Problem održive PVO pred NATO alijansom

3

Problem održive PVO pred NATO alijansom

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4962

Napisano: 16 Sep 2011 6:51

1. Prvo S-300PMU PMU-1 i PMU-2 se za tvoju informaciju nalaze u ruskom naoružanju ali kao što rekoh možeš divizione na prste nabrojati samo ti ne mogu reći broj
2. U ovom trenutku 30 % divziona su PS verzije kojoj je određen rok trajanja još 3 godine (u praksi čitaj još 5-6)
3. 70% su PM verzije sa rokom trajanja od 6-7 goddina (čitaj 10-12)
4. ovih 100 % u stvarnosti su broj diviziona nešto veći od cifre 100
5. To što gledaš sa Trijumfatorom nema nikakve veze se celom linijom Almaza, već se radi o novoj proizvodnji usavršen varijante S-300V kao natibalističkog sistema. Nemoj više d auzimaš u usta S-300V Antej bilo koje varijante sa Alamazovim rešenjim jer nije ista raketa, nego će kod S-500 biti slični skoro istovetni radari ali rakete ostajusuštinski različite pa time i namena i upotreba sistema.
6. Očigledno ne govoriš ruski pa tu tabelu na engleskom...

Dopuna: 16 Sep 2011 6:54

S-400 bi po pristizanju trebao da zameni S-300 PS pa onda i starije S-300PM
S-500 je stem sasvim druge namene i biče dopuna a nikakav ekvivalent.
I uzgred nij baš blizu realizacije.

Dopuna: 16 Sep 2011 7:29

Evo baš na poklon pa ko shvati odličnoko ne neka pita.
I ne držite se šeme dogmatski ona je ovakva ponajviše zbog smeštanja na A4 stranu





Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 1997
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

Ali zaboravljate da je u slucaju napada amerike i Natoa na rusiju (ako uzmemo samo avio i pvo ) rusija u prednosti pa koliko god da malo imala sistema.
A zasto, e pa zato sto oni imaju duboku pvo odbranu i svaki sistem stiti onaj drugi i obrnuto.
Nema potrebe razvijati neke sisteme ukoliko nema sta da se brani.
Evo recimo sta mi imamo da branimo od resursa, a da nam oni mogu podrzati toliku odbranu to je moje pitanje.
A sto se amera tice ko god da je to uradio 11 septembra opet su zakazali.
I sto se S-300 tice mislim da je sistem dobar, ali treba razmisliti pre kupovine da li je sistem BUK bolji od istoga ili uzeti po malo jednog i drugog.
Nemozemo mi da se takmicimo sa protivnikom takve velicine kao sto je nato, dzaba nam nase sve sto smo uradili kada su nam privredu sravnili skoro sa zemljom.



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23392
  • Gde živiš: Beograd

Jedino USA ima kapacitete da napadne Rusiju iz vazduha a i pitanje koliko su oni dovoljni za PVO i LA Rusije.

Ostatak NATO-a ne treba ni komentarisati, videli smo u poslednjih 15 godina koliko nisu/jesu sposobni.

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 736

Nasao ovu temu nakon vrapcevih uputa pa da napisem stogod:

Ukoliko ostavimo politiku postrani i bavimo se iskljucivo borbenim sposobnostima, ne vidim da se ikako moze govoriti o neprobojnoj, a tako ni o odrzivoj PVO mrezi. Moze se tu ici u detalje, no u sirem kontekstu ostaje cinjenica - oni s vise resurasa nadjacat ce one s manje resurasa. Tako da neke male zemlje mogu samo sanjati o obrani od ukupne sile NATO saveza. Mogu se one jako uspjesno braniti i skupo prodati svoju kozu, ali neupitno je da ce i nakon 10, 100 ili 1000 oborenih NATOvih aviona na kraju izgubiti. Jos cu jednom ponoviti da se ne bavim politikom koja proizlazi iz troskova i zrtava.

Iz velikog teksta mi nije bas jasan pojam sektora - koliko je to tocno veliko? Moze li definicija u kvadratnim kilometrima?

