Jugoslavija i jugoslovenska ideja

30

Jugoslavija i jugoslovenska ideja

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

@Ribnica
Ogranicen je pogled na svet bio Staneta Kavcica koji se ogledao u koncepciji: "bez obzira sto su nas drugi oslobodili mi njima iz solidarnosti nedamo ni dinara". Zato je i izbila cesna afera i sve potom.
Bolje da ne pocinjemo. Drzimo se Jugoslovenstva do 1941. g.

Za ovo tvoje pitanje ima bolji forum na b92.net. Tamo je sloboda govora dozvoljena u punom obimu.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Nov 2009
  • Poruke: 299
  • Gde živiš: Ljubljana

Gama ::@Ribnica
Ogranicen je pogled na svet bio Staneta Kavcica koji se ogledao u koncepciji: "bez obzira sto su nas drugi oslobodili mi njima iz solidarnosti nedamo ni dinara". Zato je i izbila cesna afera i sve potom.
Bolje da ne pocinjemo. Drzimo se Jugoslovenstva do 1941. g.

Za ovo tvoje pitanje ima bolji forum na b92.net. Tamo je sloboda govora dozvoljena u punom obimu.

E šta ti je jaka demokratija kad hoćeš da je tvoja zadnja !??? Hvala dragom Bogu da je bio Stane Kavčič, inače bi još bili na makadamu, ovako slobodni i sa krstom autoputeva. Ti se drži koga hoćeš, a ja se držim svoje slobode govora i pod cenu te kako ti kažeš baniranje ili banovine.
Jugoslavija je nastala iz interesa i ideje i raspala se iz interesa i ostala je da živi kao ideja za neka buduća pokolenja.



offline
  • Pridružio: 03 Jun 2013
  • Poruke: 76

Gama ::^^^
Besmisleno je od kralja Aleksandra I praviti cvrstu vladarsku licnost kada nije bio bas toliko dobar kao sto je pocelo da se predstavlja kod nekih "osvescenih" istoricara. Sama cinjenica da je zaveo diktaturu je dokaz njegove slabosti jer probleme nije uspeo da resi u hodu vec ih je vestom manipulacijom odlagao dok se nisu nagomilali.


Najveći problem u toj situaciji je bio činjenica da je Radić uz sebe uspeo da veže veliki deo Hrvata. Čak i samostalna demokratska stranka koja je dugo vremena zastupala ideju unitarizma je naglo prešla na stranu Radića (a SDS je upravo bila najača među Srbima u Hrvatskoj i Dalmaciji). Kriza u državi je bila ogromna i postojala su samo dva rešenja da se sačuva država. Ja mislim da diktatura kralja Aleksandra nije znak njegove slabosti, već da je to bilo jedno od dva moguća rešenja za izlazak iz date situacije. Prvo rešenje je bila diktatura i pokušaj stvaranja jugoslovenske nacije. Inače kraljeva diktatura se završava 1931 godine donošenjem novog ustava (koji je dopustio političko organizovanje, ali nije dopuštao "plemenske" stranke). Naravno, da nama danas mnogi kraljevi potezi deluju loše, ali ipak imajmo u vidu da je kralj živeo u drugom vremenu.
Druga mogućnost je bila pokušaj dogovora sa Hrvatima, što nije bilo lako ako uvidimo težnja Radića za što širom samoupravom Hrvatske.
Već sam u ranim postovima pisao da je kralj odustao od koncepta "unitarnog jugoslovenskog nacionalizma" i da je bio spreman na dogovor sa Hrvatima oko stvaranja banovine Hrvatske (Meštrovićevi memoari, kontakti sa Mačekom u zatvoru-da ne ponavljam sad šta sam pisao ranije).


Gama ::
-Da, Slovenci su imali predstavnike skoro u svakoj vladi.
Sto se tice SLS zaboravio si da napomenes da su, osim Srba, samo Slovenci (njihov vodja Anton Korosec) bili jedini na celu kraljevske vlade (u periodu 1918-1941). To je bilo jedanput na rok od mesec dana (od decembra 1928. do 6. januara 1929.).


