***vathra
Tако је хируршки прецизно дијагностификовано.Код тих НЕ комерцијалних спортова спонзорство је од пресудног значаја.Зато су у то време *хладног рата* Социјалистичке земље доминирале.1СССР.2.Југославија 3 Мађарска. Чувена спрега *спорта и привреде* закачила је мало и ШАХ. О СССР-у је све јасно,већ писано.
**ЈУГОСЛАВИЈА
Велики број велемајстора,јака база.Шах се играо масовно.Глигорић је дуго носио незваничну али јако престижну/у то време/титулу НАЈЈАЧЕГ играча изван СССР-а.Ту сјајну генерацију сменила је друга можда и јача.
Велика је ствар кад на ПРВОЈ табли имате врхунског велемајстора.Глигу је наследио Љубомир Љубојевић.Читаву деценију+ био је међу првих10.У једном моменту био је ТРЕЋИ играч на рејтинг листи одмах иза Каспарова и Карпова.У то време организовали су се квартално турнири за *СВЕТСКИ КУП*.Право учешћа сви активни Светски прваци,плус са РЕЈТИНГ листе из првих 20,или 15 нисам више сигуран.На једном од турнира СВЕТСКОГ КУПА,ако се не варам у Бриселу Љубојевић је поделио прво место са Каспаровом,али је по додатним критеријумима,Љуба био ПРВИ.Пандан том успеху би био освајање ВИМБЛДОНА у тенису.
Иза Љубе у репрезентацији била је гомила велемајстора,Предраг Николић,Поповић ,Ивановић,Велимировић,Ковачевић,Кожул.Дамљановић.../На задњем Светском првенству пре увођења санкција-Сребрна медаља на Светском првенству ако се не варам 1989.Бриљирао Дамљановић који је као резерва ускочио на 6-таблу!
Мађарска је имала 3-цу врхунских велемајстора.Портиш,Рибли,Адорјан. Четврта табла је већ била нужно зло у виду доста слабијег Пинтера.
То значи да су они на такмичењима која се играју на 4 табле,били врло ЈАКИ!.Међутим на 6 табли како се играју Олимпијаде,Светска првенства већ је добрано шкрипало.5/6 таблу покривали су им Интернационални мајстори Чом,Тибор Толнаи.До појаве Јудит Полгар нису имали уједначен квалитет.У горњем линку КУРИР је текст о сестрама Полгар.Топло препоручујем да га свако прочита.Елем,6-таблу крпарио је Тибор Толнаи *звезда у успону*.У моменту кад сам се срео с њим на једном турниру у Италији био је интер мајстор.То је да не чачкам сад 1989 или 1990,мрзи ме да тражим,али биће 89 јер сам ја 90-те постао фиде мајстор.Значи 91 он је већ велемајстор.У салу за игру/уствари школску учионицу/ушао је са ДВЕ рибе,од којих свака може у СТАРТ на прву страну!.Висок 2метра онако плав са оним прозирним очима...Он је сео преко пута,једва се сместио уз школску клупу/преко лета Опени се у Италији углавном одржавају по школама/.Оне иза њега грле га,једна му масира врат...Он је био Интернационални мајстор,РЕЈТИНГ 2490.Шеста табла репрезентације Мађарске.Број риба-2.
Ја мајсторски кандидат,РЕЈТИНГ-0,Пар пута првак Града,Број риба-0.Значи још нисам био мајстор.
Однос снага крајње неповољан,али,Српски инат је решио да Мађаро те вечери не бу ништа ј**ал.Остали смо задњи,кад је понудио реми падао му је један од два пешака,али је топовска завршница била РЕМИ.Не сећам се да ли је пружио руку.
@@Уз велико извињење свима који воле да прате шах.Испустио сам феноменалног Ђулу Сакса!,он је био 4-ти.Пинтер и Толнаи 5/6.
ФАНТАСТИЧНЕ 4-табле.
***САД
Након ере Фишера како је изгледала репрезентација САД која је узела неку медаљу...
