Iranski raketni sistemi PVO

3

Iranski raketni sistemi PVO

offline
  • Pridružio: 12 Sep 2011
  • Poruke: 1

Napisano: 12 Sep 2011 20:18

Iran kupio raketni sustav S 300 od Hrvatske

Iran kupio raketni sustav S 300 od Hrvatske
Sep 03, 2008 at 06:37 AM
U zadnje vrijeme se u svijetu sve više govori o tome da je Iran nabavio raketni sustav S-300, kojim bi mogao ugrožavati niz susjednih zemalja, od Perzijskog zaljeva pa do Izraela. Iran tu vijest demantira, te kao argument koristi i činjenicu da danas na svjetskom tržištu oružja praktički nije moguće nabaviti taj sustav. Uostalom, danas niti jedna ozbiljna država Iranu ne bi bila prodala takav sustav.

Hrvatski S 300 jednostavno – nestao!

No činjenica je da na svijetu ipak postoji jedna mala i sada vrlo kaotična i korumpirana zemlja koja je bez sumnje imala raketni sustav S-300, ali koji je doslovno nestao.

Ta zemlja je Hrvatska. Pri tome je interesantno da je osoba koja je Hrvatskoj nabavila taj sustav protiv države vodila sudski spor, budući da joj država nije platila uslugu.

No ta osoba se "smirila" prije nego je procurila vijest da je Iran taj sustav nabavio, pa se pretpostavlja da je dobavljač namiren tako da je sustav, kad Hrvatskoj više nije trebao, preprodao Iranu.

Da je raketni sustav uistinu mogao napustiti Hrvatsku, odnosno da je u Hrvatsku došao, ili iz Hrvatske izašao neki "vrlo specijalni teret", dokazuje još jedna činjenica.

Libijski ratni brodovi u Kraljevici

Naime, Hrvatska je zemlja koja ima tradicionalno razvijenu brodogradnju, te je zainteresirana da njena, sada prilično neangažirana brodogradilišta, imaju posla.

Svaki posao u brodogradnji je vijest za hrvatsku javnost.

Stoga se mještani Kraljevice i okolice pitaju, i u lokalnim kafićima stalno prepričavaju vijest da je u Kraljevici krišom smješteno devet libijskih ratnih brodova, koji su tamo na remontu.

Pri tome mještani komentiraju neke čudne okolnosti ovog angažmana.

Mještanima je čudno da je istovremeno smješteno devet brodova, a da se radovi izvode samo na nekima od njih, te da su neki brodovi isplovljavali i uplovljavali nakon početka angažmana, a uplovljavali i isplovljavali su i drugi libijski brodovi.

Nije jasno zašto je Libija ostavila pola svoje flote na remontu, tim više što kapacitet brodogradilišta ne dopušta istovremene radove na toliko brodova.

Na remontu naoružani brodovi

Osim toga mještani su zgroženi i ogorčeni da su brodovi naoružani.

Riječ je o devet razarača, dakle o ozbiljnim ratnim brodovima, koji su došli na remont pod punom ratnom spremom, što se inače u remontu nikada ne radi, čak ni kad je riječ o domaćim ratnim brodovima.

Ratni brod se prije remonta uvijek razoruža, te je na remontu bez naoružanja.

Čudni pokreti libijskih ratnih brodova

Premda mještani ne znaju da li je na brodove što ukrcavano prilikom uplovljavanja i isplovljavanja, činjenica je da mještani ne znaju što se noću radi u brodogradilištu, a razni libijski brodovi, uključivo i ove na "remontu" su viđani raznim prilikama u pokretu.

Mještanima je ovo interesantno jer na to - sa punim opravdanjem - gledaju kao na kršenje njihovih prava da budu sigurni, što u prisutnosti stranih naoružanih brodova sigurno nisu.

Isto tako mještane revoltira i to da njih i širu hrvatsku javnost nitko nije izvijestio o ovome.

No ove priče javnosti malenog hrvatskog gradića Kraljevica mogu interesirati širu međunarodnu zajednicu.

