Od proletos, borbe u sumama oko Izjuma, kao oni avioni. Drugo je bol u spolovilu sto i dalje stoji. Kazu da su i minirane pa da jos nije sve otkriveno.
Pa verovatno neki geografski informacioni sistem na bazi google mapa. Odredili su svoju referentu tačku (koordinate položaje) i obeležili na osnovi. Vidi se da je položaj severno od grada Kijeva. Kako dobijaju podatke u ovu "digitalnu tablet vatrenu planšetu" je već pitanje. Može i glasovno pa da se ciljevi "upisuju" ili "ucrtavaju" na mapu, kako informacije pristižu ili možda postoji i neki automatizovani sistem prenosa podataka, neka "interna mrežna veza - internet".
Izvor podataka? Možda neki eksterni osmatrački radar većeg dometa, a možda i "dežurni" radar jednog od oruđa u bateriji.
Imaju Ukrajinci neke sopstvene sisteme sa kojima "petljaju", a koji su više vezani za kontrabaterijska dejstva, ali se verovatno osnova može primeniti i na ciljeve u VaP-u ako postoji validan podatak.
Jedan od primera koji sam nedavno video je automatizovani sistem Kopriva, a videli smo i kod PA topova 23/2 mm i S-60 izvesne automatizovane sisteme orijentacije i usmeravanja, bazirane na tabletima sa google mapama i geografskim informacionim sistemima.
Dakle, ovo mi se čini kao nekakva "digitalna vatrena planšeta". Može biti korisno, skraćuje vreme rada osmatračkog radara za traženje cilja, jer se radar uključuje samo onda kada ima konkretne ciljeve u svojoj zoni. Smanjuje se rizik od dejstva protivradarskim raketama, a smanjuje se (ako ne i eliminiše) mogućnost da 2 ili više oruđa dejstvuju na isti cilj (osim ako se tako naredi...) i tako se opet (nepotrebno) demaskiraju.
Na ovaj način moguće je i vršiti međusobno pokrivanje oruđa.
Možda pomalo "priručno", ali može biti sasvim upotrebljivo.
Da, na to i ciljam, da je od nekog radara, posebno zbog ikonica ta cetiri aviona na mapi. I pomeraju se. Za ovakav prikaz slike moraju da imaju neki sistem koji ce da sazvace te podatke od radara i prikaze ih tako. Nesto kao kod nas CVOJ.
Ukrajinski ekvivalent ATAK programu. Trebalo bi da je ComBat Battlefield Management System, posto su do 2019 skupljali pare za njega. Kao i ATAK, ComBat bi trebalo da ima dva nacina rada, preko mobilnog interneta i preko UHF radija tako sto se poveze na radio stanicu, npr. Harris PRC 152 i uz pomoc adaptera za hedset, sistem sam salje skremblovane podatke u etar koji ostali korisnici primaju
E sad, ova verzija sa videa je iz 2015., a koliko li su ga razvijali i usavrsili stvarno ne znam. Impresivno je ako su uspeli od gore navedenog programa koji samo sluzi da se postave podatci naprave i da moze da prima podatke od radara i prikazuje lajv sliku u programu