PARS 9K31 Strela-1 (SA-9 Gaskin)

8

PARS 9K31 Strela-1 (SA-9 Gaskin)

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28715
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Nešto iz ruske literature vezano za tragač

Citat:При разработке комплекса «Стрела-1» 9К31 в отличие от других ЗРК ближнего действия было принято использование на ракете не инфракрасной (тепловой), а фотоконтрастной ГСН. В те годы низкий уровень чувствительности инфракрасных ГСН не обеспечивал выделение цели в передней полусфере, и поэтому стрельба по самолетам противника могла вестись только «вдогон». В таких тактических условиях вполне возможно было уничтожение ЗРК еще до пуска им зенитных ракет. Напротив, применение фотоконтрастной ГСН обеспечивало возможность обстрела целей на встречных курсах.

...i ograničenje pri upotrebi

Citat:Комплекс мог вести стрельбу по самолетам и вертолетам, летящим на высотах от 50 до 3000 м со скоростями до 310 м/с на встречных курсах и до 220 м/с на догонных курсах при курсовых параметрах до 3000 м, а также по зависшим вертолетам и по дрейфующим аэростатам. Возможности фотоконтрастной ГСН позволяли вести стрельбу только по визуально видимым целям на фоне ясного неба или сплошной облачности, при углах между направлениями на цель и на солнце более 20° и при угловом превышении линии визирования цели над видимым горизонтом более 2°. Зависимость от освещенности цели, метеоусловий и фоновой обстановки ограничивала боевое использование комплекса «Стрела-1».

Po ovome ispada da je detektor video cilj kao siluetu na fonu neba, a ne kao tačku izduvnika(uobičajeno u to vreme) i to senzorom koji radi u talasnom području koje se najčešće vezuje za traženje usijanih odraza. E sad...kako?
Otuda i radna ograničenja vezana za raketu verovatno uz pobrojana za sistem.

Dopuna: 27 Apr 2011 13:10

Evo ovde leži odgovor (Infrared techniques and electro-optics in Russia: a history 1946-2006)



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 11 Apr 2011
  • Poruke: 29

Da! raketa razlikuje energetski potencijal FONA i energetski potencijal koji odaje oplata letelice u odnosu na FON,prepoznaje određeni energetski potecijal koji joj je zadat.Važno je da se letelica ne nalazi u zonama gde je zabrana lansiranja.Krajevi oblaka ,blizina sunca itd,to je već stvar obučenosti operatora.



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28715
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

To mi je bila velika nedoumica. Čak i u ruskoj literaturi se pominje senzor koji radi u bližem IC području 1-3nm kakav recimo ima i Strela-2, a opet postoji ogromna razlika u principu zahvata cilja. GSN na raketi 9M37 ima bispektralni detektor sa glavnim senzorom od InSb koji se može hladiti i koji radi u srednjem IC spektru(3-5nm) i pomoćnim PbS koji je fotokontrastni, ali radi u spektru 0,4-0,65nm što je faktički u vidljivom delu spektra. Po tome ispada da fotokontrastni senzor lovi svako odstupanje od FONA(bljesak, promenu boje, stalni oblik) tj klasičan foto efekat, a ne IC signaturu- neka vrsta primitivnog oka koje primećuje senke (ispravite me ako grešim).

offline
  • Pridružio: 28 Jan 2011
  • Poruke: 170

Moze li neko da prenese iskustva o borbenom koriscenju sistema u ratu 99 i eventualne uspjehe protiv agresora

offline
  • Pridružio: 11 Apr 2011
  • Poruke: 29

Voleo bi! da mogu da ti kažem da je oboreno 100 aviona bez bespilotnih letelica.Nažalost nije tako,"milosrdni anđeo" nije smeo da leti malo niže da mu podkrešemo krila.Dejstava je bilo iz svih oruđa.Bilo je milina gledati kad dejstvuju sistemi srednjeg dometa u trenutku su bežali do najbliže granice.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1361
  • Gde živiš: NIŠ

stinger pančevo ::Voleo bi! da mogu da ti kažem da je oboreno 100 aviona bez bespilotnih letelica.Nažalost nije tako,"milosrdni anđeo" nije smeo da leti malo niže da mu podkrešemo krila.Dejstava je bilo iz svih oruđa.Bilo je milina gledati kad dejstvuju sistemi srednjeg dometa u trenutku su bežali do najbliže granice.
Za ovo sleduje Ziveli Ziveli Ziveli Zagrljaj Zagrljaj

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28715
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Za one koje to interesuje, presek GSN rakete 9M31M.




Čisto razmišljam šta bi se dobilo, kada bi se autopilot(iza bloka kormila) zamenio mnogo manjim digitalnim, i smestio u modernizovani i kopaktniji blok elektronike GSN?

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1361
  • Gde živiš: NIŠ

Odvano tražim ovu sliku, pa posle postavljanja, samo da kažem hvala.
U ranijem javljanju sam objašnjavao princip dejstva BG, sada koristim priliku da ukažem na izgled košuljice. Ona je tzv. artiljerijskog tipa, dakle snga eksplozivnog punjenja stvara silu, koja košuljicu (omotač eksploziva) razdvaja na stotine "pravilnih komada", sposobnih za razaranja oplate aviona, i onesposobljavanja avionskih sistema. Sekundarno dejstvo je svakako fugasno, koje kod direktnog pogodka izaziva fizičke deformacije trupa-krila.