1.Камски/Руски Татарин/
2.Јоел Бенјамин/Амерички Јеврејин/
3.Гуљко Амерички Рус
4-Јасер Сеираван Амерички Арапин
5.Јермолински Амерички Рус
...Сам Гата Камски имао је проблема да у САД нађе спонзора.Ради се о играчу који је догурао до финалног меча кандидата за титулу/Изгубио од Карпова готово добијен меч!/ Првака Света.Интересантно је да је на том путу убедљиво декласирао Владимира Крамника.Човека који је касније победио Каспарова и скинуо га са трона.Камском је отац рекао *или титула,или студије медицине*.Испало је ово друго.Након смрти оца вратио се али био је само бледа сенка некадашњег играча....
***За време финалног меча кандидата Каспаров-Корчној 1983 у Лондону,као нуз приредба играли су меч младе наде Јоел Бенјамин и Најџел Шорт/Енглез/,Бенјамин је победио 6-0!!!
***ОСТАЛИ
Овде би смо можда могли да подвучемо црту.Осим...вратићу се касније на Енглезе.Било је доста репрезентација са по ЈЕДНИМ играчем из те прве лиге.Корчној-Швајцарска,Спаски-Француска,Мајлс-Енглеска,Тиман-Холандија,итд,али иза њих практично да није постојала екипа.Ентони Мајлс је на жалост рано преминуо.Са појавом Најџела Шорта Енглези постепено добијају адекватну ПРВУ ТАБЛУ.Потребна је била готово деценија+да Енглези створе моћан састав/на 4 табле/
1.Шорт
2.Нан
3.Спилман
4.......Чекало са да Адамс постане играч.
Преко тога крпарили су другоразредни велемајстори типа Хоџсон и Интери типа Вотсон.Врло занимљиви,оригинални играчи који су ипак били класа+ испод.
И ту би се можда хладно ратовска линија могла подвући.
ЈУГОСЛОВЕНСКИ/СРПСКИ/шах онај ВРХУНСКИ дефинитивно су уништиле десетогодишње санкције.Оно што је након распада остало у Србији могло је давати привид да се остаци некад моћне империје могу послагати у некакав мозаик.Но...
1.Љубомир Љубојевић већ близу краја каријере могао је некако држати прву таблу,али није то више било исто
2.Бранко Дамљановић који је практично остао једини врхунски велемајстор уз Љубојевића морао је да *покрије*другу таблу након одласка Предрага Николића/Он је био пола Србин пола Словак ,није заборављено да је са Каспаровом организовао избацивање репрезентације СРЈ са Олимпијаде!/.
3.Поповић већ није више могао да адекватно држи трећу таблу
4.Миладиновић је сасвим извесно имао висок потенцијал да адекватно држи четврту,можда у перспективи и трећу таблу,но он се задовољио освајањем титуле велемајстора.Није било воље да се уложи додатни напор за улазак у друштво *врхунских*.
На моменат бљеснуо је Драган Барлов,освојио један шампионат Државе/пре распада/,но ,имао је друге приоритете у животу.Штета јер је он имао потенцијала.
*Соколов који је био већ врхунски велемајстор определио се за БИХ,говорило се о некаквој уцени.Он је пореклом био припадник Бугарске мањине из села Звонце код Бабушнице...
Са повлачењем Љубојевића дефинитивно смо чак и на 4 табли испали из друштва где смо били пуне 4 деценије.Изгледи да се икад више вратимо су никакви.
http://serbiachess.org/intervju-ministra-sporta-va.....are-slave/
Citat:ЈУГОСЛОВЕНСКИ/СРПСКИ/шах онај ВРХУНСКИ дефинитивно су уништиле десетогодишње санкције.
Nezavisno od ovoga, al u vreme tih sankcija, nastavak-revanš hladoratovskog meča, Spaskog i Fišera
koji se odigrao 1972. godine, odigrao se u tada SRJ, dvadeset godina kasnije, prekršene su tad sankcije koje je Amerike i UN nametnula SRJ...
1972. godina
Iz samo ovog YT može se osetiti napetost na turniru iz '72. godine.
