LPRS 9M32 Strela-2 (SA-7 Grail)

8

LPRS 9M32 Strela-2 (SA-7 Grail)

offline
  • Pridružio: 04 Maj 2010
  • Poruke: 594

@ljubisav
verujem ja da si se naradio kao bivsi pripadnik ARJ PVO a po iskljucivosti u tvrdnjama ispade da ti u nadleznosti bila cela teritorija SRJ. Sledeci put pazljivije procitaj post na koji uzrujano reagujes a u mom postu ces mozda zapaziti kako sam napisao "iz licnog iskustva". Mozda se setis i da nismo bili u istim delovima drzave tada pa nije red da svoje iskustvo i misljenje generalizujes na sve a tudja iskistva kvalifikujes sa "to nije tacno". Ili mozda ne znam gde sam bio, sta radio, sta video, dok mi ne objasni neko ko tu uopste nije ni bio ?
Nemoj sumnjati da iz istih iskustava mogu mnogo toga napisati a to bas ne ide u prilog velicanju trupne PVO. Mozda ti je promakao i zixov komentar?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 21 Avg 2009
  • Poruke: 460

aramis s ::Čisto zbog upoređenja, GSN koje sam pominjao



9E46M, zna li se koja je granica uspesnog zahvata cilja?



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28860
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Moraću da zamenim sliku jer sam svuda stavio oznaku M što je oznaka za raketu a ne za za GSN. Previd, dešava se Embarassed
Daljina otkrivanja novog senzora je ista jer ne koristi hlađenje. Kod rumunske verzije je nešto veća, ali je bitnija mogućnost zahvata brzog cilja u dolasku.

offline
  • Pridružio: 27 Feb 2011
  • Poruke: 144

Ova slika GSN koju je postavio Aramis:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Vidi se da je elektronika tipicna od pre 40 godina znaci otpornici, kondenzatori i tranzistori.
Da li je ili zasto nije radjena modernizacija glave recimo SMD elementima ili nekim spezijalizovanim kolima tipa VLSI, mikrokontroleri ili tako to?
U cilju smanjenja tezine i povecanja mase bojeve glave.
Zbog cene, efikasnosti?
Evo i sovjetsko uputstvo Наставление войскам ПВО - ПЗРК Стрела-2 iz 1969. godine. Format djvu



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici](1969).djvu

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1361
  • Gde živiš: NIŠ

Ma rekoh da se nejavljam ovde, al ajd da odgovorim: nekoliko postova ranije smo objasnili da je S-2M modernizovana sa našom elektronikom, a na račun stvorenog prostora dodato je više eksploziva u BG. Činimi se da ima i slike.
A imamo i naše tehničko uputstvo, pa možemo sve objasniti.

offline
  • Pridružio: 27 Feb 2011
  • Poruke: 144

Znam za to:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Na desnoj strani je GSN domace proizvodnje. Laicki gledano GSN je smanjena ali o i ovde su u pitanju pasivne komponente. Ne znam kada datira ova fotografija izgleda kao da je tamo iz osamdesetih?
Sutanovac je pominjao "obnovu raketne proizvodnje u Krusiku".
Verovatno se mislio na proizvodnju "Bumbara" ali mozda postoje planovi i za obnovu proizvodnje "Strele". U tom smislu mozda postoji opcija za dalje osavremnjivanje GSN modernim komponentama savremene proizvodnje u cilju daljeg smanjivanja GSN i povecanja BG.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23384
  • Gde živiš: Beograd

