1991 припадници хрватске цивилне заштите и полиције почели спроводјење Наредбе о евакуацији мештана из 26 села са претежно српским становништвом у Пожешкој котлини, да би касније у акцији „чишћења“ оних који нису сами отишли страдала 71 особа српске националности.
Како су данас навели, према непотпуним подацима, од 71 жртве, 42 је било старије од 60 година, а међу њима су 33 жене.
У тим селима су, након што су људи исељени, припадници Хрватске војске опљачкали, минирали и попалили 616 стамбених и 590 првредних објеката, док су без кућа остала 1.492 лица.
У децембру 2000. из једне масовне гробнице у селу Шњегавић ексхумирано је 13 посмртних остатака, од којих је до сада 11 идентификовано као житељи Шњегавића и Вучијака Чечавског, навео је Информационо документациони центар Веритас.
Од свих жртава, породице су до сада пронашле, идентификовале и сахраниле тек 22 посмртна остатака, док се још увијек на списку несталих води 49 особа.
За спроведено етничко чишћење 26 села Пожешке котлине, од којих су 23 потпуно уништена, по писаној наредби државног органа, првој и јединој у Европи послије Другог свјетског рата, још нико није процесуиран ни пред међународним ни пред домаћим судовима.
2008 Европска комисија је у Извештају о напретку Србије према европским интеграцијама, оценила је да би Србија могла да добије статус кандидата за чланство у Унији током 2009. Као услови наведени су пуна сарадња с Хашким трибуналом и напредак у спровођењу реформи у правосуђу и економији. Од Србије је том приликом затражен и "конструктиван приступ" према проблему Косова, те "напорима ЕУ да допринесе миру и стабилности на Западном Балкану".
|