Nezavrseni projekti JNA

32

Nezavrseni projekti JNA

offline
  • nuke92 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 29 Mar 2018
  • Poruke: 583

Planirao se i rečni artiljerijsko raketni brod sa VBR Oganj, AK-630, topom 76mm i nečim šta liči na radar Žirafa:




Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Mar 2017
  • Poruke: 2645

Za ovaj projekat su čak i sačuvane kupole i topovi kad su isečeni PT-76.



offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11369

To je kasniji projekat, nema veze sa JNA.

offline
  • Pridružio: 14 Mar 2017
  • Poruke: 2645

Pa vidi se po zastavici na krmi Very Happy

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2023
  • Poruke: 36

ТТ студију о речном артиљеријском броду урадила је 1. армија 1983. године.

ТТ захтеви за брод су урађени пред распад и писао их је потоњи контраадмирал Бошко Антић. У основним цртама представљено је у два његова чланка у Војном гласнику из 1990. и 1992. године.

Разлог нереализације био је на релацији Београд (1.А) - Сплит.

Постоје извесне разлике тог концепта и каснијег пројекта ВЈ (нпр. минобацачи), али сама идеја није била нова.

offline
  • Pridružio: 07 Apr 2012
  • Poruke: 1484
  • Gde živiš: Iznad zvijezda

Šta bi sa tim kupolama i topovima može li to da se kači na M80 ili sl, kad već planiramo da kačimo m55/3 na lazara da li top D-56TS ima perspektivu iako zastario, ali koristi se ono što se ima zar ne.
Čitah onomad da su na bojevim gađanjima u JNA pogađali nosač za metu na 1500m sa starim sovjetskim granatama iz 42/44 godine. Te kupole bi trbale imati i žirostabilizaciju (Zarya) u dvije osi.
Da li još pravimo (da li smo bili ikad u mogućnosti) tj,.. da li smo u mogućnosti da pravimo municiju za taj top.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11369

Štuka hvala na informacijama.

Par pitanja. Da li znaš nešto o predhodnoj odseku za tečni topovnjaču? Negde iz sedamdesetih. Takođe o projektima novog tenkonosca kao i desantnog čamca. I remorker/ledolomac.

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5910

Jos nekoliko reci o potencijalnoj sledecoj podmornici bivse nam JNA, namere, zelje i moducnosti:

Citat:
„У почетку није било говора да ћемо градити ракетну подморницу, већ само да треба да се приступи пројектовању нове класе подморница, сходно третману година експлоатације постојећих објеката и реалним роковима да од почетка пројектовања до поринућа првог објекта у класи треба 7-8 година. Дакле био је то крај осамдесетих када је прва из класе „Херој“ већ била у мору 20 година и плански је било оправдано почети са израдом почетних докумената да би планом 1991-1995. требало поринути први објекат. А потом до 2000. расходовати класу „Херој“ и изградити још пет објеката у серији по кодној ознаци „Б-73“.
И ту су се ломила копља тактичара, пројектаната, градитеља и финансијера. Тактичари су хтели јачу, већу и моћнију подморницу, док су неки кругови из ССНО (тј. Министарства одбране) на крилима великих послова војне индустрије према иностранству предлагали што већу подморницу која би требала да буде највећи извозни адут, неспорно тада веома моћне техничке и технолошке базе у држави.

Бродарски институт из Загреба као научно-истраживачка и пројектантска институција за потребе Ратне морнарице се у почетку суздржавао од приче о великој подморници. Они су опрезно ценили да њихови људски ресурси, иако су располагали са свим специјалностима које подразумева пројектовање, као и осталом стручном и радном снагом нису довољни да крену у један потпуно нови изазов. Зато су 1988. урадили студију којом су разматрали могућности и ограничења развоја нове подморнице, где је изражена бојазан по више аспеката: набавка борбених и главних техничких система напољу је била потпуно неизвесна, непознати ресурси у домаћим фирмама које је требало ангажовати, затим је требало елиминисати пропусте на претходној класи (831 и 832), што није било лако признати пројектантима, итд.

Зато је Институт прибегао опцији да фаворизује „проверено“ решење од око 600 тона депласмана – дакле бродограђевних карактеристика трупа као у класи „Херој“ са изричитим захтевом за модернију опрему. Свакако играјући на карту доктринарних ставова о одбрани малог и плитког мора, тј. идући „низ длаку“ времешнијој адмиралској гарнитури. Уз обећање, а под притиском ССНО за већим објектом сагласили су се ипак да могу разрадити варијанту од 1.000 тона (а шта да додатно разрађују кад је класа Сава тог депласмана!?).
Како је инвеститор тај који диктира услове – тј. тактичко-техничке захтеве – а у овом случају је то био ССНО, урађено је неколико идејних решења већих подморница, па се ту први пут службено појављује идеја о подморници носачу ракета. Каквих ракета, колико и чијих није детаљније разматрано, али се знало да Запад (Французи) не пристају ни на разговоре о томе, док је Исток (СССР) оставио варијанту могућег наставка приче.

