Poslao: 16 Jan 2023 21:19
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5991
|
Jedan od mogućih pravaca modernizacije sistema PVO Kub bi mogao biti sa raketama R-77 sa aktivnim glavama za samonavođenje.
Ova raketa je deo projekta modernizacija naših lovaca MiG-29 i već smo je videli u našem naoružanju.
Evo šta je o tome pisao "Janes Missiles and Rockets" još 14/12/2005.
Citat:
"Ruski projekat razvoja sistema raketa zemlja-vazduh (SAM) zasnovan na raketi "vazduh-vazduh" Vimpel R-77 (AA-12 'Adder') mogao bi da se koristi za modernizaciju "Kvadrata" (SA-6 'Gainful') ) protivvazduhoplovnog sistema, piše Doug Richardson. Prema članku u "Voienno-Promishlenni Kurier", do šest raketnih kontejnera može da se postavi na samohodno lansirno oruđe sistema PVO Kub (SA-6 'Gainful') 2P25. (Kvadrat je oznaka koja se koristi za izvozne verzije sistema Kub koju koristi ruska vojska.)
Kada bi bio naoružan novom raketom R-77 (poznatom i kao RVV-AE), sistem bi mogao da „presreće nove tipove ciljeva većom efikasnošću“. Budući da R-77 leti sa inercijalnim navođenjem, a zatim se prebacuje na aktivni radarski sistem za navođenje, Radarska stanica osmatranja i navođenja 1S91 'Straight Flush' (RStON, prim. Kubovac) sistema "Kub" ne mora voditi raketu do cilja. Ova karakteristika povećava brzinu reakcije sistema." Kraj citata
I da ja dodam: višekanalnost po cilju! Naravno, ostaju problemi sa raketama V-V kada se lansiraju sa zemlje, a bez početne brzine koju imaju kada se lansiraju sa aviona. Ali ako se rakete V-V poznatih zapadnih sistema poput NASAMS-a, IRIS-a, Astera, Spydera i drugih mogu prilagoditi lansiranju sa zemlje i po tvrdnjama Zapada, budu veoma precizne i "ubitačne", ne vidim razlog zašto se i ovde ne bi moglo nešto uraditi.
A pored toga, Rusi su imali (možda imaju i danas) probne verzije projektila R-77ZV-AE, koja je prilagođena za lansiranje sa zemlje i koja je, navodno, trebala biti deo sistema Morfej i Vitjaz, ali je raketa 9M100 "preuzela" posao. Domet, koji se tada navodio (pre više od 10 godina) iznosio je 15 km po daljini i oko 8 km po visini.
Obzirom da danas postoje verzije R-77 sa produženim dometom, verujem da bi se i ovde nešto moglo uraditi na povećanju dometa, mada ono, usled ograničenih mogućnosti daljine zahvata radara u raketi, i nedostatka mogućnosti slanja radio-korekcija, ne mogu biti "drastična".
Naravno, sada problem predstavlja i aktuelna situaciju u svetu i mogućnosti nabavke ovih raketa....ali mogu i drugi tipovi (drugih proizvođača) sa aktivnim navođenjem. Ovo shvatite kao moguće "smernice"....
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 16 Jan 2023 21:29
|
offline
- Toni

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jun 2008
- Poruke: 31431
|
Da li je odgonetnuto otkud Belorusima rakete za Kvadrat koji prodaju, isti tako za BUK MB3 ?
|
|
|
|
Poslao: 16 Jan 2023 23:48
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5991
|
Toni ::Da li je odgonetnuto otkud Belorusima rakete za Kvadrat koji prodaju, isti tako za BUK MB3 ?
Ovo za Kvadrat bi zaista bilo dobro saznati.....
|
|
|
|
Poslao: 17 Jan 2023 01:17
|
offline
- Pridružio: 02 Feb 2017
- Poruke: 2198
|
Mozda su im rusi dali dokumentaciju i potrebne masine za rakete Kvadrat M,njima to vise ne treba .Jer sudeci po slikama Mijanmar je dobio upravo originalne rakete a ne od BUK M1 i M2 sistema koje takodjer moze da koristi ta unapredjena verzija.