Da se nadovežem na izrečenu misao: "Čisto razmišljam šta bi se dobilo, kada bi se autopilot(iza bloka kormila) zamenio mnogo manjim digitalnim, i smestio u modernizovani i kopaktniji blok elektronike GSN?"
I mi smo početkom '80-tih isto razmišljali. Nekoliko inžinjera elektronike koji su služili vojni rok, posmatrajući ovaj presek, došlo je do zaključka da se Blok elektronike može smanjiti na 15-20% sadašnje veličine, na račun eksplozivnog punjenja (kao u slučaju S-2M) ili na račun marčevskog motora, u cilju veće daljine gađanja. Objašnjenje je stiglo da to nije potrebno, jer bi tražilo redizajniranje cele rakete, a osvajanje proizvodnje je već bilo u toku.
Izražavam samo svoje mišljenje, da se u ovaj sistem, ovako kako je siromašno, kupljen, i nije imalo preteranog poverenja. Neko je u početku objasnio, da je ovaj sistem bio uparen sa ZSU 23/4 Šiljka, te da su se međusobno dopunjavali, a ja smo dodajem da je Tunguska proizvod ove ideje, objedinjen na jednom sredstvu.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28715
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Nema na čemu ljubasav.
Gledam onaj projekat unapređenja R-60 sa novim motorom prečnika 142mm i zamenom detektora "Komar-B" novim. Verovatno se senzori na bazi Si i PbSe menjaju sa već pomenutim detektorom 9E47 na bazi PbS i InSb uz zadržavanje termoelektričnog hladnjaka(coolera) koji omogućuje zahvat na 12km i efikasni domet od 10km.
Ako bi se uradilo na 9M31M ono što smo se složili da bi trebalo, uz novi detektor i zamenu raketnog goriva novim kompozitnim dvorežimskog rada i većeg impulsa, dobila bi se raketa približnog dometa, ali u pakovanju ispod 30kg umesto 72kg.
Ugradnja pomenutog motora kalibra 142mm bi već tražila krio hlađenje detektora u GSN.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1361
  • Gde živiš: NIŠ

Opet sam prevrtao po starim sveskama. Očekujem pomoć ovih mlađih da me snabdeju literaturom. Nego da ne budemo dosadni onima koji ovo prate. Embarassed
Dakle, prvo motor, i S-1M ima jednokomorni, dvostepeni motor na čvrsto gorivo. Nisam siguran u vek stabilnosti ovog barutnog goriva, a znam da ima na ovom forumu, ljudi koji se razumeju u tu problematiku, pa bi mogli da nam pomognu. No sigurno je da je pri kraju. Tehnologija koju smo koristili kod KTP municije i raketa, obezbeđuje da se sagleda stepen stabilnosti baruta, pa je tako u više navrata produžavan vek upotrebe.
Drugo, velik broj ovih raketa je upotrebljen, tako da su "okrnjeni" b/k, a proizvodna linija u Krušiku je uništena. Nema drugog izvora raketa, stoga smatram da bi bilo necelishodno ulaganje u modifikaciju raketa.
Treće, ovo je valjda tehnološki vrhunac GSN, bez hlađenja. Neki naši inžinjeri smatraju da bi dalje modernizovanje, neizostavno zahtevalo GSN sa nekom, do sada primenjenom varijacijom hlađenja", a to je opet nekoliko godina istraživanja, opitovanja i implementacije u operativan sistem.


Četvrto, pokušaj uvezivanja na osmatrački radar Žirafa, nije uspeo zbog nekompatibilnosti, sovjetske i švedske tehnologije. Stoga se i na ono komandno vozilo gledalo s prezirom kao opterećenje, te njegove mogućnosti nikada nisu iskorišćene. To je u ono vreme bio pravi računski centar. Mogao je da preko radarskog pokazivača da prikazuje i obrađuje 10 ciljeva, da 8 memoriše, a samo dva najopsanija da se prate i prenose komande za otvaranje vatre. Možda nekom drugom prilikom i njega da obradim, jer je i te kako važan elemenat sistema.
Koliko je meni poznato ovaj sistem nije aktivan u vojsci, što znači da nema neku budućnost, bez obzira, koliko mi objektivne simpatije izražavali.
Nekada je udarna špica na "Dozvolte..." bila upravo raketa S-1M. kako je vrte na onom žiroskopu, što znači da se mislilo o njenom razvoju-modernizaciji.

Na kraju, iskreno pozdravljam vaše zanimanje za ovaj sistem

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1202 korisnika na forumu :: 65 registrovanih, 12 sakrivenih i 1125 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 100ka, 357magnum, A.R.Chafee.Jr., AK - 230, avijacija, babaroga, Bahuss, Bane san, bbogdan, bestguarder, Bobrock1, damirZR, darcaud, DENIRO, dok80, Dorcolac, DPera, draganl, DragoslavS, dzoni19, Excalibur13, Frunze, GORDI, goxsys, havoc995, hyla, ikan, ILGromovnik, joca83, Karla, Koca Popovic, Komentator, Krusarac, kybonacci, Lucije Kvint, Matija, Mediator, mercedesamg, Miki01, mikrimaus, Millennium, mkukoleca, moldway, Nemanja.M, nick79, nikoladim, nuke92, ozzy, pein, pera bager, proka89, raketaš, Ripanjac, royst33, samsung, solic, stegonosa, tubular, vathra, VJ, vladaa012, vladom6, vukovi, Wrangler, Zimbabwe