicu, nego svim politickim protivnicima. Radic je tek kasnije dosao na red, a kada ga je Racic nanisanio rekao mu je:"tebe sam cekao".
Nisam bas siguran da je dvor planirao smaknuce Radica i obezglavljenje HSS-a na taj nacin. Solunski proces jeste bio montiran (komunisticki sud je kasnije, 1953. godine rehabilitovao njegove vinovnike), ali motiv za njega bio je veliki strah princa Aleksandra I i njegove klike od jos jednog prevrata u Srbiji. Cini se da taj strah nije bio bez osnova.
Ne bih se slozio da je knez Pavle ispravljao greske kralja Aleksandra I. Knez Pavle i Stojadinovic su grobari Kraljevine Jugoslavije!
Iskreno, kao levicaru i republikancu po ubedjenju cesto mi je paradoksalno da branim Karadjordjevice od simpatizera Obrenovica i Petrovica. Evo sta cu ti reci, Viktorija. Kralj Aleksandar I vodio je jedinu mogucu spoljnu politiku Kraljevine Jugoslavije. Osnovna njegova spoljnopoliticka orijentacija bila je oslonac na zemlje zapadne demokratije, Francusku u prvom redu. To nije bila samo euforija iz ratnog saveznistva (sta god mislili danas nacionalisticki ekstremi u Srbiji to prijateljstvo je bilo zaista prozeto, na primer zelje solunaca bile su da im sinovi studiraju u Francuskoj, francuska stampa dugo je i posle Prvog svetskog rata sa simpatijama pisala o srpskoj velicanstvenoj pobedi, Srbi su pobrali pozitivne utiske cak i francuskih kolonijalnih trupa iz Senegala). To je bila preka potreba. Kraljevina SHS nije bila "vestacka versajska tvorevina" ali je njen oslonac bio bas taj versajski poredak. NJeni protivnici bili su: 1. sila nezadovoljna epilogom rata (Italija, cak i pre dolaska fasista na vlast 1922. godine Italija je vodila antijugoslovensku politiku, a i u ratu su nas pustili da umiremo i skapavamo u barustinama Skumbe), 2. porazene snage (Madjarska, Bugarska, pa i Nemacka), 3. SSSR (sila koju su versajski vlastodrsci izolovali). Kraljevina Jugoslaije je, kao i Cehoslovacka, morala da se veze za takav poredak. Nazalost, u zemlji nije bilo sistema, o tome sam pisao, kralj Aleksandar I, kao ni drug Tita, nisu razmisljali deset, 15, pa i 20 godina unapred. Kada je ubijen kralj Aleksandar ono cuveno "cuvajte mi Jugoslaviju i prijateljstvo sa Francuskom" trajalo je dok Bogoljub Jevtic nije dobio izbore. Od 1934. do 1941. godine zemlja ubrzano menja najpre ekonomsku orijentaciju, a zatim prelazi na ekvidistancu u odnosima sa Parizom i Londonom, odnosno Berlinom i Rimom. Naravno, pred rat je ta ekvidistanca i predjena, pa smo sve blizi bili Osovini. Samo kratkovidi politicari bi smatrali da Nemacka moze biti saveznik Kraljevine Jugoslavije. Ne znam samo u kojoj situaciji i radi cega bi se Nemacka opredelila pre za Jugoslovene nego za Italijane. Stojadinovica je poneo brzi uspon nacizma, pa se i on dosetio da je neki "Vodja", makar radikalski. Ima i za to opravdanja, brzi uspon i relativno lako resavanje ekonomskih problema cinili su nacisticki rezim popularnim. Plus, demokratske tradicije zemalja na ovom podrucju bile su krhke. Primer: od drzava koje su 1918. godine presle na parlamentarizam i parlamentarnu demokratiju neki vid autoritarnog, fasistickog ili fasisoidnog rezima nije uspostavljen nikada jedino u Cehoslovackoj! Ali, opet se vracam na zakljucak, jedina moguca spoljna politika Kraljevine Jugoslavije bila je oslonac na zapadne sile, ma kako se njihov uticaj tanjio u drugoj medjuratnoj deceniji!