Libijski brodovi prošvercali iz Hrvatske raketni sustav S 300 za Iran?

Naime, cijela priča o ovakvom rasporedu "pola libijske flote", i to pod punom ratnom spremom, a pod izlikom navodnog remonta, mogu imati objašnjenje samo u tome da je naoružana flota trebala poslužiti radi transporta "vrlo specijalnog tereta".

Budući da je Iran, čini se, nabavio raketni sustav S-300, a da ga je Hrvatska, čini se, ipak "izgubila", i da Iran nigdje drugdje nije ni mogao nabaviti taj sustav, te da se i nezadovoljni trgovac oružjem koji je Hrvatskoj nabavio sustav, a kojem je Hrvatska država "zaboravila" platiti, na kraju "smirio", ukazuje da je Hrvatska vlada prodala Iranu raketni sustav S-300.

Libija prevezla „specijalni teret“

Budući da je taj sustav mogao napustiti Hrvatsku samo morem, i to samo putem brodova specijalne namjene (jer se takvo što ne može transportirati bilo kakvim brodom), logično je objašnjenje da je prisutnost libijske flote pod izlikom navodnog remonta zapravo poslužila radi transporta raketnog sustava.

Time je Libija osigurala brodove koji su osposobljeni za transport takvog tereta, te je osigurala osoblje osposobljeno za rukovanje takvim teretom.

Osim toga, ako je koja sigurnosna služba koje države i saznala za ovo, nije imala praktične mogućnosti spriječiti transport, jer su brodovi napustili Hrvatsku u sastavu naoružane ratne flote Libije, pa ih se nije moglo presresti bez izazivanja oružanog sukoba sa Libijom.

Pregled sustava S 300 Iran obavio u okolici Pule

Prema tvrdnjama našeg izvora, visokopozicionirani general iz iranskog ministarstva obrane boravio je u Hrvatskoj, kako bi pregovarao o konačnom zaključenja posla oko kupnje raketnog sustava S 300.

Tako je za „uglednog gosta“ u okolici Pule bio upriličen pregled raketnog sustava, kako bi mogao prenijeti svojoj Vladi mišljenje o sklapanju dogovora s Hrvatskom o kupnji za sada „nestalog“ hrvatskog raketnog sustava S 300.

Nakon tog pregleda u okolici Pule, posao je, prema tvrdnjama mojeg sugovornika, zaključen i obavljen.

Izazivanje globalne energetske krize

U koliko se pokaže da su ove informacije točne, za očekivati je da će iste kao posljedicu imati s jedne strane paniku u Izraelu, a s druge strane paniku u zemljama Perzijskog zaljeva.

Izrael će na ovo vjerojatno reagirati oružanim napadom na Iran, i to neovisno što se tom napadu najodlučnije protivi američki ministar obrane (koji je doduše svojim nedavnim neuspjehom u Gruziji navukao na sebe dosta kritike i čiji je ugled nakon ovog neuspjeha prilično oronuo).

Zemlje Perzijskog zaljeva će na ovo vjerojatno reagirati "utrkom u naoružanju", što će ozbiljno ugroziti svjetski mir i svjetsku energetsku stabilnost.

Budući da ogroman dio svjetske energije - nafte i plina - dolazi upravo iz Perzijskog zaljeva, svaka nestabilnost na tom području predstavlja pravu globalnu energetsku katastrofu, odnosno globalnu krizu ukupnog energetskog sustava.

Hrvatska suučesnik u naoružavanju Irana?

No u tom slučaju će Hrvatska (zajedno sa Libijom) biti suodgovorna za izazivanje svjetske energetske krize bez presedana.

Suodgovorna će u tom slučaju biti i Europska unija te Sjedinjene Američke Države koje su već godinama znale da je Hrvatska na "vrlo lošem putu" i da ju vode vrlo korumpirane i neodgovorne grupe ljudi, i koji su uporno izbjegavali reagirati i poduzeti mjere radi stabilizacije i normalizacije stanja u Hrvatskoj.

