Mađarska Mažino linija

1

Mađarska Mažino linija

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2009
  • Poruke: 74

Upravo sam odgledao jednu dokumentarnu emisiju na mađarskoj televiziji, i ne mogu do poverujem o čemu su pričali. Jedan stariji čovek je u pratnji televizijske ekipe obilazio "Mađarsku mažino liniju". Reč je o 628 Km dugom pojasu na granici sa ex-Yu koji se sastojao od preko 1600 bunkera i osmatračnica i tri linije. Pojas se koliko sam uspeo da shvatim građen pedesetih godina i nikada nije završen. Prikazivali se bunkere veličine možda 100 kvadrara, uglavnom do pola u zemlji sa otvorima(puškarnicama). Lik je govorio da je ceo projekat došao do nekih 43% izgradnje ali da je nakon smrti Staljina zaustavljena gradnja. Takođe je govorio da je u vreme kada je on služio vojsku na Mađarsko-SFRJ granici svakodnevno bilo konflikata sa neretko smrtnim ishodima na obe strane. Spomenu je npr. da je 1953. godine postojala realna opasnost od izbijanja rata, kada su naše pogranične snage zarobile dva mađarska vojnika. Rekao je da su već imali razrađene planove za napad na SFRJ ali da su naši pustili zarobljene vojnike pre svega zahvaljujući nekoj zapadno-evropskoj državi koja je posredovala u rešavanju konflikta. Po njegovim rečima Mađarska je veoma ozbiljno i shvatala i verovala u mogućnost da Tito naredi invaziju na Mađarsku(!!!). Interesuje me da li imate neka saznanja u vezi svega ovoga i ako neko ima slike ili neki drugi materijal..



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Jan 2009
  • Poruke: 21

Moj pokojni deda je bio porucnik, artiljerijski izvidjac, i pricao mi je da su tih godina redovno ulazili u Madjarsku radi izvidjanja. Pricao mi je da su Madjari svaki dan fino orali/parali stazu od 10m sirine duz granicne linije, pa ujutro obilazili da vide jel ima tragova, a oni kao da ih zavaraju isli unazad, pa je izgledalo da je neko izasao iz Madjarske.
Sad znajuci dedu nevjerujem da bi lagao za to.
Da dodam i to da je bio skroz u tom vojnickom fazonu, tako da nikad nije pricao o vojsci i njegovom ucescu u II SR.



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26049
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Ova tema zaslužuje mnogo ozbiljniji pristup i siguran da sam će do toga i doći. Mađarska je za VU bila ''meko tkivo'' i osetljivi stomak , kao što je to za nas Vojvodina. U ''podeli posla'' Varšavskog ugovora, mađarske oružane snage posebno su se specijalizovale za vezu i PED, a naravno i za oklopnu i protiv-oklopnu borbu. Relativno često se događalo da, zbog nedostatka orijentira i konfiguracije terena naš ili njihov avion na vežbovnom letu zađe u tuđ vazdužni prostor,ali i česti prebezi upravo mađarskih pilota. Krajem osamdesetih jedan MiG-21 mađarskog vazduhoplovstva završio je u jednom kanalu kraj Elemira i to niko nije krio.

Takve mini-mažino linije pravila je i naša zemlja, samo što smo mi imali drugu vrstu doktrine (nevezivanje za frontovsko ratovanje) i konfiguraciju kakvu bi zaželeo svaki strateg (osim Vojvodine, pa i ona je imala pogodnost velikih vodenih tokova kao prepreka), većina naših granica se ''sama branila'', tako da nam Mažino-linije nisu bile potrebne.

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2009
  • Poruke: 74

Čačkajući po internetu i pojedinim knjigama, naišao sam na jako malo podataka o ovoj temi, ali sam uspeo da prevedem jedan tekst koji se tiče iste. Ovo je moj slobodni prevod sa mađarskog i delom engleskog pa se unapred izvinjavam u slučaju da ima nekih grešaka, kako gramatičkih tako i logičkih. Dakle:


"Svi mađarski pripremni radovi za vojne operacije zasnivali su se na konceptima iz izveštaja izvesnog Suča(Szűcs). Od svih radova najveći je bio takozvani "Južni odbrambeni sistem" koji se prostirao celom dužinom mađarsko-jugoslovenske granice. Sovjetski savetnici su predložili fortifikaciju granice sa Jugoslavijom, avgusta 1949 godine. S obzirom na zahteve, Mikloš Suč(Miklós Szűcs) je u svojim memoarima napisao sledeće:

"Kada se takozvani "Jugoslovenski problem" pojavio 1949, sovjetski savetnici su predložili Rakošiju(Rákosi) da Mađarska, direktno se graničeći se Jugoslavijom, treba da izgradi fortifikacijski sistem celom dožinom jugoslovenske granice (oko 630 km) da bi se odbranila od eventualne "Jugoslovenske agresije".Šoljom(Sólyom) je odbacio ovaj plan, koji je zahtevao enormno finansijsko žrtvovanje. Njegovi argumenti su bili da nije postojao fortifikacijski sistem ni u Prvom ni u Drugom svetskom ratu koji nije bio uništen ili probijen. On je predlagao da umesto ovog zastrašujuće skupog sistema Mađarska vojska treba da se opremi sa naoružanjem i odbrambenim tehnologijama koje bi pouzdano moglo da odbaci eventualni Jugoslovenski napad."