Dopuna: 02 Avg 2013 15:26
Krunc,
Da kazem da je knjiga Hrvoja Klasica Jugoslavija i svet 1968. odlicna preporuka!
Doduse, u knjizi, koliko sam primetio, vise se razmatra medjunarodni polozaj Jugoslavije nego sam karakter studentski protesta i dinamika dogadjaja.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 15:28
|
offline
- Pridružio: 20 Jun 2012
- Poruke: 1775
- Gde živiš: Moslavina
|
victoria ::Heheheh,Krunc baš si ti vispren dečkec Kažeš granice iz 1939? Pa to je NDH i to uvećana.Ja se slažem da je državu trebalo organizovati kao trojednu kraljevinu ali granice bih ispisao 1918-e i to malo drugačije.Ipak su Hrvati većinski ratovali na poraženoj strani,ne bih ih baš za to čašćavao onakvim granicama kao 1939-e.
Jesu kolega, hrvati su u prvom svjetskom ratu bili na poraženoj strani, velika večina. Isto kao i slovenci, a sa njima i dva milijona srba is BIH, Dalmacije, Banske Hrvatske i Ugarske... Ništa to nije sporno. Zašto sam spomenuo 39. zato što je država tada faktički bila teritorijalno podjeljana na Dravsku banovinu koja je zapravo Slovenija, samo se tako nije zvala, u njoj su okupljeni svi slovenski krajevi, i 90% stanovništa čine slovenci, pored nje je banovina Hrvatska, u kojoj su napokon teritorijalno ujedinjene Hrvatska Slavonija i Dalmacija+ što su pridaodani i dilelovi hercegovne čime dobivaš cjelinu u kojoj žive hotovo svi hrvati, ali i značajan dio srba koji su tu živjeli i prije, sve težnje hrvata i više nego što su političke elite 1918 tražile si time riješio. Mislim da nikome to barem da naše strane ne bi bio problem. To je bila realnost 39. Ja sam samo pitao što bi bilo da se to dogodilo dvadeset godina ranije, da li bi država bila stabilnija?! Hrvatskog pitanja koje je kraljevinu mučilo od nastanka pa do uspostave banovine Hrvatske i zaprav je bio glsvni razlog nestabilnosti ne bi bilo. Granice Banovne Hrvatske ili manje, uopče nije bitno, bitno je da se to pitanje moglo riješiti i da se trebalo riješiti. 39 je to pokazala... A banovina ipak nije bila paveličeva NDH, ni u kom smislu, pogotovo ne teritorijalnom.... Pitanje je da li bi onaj treći dio države bio dostatan za uteženje nacionalističkih težnji i dovoljna nagrada za pobjedu u velikom ratu trećem narodu?! Možda bi, možda i ne bi... u svakom slučaju svima bi i dalje vladala srpska kraljevska loza...
@ lička. Istina kolega i sam naslov kaže Jugoslavija i svijet 1968., spomenuo sam je kao zanimljivo štivo u kontekstu tvojih postova o 68. knjiga je za svaku preporuku, Koga zanima razvoj Jna, politike i ekonomije toga vremane trebao bi kombinirati Jakovinu, Klasića, Dimitrijevića i Berenda... usporednim pračenjem tih autora dabiva se jako kvalitetna perspektiva onog vremena vjene povijesti koja je zanimljiva sudionicima ovog foruma,a sastavni je dio političkih i ekonomskih kretanja...