Najveću odgovornost će ipak u tom slučaju snositi Njemačka i Austrija, koje su se u Europskoj uniji najviše oslanjale na sadašnju hrvatsku vladu i njenog premijera, i koje su tako najodgovornije što međunarodna zajednica nije poduzela ništa radi sređivanja stanja u Hrvatskoj.

Hrvatska Vlada je i prije ove prodaje raketnog sustava S 300 Iranu, sudjelovala u međunarodnom švercu oružja i nuklearnih materijala Iranu, posebno preko Luke Šibenik, a prema operacijama koje je vodio bivši premijer Franjo Gregurić (Vidi: „Franjo Gregurić i balkanska nuklearna mafija“).

Prema tvrdnjama našeg izvora u pregovorima sa Iranom o kupnji raketnog sustava S 300 od Hrvatske, sudjelovao je i današnji šef Ureda Stjepana Mesića Amir Muharemi, koji je sa diplomatske službe u UN-u i SAD-u uklonjen na zahtjev State Departmenta zbog veza sa terorizmom i međunarodnim krijumčarenjem droge, o čemu je Necenzurirano.com objavio više tekstova.

necenzurirano.com/index.php?option=com_.....p;Itemid=1

Dopuna: 12 Sep 2011 20:23

SAD, Izrael i Rusija otimali su se za hrvatski S-300

Raketni protuzračni sustav S-300 u posjedu Hrvatske vojske bio je predmet interesa velikih sila: Izrael i SAD željeli su iskopirati superiornu rusku tehnologiju, a Rusi su ih htjeli spriječiti

STRANI VOJNI ANALITIČARI bili su šokirani kad je Hrvatska prikazala S-300: najveći interes pokazali su Amerikanci i Izraelci
Nacional posjeduje izviješće Vojno sigurnosne agencije (VSA) o osiguranju i problemima u protuobavještajnoj zaštiti sredstava raketnog sustava S-300 nastalo 19. studenoga 2002., koje otkriva dosad nepoznate okolnosti vezane uz nabavu i osiguranje tog oružja, koje je donijelo prekretnicu u Domovinskom ratu. To izviješće otkriva da je nabava tog oružja bila izuzetno interesantna svjetskim velesilama SAD-u i Rusiji, kao i Izraelu, a razvoj diplomatskih odnosa Hrvatske s tim zemljama tijekom 90-ih pokazuje da Hrvatska njihov interes za to po njih vrlo značajno pitanje nije znala nikako politički kapitalizirati.
Iako je pišući o nabavci tog oružja Nacional već otkrio da su za njega pokazivali interes Amerikanci i Izraelci, te da su ga slikali i vjerojatno odnijeli iz Hrvatske, ovo izviješće VSA prvi je dokument koji nepobitno dokazuje da je veći dio sustava S-300 bio isporučen Hrvatskoj, zajedno sa specijalnim 8-bitnim čipom na osnovnom lanseru, koji poznavatelji sustava smatraju njegovim ključnim dijelom koji povezuje sve vitalne dijelove raketa s komandnom pločom, hidraulikom sustava i njegovim sustavom veza. O tomu mogu posvjedočiti američki, ruski i izraelski vojnici i špijuni.

Dijelovi sustava S-300 u Hrvatsku su stigli između 1994. i 1996., dobavljali su se preko zračne luke u Puli, a javnosti su pokazani na mimohodu Hrvatske vojske na Jarunu 1995. Uoči oslobodilačkih akcija “Bljesak” i “Oluja”, javno pokazivanje tog sustava odvratilo je neprijatelja od korištenja borbenih zrakoplova MIG 29, što je olakšalo oslobađanje zemlje te umanjilo žrtve i razaranja.

