Da li se zna koji frekventni opseg koristi starlink za komunikaciju između satelita u orbiti? Neki vojni sateliti šalju signale sa 60 GHz jer je takav visoko frekventni EM talas veoma usmeren, komunikacija može da se presretne sa radio izviđačkom stanicom koja se nalazi (na satelitu) negde između dva satelita koji komuniciraju sa 60 GHz a sa zemlje ne može nikako da se presretne jer kiseonik u atmosferi priguši signale od 60 GHz, kao što H2O priguši 22 GHz zbog čega je K opseg podeljen u Ku, K i Ka (K under - ispod, K above - iznad).
Američka vojska na vežbama elektronskih dejstava i protivelektronske borbe koristi sistem HPT-J (High Power Jammer - Tracking)
Holloman Vazduhoplovna baza, Novi Meksiko – Sa ciljem poboljšanja mogućnosti testiranja sve robusnijih GPS sistema za vazduhoplovna sredstva, 746. Testni Skvadron u vazduhoplovnoj bazi Holoman, Novi Meksiko, razvila je sistem za ometanje i praćenje velike snage, ili HPJ-T, da obezbedi konstantno ometanje GPS-a na testiranom sistemu (SUT) tokom dužeg vremenskog perioda.
HPJ-T je sistem za dinamičko ometanje koji koristi napredni sistem za praćenje (ATS- Advanced Tracking System) i interfejs operatera ometača (JOI - Jamming Operator Interface). ATS može da obezbedi podatke o pozicioniranju, navigaciji i vremenu za JOI, gde operater zatim bira željenu metu koju HPJ-T treba da ometa i prati. Ova sposobnost omogućava HPJ-T da obezbedi konstantno ometanje GPS-a na meti u vazduhu na celoj vidljivoj putanji leta.
HPJ-T je imao četiri uspešna testiranja na letu i na zemlji između avgusta 2018. i septembra 2020. godine, gde je korišćen i za praćenje i ometanje aviona C-12J Huron i T-38 Talon.
U Ruskoj Federaciji se predlaže da se Starlink ometa uz pomoć balona kao deo kompleksa radio-elektronske borbe
Konkretno, u publikaciji pod nazivom „Radioelektronsko suzbijanje sistema pretplatničkih terminala satelitskog komunikacionog sistema Starlink“ predlaže se upotreba balona. I iako možda zvuči kao obmana, na to ipak treba obratiti pažnju.
Zbog gustog grupisanja velikog broja satelita, predlaže se da se ne ometaju sateliti, već pretplatnički terminali. I to ne glavni snop dijagrama antene, već tzv. bočne lepeze.
U tu svrhu se predlaže stvaranje kompleksa radio-elektronske borbe koji će koristiti balon kao pasivni radarski reflektor, koji će obezbediti ravnomernu distribuciju smetnji na svih 360 stepeni. Sam emiter smetnji treba postaviti ispod ove lopte, čije će antene biti usmerene na loptu. Sve ovo se predlaže da se postavi na šasiju pikapa tipa UAZ "Patriot" ili sl.
Prema navedenim proračunima, u slučaju korišćenja sfere prečnika 10 metara, koja je podignuta na visinu od 300 metara, sa snagom smetnji od 150 W, smatra se da je moguće potisnuti komunikaciju na terminalu na udaljenosti od 5 km. Sa povećanjem snage i drugih parametara, indikatori će očigledno biti veći.
Ruski vojnici sa ruksak sistemima za elektronsko ratovanje "Fumigator"
"Naši moduli služe kao osnova za nove proizvode. Na primer, sada uvodimo Fumigator prenosive sisteme, njihovu standardnu verziju i Fumigator-FPV konfiguraciju za jurišne timove. Takođe se sastoje od modula konstruisanih da potisnu određene frekvencije. Ranije, jedna osoba je nosila neku vrstu ranca, a sada dve osobe u jednoj jedinici nose opremu za radio-elektronsku borbu“, rekao je Denis Oslomenko izvršni direktor Laboratorije PPSh, konstruktora sistema.
"Jedan sistem potiskuje dronove koji bacaju municiju, stvarajući kupolu od 250-300 metara i štiteći jurišnu grupu, dok drugi potiskuje FPV dronove. Sistem radi na jednoj bateriji 6-7 sati," dodao je Oslomenko.
Vidim problem ovog sistema što FPV dronovi koriste 1,5GHz, 800-900 MHZ, 500MHz, sad 400MHz i to u raznim "sub bands" DJI koristi 2,4GHz, 5,8GHz, 5,1GHz imate neke sisteme sa 4GHz itd. ... znači do 2023/2024 frekvence koje se nisu koristile za bpl, koliko ovih ranaca treba na liniji fronta prvo da se pokrije front onda da se ometaju sve frekvence + što svetlite u EM spektru kao svetionik za goniometre. I ne govorimo ovde da Maksim namesti svoj ranac na 900MHz a Aleksej na 400MHz. Nego mora ranac za svaki opseg posebno razviti sa antenom za baš tu talasnu dužinu +/-. Znači imate brod i inženjeri sa jedne strane buše rupe dok inženjeri sa druge strane trče levo desno u pokušaju sve da zakrpe a voda će svakako da prođe i odnese jednog po jednog. A estetski problem je što će operater da oćelavi.