Uz sve ovo što si naveo u prethodnom postu ja bi dodao i ponovno naglesio unutarnje probeme države koji su bili veoma značajni. Ideja Unitarnog Jugoslovenstva u tridesetima je zapravao vađenje iz situacije zbog koje je proglašena diktatura kako iz vlastite potrebe da se zemlja stabilizira tako i zbog pritiska stranih kreditira i saveznika prije svege Francuske i Čehoslovačke... Na unutarnjem planu, nakon atentata u skupštini i smrti Radića u Zagrebu zemlja više nije funkcionirala... u Beograd nisu više htjeli ne samo hrvati nego ni srbi iz zapadnog djela kraljevstva, a ni ostali...... to je jednostavno tako bilo...
|
|
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 15:44
|
offline
- Republikanac
- Super građanin
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 1478
- Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku
|
Napisano: 02 Avg 2013 15:43
Ja sam uvek za druga Jakovinu!
Sto se tice granica Banovine Hrvatske od 1939. godine moram reci da one mnogo vise podsecaju na ono sto je hrvatski drzavni vrh planirao na pocetku jugoslovenske krize 1990. nego na granice NDH. NDH nije pravljena ni po kakvom hrvatskom nacionalnom programu. Ja mislim licno da ne postoji Hrvat kome bi, recimo, Gorazde vise znacilo nego Split, osim, naravno, stanovnika Gorazda koji su hrvatske nacionalnosti. NDH nije bila drzava, to je bilo ono sto ti je okupator odrezao i dodelio u zamenu za vernost. Adolf Hitler nije 1941. godine imao mnogo vremena da se puno bavi jugoslovenskim pitanjem nakon okupacije. On je to na brzinu razdelio i krenuo dalje, na SSSR. Nemacki interes, sem pripajanja manjeg dela Slovenije u okupiranoj Jugoslaviji nije bio teritorijalne prirode, za razliku od italijanskog. Nemcima je ovde bio bitan bezbedan transport, rude i zitarice. Sto se tice NDH, cak i ako zanemarimo Glezea fon Horstenaua koji joj nikako nije bio naklonjen i koji se neskriveno gadio Ante Pavelica i mislio otvoreno da je on "hohstapler", Nemci su ubrzo shvatili da su napravili gresku. Narodni ustanak je za samo nekoliko nedelja paralisao NDH. Umesto stabilne pozadine, preko svake mere nepodnosljiv ustaski teror, NDH je za sile Osovine postala stalni problem. Ona je prakticno od drugog dela 1941. godine, pa do samog kraja Drugog svetskog rata kod nas na vestackom disanju. Nemci i Italijani moraju sve vece snage da dovlace da bi pacifikovali ovaj prostor. Bihacka republika je prakticno presekla NDH na pola.
Dopuna: 02 Avg 2013 15:44
@Krunc,
Mali off topic, sta mislis o Anti Nazoru? Meni je on jos jedan u nizu komicnih likova koji je smutnim vremenima isplivao na povrsinu i vazi za neki autoritet!
|
|
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 15:50
|
offline
- Pridružio: 20 Jun 2012
- Poruke: 1775
- Gde živiš: Moslavina
|
Heheheheh, jel te smijem pitati zašto "druga" Jakovinu?!
|
|
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 15:56
|
offline
- Republikanac
- Super građanin
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 1478
- Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku
|
Napisano: 02 Avg 2013 15:56
krunc ::Heheheheh, jel te smijem pitati zašto "druga" Jakovinu?!
Zasto Jakovinu ili zasto druga?
Pa, zato sto se covek razume u posleratne procese u Jugoslaviji, narocito su mi privlacna njegova izlaganja na temu njegove uze specijalnosti - nesvrstana orijentacija Jugoslavije i ideologija miroljubive koegzistencije. Mislim da je jugoslovenska diplomatija, narocito u doba Koce Popovica i njegovih naslednika bila primer uspesne diplomatije. Doduse, medjunarodni uticaj nase zemlje prerastao je znacajno njenu realnu snagu. Jakovina je tu dobar jer vidi da je Titova orijentacija ka nesvrstanima bila vise drzavnicka i pragmaticna, nego univerzalna i ideoloska.