Pojavljivanje S-300 na vojnoj paradi za Dan državnosti 30. svibnja 1995. na Jarunu, nije izazvalo samo pozornost u Beogradu nego i u Washingtonu i Jeruzalemu. Bio je to događaj od iznimnog globalnog strateškog značenja, jer su vojni analitičari shvatili da se jedan sistem S-300 prvi put našao izvan neposredne kontrole ruske vojske ili njenih saveznika. To se dogodilo u vrijeme kad su se u toj sferi razvoja naoružanja u svijetu odvijali važni procesi.


S-300 protuzračni sustav na kojem zapad zavidi Rusima
Razvoj složenih, mobilnih sustava protuzračne obrane pod nazivom S-300 počeo je u Rusiji sredinom 70-tih godina. Osnovna verzija sustava S-300 P namijenjena je za borbu protiv krstarećih raketa, bespilotnih letjelica, zrakoplovnih raketa velike brzine i niskoletećih lovačko-bombarderskih zrakoplova. S-300 V koristi se za djelovanje protiv taktičkih i operativnih balističkih raketa. Oba sustava mogu se koristiti za borbu s ciljevima u zračnom prostoru. Sustav S-300 V nalazi se na vozilima s gusjenicama i koristi se za zaštitu sastava kopnene vojske, a sustav S-300 P nalazi se na vozilima s kotačima i služi za zaštitu objekata vojne i civilne infrastrukture. Mobilni raketni sustav PVO S-300 V ima visoku efikasnost uništenja ciljeva, jer u raketi koristi bojevu glavu usmjerenog djelovanja. Jako je dobro zaštićen od ometanja i može istodobno gađati do 24 cilja. Cijeli proces njegova borbenog rada je automatiziran zahvaljujući visoko sofisticiranim kompjuterima. Mobilni raketni sistem PVO S-300 PMU1 namijenjen je za uništavanje zrakoplova, krilatih raketa, balističkih ciljeva i drugih napadnih sredstava iz zračnog prostora. Daljina uništenja ciljeva je do 150 km a balističkih ciljeva do 40 km. Modernizacija sistema S-300 PMU završena je 1993. Ona je bila usmjerena na povećanje automatizacije borbenih djelovanja, mogućnosti uništenja balističkih raketa s brzinama od 2800 m u sekundi, povećanje daljine djelovanja radara, zamjenu elektronskih računala i uvođenje raketa velikih dometa. Taj sustav je dobio oznaku S-300 PMU1. Od 1995. do 1997. sustav su ponovo modernizirali i dobio je oznaku S-300 PMU2 FAVORIT. Povećana je daljina uništenja ciljeva do 200 km i realizirana mogućnost korištenja raketa sa sustava S-300 PMU1.

Hrvatska je u vrijeme nabave sustava S-300 dobila tada najmoderniju varijantu S-300 PMU. Stoga ne čudi što je to oružje izazvalo veliko zanimanje u međunarodnim vojnim krugovima. Iako to nisu bili spremni priznati, Amerikanci nisu raspolagali niti približno kvalitetnim oružjem kao što je to S-300. Amerikance i Izraelce je to oružje zanimalo zato što su ga Rusi prodali nekim njihovim strateškim neprijateljima. Sustav je od Hrvatske htjela kupiti i Turska, najvjerojatnije da odgovori Grčkoj koja je koncem 90-ih postavila isti sustav na Cipar. SAD i Izrael strateški su zainteresirani za razvoj i analizu tog ruskog sustava i zato što vjeruju da su Rusi i Ukrajinci taj sustav dostavljali i u Kinu, Vijetnam ali i Iran, Sjevernu Koreju i Siriju, tri zemlje koje SAD sumnjiči za podržavanje terorizma.