Ako su bjelorusi zaista ovladali gorivom tj motorcetom ..uh to bi bilo odlicno za neciji remont
|
|
|
|
|
|
Poslao: 22 Jan 2023 17:21
|
offline
- Pridružio: 18 Nov 2017
- Poruke: 1444
|
Ima li nekog smisla kombinovati kub i pantsir u jedinicama?
Prvenstveno mislim na slicnost dometa i nedostatak visekanalnosti po cilju kod kub-a, sporost razvijanja.. Imam osecaj da bi takva kombinacija vise smetala pantsiru nego koristila kubu.
|
|
|
|
Poslao: 22 Jan 2023 21:04
|
offline
- aramis s

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 28837
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
Kubovac ::Jedan od mogućih pravaca modernizacije sistema PVO Kub bi mogao biti sa raketama R-77 sa aktivnim glavama za samonavođenje...
|
|
|
|
|
Poslao: 17 Mar 2023 12:36
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 5991
|
Bez starca nema ni udarca, ili je stanje dovedeno do očaja - "daj šta daš?"
..............
Slovačke vlasti odobrile su odluku o prebacivanju aviona MiG-29 u Kijev i deo raketnih sistema PVO 2K12 Kub-M
Prema vd premijera Slovačke, odluka je dobila i odobrenje šefa države i predsednika parlamenta.
„Vlada je donela odluku i jednoglasno odobrila međunarodni sporazum o donaciji aviona MiG-29 i sistema PVO Kub Ukrajini“, rekao je Heger, a prenosi Pravda.
Prema rečima privremeno postavljenog ministra odbrane Jaroslava Nađa, pregovori o donaciji trajali su više od pola godine. Na kraju, Slovačka će Ukrajini poslati deset MiG-29 sa motorima i još tri lovca bez motora i deo sistema PVO 2K12 Kub.
Izvor: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Nakon sticanja nezavisnosti, slovačka vojska je tek 2002. godine imala priliku da izvodi trenažna gađanja PVO sistemom Kub. Prava lansiranja protivvazduhoplovnih raketa na vazduhoplovne ciljeve izvršena su na poligonu Ustka u Poljskoj. U budućnosti, takvo uvežbavanje se ponavljalo skoro svake godine, ali nije uvek išlo glatko. 19. avgusta 2003. godine u vazdušnom prostoru poligona Ustka protivvazduhoplovnom raketom 3M9M3E lansiranom sa SLO 2P25M, oboren je lovac-bombarder poljskog vazduhoplovstva Su-22M4. Pilot je uspeo da se uspešno katapultira, a dva sata nakon incidenta pokupio ga je sa površine Baltičkog mora helikopter za potragu i spasavanje.
Donedavno, mobilni radari P-19, 1S12 "Mečka" i radio visinomeri PRV-16 korišćeni su za davanje oznake cilja za sistem PVO Kub.
Prema otvorenim izvorima, Slovačka je, barem donedavno, koristila 5 samohodnih raketnih baterija Kub-M, u sastavu 11. Brigade PVO, kao njen 2. raketni puk, sa sedištem u mestu Nitra na zapadu zemlje.
U otvorenim izvorima se navodi da se slovački raketni sistemi PVO „Kub” povlače iz upotrebe i da će biti rashodovani. To nije samo zbog visokog stepena dotrajalosti kompleksa postavljenih sredinom 1980. godine, već i činjenice da slovačka vojska eksploatiše protivvazduhoplovne rakete 3M9M3E koje je Čehoslovačka primila sredinom 1980-ih. Tehnička pouzdanost projektila sa višekratno isteklim rokom trajanja je sumnjiva. Pored toga, 2 radne grupe moraju uložiti herojske napore da održe opremu Radarskih stanica osmatranja i navođenja 1S91 RStON, u funkcionalnom stanju. Svoje usluge za modernizaciju slovačkih Kubova ranije su nudile američka kompanija Raytheon i evropska Matra BAE Dynamics Alenia.
Međutim, zbog deficita budžeta za odbranu i skorog kraja životnog ciklusa sistema PVO „Kub“, njihovi predlozi su odbijeni.
SLO 2P25M iz sastava RS PVO Kub-M, Slovačke vojske:
Osmatračko akvizicijski radar 1S12 / 1RL128D / Bronya / Mečka iz sastava raketnog puka PVO Kub-M, Slovačke vojske:
Izvor: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|