PARS Pantsir S1 (SA-22 Greyhound)

168

PARS Pantsir S1 (SA-22 Greyhound)

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5548

Točno...tako se i nazire na skicama. Lajner sa konusnom iznutra i onda prelazak u radijus. I na slici ispucane se nekako vidi da je lajner i zvono različite površinske forme.
Evo ga došminkanog…



Još jedan detalj, viđenje kako su možda rješili rotaciju u lanseru. Negdje na mlaznici je možda prsten sa kutno postavljenim zubovima koji ujedu mekši unutrašnji sloj (polietilen ili slično) i to bi moralo biti dovoljno da se raketa zarotira.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5480

Nego vratimo se malo tom dimu i kadenci lansiranja raketa, koliko mi je poznato sve dnevne snimke su sa ruskih poligona , znači to je šminka za televiziju, i to možemo zaboraviti

Prava borbena djelovanja imamo nekoliko nočnih snimka , onaj dugački iznad Damaska kad Panciri rade sa lijevog i desnog kraja i kad leti samo jedna raketa manje od deswt sekundi do cilja , i nekako se u tom tempu i lansiraju rakete , jedna po jedna .

Na drugom snimku imamo situaciju kao da radi neki VBR odnosno dva dosta blizu postavljena VBR a. recimo da su to Panciri i sa tom kadencom bih rekao da nakon treće rakete posada odnosno računalo nema pojma gdi mu je prva raketa , čemu onda ona sva optika koja ne vidi gdi mu je traser od prve rakete jer je zasljepljena bljeskom motora od treće rakete ,

Samo razmišljam na glas i brojim sekunde ... 2,5 sekunde radi prvi buster sekundu kasnije ide drugi buster dok se on ugasi prva raketa je na daljini od 5 kilometara i trebala bi početi loviti nešto , a onda bljesne treći buster i dok se on ugasi prva raketa je već na daljini 10 kilometara



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5548

Sa snimaka iz Sirije Pancir je sigurno višekanalan po raketi, po ciljevima možda da (na papiru) a možda i ne (u stvarnosti).
Tunguska (po pravilima službe) je jednokanalna i po raketi i po cilju. Baterija od 6 lansera je ta koja radi višekanalnost, a i tada sa ograničenjima. Kadenca prve i slijedeće rakete je 4 ili više sekundi, i plus toga minimalni razmak između susjednih lansera je 250 metara.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 9470
  • Gde živiš: pecina stroga

Polozaj SAA protivvazdusne odbrane na Damask medjunarodnom aerodromu prije i poslije napada 20 januara





offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5480

babaroga .. ima li kakva legenda uz te slike šta da gledamo i šta da tražimo ???

Pukovnik Kubovac Oluj i ekipa , da ga sad puno ne šiljim, ali mislim da smo došli zdravom logikom do zaključka da ovi panciri koji rade u Siriji možda mogu da prate više ciljeva na nebu ali mogu da gađaju samo jednog i to sa jednom raketom , eventualno ako je cilj dosta daleko , na krajnjem dometu onda nakon što je prva raketa poletila i nakon što se njen buster ugasio može poletjeti druga raketa , s time da je ona prva raketa cijelo to vrijeme prepuštena autopilotu , možda sa jednim kratkim vremenskim prozorom između 2,5 i 3.5 sekundi , dok ne poleti druga raketa.

Opet razmišljam naglas ali ja to gledam kao čistu vjerojatnost .. na opasne ciljeve puca se na veliku daljinu , ali je tada vjerojatnost pogađanja mala , zato idu dvije rakete , prva da iznervira pilota i da on aktivira sva sredstva ometanja i krene u proturaketni manevar , a onda ga dočeka druga raketa , koja je tu negdje već blizu .

Na isto takve ciljeve koji su izmanevrirali prve dvije rakete puca se na kračem dometu samo sa jednom raketom i tada se dok raketa još leti prelazi na topove .

Tako nekako mali Perica zamišlja protuavionsku odbranu dok gleda u dupe učiteljice

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6163

@raketaš

Pa sve se u velikoj meri svodi na ono moje pisanije od pre par sedmica, da upotrebljivost Pancira u Siriji (ali i ostalih sistema, naravno) zavisi od tehničkih mogućnosti sistema, taktike upotrebe i obučenosti posade!
Treba znati da Pancir ima 2 operatera i vozača. Meni je sasvim razumljivo da jedan operater lansira raketu u radarskom kanalu, a drugi u optičkom kanalu. Dakle, 2 cilja jednovremeno. Svestan sam da se kaže da može 3 cilja raketama jednovremeno, odnosno 2 u radarskom + 1 u optičkom kanalu, ali mislim da se to odnosi na mogućnost kada je raketa za prvi cilj već pri kraju vođenja, da se lansira druga na drugi cilj...Naravno zavisi i od obučenosti operatora radarskog kanala.
Sa druge strane, ne vidim problem u višekanalnosti po raketama, poštujući intervale lansiranja.
Takođe, topovi....sve sam pročitao iz TT karakteristika Pancira, ali ja još nisam video dejstvo topova i raketa zajedno, što svakako ovu opciju ne isključuje ali mislim da se to odnosi na to kada se cilj gađa raketama u optičkom kanalu i ako je cilj u dometu može se gađati i topovima. Dakle, dejstvo raketa i topova po istom cilju, ali to nisam imao prilike da vidim na delu u Siriji.
O gađanju iz pokreta ne bih mnogo, svestan sam iz priloga koji se članovi foruma postavljali ovde da je to svakako moguće, ali to nisam video.
Dakle, ako govorimo o onome što smo videli, onda su posade Pancira u Siriji obučene da gađaju 2 cilja jednovremeno raketama (1 u radarskom + 1 u optičkom kanalu) i to sa određenim vremenskim intervalom između raketa koji očito ne zavisi samo od raketa već i od obučenosti operatera oba kanala i njihove međusobne uvežbanosti i komunikacije i verovatno da mogu gađati i topovima po istom cilju na koji je lansirana raketa u optičkom kanalu, ako je cilj u dometu. Takođe, topovima se može i posebno dejstvovati, bez raketa, to nismo videli ali to mislim da nije pitanje.
Dejstvo iz pokreta nismo videli, dejstvuje se sa fiksnih, slabo ili tek donekle utvrđenih položaja sa veoma slabašnim maskiranjem i očigledno uz oskudno korištenje manevra pokretom.....