Zbog svojih superiornih tehničkih karakteristika u odnosu na slične sustave kojima su raspolagali Amerikanci i Izraelci sustav S-300 uvelike je mogao usmjeravati dinamiku političkih odnosa na Bliskom Istoku protivno interesima SAD-a i Izraela. U vrijeme kada su Amerikanci u Hrvatskoj razgledavali S-300, raspolagali su raketnim sustavom protuzračne obrane Patriot (PAC 3), koje su prvi put koristili 1991., prilikom invazije na Kuvajt, odnosno Irak. Taj je sustav uništio 47 balističkih raketa tipa SCUD, koje je 1990. Irak lansirao na savezničke snage. Patriot je razvijen prvenstveno kao protuzračni sustav sedamdesetih godina i u operativnu upotrebu je uveden 1982. Može gađati ciljeve na daljini od 3 do 80 km na visinama do 24.000 metara, što je ipak slabije od S-300 koji ima znatno bolje karakteristike - gađa ciljeve udaljene do 200 km, na visini 27.000 metara. Patriot čini zapovjedno mjesto bitnice odakle se upravlja sustavom, višenamjenski radar koji može otkriti i identificirati 100 ciljeva u zraku na daljinama do 150 km kao i pratiti i navoditi rakete na osam ciljeva istodobno. Usporedbe radi, S-300 istodobno može gađati 24 cilja. Po završetku operacija u Zaljevu, američki predstavnici su iznijeli podatak da je Patriot sudjelovao u 47 misija, od kojih je 45 bilo uspješnih. Međutim, euforija koja je pala poslije pobjede koalicijskih snaga, donijela je naknadna ispitivanja koja su pokazala da je samo 27 posto misija bilo uspješno. Ipak ni to nije bio kraj pada, daljnjim je ispitivanjima, koje je inicirao američki Kongres, zaključeno da se samo u 9 posto slučajeva, gdje su pronađeni pouzdani dokazi, može govoriti o obaranju iračkih SCUD-ova.

Razlog ovako katastrofalnog učinka Patriota je nemogućnost “razlikovanja” bojeve glave SCUD-a od njegova tijela, jer se na određenoj visini, u završnom dijelu putanje, bojeva glava uz eksploziju odvaja od tijela.

Patriot očigledno ima problem s presretanjem raketa koje imaju veliku brzinu leta. Zato je Amerikancima bilo od izuzetne važnosti spoznati kako funkcionira S-300, do kojeg su mogli doći u Hrvatskoj. Sustav S-300 Amerikanci su više puta pregledavali. Njih je hrvatska strana i uoči nabave informirala da bi ga mogla nabaviti. Amerikanci su to prešutno odobrili, iako se radilo o kršenju embarga na uvoz oružja. Time su svakako pomogli Hrvatskoj, ali to su sigurno dijelom učinili i kako bi došli u poziciju detaljno se upoznati s tim oružjem.

