PARS 9K37 BUK-M (SA-11 Gadfly)

99

PARS 9K37 BUK-M (SA-11 Gadfly)

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2019
  • Poruke: 340

Very Happy

Onaj "sestar i YT " primerak je , bar ga ja tako shvatam (?) , je "samo" uzorak i pokazivac jednog od mogucih "R - radijan" PVO pozicija i nije primenljiv samo za Bgd "sa ili bez H2O"...
A i zasto bi se branio "samo Bgd" ...?
A Vi kako god hocete ... Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 18 Nov 2017
  • Poruke: 1445

Negde sam procitao da buk m2 u osnovi nema termoviziju i da je uvedena tek sa buk m3. (Naravno uvek se moze dodati) Koliko je to tacno? A Buk mb?

s300pmu2 je vec imao rakete dometa do 200km a pmu1 verzija do 150km.
I off topic za moju novogodisnju zelju za pvo: za bg dve polovne kompletne baterije s300pmu2 (ili mozda bolje kinezi)+ 2 polovna buk-mb (za zilavost)+ 3 buk m3 ostatak teritorije +20ak pantsira+ verba i mistral+ koji radar... A cena bi verovatno bila ispod milijarde



offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5766

*Sistem Buk-M2

Pult TELAR-a 9A317
S leva na desno: radno mesto Komandira TELAR-a, operator osmatračkog radara i na kraju operator nišanskog radara



Radno mesto Komandira TELAR-a, radno mesto operatora osmatračkog radara sa većim kružnim panoramskim IKO pokazivačem i manjim ITC pokazivačem za odabir ciljeva i predaju na nišanski radar.
Komandir TELAR-a kontroliše vezu sa komandnom stanicom, odabira ciljeve od dodeljenih iz komandne stanice, uključuje napajanje na rakete komandom "Cilj" i prati uključivanje lampica od "prisutnosti raketa" preko "navođenja raketa" do "gotovosti raketa" za dejstvo. Vrši lansiranje raketa na ciljeve.

Operator osmatračkog radara točkićima daljine i azimuta dovodi odabrani cilj u ravan sa nišanskom linijom na IKO pokazivaču i zatim ga prebacuje na manji, pravougaoni ITC pokazivač. Na tom pokazivaču uz pomoć upravljačke palice, vrši navođenje nišanskog radara ka cilju dovođenjem cilja unutar nišanskih linija. Kada se to dogodi, predaje cilj na zahvat nišanskom radaru.



Operator nišanskog radara zahvata cilj po uglovima uz pomoć točkića. Praćenje i osvetljavanje cilja može pratiti na pravougaonom pokazivaču praćenja i osvetljavanja cilja.
Krajnje desno vidimo i prijemnik video signala sa upravljačkom palicom, kao sastavni deo televizijskog optičkog sistema Karat....

offline
  • Pridružio: 18 Nov 2017
  • Poruke: 1445

Ocekivao sam "moderniju" unutrasnjost za sistem iz druge polovine 2000ih. Tek sad sam detaljnije pogledao inace tu klasicnu sliku unutrasnjosti buk m2- pokazivaci na bazi katodnih cevi!? I to sve na vozilu koje kosta recimo 10 miliona?
Pitanje: zasto operator mora rucno da navodi nisanski radar? Ovekivao sam da je to reseno automatski- klik misem tj. kuglicom, ili necim slicnim i sistem sam zahvati cilj.
Cini mi se da ovaj sistem nije u pravom smislu reci digitilizovan tj. softwerski baziran, kao da pripada prethodnoj generaciji.
Ispravite me ako gresim.

offline
  • Aleksandar
  • Pridružio: 30 Okt 2012
  • Poruke: 898
  • Gde živiš: Kraljevo

I ja sam sokiran izgledom, malo je reci iznenadjen...

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 101476

Зенитная ракетная бригада ЦВО на Алтае в 2019 году перевооружена на ракетные комплексы «Бук-М3»
Arrow http://www.armstrade.org/includes/periodics/news/2.....tail.shtml

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5766

@Kaptain

Ne znam čemu razočaranost. Slično funkcionišu i sistemi S-300PS, PMU-1 i 2. Napravio sam na toj temi približan opis radova Oficira u kabini navođenja.
To ide brzo. Kod Buk M2, ciljevi se prikazuju na panoramskom pokazivaču sa OAR-a, komandir bira prvi cilj, operator osmatrača ga točkićem azimuta i daljine markira obeležavačem i prebaci na mali ITC pokazivač. Tada uz korišćenje upravljačke palice, navede antenu nišanskog radara prema cilju i preda cilj nišancu. Operator na nišancu "fino zahvati cilj po uglovima" točkićima i dodeli ga prvom kanalu.

Za to vreme komandir je već odabrao drugi cilj, operator osmatrača ga je već obeležio i upravo počinje da navodi nišanski radar na drugi cilj. Predaje ga, operator nišanskog radara ga "fino zahvati po uglovima" točkićima i dodeli ga drugom kanalu.