Takodje, ja bih dodao da je kod jugoslovenskih komunista vladao neki tip ekskluzivizma. Oni se, naime, nisu pretrgli da pomognu Madjarima 1956. ili Cehoslovacima 1968. godine iako su oci i jednih i drugih bile uprte u Jugoslaviju kao primer. Ne, nase rukovodstvo naprosto je uzivalo u tom svom ekskluzivizmu za koji se izborilo i punih 40 godina uzivalo je u tome. Istina, nesto smo meksi bili kasnije u odnosima sa Rumunima u doba Nikolae Causeskua, ali cini mi se da Jugoslavija ni sa kim iz istocnog bloka nije htela da deli svoja iskustva iako je verbalno to bila sasvim druga prica.
Dopuna: 02 Avg 2013 15:56
A zasto druga? Pa, zato sto je ideoloski, kako mi se cini, "drug"!
|
|
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 16:13
|
offline
- Pridružio: 19 Jan 2012
- Poruke: 1993
|
Napisano: 02 Avg 2013 16:12
6.lička,zašto su Pavle i Stojadinović bili grobari Jugoslavije?Stojadinović jeste bio lepljivih prstiju ali je za njegove vlade Jugoslavija doživela solidan ekonomski oporavak i napredak.Upravo je tada npr.započeta izgradnja Novog Beograda,duplirani kapaciteti zeničke željezare i još dosta toga.Stojadinović je seljake izvukao iz dužničkog ropstva(otkupom dugova),tom prilikom se je baš dobro "omastio brke" ali je i seljacima laknulo.
-Pavle je takođe bio zaverenički tip vladara,(patrijarh Varnava i general Tomić su na njegovom "kontu",što se mene tiče) ali je posle Marseja i uspona Nemačke i Italije u Evropi bilo besmisleno nastavljati politiku apsolutne vezanosti za Francusku.Ja jesam frankofil ali je politika "prihvatanja realnosti" i okretanja Nemačkoj i Italiji bila ekonomski uspešna a politički jedino moguća.Ako ne veruješ pitaj Čehe
-Sigurno znaš za slučaj kada se Jugoslavija pridružila sankcijama Lige naroda protiv Italija a nakon obećanja Velike Britanije da će nadoknaditi ekonomsku štetu Jugoslaviji kojoj je Italija bila čini mi se najveći ekonomski partner?
Ukratko,kao tu "nadoknadu" Velika Britanija je naručila 60 ćurki iz Jugoslavije !!! Da,da šezdeset !!!
Sporazum Cvetković-Maček iz 1939-e je bio pokušaj da se stišaju unutrašnje tenzije i bio bi revidiran čim bi Huni doživeli poraz u ratu.Trojni pakt je toliko iznuđeno rešenje da o tome ne treba trošiti reči.
Usijane glave su tvrdile da je "Bolji rat nego pakt" i "Bolje grob nego rob". Nismo hteli pakt ali smo zato dobili sve ostalo,rat,grob i rob!!!
Jedan SSSR se u to vreme ljubio u usta sa Hunima ali mi jok !Mi ćemo im pokazati.I pokazali smo,čitavih deset dana.Posle su imali na ovim prostorima sve ono što je bilo predviđeno paktom,pa i više od toga, plus besplatno roblje.I mi smo nešto dobili . . . prepuna groblja i još jednu uništenu generaciju u punoj snazi,drugi put u četvrt veka.
Bilo nam je mnogo da pričekamo dva-tri meseca da Huni udare na SSSR,rat odmah i sada uzviknuše Srbi.
-Hrvati,uprkos svim ustupcima iz 1939-e dočekaše Hune cvećem,kao da su ušli u Dancig a ne u Agram.
Epilog: Vidiš i sam.