Slovenci su bili vrlo "koperativni" u predratnoj Jugoslaviji. Jovan Dučić u jednoj knjizi je opisao ponašanje Slovenaca u Jugoslaviji ovako: "Slovenci nam nisu bili kao braća već više saradnici u jednom poslu". Jedan slovenački istoričar iz emegracije je izjavio:"Nisu Srbi želeli da asimilizuju Slovence. Slovenci su sami nudili asimilaciju kad su predlagali zajednički književni jezik za Srbe, Hrvate i Slovence".
Što se tiče sastava vlade, u vladi Živkovića, bilo je 6 ili 8 ministara Hrvata (ne sećam se tačno). Dučić je jednom napisao "nije postojao zakon koji je Hrvatu zabranjivao da bude predsednik vlade". Naravno da je trebalo uključiti Hrvate u vlast, ali je bio problem u Radiću koji je aktivno bio protiv Jugoslavije (o Radićevim subezivnim aktivnostima protiv Jugoslavije pisao je Dučić u članku "Zašto je jugoslovenstvo antisrpsko").


I jedan rezime:

Posleratni istoričari za krizu u predratnoj Jugoslaviji optužuju srpske političare koji su podržavali unitarizam. Pri tome se zaboravljaju dve stvari:
-Prvo, da su sve srpske stranke vremenom odustajale od koncepta unitarne države.
-Drugo, zaboravlja se da su Hrvati posle drugog svetskog rata dobili republiku Hrvatsku sa znatnom autonomjom, ali to nije bilo dovoljno hrvatskim političarima koji su 1971 pokrenuli "hrvatsko proleće". Takođe, ni ustav iz 1974 godine (koji je Jugoslaviju pretvorio u konfederaciju) nije zadovoljio hrvatske političare pa su krenuli u otvoreni separatiza početkom devedesetih. Ne volim da se bavim konstrukcijama "šta bi bilo kad bi bilo", ali je veliki znak pitanja koliko bi trebalo učiniti ustupaka da bi Radić bio zadovoljan.

Da se vratim predratnoj Jugoslaviji: Mislim da bi najveći deo hrvatskog naroda (radnici, seljaci, zanatlije, građanstvo) rado prihvatio Jugoslaviju, da nije bilo Radića i Mačeka koji su težili nezavisnoj državi.

offline
  • Lox 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 557

Radnici, seljaci i drugi nisu baš mjerodavni predstavnici jer su funkcionirali po principu "što manje zna to bolje". Što se '71. tiće to nije baš tako jednostavno za objasniti. Službeni političari oko Savke nisu bili za samostalnu Hrvatsku pod svaku cijenu, već za ekonomsku reformu Jugoslavije. Ekipa oko Matice i Hazu bili su već druga priča, da ne spominjem studente. Postoji vrlo dobra dokumentarna serija, Hrvatsko proljeće koga zanima.

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Gama
Citat: . . .-Bolelo je uvo obicne Hrvate za to sta se misli u Beogradu i sl. ali onda dodje jedan pismeni Stjepan Radic i pocne da prica kako su Srbi "bizantinski stakor, pravoslavci koji zele da im otmu katedrale, da nametnu pravoslavlje i sl" e onda nepismen covek zagrize na to i bude haos (i danas je taj fenomen poznat - nazalost). Uostalom, vidi se po tome sto je Radica podrzavao najvise seljacki element dok ga gradjanstvo i burzoazija nije gotivila (a ni HSS) za 5%. U vreme Sestojanuarske diktature upravo ti Hrvati su saradjivali sa . . .
Gama,jesi li ti čuo nekada za Antu Starčevića i Josipa Franka ?
Šta se događalo u Zagrebu ,Slavonskom Brodu,Karlovcu i još ponegde prva tri dana septembra 1902-e? Šta se dogalo pitomcima iz Lore čak i u doba SFRJ o čemu se gromoglasno ćutalo a mnogi jugo-vernici ćute i danas i ponekad uzdahnu "ohhh kako nam je lepo bilo"?Kakva je sudbina čekala automobil sa BG tablicama u Splitu i još ponekim gradovima Dalmacije ?Da li se tako nešto događalo u Srbiji tih godina ?
-Momci,na osnovu čega vi tvrdite da su bilo koju Jugoslaviju hteli NARODI ?Kada je to održan referendum o tako važnom pitanju kao što je pitanje utapanja DRŽAVE Srbije u papazjaniju zvanu Jugoslavija ?