Agenti VSA tvrde da su Amerikanci zadnji put pregledavali sustav S-300 u ožujku 2001. Oni su tada obišli obje lokacije smještaja dijelova sustava S-300, te su tada, između ostalog, snimili sklopove i oznake digitalnim kamerama i fotoaparatima, te dobili i preslike dijela dokumentacije. To je za Nacional potvrdio i tadašnji ministar obrane Jozo Radoš. “SAD su bile zainteresirane za kupnju raketnog sustava S-300 i ne vidim ništa sporno u tome što su ga vidjeli američki stručnjaci 2001. Nismo se pogodili oko prodajne cijene. Ne sjećam se tko je odobrio njihov dolazak i obilazak raketnog sustava, ali tko god da je, imao je i moju suglasnost”, izjavio je bivši ministar obrane Jozo Radoš. Sustav S-300 koji je bio uskladišten u Kanjiži i Puli više puta su pregledavali, rastavljali i fotografirali i izraelski stručnjaci, a dokumentacija o sustavu prebačena je u Izrael. Riječ je o dokumentima po kojima tehnološki razvijena država može i sama razviti taj sustav.
Časopis Jane’s Defence 2001. je objavio tekst u kojem tvrdi da je Izrael razvio sustav koji se može suprotstaviti sustavu S-300, za obranu od susjednih zemalja koje ga posjeduju. Autori članka citiraju izvor iz izraelskih vojnih krugova koji tvrdi da je Izrael od Hrvatske dobio komponente tog sustava. Agenti VSA rekonstruirali su kako je tekao posjet Izraelaca zahvaljujući brigadiru Ivanu Peici, zapovjedniku 205. brigade protuzračne obrane, koji im je ispričao da su Izraelci još 1996. dolazili gledati sustav S-300. Uputio ih je Vladimir Zagorec, preko stožernog brigadira Marijana Vragotuka. Peica tvrdi da su Izraelci od 12. do 19. prosinca 1996. boravili u Kerestincu, te u brigadi remontne potpore u bivšoj tvornici Jedinstvo, gdje su skenirali ili snimali na mikrofilm svu tehničku dokumentaciju sustava S-300 koja im se činila zanimljiva. Htjeli su pregledati i pojedine rezervne sklopove, ali im to nije omogućeno. Izraelska delegacija imala je 4 člana - samo je jedan po struci bio stručnjak za rakete, dok su ostali vjerojatno bili pripadnici njihove obavještajno-sigurnosne službe. Pratio ih je i jedan pripadnik HIS-a. Kao odgovor na iranski razvoj rakete Shahab 3, Izrael, uz američku pomoć, razvija antiraketni sustav Arrow. Arrow prilazi ciljevima u zraku maksimalnom brzinom 9 maha na visini od 10 do 50 km. Presretanje raketom je moguće na približno 90 km udaljenosti. Prvi put izraelski raketni sustav je predstavljen 7. studenog 2002. u izraelskoj zračnoj bazi Palmachim kao posljednja linija obrane Izraela protiv raketa ispaljenih s teritorija Iraka, Irana ili Sirije. Moglo bi se reći kako je raketni sustav Arrow zajednički izraelsko-američki projekt koji je inicijalno počeo još 1988. Tvrdi se kako se Izrael uz pomoć raketa Arrow 2 može kvalitetno obraniti od iranskih Shahab raketa, koje mogu nositi manje nuklearne bojeve glave. No, prema nekim izvorima, raketa Arrow ipak nije dovoljno tehnološki jaka da se obrani od takvog napada, pa se mora pribjeći modernizaciji sustava za navođenje Arrowa kako bi se povećala efikasnost rakete prilikom gađanja neprijateljskih letećih ciljeva i raketa. Raketni sustav još uvijek nije bio primijenjen u ratnim djelovanjima. Zato je i Izraelcima bilo vrlo važno doznati kako funkcionira superiorniji S-300.

Posjet američkih vojnih i obavještajnih dužnosnika radi pregleda sustava S-300 tijekom 2001. jako je zabrinuo Rusiju. Nedugo nakon toga u koordinaciji s generalom Imrom Agotićem, ruski su stručnjaci posjetili Hrvatsku i pregledali to oružje. Taj ruski posjet naveo je agente VSA na zaključak da Rusi pomno prate što se događa s dijelovima sustava S-300, kao i da bi to moglo imati negativne implikacije po MORH ili RH. Nisu precizirali kakve, kao niti zašto ne misle da bi negativne implikacije mogli prouzročiti posjeti američkih stručnjaka.

Ivan Peica, zapovjednik 205. brigade protuzračne obrane precizno je opisao posjet ruskih stručnjaka u jesen 2001. Bio je to tek jedan u nizu njihovih posjeta, jer su Rusi trebali obučavati hrvatske stručnjake kako da se tim oružjem koriste, što su i činili tijekom 90-ih. Peica je oko 20. listopada 2001. dobio usmeni nalog od generala Imre Agotića da odvede dvojicu ruskih stručnjaka u Pulu, te da im omogući pregled kompletne opreme sustava S-300, koja se tamo nalazila.