Dopuna: 02 Avg 2013 16:13
U pravu si za Pernara,ja njegove reči pripisah Radiću u brzini.
|
|
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 16:45
|
offline
- Republikanac
- Super građanin
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 1478
- Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku
|
Napisano: 02 Avg 2013 16:26
victoria ::Napisano: 02 Avg 2013 16:12
6.lička,zašto su Pavle i Stojadinović bili grobari Jugoslavije?
Iz dva razloga:
1. priblizavali su je njenim iskonskim neprijateljima (Nemcima i Italijanima);
2. sporazum Cvetkovic-Macek bio je pocetak dezintegracije zemlje. (Ovo ne smemo pripisati Stojadinovicu jer je Stojadinovic pao pre sporazuma jerbo je knez Pavle ocenio da je posle tesne pobede nad opozicijom 1938. godine Stojadinovic nepozeljan i iskompromitovan.)
Nama nije bilo mesta u tom "novom svetskom poretku" ni kao rasi ni kao drzavi. Ajde da ne pisem do krajnosti, da su od nas planirali da prave sapun, ali prosto mi smo bili na dvema stranama kao sto smo bili na dvema stranama kada je SSSR u pitanju. Slazem se da je Francuska jos posle rata bila nedorasla za prvu velesilu koja uredjuje stvari u svetu, a kako je period mira odmicao, Francuzi su se pitali sve manje. Ali, bas u doba kneza Pavla i Stojadinovica mi smo se ekonomski priblizavali Osovini. Evo, primer iz danasnje perspektive. Sta nasi danasnji politicari rade? Oce da Ruse privole na "toplu slovensku dusu", dobar krkanluk i pravoslavlje. Nema toga vise. Ako dajes privilegovan polozaj zapadnim investitorima ako si privatizaciju najatraktivnijih firmi sproveo bez Rusa, ako regulativu i standarde podesavas prema drugima, a ne prema Rusima, ne pali ti mnogo sto pijes vodku i mislis i dalje da je moskvic najbolji auto. Isto je bilo i tada. Lagano, polagano, Nemci i Italijani su odavde istiskivali francuski i britanski uticaj. Slazem se da je Stojadinovic bio vrhunski ekonomista, potonji ekonomski savetnik generala Perona u Argentini.
victoria ::
-Pavle je takođe bio zaverenički tip vladara,(patrijarh Varnava i general Tomić su na njegovom "kontu",što se mene tiče)
Ja za sebe kazem da sam prvo Sumadinac pa sve ostalo, ali dva velika antisrpska poteza kneza Pavla su Konkordat sporazum Cevetkovic-Macek. Mada, mislim da bez necega spolja ni jedno ni drugo ne bi mogao sam da uradi. Ipak su to bile dosta krupne stvari. Sporazum Cvetkovic-Macek izazvao je velike frustracije u srpskom narodu. Nije sporna teritorija meni, meni su sporna ovlascenja Banovine Hrvatske. A ona je bila "drzava u drzavi" dok su ostali delovi zemlje svedeni na neki nivo samouprave. Sad, na ovom forumu samo od nekih "samardzijanaca" cuo da je postojao neki projekat "Srpske zemlje" sa sedistem u Skoplju, ali to je meni neka prica na dugom stapu.
Dopuna: 02 Avg 2013 16:30
I, naravno, i ja sam frankofil i to veliki! Strasno mi smeta moderno ksenofobicno umanjivanje i sicardzijsko gledanje na francuski doprinos srpskoj stvari u Prvom svetskom ratu! Imam neki porazavajuci utisak da se dobar deo ovog naroda sistematskom akcijom od 1990. godine do danas pretvara u provincijalce i pagane koji sve gledaju iz svoje male perspektive i svemu tudjem prilaze ne sa duznom dozom opreza nego sa nekim ksenofobicnim otporom, meni neshvatljivom!