Citat:
По захтеву ССНО, Бродарски инистут је у оквиру поменуте студије разиграо шест варијанти нове подморнице, где су дати груби подаци о депласману, наоружању и димензијама, али то је само требало да послужи за даље усаглашавање и рангирање оних 18 светски стандардизованих захтева од којих дефакто почиње пројектовање, које према Комаревим речима, не може да почне док се не дефинише оружни систем и погон.

Прва варијанта која је представљена била је тип „Мосор 1“ и „Мосор 1А“ депласмана 600-650 тона и истим дијамтером трупа као на 821. Уследио је затим „Мосор 3“ и „Мосор 3А“ са мало већим депласманом и шест торпедних цеви, али мањег дијаметра него код 831 који износи 5,05 метара. Следећа варијанта било је „Биоково 1“ и „Биково 1А“ са депласманом 940 до 1040 тона, а иза тога следио је „Велебит 4“ и „Велебит 4А“ са 940 до 1060 тона депласмана и шест торпедних цеви и са пречником трупа од 5,4 метра. Потом је следила „Учка 7“ и „Учка 7А“ са депласманом 1350-1550 тона са шест или евентуално осам торпедних цеви и пречником трупа од 6,25 метара и опцијом уградње косих ракетних лансера. Немачка класа подморница „212“ има ширину трупа 6,3, а шведска „Готланд“ 6,4 метра.


Citat:
Остаје за анале и сећање да се врховним главешинама из ССНО посебно допао пројекат „Учка 7А“ са косим лансерима ракета као код неких рускин подморница. Е ту се први пут спомињу лансери за руске ракете. Спомиње се поред лансера и шест, евентуално осам торпедних цеви. Међутим ту се стало, због тоталног размимоилажења, а потом и рата.
Загреб је играо на технолошку карту сигурности, разиграли су технологију и потврдили је на 650 тонском објекту „Хероја“ и зашто би даље компликовали и ризиковали, док су апетити Београда који је правио милијарде долара профита од војне индустрије били да подморница буде тежине 1.500 тона , испричао је Комар и додао.

Citat:
Саговорнику је показан документ из ССНО, пов. бр. 105-18/87 од 27.10.1988. године који је заправо одлука донета на Седници главног војно-техничког савета да се у СССР-у обаве консултације у вези набавке савременог наоружања за подморницу Б-73 и дефинише техничка помоћ око пројектовања. Југославија је потом купила 50 моћних торпеда 53/65 КЕ на кисеонични погон плус 5 вежбовних. Међутим стицајем колико више силе у СФРЈ (ратне) толико и оне ниже (људско-субјективне) у СРЈ ова торпеда никад нису ни укрцана у подморнице ни лансирана.


Ostatak i izvor ovde.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 11369

Napisano: 26 Avg 2023 13:36

Elem, dok čekamo Štuku.

Nova klasa raketnih topovnjača sa RBS-15 je započeta, a paralelno je trebalo da se starija klasa Končara, remontuje i prenoružava. Šeršeni su uveliko išli u rezanje. Nije poznat broj novih topovnjača, Kobra ili Sergej MAšera (dnas je to hrvatski Petar Krešimir), obično sam nalazio na šest.

Opet moj tanki izvor. Naime, pričalo se o pnzionisanju dva Konija, a gradnji dva nova Kotora, sa RBS i novim PVO. Takođe Kotor i Pula bi u procesu remonta bili prenaružani sa RBS i novim PVO, možda i novim topovima zapadno porekla. Za topove, kao dve varijante frnacuski 100mm CADAM (uspešno korišće na francuskim korvetama manjim od Kotor klase) ili OTO 76. PVO Crotale.

Dopuna: 26 Avg 2023 13:38

PS
Posle mnogo peripetija, prebrojvanja bilo je na kraju odlučeno da svako VPO dobije po šest DBM. Građeni bi u partijima po tri, po jedna za svaku VPO.

offline
  • Pridružio: 14 Mar 2017
  • Poruke: 2645

DBM je mnogo, mnogo sladak brod.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1249 korisnika na forumu :: 2 registrovanih, 2 sakrivenih i 1245 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: lcc, MILO-VAN