Izraelski odgovor na iranski balistički projektil Shahab 3 razvija se uz američku pomoć: ima domet 90 km, ali nije dovoljno tehnološki napredan pa su Izraelci htjeli vidjeti kako funkcionira S-300
Agenti VSA ovako su u izviješću opisali kako im je Peica prepričao posjet tih Rusa: “Iz Zagreba u Pulu putovali su automobilom marke BMW klase 7 stranih registracijskih oznaka, za koje pretpostavlja da je bilo u vlasništvu tih Rusa. Jednog od njih pamti kao člana ekipe koja je početkom 2001. boravila u Kerestincu gdje je izvršila pregled raketa radi produljenja njihovog resursa. Iz činjenice da su u krug 92. zb nesmetano ušli s vozilom strane registracije, kao i da im je odmah omogućen ulazak i rad u hangaru, Peica zaključuje da je 92. zb dobila odgovarajuće zapovijedi ili usmene naloge s više razine zapovijedanja. Provjerom putem telefona kod zapovjednika 92. zb brigadira Željka Jelenića, isti nam je izjavio da se prisjeća dolaska gore navedenih, te da je s tim u svezi obaviješten prije njihova dolaska telefonom osobno od generala Agotića.

Rusi su tijekom rada u hangaru u razgovoru s Peicom ogorčeno komentirali kako im je poznato da su u hangaru prije njih boravili Amerikanci i da su upravo oni potrgali originalne plombe s uređaja kako bi ih mogli detaljno pregledati i snimiti. Rusi su pokazali najveći interes za čip koji se nalazi na osnovnom lanseru, i nakon što su se uvjerili da je on na svojem mjestu, promijenili su ponašanje uz izraz olakšanja. Potom su izvršili probu rada nekih ključnih uređaja i potvrdili da je sve ispravno. Na kraju su postavili svoje plombe umjesto onih koje su potrgali Amerikanci.” Ovakva reakcija Rusa zbog čipa koji se nalazi na osnovnom lanseru otkriva da Amerikanci unatoč višestrukom pregledavanju očito nisu posve razumjeli kako to oružje funkcionira, te koji su njegovi ključni dijelovi. Zato i ne čudi što ih je taj sustav toliko zanimao. Rusi su s pravom bili ljuti jer su Hrvati to oružje pokazivali Amerikancima i Izraelcima. Činjenice da su ruski stručnjaci obučavali hrvatske kolege za upravljanje tim oružjem, te da su ruski piloti upravljali hrvatskim borbenim helikopterima u nekim najzahtjevnijim operacijama u Domovinskom ratu otkrivaju da je Rusija bila naklonjenija Hrvatskoj no što se to u javnosti mislilo. Zato se Rusi imaju pravo ljutiti, jer je Hrvatska to oružje pokazivala i zemljama kojima ga ona nije htjela učiniti dostupnim.

Zanimljivo je i to što su Rusi ulazili u čuvane hrvatske vojne objekte na temelju telefonskih preporuka Imre Agotića, koji je tada bio savjetnik predsjednika Stipe Mesića, dakle izvan oružanih snaga. Krugovi bliski Uredu predsjednika iz tog vremena tvrde da je Agotić sve to radio bez znanja predsjednika Mesića, te da je koristio svoj autoritet koji je imao kao jedan od bivših čelnika Hrvatske vojske. Navodno je zbog tih svojih neovlaštenih intervencija tijekom 2003. bio i na obavjesnom razgovoru u državnom odvjetništvu.

Radoševa nasljednica na mjestu ministra obrane Željka Antunović zgrozila se kada je doznala za neovlaštene ulaske i posjete hangarima sa sustavom S-300. “Zabranila sam svaki neovlašteni pristup tom sustavu, a detalje oko Agotićeve uloge ne mogu se dobro sjetiti pa ih ne želim niti komentirati”, izjavila je za Nacional Željka Antunović. Nakon svega, možda bi Imra Agotić, Vladimir Zagorec, ili neki drugi organizatori tih gotovo turističkih vojno-špijunskih obilazaka, javnosti mogli objasniti kakve je koristi Hrvatska od toga imala.

S-300 izložen očima svijeta
Izvješće VOA-e o posjetima sustavu

Zapovjednik 205. brigade PZO-a, brigadir Ivan Peica, kazao je 2002. u razgovoru s agentima VOA-e da su sustav S-300 posjećivali Rusi, Amerikanci i Izraelci. Izraelska delegacija je, čini se, pokazala najveći interes za S-300. Izraelci su 1996. odskenirali i presnimili na mikrofilm kompletnu tehničku dokumentaciju.