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Napisano: 18 Okt 2013 11:29

Imenić ::(a SDS je upravo bila najača među Srbima u Hrvatskoj i Dalmaciji)
Ima jedna stvar koja se kod nas zanemaruje. Srbi "precani" uopste nisu bili odusevljeni monarhijom i dinastijom. Nista ih nije vezivalo za te kategorije.


Imenić ::
Inače kraljeva diktatura se završava 1932 godine donošenjem novog ustava (koji je dopustio političko organizovanje, ali nije dopuštao "plemenske" stranke).

"Oktroisani" Ustav je donet 1931. godine.
Sve Vlade su ponovo sastavljane na dvoru. Cak je i tako jaka politicka licnost Milan Stojadinovic, iako je tesno i ko zna na koji sve nacin dobio izbore za Narodnu Skupstinu 1938. godine (poslednje medjuratne izbore kod nas) protiv Udruzene opozicije, odstupio sa premijerske funkcije pod pritiskom kneza Pavla, a ne skupstinske vecine ili opozicije. Dakle, neke sistemske greske nisu uklonjene ni diktaturom ni "oktroisanim" Ustavom.


Imenić ::
Druga mogućnost je bila pokušaj dogovora sa Hrvatima, što nije bilo lako ako uvidimo težnja Radića za što širom samoupravom Hrvatske.


Dogovor sa Hrvatima (komunisti bi rekli "dogovor srpske burzoazije sa hrvatskom) ispao je jos nakaradniji. "Politika kompromisa" ispala je jos gora. Stvorena je Banovina Hrvatska koja je bila "drzava u drzavi" (mahom se gledaju teritorije i uporedjuju sa teritorijama NDH i avnojevske Hrvatske, ali mislim da je vaznije gledati njene ingerencije). To je izazvalo frustracije medju Srbima. "Politika kompromisa" i promena kursa prema resavanju nacionalnog pitanja u Kraljevini Jugoslaviji pravdana je jacanjem zemlje u sve nestabilnijim vremenima i pred sve vecom fasistickom pretnjom. Ali, ako se ima u vidu da su u ratu 1941. godine hrvatski vojnici masovno bacali puske i predavali se neprijatelju, mozemo uociti da "politika kompromisa" nije imala nikakav efekat. Nisu bas svi Hrvati odusevljeno docekali ustase, ali velika vecina nije posla sa nekim entuzijazmom da brani Kraljevinu Jugoslaviju u Aprilskom ratu.





Imenić ::
Slovenci su bili vrlo "koperativni" u predratnoj Jugoslaviji. Jovan Dučić u jednoj knjizi je opisao ponašanje Slovenaca u Jugoslaviji ovako: "Slovenci nam nisu bili kao braća već više saradnici u jednom poslu".


Vrati se malo unazad, neko je postovao kompletan tekst Jovana Ducica. Komentarisao sam ga tacku po tacku.
Imenić ::
Jedan slovenački istoričar iz emegracije je izjavio:"Nisu Srbi želeli da asimilizuju Slovence. Slovenci su sami nudili asimilaciju kad su predlagali zajednički književni jezik za Srbe, Hrvate i Slovence".

Jezik se zvanicno i zvao srpsko-hrvatsko-slovenacki. Slovenci su u doba kralja Aleksandra I dobili akademiju nauka i LJubljanski univerzitet, sto nije mala stvar za nacionalnu kulturu. Prva, druga Jugoslavija su prosle, a te institucije su, kao sto vidimo, ostale kao bastina Slovenaca.

Imenić ::
Dučić je jednom napisao "nije postojao zakon koji je Hrvatu zabranjivao da bude predsednik vlade".