Eto, toliko sam ja uspeo da izanaliziram....Pancir je veoma dobar sistem, sa najvećom manom u osmatračkom radaru slabašnog dometa. Ovo ostalo je ok, meni se lično tu ne sviđaju topovi, ja bi umesto njih nakarikao još raketa ili pak ugradio osmatrački radar većeg dometa, ali svakako su korisni za ciljeve koji promaknu raketama i približe se neposredno, a takođe mogu gađati i ciljeve na zemlji (ne znam da ocenim stvarnu praktičnu korist od toga u realnoj situaciji).....

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16195
  • Gde živiš: Lublana

^ Bez topova nemožeš pokrivati daljine do 2 km kada raketa još leti sa busterom i nije agilna kao bez. Osim ako bi nadopunio sistem sa nekom drugom vrstom raketa sa kratkim dometom, možda bi čak ista raketa bez bustera bila dovoljno dobra?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5480

Jazbar .. nisi bio pažljiv na nastavi .. ne može koplje bez bustera ništa , nema koplje ništa od pogona .

U tome je kvaka , jak buster koji odbaci koplje tamo negdje i ono je hladno nema ionizacije i ima slobodnu guzicu za smještaj antena i nekog IC odgovaraća

Kubovac .. tanka mi je ta teza o dvije rakete jedna u radarskom druga u optičkom , rekao bih da je prva u autopilot režimu dok se raziđe dim , a onda ide optika.

Rakete se lansiraju sa dosta velikim elevacijama kako bi dim ostao visoko , a onda autopilot drži raketu na visini od par stotina metara dok se odvoji buster, a nakon toga raketa napada cilj obrušavanjem na njega u optičkom kanalu , a dim je ostao gore visoko.

Prioritetni cilj je helić koji iskoći iznad braga ili šume i lansira nešto.

To što ih sad izraelci treniraju i vozaju ko mlade majmune sa nekim zujalicama , ne bud dugo, zujalice se rješavaju sa mrežama, ili sa 100 kila pjeska koji leti sa tri maha , kad se zujalice maknu ostaje gola istina da Panciru ništa normalno sa ljudskom posadom ne smije prići -

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16195
  • Gde živiš: Lublana

^ Što je to, tamno crveno, obični distančnik ili šoba raketnog motora?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5480

To je Germes i on ima marševski motor kako bi digao domet do 100 km , ali pustimo to, to je na nivou neke nauke to ne leti i ne obara dronove u Siriji.

Taj marševski motor je ozbiljan motor , za mnoge sustave bi on bio čak u rangu bustera , ima ogromnu površinu izgaranja i veliki potisak , ali nedovoljan da to digne do fantastičnih 1300 m /s , on samo pomogne koplju kad posustabe sa brzinom .

Moramo Pancir gledati ka nešto neobično , nenormalno , sa ogromnim ubrzanjem on postiže veliku brzinu u rangu podkalibarnih projektila protutenkovskih topova .

On vrlo brzo dođe u zonu djelovanja desetak kilometara daleko od lansera i tada ima još uvijek respektabilnu brzinu od nekih 900 m / s i tada počinje lov ... ne lovi on ništa kod brzine od 1300 m / s, on mora usporiti da bi nešto lovio .


Ovdje lijepo vidimo kako se ponaša Germes u odnosu na bazni model , nakon deset sekundi je brzina leta zbog otora zraka već bitno pala , paljenjem tog marš motora nakon 10 ili 14 sekundi dobijemo diopunsko ubrzanje i brzinu i koplje leti dalje

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1105 korisnika na forumu :: 54 registrovanih, 3 sakrivenih i 1048 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Avalon015, BB, Bokilare, BOXRR, branko7, BtR-45, Bubimir, Cicumile, DalmatinacMF, dj.ape, Django777, Dorcolac, draganl, eagle.rs, Ercomero, FOX, gigi, glados, Jeremiah, Kajzer_Soze, Koca Popovic, kreker, Kubovac, Kvazar, lanishtefm, Makeitdrip, markolopin, mat, mercedesamg, miki kv, milanpb, milenko crazy north, mrgud2025, N.e.m.a.nj.a., Parker, pein, peradetlić, PrincipL, radionica1, rambod, repac, Stojan Mrsavi, synergia, tamno.nebo, Tarik, Toper, torla, trajkoni018, uruk, varda, voja64, vukan0799, W123, Zoran1959