Citat:.. četiri vrste figura pored kraljevskog para (isto kao i današnji šah)...
Da, pored tog da kažemo, kraljevskog para, četiri vrste figura kao sastav tadašnje indijske vojske tj. rodova: konjica, pešadija slonovi, i borna kola-dvokolice..
"Ako ne želiš da izgubiš, brzo misli i reaguj. Rezultat igre zavisi samo od veštine igrača, a ne od sreće."
Šah kao simbol, umnog, logičkog, snalažljivosti, sistematičnosti...
Misli dvojice šahista, koje su zajedničke za šah i vojnu doktirnu:
-Taktika se sastoji u tome da znaš da uradiš kad nešto moze da se uradi, strategija se sastoji u tome da znaš šta da uradiš kad ništa ne moze da se uradi.- Savelij Tartakover
-Dok je strategija apstraktna i okrenuta dugotrajnim ciljevima, taktika je konkretna i tiče se odlučivanja o tome koji je trenutno najispravniji potez. G. Kasparov
@natrix
Дивна палета мисли,разних великана везаних за шах.Има их пуно,изузетно лепих,ма ПРЕЛЕПИХ.
Мислим да је Цукертот/није ми књига при руци/рекао
*Понекад ни 50 добрих потеза није довољно да се партија добије.Али је само један лош довољан да би сте изгубили*.
Тако је СТРАТЕГИЈА подразумева да морате пронаћи ПЛАН игре./Бољи је и лош план него никакав/
Док ТАКТИКА подразумева инжењерију,тј. начин како исти тај план остварити.
Позната је подела играча на СТРАТЕГЕ/позиционисте/и ТАКТИЧАРЕ тј,комбинаторике.У време РОМАНТИЗМА велики тактичари са висине су гледали на позиционисте.ЖРТВА материјала сматрана је питањем части! Такви погледи почињу да се мењају са чувеном Штајницовом/ПРВИ Светски шампион/теоријом ПОЗИЦИОНЕ игре.../Својеврстан куриозитет.Кад су у то време направили селекцију шахиста који имају највише победа у што мањем броју потеза,мислим 20-ак.Највише тих такозваних *минијатура* имао је управо потоњи ОТАЦ позиционе игре Вилијем Штајниц!
Настављамо касније.
Dopuna: 14 Jan 2021 8:59
Штајниц је направио паузу од 5 година,пишући своју теорију позиционе игре.Може се рећи да од онога што је он Свету оставио у аманет 95% важи и дан данас.Он је у суштини то назвао *сакупљањем ситних позиционих плусева*За разлику од комбинаторика који доминирају у време романтизма Штајниц сматра да се НАПАД може водити само уколико позиција пружа одређене предуслове.Своје принципе тврдоглаво је бранио у пракси,плативши ту и тамо по неку цену одређеном % догматизма на шта ни он није био имун.Па ипак може се рећи да је Штајницов допринос шаховској игри заиста ГРАНДИОЗАН.
Титулу првака Света освојио је у мечу са Цукертотом.Нећу ићи превише у детаље јер данас на нету може се наћи доста тога.Обојица су били јаки играчи,свако од ове двојице мислио је за себе да је нај бољи.Цукертот је био Енглез,лекар по професији.Говорио је течно 10-ак језика,са још неколико се служио....
Штајниц је био шахиста,први професионалац/како га је Фишер назвао/
Настављамо касније,морам да идем
Штајниц је меч добио много убедљивије него ли то резултат показује.Цукертот је чак изједначио у једном моменту.Гледајући неке пртије човек може заиста бити задивљен Штајницовом игром.Фишер га је уз Морфија сматрао нај већим играчем свих времена./Могуће да је саботирао Русе/.Цукертоту је пораз тешко пао.Пао је у депресију на крају завршио у лудници.На жалост исту судбину по питању здравља доживео је и Штајниц.Уосталом и Морфи.Хм...ако је дијагноза колеге @natrix за Фишера тачна,није баш охрабрујуће за почетак
Свако од вас је сигурно чуо ову песму стотинама пута.