Inače Fišer je imao maniju gonjenja, bio je paranoičan, tj patio je očito od neke psihoze, imao je utisak da ga protivnička strana špijunira, ometa mu misli, utiče na mozak...
1992. godina, revanš Spaski Fišer
Inače preteča današnjeg šaha je indijska -vojna- misaona igra, simbolično prikazan sastav i poredak indijske vojske, zvana Čaturanga, koja se igrala sa četiri igrača...
Меч је био изузетна ствар ,како из шаховског,тако и политичког угла.Није наравно могао значајније да подигне глобално стање шаха,јер Југославија је имала енормно велики број Великих међународних такмичења,на којима су наши играчи учествовали.Сви наши водећи играчи играли су јаке турнире у иностранству.У то време Велемајстору са 2500 рејтинг поена,стизала је позивница на кућну адресу.Сви трошкови плаћени +хонорари.Нико тако рећи није зависио од награде на турниру,које су иначе биле солидне.У својим срединама имали су /већина/решен статус.Преко ноћи све то је нестало!О томе говорим.
Ја Фишера коментаришем искључиво као шахисту.Он је једноставно доминирао у свим елементима игре.У свим фазама партије.Практично није имао слабости.Таквог играча једноставно није било.Свако ко се разуме у шах,и није острашћен потврдиће исто.Слично и много детаљније пише велемајстор Дражен Маровић у својим књигама о Фишеру...
Нисам детаљно прегледао снимак,не знам у ком моменту је ово са почетка клипа.Фишер је прву партију меча 1972 изгубио.Другу је изгубио контумацијом,јер се није појавио.Трећу је добио у великом стилу,и уопште током меча доминирао.Добити Спаског тада са 4 разлике у 24 партија није баш било лако.У задњим партијама Фишер више није форсирао.Након меча он је имао читавих 150 рејтинг поена више од дотадашњег шампиона што је куриозитет без преседана!...итд.
natrix ::Inače preteča današnjeg šaha je indijska -vojna- misaona igra, simbolično prikazan sastav i poredak indijske vojske, zvana Čaturanga, koja se igrala sa četiri igrača...
Čaturanga se isto igrala sa dva igrača, jedino što je imala četiri vrste figura pored kraljevskog para (isto kao i današnji šah).
Od nje je nastao šatranj, u Osmanskom carstvu, i odatle je nastao šah. Inače se šah i danas na turskom i arapskom kaže šatranj.
Nejasno je poreklo čaturange.
Međutim, obzirom da je postojao protok kulture i robe između Indije i Kine, verovatno je da je ksijangći, kao starija igra vrlo sličnog principa, uticao na Indiju da razvije svoju verziju.
Mene ste svakako matirali a u šahu znam da vučem poteze i uspe da savladam Taštu.
Znate ono oko davanja kraljice za ...
Šaku na strabu tema za respekt i samo VAS čitam..
@natrih @vatra
Захваљујем на овим Историјским подсећањима.Лепо и корисно,поготово заљубљеницима у Историју што ја засигурно јесам.Наравно све то знам али детаљи су испарили,заборавило се.Историчари имају професионалну *деформацију*да памте детаље њима својствене.Ми шахисти/ајде да себе сврстам ту негде/опет памтимо неке друге детаље.Мој наставник математике из основне*Да би се нешто запамтило,МОРА нешто да се заборави*Како то изгледа отприлике из нашег угла.
Лиге су се раније играле на 10 табли.6-сениорских,2-омладинске,2-женске.Елем на једној таквој играној у Соко Бањи имам фин разговор са једном прелепом дамом ,завршили смо раније партију и тако.Она мене пита *што се ти правиш да ме не познајеш*?Ја шокиран!,гледам и контам како да *изгладим ствари*али не вреди...не сећам се.Такву појаву не бих заборавио ни случајно.Каже она *Пришо си столу на првенству Србије за Омладинке кад сам играла у Шумарицама са ...наводи једну моју пријатељицу.Ја јој кажем види,ја сам разговарао са њом тебе се не сећам,али могу да поставим позицију која је била на табли...