Nezavrseni projekti JNA

16

Nezavrseni projekti JNA

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20452

Prva fotka je M-320.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Kos93  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Sep 2007
  • Poruke: 7409

Да ли су ти прототипови ових тенкова сачувани можда у ВТИ или су уништени?



offline
  • Pridružio: 24 Nov 2018
  • Poruke: 26

Najverovatnije su zavrsili na nekom poligonu kao mete za povr

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2290
  • Gde živiš: Rijeka

Kos93 ::Да ли су ти прототипови ових тенкова сачувани можда у ВТИ или су уништени?

dobio sam obavjesti od muzeja da su svi uništeni GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid

offline
  • Kos93  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Sep 2007
  • Poruke: 7409

Штета, мада било је за очекивати. Било би лепо да се објаве макар нацрти и фотографије, ако и они нису уништени.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20452

Cuce u arhivama. Ima nesto u Dimitrijevicevim knjigama.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11456

Meni je gotivno što M320 ima brata blizanca na Dalekom istoku. Nisu indetični, ali liče jako. Mislim da je rad čak započeo iste godine. Koliko mi je poznato međusobnog kontakta nije bilo.

Dugo sam ga vrteo kao opiciju za podršku u imaginarnoj knjizi.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20452

Type 61 mislis? Relativno, M-320 je "splosteni" razvuceni T-34 koji je dobio vesanje i top od M47, Type 61 je prerasli Chaffee sa topom od M47. Smile
M-320 je znatno slicniji ranim Europanzer prototipovima, cak i nekim ranim Svajcarskim radovima.

Ima jos jedna stvar o kojoj bukvalno nista nema napisano, razmisljanja o lakom tenku, koja nikada nisu (da ja znam) napredovala ni do nivoa modela. Ali se tu i tamo pominjao, jer je smatrano da standardni tenkovi imaju slabu prohodnost u brdsko-planinskim krajevima.

Realno, kada pogledam sta su Norvezani napravili od M24 Chaffee, a Danci od M41 Bulldog, interesantno je razmisljanje sta je moglo da se uradi.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11456

Švajcarci (meni bar) više liče,što na oko, što po naoružanju na M636A/B.

Europanzer, nemačko francusko čudo iz koga je na neki način nastao AMX30? Ili ona čuda Ru251 i Indijanac (Indijac Very Happy)?

Znam manje više za sva ta čuda, ali Japanac mi je zanimljiv kao srodnik (po delovima i gabritima), a bez kontakta. Kao i da su svi razmišljali o malom tenku sa velikim topom, za razliku od Amerikanaca gde je taj top išao na srednji tenk (kasnije MBT)

Trenutno figurira taj norveški Chafee u knjizi, mada opet i M64 (izmišlena oznaka za M320).


Ja sam čuo za neku studiju upotrebe civilnog motora u lakom tenku iz ranih šezdesetih (ili kasnih pedesetih čak). Neki završni rad na Mašincu. Negde malo pre testova za izviđačka vozila.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20452

Svajcarci pre tih. Rani radovi, u srodstvu sa "Indijcem", ali sa drugacijom, izduzenom kupolom. Svajcarci su nekim putevima nabavili jedan T-34-85 i kupola im se svidela, pa je koriscena kao idejno resenje na nekim projektima.
Sto se tice koriscenja komercijalnih motora, CVR(T) familija je koristila Jaguarov J60 Mk 100b od 4200cc. Iz sportskih automobila. Doduse i rani CVR(T) su bili "sportski", sa 90km/h maks brzinom (posle ograniceno na 80.5km/h zbog potrosnje gusenica).
Posle je motor zamenjen sa Cummins BTA 5900cc, opet komercijalnim motorom. I BVP M-80A je zavrsio sa kamionskim OM-403...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 997 korisnika na forumu :: 61 registrovanih, 8 sakrivenih i 928 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Arsenije, Asparagus, babaroga, Baždaranac, bojcistv, bokisha253, Bosnjo, Car89, ccoogg123, cojapop, Dambi, djuradj, FOX, Georgius, gigi, grunff2, HogarStrashni, Jablan, Josef, Kubovac, ladro, leptirleptir, Magistar78, mango, marko.markovic, mercedesamg, mikrimaus, Milan1996, mir, Miškić, Mićko, neutrino, oddsock, Pavle29L, pein, peradetlić, Podljub, Primus17, PrincipL, raf87, RED4G-304, shlauf, Sirius, Siroo, svnedelja, Tafocus, Token, Tribal, Trimi68, tritonus, tubular, Vanderx, vathra, Veless, Vlad000, Vlada1389, Vlado82, VOŽD, vukajlo71, yiyi, zdrebac