Jedino da se pokrene proizvodnja neke modernizovane Strele-2, nikako ovakve kakva je sada.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28860
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@geoplans
Mislim da ćemo teško obnoviti proizvodnju LPRS, jer je to oružje koje se strogo kontroliše na prezasićenom tržištu, zbog činjenice da je izuzetno cenjeno kod terorista. Zato i Ameri proguraju uništenje viškova u svim državama na koje imaju uticaj. Sa druge strane, imamo ih dovoljno pa razmišljanje o pokretanju nove proizvodnje ne drži vodu.
Tehnološki korak se može održati stalnim modernizacijama sistema o čemu sam već nešto pisao u ranijoj poruci, koje neće skretati previše pažnje, a u krajnjem slučaju su mnogo jeftinije nego potpuno nov sistem i za nas a i za eventualnog zvaničnog i legalnog naručioca.
U našoj GSN je tehnologija sa granice 70. i 80. Može to naravno novim tehnologijama da se poboljša ali pitanje je pristupa.
Ako izaberemo ruski, zbog malo šireg vidnog polja detektora i "logičke jedinice" trebaće malo više prostora za dodatni hardver koji će podržati softver za odbacivanje mamaca. To je već urađeno na 9E46M i ona je veličine postojeće glave na Streli-2M. Situacija bi se popravila digitalizacijom, pa bi nova GSN bila manja možda i od postojeće na našoj S-2M/A, ali to traži rad od nule.
Američki princip se zasniva na skeniranju pomoću Risley prizmi(rozetno skeniranje konkretno u Stingeru) što donosi usko vidno polje detektora i u kombinaciji sa UV detektorom donosi "kvazi IIR" koji zahteva manje hardvera i softvera nego li rusko rešenje. Ali komplikacija je sam sklop detektora i za nas bi bila potpuna novost.
Kada malo bolje razmislim, po meni bi najefikasnije rešenje bilo sa nekim omanjim FPA senzorom, reda 16x16 ili 32x32 i smanjenom GSN za ALAS koja trenutno koristi CCD čip.
Zašto baš to? Pa mislim da je to:
- kompromis između usvajanja tehnologije i para koje bi uložili-bolje ih uložiti u početke najnovijih tehnologija nego u krajnji domet starih
- FPA više nije tako skup. Neki dan na netu vidim prodaju IC kameru Thermal eye 3600 od 180x120 pix za $2,798.53.



Ova "sića" od FPA senzora koju sam pomenuo košta verovatno smešno i to još da mi odradimo softver, bolje reći prilagodimo postojeći sa ALASA
- softver će verovatno biti jednostavniji zbog mnogo niže rezolucije koja cilj predstavlja kao mutan odraz, ali dovoljno da ga upamti i ne reaguje ni na šta drugo- sličan princip kao kod Strele-1
- microbolometri na daljinama u zoni LPRS ne traže hlađenje.

Kada se to odradi, zameni se raketno gorivo i doda blizinski upaljač na bazi upaljača sa granate Boforsove granate i završena priča.

Dopuna: 09 Maj 2011 11:17

Evo preseka upravljačkog dela



Pretpostavljam da je zaokruženi otvor namenjen za regulaciju pritiska gasova u pokretačima kormila nastalih u gasogeneratoru, a da je braon ofarbani deo termalna baterija.

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2254

@aramis s

Thermal eye kamere nisu bas namenjene vojnoj upotrebi, tj. pitanje je da li bi ove kamere mogle da "prezive" lansiranje, let i veliko opterecenje koje se javlja u svim fazama leta.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28860
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@aerodrom
naravno da nisam mislio da ona može da se upotrebi u tu svrhu, hteo sam samo da pokažem da FPA tehnologija više nije basnoslovna. Napisao sam šta bi mogla da bude polazna osnova u razvoju. Evo primera kretanja cene jednog pixela.



FPA za upotrebu u detektorima mora biti inkapsuliran u inertnom gasu, a hadver mora biti ojačan metalnim kosturom-ovako nekako kao tipični BAE SCC 500

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1120 korisnika na forumu :: 60 registrovanih, 7 sakrivenih i 1053 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Aleksa-, alexbr, Avalon015, Bane san, bojanstros9, bpop, Bubi, cifra, dekan.m, desmeki, Dolinc, Dorcolac, dradex, drimer, dukajov, ElGenius, esx66, Feller, HrcAk47, hyla, ikan, Ir, ivan1973, jackreacher011011, janezek67, komsija1, ladro, lord sir giga, Magistar78, MarkoD, Marky, mikidragi, milan.tatanac1, Miloskec, milutin134, nuke92, opt1, Pero, perunnurep, Pilence, Pilipenda, PMsnow, powSrb, PrincipL, proka89, RAKITNICA, raster12, suton, synergia, Tafocus, tomigun, Tribal, Trpe Grozni, vaci, Visionary, Vlada1389, zdrebac, zeka013, Đole64, 800077