Uostalom, ponavljam, srpski vojnik u "Velikom ratu" bio je kosmopolita, ostavljao je utisak i na Nemce, i na francuske i britanske kolonijalne trupe, i na Grkinje ("cuti deda, cuce te baba, mani Grkinju, sve ti dzaba!"). Nas intelektualac toga doba prevazilazio je okvire nase uske tematike, nasi pesnici bavili su se svetskim temama, za razliku od danasnjih kolumnista i satiricara u pokusaju!
Dopuna: 02 Avg 2013 16:45
Uzgred, ovo oko smene Stojadinovica je primer kakve smo mi politicare imali i imamo! Velike kombinatore i sposobne razbijace protivnika, ali slabe drzavnike koji bi ostavili neki trajni politicki rezultat potomstvu. Primer ovaj je poucan. Knez Pavle vidi da ne moze vise na silu sa Stojadinovicem kao premijerom. Takodje, Stojadinovic, kao licnost sa politickom tezinom mu ugrozava i licnu vlast. Sa druge strane, on ima polarizovanu zemlju sa jakom Udruzenom opozicijom. I sta on radi? Smice Stojadinovica i razbija Udruzenu opoziciju tako sto razdvaja dr Vlatka Maceka i HSS od ostalih. Ne bas principijelni dr Macek zarad usko hrvatskih interesa izdaje interese Udruzene opozicije, ciji je lider bio. Kazem, politikantski gledano - genijalno! Ovako je nas "veliki vodja" pre petnaestak godina razbijao opoziciju i zonglirao kako je hteo!
|
|
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 17:03
|
offline
- Pridružio: 19 Jan 2012
- Poruke: 1993
|
Napisano: 02 Avg 2013 17:00
Citat: . . .Ali, bas u doba kneza Pavla i Stojadinovica mi smo se ekonomski priblizavali Osovini. . . .
Nismo se približavali već su oni bili,jesu i biće naši najveći ekonomski partneri !!!
Roba i kapital imaju svoju logiku a ona kaže da mi proizvodimo ono što Nemcima i Italijanima treba a ne treba Francuzima i Britancima.
Ekonomski odnosi Kraljevine i Francuski su oduvek bili daaaaaaleeeeekooo iza političkih i vojnih,ne zato što je neko to tako hteo već što je ekonomska logika tako nalagala.
-Samo za nijansu je drugačija priča sa Rusima.Radim u spoljnoj trgovini i kada dobijem u deo da nešto uradim sa Rusijom šutiram sopstvene cipele ! Znaš li ti kako je raditi sa tom do neba komplikovanom i korumpiranom(naši su "male mace" za njih) državnom birokratijom?Uradiću 10 ili 15 izvoza za Zap.Evropu(pogotovo Nemačku ili Italiju) dok uradim jedan za Rusiju.
Razgovarao sam sa čovekom iz uprave carina zaduženim za saradnju sa drugim carinskim službama.Njegova iskustva sa Rusima su još gora,"insistiraju na takvim detaljima kakve niko drugi ne traže a onda dogovorena pravila poštuju samo kada oni to hoće".Pravilnik o popunjavanju određenih dokumenata,dogovoren i potpisan u okviru sporazuma im služi za brisanje zadnjice.Ima da ga popuniš kako to traži svaki njihov "oficir" carine ponaosob.Kod njih carinici imaju činove kao u vojsci,šef im je general,kao da će u rat ?!
Dali smo im NIS po bratskoj ceni i to 51%,što im niko pa ni njihovi LJUBIMCI Bugari nisu dali.
Koji bre ruski "privrednici",to je goli mafijaš i tajkun,sve do jednog.
Belorusija . . . DRUGA PRIČA ! Baćko je mafiju strpao u bajbok ili su pobegli u Moskvu.
Nadam se da će doći u IMK,Prvu petoletku i ostala preduzeća metalskog kompleksa.
Dopuna: 02 Avg 2013 17:03
P.S.