Nije postojao ni zakon da dvor obara Vlade, pa ih je dvor, a ne Narodna Skupstina obarao.
Ducic nije objektivni posmatrac, nego jedna svadjalica koja je frustrirana raspadom zemlje kojoj je sluzio. Kada je ta zemlja propala, i on se okrenuo protiv nje, pa je svu krivicu za njenu propast svalio na druge. Mislim, veliki pesnik, ali van pesnistva obican mediokritet i konvencionalista.

Dopuna: 18 Okt 2013 11:36

victoria ::
-Momci,na osnovu čega vi tvrdite da su bilo koju Jugoslaviju hteli NARODI ?Kada je to održan referendum o tako važnom pitanju kao što je pitanje utapanja DRŽAVE Srbije u papazjaniju zvanu Jugoslavija ?

Moram da reagujem posto Viktorija ovo ponavlja po sto puta.
Na osnovu cega ti tvrdis da je nezavisnu Srbiju hteo srpski narod? Poslednji put kada je narod na simbolicki nacin pitan za nesto bio je Takovski zbor 1815. godine. Pre toga zbor u Orascu 1804. godine. Mada, i to su parcijalni sastanci tek ponekih ustanika iz obliznjih delova Srbije.
Viktorija, aj mi odgovori ovako:
1. ko je pitao srpski narod da li zeli da zivi u ustavno uredjenoj drzavi 1835. i 1838. godine?
2. ko je pitao srpski narod da li zeli povratak dinastije Obrenovica 1858. godine?
3. ko je pitao srpski narod da li zeli da ide u rat sa Turcima 1876. godine?
4. ko je pitao srpski narod da li zeli da ide u rat sa Bugarima 1885. godine?
5. ko je pitao srpski narod da li odobrava Majski prevrat i povratak Karadjordjevica u Srbiju 1903. godine?
6. ko je pitao srpski narod da li zeli Carinski rat sa Austro-Ugarskom 1906. godine?
7. ko je pitao srpski narod da li je za aneksiju Bosne i Hercegovine 1908. godine?
8. ko je pitao srpski narod da li je za ulazak u balkanske ratove 1912. godine?
9. ko je pitao srpski narod da li odbija austro-ugarski ultimatum 1914. godine?
10. ko je pitao srpski narod da li je za ulazak u rat 1999. godine?
11. ko je pitao srpski narod da li je za samostalnu Srbiju 2006. godine? (Nije za ovu temu, znamo svi koji je cirkus bio sa referendumom oko Ustava te godine.)
Prema tome, ako odbacimo da narodno predstavnistvo predstavlja narod, a ti si odbacio jer si negirao da je Niska deklaracija 1914. godine doneta jednoglasno u Narodnoj Skupstini, odgovor na sva prethodna pitanja je: NIKO!

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Citat: . . .Na osnovu cega ti tvrdis da je nezavisnu Srbiju hteo srpski narod? . . .
Bože dragi šta ću sve od tebe čuti ?!!!

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

victoria ::Citat: . . .Na osnovu cega ti tvrdis da je nezavisnu Srbiju hteo srpski narod? . . .
Bože dragi šta ću sve od tebe čuti ?!!!

Sta je sad? Tvoj san o naconalnoj drzavi je neupitan, a tudj san o jugoslovenskoj zajednici je "papazjanija"! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

offline
  • Lox 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 557

Narod želi nešto od onog što mu političari ponude. Ako nema izbora teško je pričati o željama naroda. Veći broj rješenja pak dovodi podjela u "društvu". Ako je politika umjetnost rukovođenja teško da se narod pita, već mu se prezentira.

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1993

Ko je na Mišaru,Dublju,Lešnici,Čokešini,Svileuvi,Zasavici,Ceru . . .ginuo za Jugoslaviju Bog te tvoj video ?!!!
Za Srbiju moj Likota,za Srbiju a Jugoslaviju . . . u arhivu gde joj je i mesto.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 935 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 1 sakriven i 910 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: asdfjklc, bbogdan, bokisha253, darkangel, Dimitrije Paunovic, galerija, Georgius, gomago, goxin, kayvan6079, laurusri, Leonov, Lošmi, MilosKop, milutin134, mnn2, Nemanja.M, raso76, t.mile, TalicniTom, Trpe Grozni, VJ, vladulns, x9