Да ли сте помислили да се у њој ради о - шаховском турниру?
Овакав хит је реално могао да настане само 80-их, кад је шах био на врхунцу популарности, а битни мечеви се играли на егзотичним местима широм света. Песма говори о томе да је и на таквим местима шах ипак био само шах.
Bangkok, Oriental setting
And the city don't know that the city is getting
The creme de la creme of the chess world
In a show with everything but Yul Brynner
Time flies doesn't seem a minute
Since the Tirolean spa had the chess boys in it
All change don't you know that when you
Play at this level there's no ordinary venue
It's Iceland or the Philippines or Hastings or
Or this place!
One night in Bangkok and the world's your oyster
The bars are temples but the pearls ain't free
You'll find a god in every golden cloister
And if you're lucky then the god's a she
I can feel an angel sliding up to me
One town's very like another
When your head's down over your pieces, brother
It's a drag, it's a bore, it's really such a pity
To be looking at the board, not looking at the city
Whaddya mean?
Ya seen one crowded, polluted, stinking town
Tea, girls, warm, sweet
Some are set up in the Somerset Maugham suite
Get thai'd, you're talking to a tourist
Whose every move's among the purest
I get my kicks above the waistline, sunshine
One night in Bangkok makes a hard man humble
Not much between despair and ecstasy
One night in Bangkok and the tough guys tumble
Can't be too careful with your company
I can feel the devil walking next to me
Siam's gonna be the witness
To the ultimate test of cerebral fitness
This grips me more than would a
Muddy old river or reclining Buddha
And thank God I'm only watching the game controlling it
I don't see you guys rating
The kind of mate I'm contemplating
I'd let you watch, I would invite you
But the queens we use would not excite you
So you better go back to your bars, your temples
Your massage parlours
One night in Bangkok and the world's your oyster
The bars are temples but the pearls ain't free
You'll find a god in every golden cloister
A little flesh, a little history
I can feel an angel sliding up to me
One night in Bangkok makes a hard man humble
Not much between despair and ecstasy
One night in Bangkok and the tough guys tumble
Can't be too careful with your company
I can feel the devil walking next to me
Борислав Костић рођен је 1887. године у Вршцу, у Аустроугарској. Отац Владимир – Влада Костић био је познати вршачки трговац, а мајка Емилија – Мила потицала је из познате породице Мандукић. Након завршетка основне школе уписао је Реалну гимназију у родном месту. У гимназији је почео да се озбиљније занима за шах. Таленат младог Боре брзо долази до изражаја јер му главни шаховски противник постаје пет година старији ученик, Сава Гердец, који ће га први упознати са теоријом шаховске игре. Након матуре млади Бора одлучује да упише Оријенталну трговачку академију у Будимпешти коју завршава са одличним успехом. У Будимпешти Костић остварује први запажен резултат у шаху када осваја прво место 1909. године на турниру мађарских шаховских аматера.
Успех који је остварио у Будимпешти одвео га у Беч, у то доба познати шаховски центар, у коме су се окупљали мајстори шаха. Костић је у Бечу победио др Оланда са 7:0, шампиона Холандије, а играо је успешно слободне партије против младо Риплија. Из Беча Костић одлази у Келн 1911. године, једним од водећих шаховских центара, како би се опробао са најбољим немачким мајсторима. Током боравка у Немачкој Костић се запошљава као трговачки путник једне фабрике трикотаже. Костић тада изазива првака Келна и Рајнске области Варду. Њихове партије привлаче велику пажњу јавности. У мечу од осам партија Костић добија пет док је у три ремизирао. Овај меч посматраће славни Рудолф Шпилман, који ће касније са Костићем постати велики пријатељ. У Келну Костић прихвата двобој са шампионом Сједињених Држава веома јаким Френком Маршалом. Овај рововски меч завршен је 5:3 од тога су две победе Костића и шест ремија. Због сензационалне победе над америчким шампионом добија позиве са разних страна. Костић потом игра меч са прваком града Лајпцига у коме остварује убедљиву победу, а затим, исте године, одлази на међународни шаховски турнир у Сан Ремо где је делио 4. и 5. место.