Uprkos Šoljomovom protivljenju, plan ojačavanja granice - u skopu koje je treća faza bila izgradnja odbrambenog sistema - je prihvaćen 29 septembra 1949. godine. Nakon što je posao na prve dve faze završen, novembra 1950. godine pripremljen je detaljan projekat treće faze pod vođstvom sovjetskih savetnika. Projekat Južnog odbrambenog sistema isticao je da u jugozapandom i južnom operativnom pravcu treba izgraditi utvrđene pozicije za "A" divizije, koje bi omogućile dovoljno vremena za ojačavanje, mobilizaciju i razmeštaj preostalog dela vojske. Iako je predlog prihvaćen, došlo je do određenog broja izmena dok nije počela izgranja u februaru 1952. Uprkos enormnim troškovima i ozbiljnim organizacionim i tehničkim poteškoćama, sovjetski savetnici su insistirali na potpunoj implementaciji plana.

Sistem se sastojao iz tri pojasa: prvi(sigurnosni) pojas, glavni odbrambeni pojas i treći odbrambeni pojas. Dubina svakog pojasa je varirala između 10 i 25 km. Glavni odbrambeni pojas se sastojao od betonskih bunkera sa puškarnicama i drugih utvrđenih položaja za smeštanje mitraljeza, minobacača, protiv-tenkovskih oruđa i lake artiljerije, kao i izviđačkih i komandnih položaja. Ovi položaji su bili dopunjeni bazama za jedinice veličine bataljona ili čete, i manjim utvrđenjima od zemlje i drveta za jedinice veličine voda ili odeljenja. Prepreke za tenkove koje su uključivale i pripremu za uništavanje glavnih saobraćajnica i mostova, bile su stvorene na glavnim operativnim pravcima od granice prema Budimpešti. Do završetka izgradnje, Južni odbrambeni sistem se sastojao od 2408 bunkera i drugih utvrđenih položaja, 90 baza za jedinice veličine bataljona i 25 za jedinice veličine čete, 201 baze za vodove i 146 za odeljenja, 963 centra za tenkovske prepreke kao i od nekoliko stotina lažnih konstrukcija.

Vrsta i veličina odbrambenih objekata je jasno pokazivala da je Južni odbrambeni sistem otišao daleko od jednostavnih isturenih položaja za zbrinjavanje razmeštenih trupa. Očigledno, bio je izgrađen za usporavanje i zaustavljanje masivne ofanzive. Osim toga od 1951. godine slični sistemi su izgrađeni duž rumunsko-jugoslovenske i bugarsko-jugoslovenske granice. U oba slučaja glavni cilj je bio isti kao u Mađarskoj: odbrana od mogućih napada iz pravca Jugoslavije."

Iz ovoga se vidi da je Mađarska(ili bolje rečeno SSSR) veoma ozbiljno shvatala mogućnost da dođe do sveopšte invazije od strane Jugoslavije. Čime je tadašnja JNA(???) bila opremljena kada su toliko strepeli od nas. Reč je dakle o periodu od 1949. godine pa unapred.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 26049
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Taj Šoljom je razmišljao izvanredno moderno i napredno za to doba. Istina je da aktivna odbrana, sa stalnim manevrom i pravovremenim protivnapadima najbolja odbrana i da je spreman protivnik najbolji faktor odvraćanja.

offline
  • Pridružio: 09 Apr 2009
  • Poruke: 138
  • Gde živiš: Sombor-Italija-Sombor

ovo nisam znao mada sam vise puta putovao kroz madjarsku i video blizu puteva te bunkere al sam mislio da su iz drugog svetskog rata ima li neko neku mapu i fotke bilo bi lepo videti a takodje i bugarske i rumunske linije....

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2009
  • Poruke: 74

Uspeo sam da iščačkam jednu sliku, tj. mapu.



Uspeo sam takođe da nađem i kompletan projekat sa sve cenama izgradnje i potrebnim materijalom pa ako ima zainteresovanih, rado ću ga prevesti.. Wink

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8631

Samo ga ti prevedi, naravno da ima zainteresovanih.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12582

Hm a zasto bi Juga napravila tako glup potez? Napasti clanicu VP?

online
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7309

Nije se radilo o tome da ce JNA napasti, ali u to vreme kada se o ovom pitanju odlucivalo, nisu postojali nesvrstani, Staljin je bio ziv i postavljalo se legitimno politicko pitanje, a sta ako FNRJ, tj. SFRJ "prebegne" na NATO stranu (istorijsko NE 1948.). Jugoslavija je kontrolisala, kao i delom Srbija danas vazne putne pravce (raskrsknica puteva) koje bi dobro dosli NATO paktu u eventualnom napadu (granica SFRJ sa vaznim NATO drzavama i polozaj na obali Jadrana koji su kao stvoreni za veliku vojsku).
I SSSR-u je trebao jedan imaginarni neprijatelj (u slucaju da SFRJ ostane neutralna) koji bi granicne drzave drzao pod kontrolom i na oprezu, kako im ne bi padalo napamet da se previse druze sa nama i krenu nekim trecim putem. A... onda je Staljin umro... (da ne kazem sta je uradio mrmot...).

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 956 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 8 sakrivenih i 924 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, aramis s, avijacija, Denaya, HogarStrashni, HrcAk47, jukeboxer, Kubovac, ladro, Leonov, Metanoja, mikrimaus, Milometer, nebkv, Nikolajevic, procesor, Silvertooth, stegonosa, t.mile, Vlada78, voja64, vukovi, Žoržo