Vojno-zračne snage, kao i druge vrste oružanih snaga vodećih država, sastoje se od velikog broja radioelektronskih sustava. Ipak plusevi elektronike, koja osigurava visoku borbenu učinkovitost, smanjuju se njezinom slabošću: bilo koji radiosignal se može ometati.
Naravno, informacija o izgradnji u Gruziji NATO-ovih vojnih baza zasad je samo pretpostavka koja se može u jednom trenutku pokazati kao istinita. Međutim, neovisno o vjerodostojnosti takve informacije, ne umanjuje se potreba za stvaranjem u dogledno vrijeme suvremenih sredstava radioelektronske borbe.
Ruski koncern Radioelektronske tehnologije (KRET) djelomično je riješio taj problem: razradio je jedinstveni kompleks radioelektronske borbe Krasuha-4 koji se već isporučuje vojsci. Zadaća Krasuhe-4 je da djeluje na strateški važnim pravcima, gdje je posebno aktivno obavještajno zrakoplovstvo i sateliti-izviđači svemirske neprijateljske grupacije. Prema otvorenim izvorima poznato je da učinak radijusa premašuje 300km.
„Sustav stvara takve uvjete da je vrlo teško neprijatelju pucati ili srušiti naš avion. U 99% to je nemoguće“, komentira posebnosti kompleksa glavni direktor KRET-a Nikolaj Kolesov.
Antene Krasuhe-4 stavljaju se na terenca KAMAZ-a. Takav mobilan kompleks može raditi i na arktiku i u Arabijskoj pustinji: njegova pouzdanost je zajamčena pri temperaturama od minus do plus pedeset stupnjeva.
Uzimajući u obzir suvremene okolnosti na granicama Rusije, jedna od osnovnih zadaća je pružiti otpor mogućem neprijateljskom napadu.
Oleg Antonov, direktor kompanije Aviokonversija, koja je neposredno povezana s razradom elektronske tehnike za obrambene potrebe, smatra da je dovoljno samo ometati signale satelitskih navigacijskih sustav za uspješno sprečavanje mogućeg neprijateljskog napada. Prema njegovom mišljenju, strani piloti loše su pripremljeni za letove bez upotrebe takvih sustava. Ometanje navigacijskih sustava dovest će ih u iznimno otežane uvjete za njih. A pri suzbijanju drugih signala neprijatelj može ostati i bez veze, bez mogućnosti da identificira druge zrakoplove, bez informacija itd. Osim toga, značajno se usložnjava upotreba dirigiranog oružja koje do svojeg cilja dolazi zahvaljujući satelitskim navigacijskim sustavima.
Aviakonversija pronašla je način kojim se može učinkovito boriti s neprijateljskim radiosignalima: u kompaniji je stvorena posebna oprema koja imitira signal sustava koji se ometa. Dakle, umjesto satelitskog signala navigacijska oprema primit će sličan signal od stanice REB-a. Gotovo da je nemoguće boriti se s takvim ometanjem.
G20
Više o ruskoj vojsci
Radi kompleksnog pokrivanja zadanog teritorija sredstvima radioelektronske borbe napravili su u Aviakonversiji koncepciju teritorijalnog sustava obrane Zontik (kišobran). Njegova osnovna zadaća je sprečavanje napada pomoću suvremenog visokopreciznog oružja i pružanje otpora neprijateljskim avionima.
Govoreći konkretno, Antonov smatra da je dovoljno izgraditi u Južnoj Osetiji dva objekta opremljena sustavima REB-a, koji će moći učinkovito odgovoriti zrakoplovstvu NATO-a. Takva dva uređaja, koja se nalaze na 40 km od Tbilisija, mogu pričinjavati poteškoće prilikom letenja i ratnog djelovanja nad značajnim dijelom Gruzije. Ako se isti takvi objekti razmjeste i u Abhaziji, „pod udarom“ sustava REB-a naći će se čitav teritorij susjedne države.
Naravno, informacija o izgradnji u Gruziji NATO-ovih vojnih baza zasad je samo pretpostavka koja se može u jednom trenutku pokazati kao istinita. Međutim, neovisno o vjerodostojnosti takve informacije, ne umanjuje se potreba za stvaranjem u dogledno vrijeme suvremenih sredstava radioelektronske borbe. Osim toga, ako se i dalje nastave tendencije razvoja vojne elektronike, REB će imati prednost pred ostalim sustavima.
http://ruskivjesnik.com/science/2013/12/27/radioel.....24523.html
Може ли неко мало боље објаснити како овај систем ради и шта он уствари омета код авиона???
|