Био је челичног здравља и у поодмаклим година умео је да прави серије симултанки путујући сваког дана из једног места у друго. Такође је био и један од најбољих играча на слепо на свету. Течно је говорио више страних језика: руски, енглески, мађарски и хебрејски.
Преминуо је у својој 77. години од тровања крви. Сахрањен је у Вршцу. Његов гроб посећују шахисти из свих крајева света, а град Вршац сваке године организује традиционални меморијални турнир у част Боре Костића.
За овај форум је занимљиво поменути како се држао за време Другог светског рата:
У најтежим временима, за време Другог светског рата, показао се као несумњиви патриота. СС командант Шилер га је послао у концентрациони логор јер је Костић одбио да игра турнире „Слободна Европа“ и да на тај начин глорификује нацистички режим.
Fotografija koju je u svom postu dao Vathra deo je specijalnog izdanja Pošte Srbije pod imenom ''Šahovski velikani Srbije'', objavljenog septembra 2020...
... Bora Kostić, dr Petar Trifunović, Svetozar Gligorić, Milan Matulović i Milunka Lazarević...
Да Бора Костић јесте први наш велемајстор.Човек који је са шаховском таблом обишао Свет.Имао је врло успешну турнеју по Америци.На врло јаком турниру Менхетн шах клуба освојио је 2 место,одмах иза Капабланке!,нисам сигуран али мислим да је са Капом ремизирао.Још је занимљиво да су неки донатори на конто тога сматрали да би Србин можда могао да буде достојан партнер Капабланки,па су наредне године организовали пријатељски меч двојице великана.На жалост Капа је био на висини задатка и меч добио 5-0.Није то први пут да Капа побеђује велемајсторе тако убедљиво.Прво Капино појављивање изван Кубе искористили су агилни организатори да му организују меч са Маршалом,који је већ био афирмисан играч.Пошто је једва пристао да игра са *анонимусом*Капабланка га је добио са нулом!.Други њихов меч пада у време кад је Капабланка већ званично нај бољи играч Света.Ту имамо прилику да се уверимо,како шах није само БОРБА од првог потеза/како су га дефинисали неки/већ на против почиње знатно ПРЕ ТОГА.
Дакле ПРИПРЕМА ЗА ПАРТИЈУ!
Zanimljivo, baš juče u Oko magazinu na RTS je bila emisija posvećena šahu...
Kao što su rekli na kraju, da parafraziram, u doba bivše SFRJ kao što je zemlja bila vojno jaka tako je bilo i u šahu, u samom vrhu u svetu...
Citat:Цукертоту је пораз тешко пао.Пао је у депресију на крају завршио у лудници.На жалост исту судбину по питању здравља доживео је и Штајниц.Уосталом и Морфи.Хм...
Granica između genijalnosti i -ludila- je tanka.
Svi su oni bili na svoj način genijalni al raziličiti tipovi ličnosti pa je i igra bila drugačija-u odnosu na temperamet, to je što se tiče psihološke komponente - umna je igra, i troši se velika količina energije.
I ta borba preko šahovske table i to je -umeće ratovanja- da iskrostimo ono -Suncuovsko-
Inače Fišer nije bio opterećen ni svojim poreklom, šta više, bio je institucija za sebe, smatrao je da se šah koristi u političke svrhe....naročito u vreme baš hladnog rata.
Bio je antisemista, a za napad 11 septembra je aplaudirao, bilo je o tome preko medija, ima da se nađe o tome na netu, kao i o tome da je bio član jedne religiozne sekte...u svakom slučaju jedna zanimljiva i kompleksna i lucidna ličnost ..
A da po tom pitanju granice između genijalnosti i ludosti:
Tad, 1978. godine, mladi američki šahista Peter Winston, posle niza izgubljenih partija nestao je bez traga, imao je 20 godina, ni dan danas se ne zna ništa o tom nestanku, takođe se smatra da su mu ti gubitci pomutili razum, i da je inače bio psihički nestabilan...