Priča o Šumadincima je prenaduvana priča.
|
|
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 17:10
|
offline
- Republikanac
- Super građanin
- Pridružio: 29 Dec 2011
- Poruke: 1478
- Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku
|
Napisano: 02 Avg 2013 17:08
Ja dosta radim neke administrativne poslove sa EU i mogu reci da na svetu nije postojao sistem glomaznije i besmislenije birokratije kao sto je evropska birokratija. NJihove procedure postoje samo da bi postojale. Mislim, oni filmovi od pre 20 i vse godina u kojima se oslikavala "trulost" domaceg sistema su blaga verzija sadasnje evropske regulacije. Da bi dobio i najsitniji novac za neki projekat - par hiljada evra- imas da crknes sastavljajuci formulare i putujuci po raznim forumima gde, opet o trosku njihovih poreskih obveznika, jedes, krkas i pijes i po stoti put obrazlazes ono sto jedno prosecno inteligentno dete u srednjoj skoli moze da razume...
Sto se tice Rusa, ima jedan elementarni problem (vecine) Srba u vezi sa Rusima. A to je da Srbi misle da ruski interes uvek i svuda mora biti prosrpski. Niko ne kapira da Rusija ima pravo na svoje interese, a kao imperija ima pravo na imperijalne interese. I u pravu si sto se tice Bugara, ima neka konstanta sa njima vec 150 godina. Ima i nesto trece, Rusija od cara Petra I, kada je postala svetska sila, pa do danas ima neke interese koji se ne menjaju, pa bila na njenom celu carica Jekaterina II, car Nikolaj I, Josif Staljin ili Vladimir Putin. A Rusima je uvek cilj ekspanzija na Jug, ka Bosforu i Dardanelima. I tu su Bugari uvek preci nego Srbi i uvek ce Bugari imati vece koncesije od Srba. Ali, ponavljam, danas smes pljuvati po drzavi Srbiji, ali ko pljune na Rusiju, ima da ga razapnu na "pravorernim" forumima.
Dopuna: 02 Avg 2013 17:10
victoria ::
P.S.
Priča o Šumadincima je prenaduvana priča.
Nisi me razumeo. Nisam ja Sumadinac po nacionalnosti, niti sumadijski regionalista, pu, pu, pu, deliti knezevine na oblasti i da "svaka cakmara postane dvor", to je posao za lude i dokone, ali nekako ne mere neko da me ubedi da mi Surdulica bude bliza od Arandjelovca ili Topole, a pogotovu od Rekovca ili Varvarina...To sam hteo reci, meni su i ove podele na svakakve opcije primitivne i paganske, jos ako cemo da se svadjamo i po tome, mnogo je i za Srbe!
|
|
|
|
Poslao: 02 Avg 2013 17:48
|
offline
- CheefCoach
- Legendarni građanin
- Pridružio: 14 Avg 2011
- Poruke: 6594
|
Problem sa Jugoslavijom (i sa Kraljevinom i sa Narodnom) jeste da je sklepana na brzinu. Za mesec dana ne mozes da sklepas postenu stalu, a ne da organizujes zajednicku drzavu. Eto mozemo da vidimo koliko je dugo Hrvatska pregovarala sa EU, a EU ima samo neke elemente drzavnosti i vise je ekonomski savez. Nisam ziveo 1918. ali nesto verujem da su Srbi verovali da su Srbi, Hrvati i Slovenci jedan narod, Jugoslovenski narod, i da je svaka federalizacija suvisna. Hrvatima i Slovencima je gorelo pod nogama, jer su Austrijanci i Italijani pretili, pa su pristali na to i onda su krenuli problemi. Kralj je kao i svaki kralj hteo da bude apsolutni vladar, a Karadjordjevici nikada bas i nisu imali zicu za politiku.
Da se Jugoslavia odmah podelila po federalnim jedinicama po nacionalnom osnovu, verujem da bi Hrvati napustili zajednicu cim bi dovoljno ojacali. Ali taj raspad bi bio kao raspad Cehoslovacke, miran i bezbolan.
|
|
|
|