Komandir dobija "Gotovost" rakete po prvom kanalu i vrši lansiranje. Odmah zatim odabira i treći cilj i operator osmatračkog radara ga obeležava i navodi antenu nišanskog radara na cilj.
Paralelno s tim, komandir dobija "Gotovost" rakete po drugom kanalu i vrši lansiranje na drugi cilj.
Operator nišanskog radara "fino zahvata cilj po uglovima" i dodeljuje ga trećem kanalu".

Komandir odabira četvrti cilj, operator osmatračkog radara ga obeležava i počinje da navodi antenu nišanskog radara na cilj. Paralelno, komandir dobija "gotovost" rakete po trećem kanalu i vrši lansiranje.
Operator nišanskog radara dobija cilj i "fino ga zahvata po uglovima" i dodeljuje četvrtom kanalu.

Par trenutaka kasnije, komandir dobija "gotovost" rakete po četvrtom kanalu i vrši lansiranje.....

I tako dalje....Ide to brzo...

Ovo što ti više voliš, imaš kod amerikanaca.
Operatori samo uključe radar i pritisnu taster i počinje automatski rad. I onda sede i čitaju novine, a automatika radi sama.

Čitao sam na nekom forumu, pisao je jedan od autora poznatog simulatora PVO sistema. I pitaju ga da li bi uradio simulator za Patriot. On kaže: To bi bio najdosadniji simulator u istoriji!
Inače, uradio je simulatore za sve radarski vođene rakete od SA-2 do SA-8, bez Kub-a, a planira da uradi i SA-1 Berkut i Nike AjaX....Ali Patriot i Bomarc, kaže da bi bili najdosadniji simulatori ikada napravljeni.... Wink

offline
  • Pridružio: 18 Nov 2017
  • Poruke: 1445

@Kubovac

Mislio sam na uopsteni pojam digitilizacije sistema- buk m2 ne lici na sistem koje potice iz 2000ih vec na sistem koji potice iz 80ih. Ipak u ovim vremenima to ipak moze i mora bolje. Recimo pantsyr i radar nebo-m vec lice na digitilizovane sisteme. Ovde prvenstveno mislim na to da procesor svemu upravlja. Sto se tice dodeljivanja ciljeva procitao sam vase postove o s300 i pratim godinama ovaj forum mada ne kao registrovani koristnik.
Zbog cega ovo pisem:
Koristenjem nekih komercijalnih komponenti lako je unapredjivati i menjati sistem. Ceo sistem se moze virtualizovati i upravljati od bilo gde (naravno ovde ne govorim o tome da spojim sistem na internet mada bi moglo). Recimo ja mogu od kuce da promenim parametre rada nekog motora u fabrici, mogu da mu ubacim neki digitalni filtar, zasto to ne kod pvo sistema? Ceo komandni pult preslikati u racunar i po potrebi spojiti se kablom ( ne volim bezicne mreze:)) iz sigurnog mesta i davati komande ako treba. Ako treba menjati i digitalno filtriranje da se izbaci ometanje (valjda jih imaju ti radari?). Naravno ja ovde govorim o nekim rezervnim modovima rada i sigurno sistem ne bi mogao da operise tako vise nego koji sat ipak treba stvari odrzavati... procitao sam da amerikanci planiraju da naprave virtualizaciju Aegisa i da ga vrte na novim procesorima, da ne moraju da pisu nanovo sw.
Eto znam i ja da postoje ti pvo simulatori sto ne bi moglo i u stvarnosti? Simuliraju se cela postrojenja fabrike.
Nikad nisam imao dodir sa radarima i vojnom tehnikom sem putem foruma ali imam utisak da bi vojna industrija mogla da nauci mnogo sta iz civilne industrije. Eto valjda sam bio dovoljno jasan. Pozdrav

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5766

@ Kaptain

Samo malo pojašnjenje oko "PVO simulatora". Namera mi je bila da šaljivo napišem kako bi "PVO simulator" za Patriot bio dosadan za korisnika-igrača-entuzijastu, jer operator faktički pritisne 2-3 tastera i automatski se sve odrađuje.
Kod sovjetskih i sada i nekih novijih ruskih PVO sistema, ima "malo ručnog rada" i zanimljiviji su Simulatori za potencijalne igrače....mora da se razmišlja o sledećem potezu. Kod Patriota možeš postaviti "dresiranog majmuna" unutra.... Wink
Toliko sam hteo o tome...da ne bude shvaćen pogrešno pojam "simulator".... Smile

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31227

Pa valjda je poenta da je lakse Bebee Dol To je uvek bila boljka starih sistema, da ono sto ( u ovom slucaju) radar vidi bude ocajno prikazano korisniku i komplikovano za manipulisanje.

Evidenta je razlika u tome koliko si svesniji situacije oko sebe sa danasnjim sistemima i posebno kod aviona sa glass kokpitom, a isto vazi i za PVO u odnosu na stare.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1056 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 4 sakrivenih i 1023 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bubimir, comi_pfc, Dogma21, dragan_mig31, dragoljub11987, Hans Gajger, Koca Popovic, laurusri, Lucije Kvint, mean_machine, Mercury, milenko crazy north, milutin134, mocnijogurt, nebojsag, Nemanja.M, nenad81, operniki, procesor, proka89, Romibrat, Sančo, skvara, Snorks, ss10, Trpe Grozni, vathra, Zoca, 2001