S-300 je bolji
Mane Patriota

Lansirno oruđe Patriota mora biti usmjereno u pravcu odakle se očekuje napad, što je jedan od nedostataka u odnosu na S-300 gdje se rakete lansiraju vertikalno pa je svejedno odakle nailazi cilj. Inferioran je nad ruskim sustavom i po broju ciljeva koje istodobno može gađati: osam naprema dvadeset i četiri.

Dopuna: 12 Sep 2011 20:25

Ključna komponenta koja nije isporučena, i bez koje se sustav ustvari nije mogao upotrijebiti je radar




Dopuna: 12 Sep 2011 20:27





Dopuna: 12 Sep 2011 20:28

nacional.hr/clanak/32592/hrvatska-ce-platiti-s-300-prije-ili-kasnije



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

O.K. blagodarim na informacijama samo ona prezadnja fotkica je izraelski Erou.



offline
  • Pridružio: 02 Jan 2010
  • Poruke: 1462

Сем што није имао радар,није могао дејствовати,јер није има чип и то је више пута доказано. С300 као и друга руска војна средства су у могућнпости да експриментишеш доста односно повезивати други радар уз минималне прерпавке,а ни ракете нису испоручена,само возило је било испоручено.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16080
  • Gde živiš: Lublana

Hrvacki sistem S-300 bio je u najmanju ruku nepotpun. Osim lansera nije postojao radar ni komandno vozilo a pitanje je dali su postojale rakete? Gornji je članak potpuno bezsmisla.

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Iran razvija nekoliko za klasična poimanja neverovatnih sitema koji su možda i značajnim delom propaganda. Osim kosmičkih radara i radara za integrisano osmatranje svih visina (ma šta to bilo) tvrde da imaju i radare sa mogućnosti elektromagnetnog dejstva mada nije pojašnjeno kakvog. U svakom slučaju interesantno jer su do sada samo Rusi i Ameri imali radove na tu temu a samo Rusi neku vrstu predprojkta. Koliko li je ovde propagnada ostaje da nagađamao.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23427
  • Gde živiš: Beograd

Ono na prikolici navodnog hrvatskog sistema S-300 nikako nije lanser.

offline
  • Pridružio: 10 Sep 2011
  • Poruke: 124

Libijski naoružani brodovi na remontu koji prevoze s300 Irancima? Što li sve neće novinari izmisliti...bože,bože..

offline
  • Pridružio: 08 Jul 2009
  • Poruke: 927

I to ni manje ni vise nego:
Citat: u Kraljevici krišom smješteno devet libijskih ratnih brodovaCitat:Riječ je o devet razarača,

online
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 7057

Od kad li Libija uopste i ima razarace u naoruzanju, koliko znam najveci brodovi su im fregate i gde su na te fregate uopste i mogli da smese S-300...

offline
  • Pridružio: 05 Apr 2009
  • Poruke: 3699
  • Gde živiš: JAGODINA

A te fregate imali su samo dve. Jedna neoperativan i totalno rasturena 2005, druga sada već bivša teško oštećena od strane Britaskih aviona 2011. Sve u svemu radi se o projektu Delfin (VPBR-31 i VPBR-32), a slični su im naši RF-33 i RF-34.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 828 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 10 sakrivenih i 778 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Apok, bokisha253, BomaKancelarac, Boris90, Bubimir, cavatina, djukapfc, FOX, Frunze, Georgius, goxin, hyla, ikan, ILGromovnik, Kaplar2, Karla, lord sir giga, Marko Marković, mercedesamg, milenko crazy north, Niko Bitan, nuke92, ozzy, Parker, pein, pirke96, Prašinar, Prometeus, Stanlio, StefanNBG90, stegonosa, Taso, tenergy, Tvrtko I, Vlada78, VP6919, zastavnik, šumar bk2