Da su PVO sustavi najbolji moguci, avioni najnoviji, opet si jedna mala zemlja ne moze priustiti dovoljne brojeve. U tekstu se spominjalo npr do dvadesetak baterija s300/s400 kao dovoljan broj za vise manje svaku situaciju. Osim sto se ne bih slozio ni s tom tvrdnjom, dvadesetak baterija zadnje varijante s300 ili cak s400 kostalo bi danas 4 milijarde dolara. S popratnom pzo koja bi stitila njih te s mnogobrojnim radarima raznih vrsta koje se spominju tekstu pricamo o daljnjih barem 2,5 milijarde dolara. Tu jos nismo ni poceli racunati troskove infrastrukture, kao ni eventualnu avijaciju.

Da ne pricamo da takva pzo uzima i mnogo ljudstva. Samo za izravne operatere u navedenim vozilima otislo bi blizu 1000 ljudi. S logistikom bi to naraslo na duplo toliko. Samo za stratešku PVO.

A zasto 20ak baterija s300 nije dosta? (osim cinjenice da bi trebalo ukupno 23-25 baterija da bi 20 moglo biti aktivno) Jer tih 20 radara, odnosno cca 120 presretanih ciljeva nema uopce garanciju da bi zaista u 50% slucajeva bilo oboreno. Ne znam odakle ta brojka ali povijesni trendovi nisu niti blizu tome. I amraami na testiranjima imaju po 80-90% uspjesnosti pa taj uspjeh pada na 50% u "ratnim" uvjetima koji nisu ni blizu realnima protiv jednako jakog protivnika. Zaljevski rat, koji jest bio nesto pravedniji po tehnoloskom pitanju i pitanju brojcane nadmoci, iako je i tu amerika i dalje prednjacila bar 10ak godina, davao je uspjesnost manevrabilnim raketama od nekih 10-30%.

U ratu 1973 oboreno jest dosta izrealskih aviona, no većina ih je srušena ne samovima već AA vatrom. Naravno da su samovi tu utjecali na cinjenicu da su avioni bili primorani letjeti nize, no sama brojnost unistenih aviona, za koje ja nalazim brojke od 40ak aviona koji su podlegli samovima, ne ukazuje na pretjeranu ubojitost cak niti relativno manevrabilnih raketa kao u sa-6. Kako znamo da su egipcani imali 18 baterija, a sirijci izmedju 6-12 baterija sa-6, te su barem egipcani u jednom trenu potrosili veliku vecinu zaliha raketa, cak i ako racunamo da su svi gubici bili na egiptaskoj strani ( a nisu) te da egipcani nisu imali dodatnih raketa osim onih osnovnih 24 po bateriji, ispada da je uspješnost sa-6 bila u najboljem slučaju 10%. A vjerojatno i manje jer tko zna koliko su tu ucestvovali i sa-2 i slicni, a i sirijci su odnijeli dio SAM zrtava. To jest nesto bolje od brojki sa-2 i sa-3 iz vijetnama, koje su se kretale oko 2-5%, ako se ne varam, ali i dalje nije ni blizu 50%.

rakete su s vremenom postajale bolje, to svakako, no ni kada to uzmemo u obzir ne dobivamo krivulju kojom bi i visokopokretne rakete protiv ravnopravnog protivnika uspijevale u vise od 20-30%. strateske SAM rakete imale bi vjerojatno i manju ucinkovitost, realnije u rangu 10-20%.

No cak je i sve to zapravo manje bitna stavka. Kad su u pitanju zracni napadi, branitelj je u losijoj poziciji. Ne zna gdje ce udar doci, mora pokriti sve bitne ciljeve - a napadac moze svu silu koncentrirati na samo jedan cilj. pa za x dana/tjedana ici na drugi cilj, pa na treci itd. Branitelj nuzno mora potrositi osjetno vise resurasa da uspije u svakom dijelu teritorija parirati napadacu. napadac takodjer nema neki presing unistiti nesto odmah. vecina zracnih kampanja traje mjesecima, a ne bi bilo neobicno ni da napadac polako unistava obrani i preko godine dana.

Sama PVO mreza vjerojatno ne bi ni bila pretjerano unistena, ali to nije ni poanta. poanta je unistenje fiksnih ciljeva i infrastrukture. HARMovi i slicni nisu tu da ubijaju komponente SAM mreze, oni su tu samo da ih privremeno usutkaju, u tih x minuta koliko je jurisnoj formaciji potrebno da se probije do cilja i izvrsi napad. Zato i nije cudno da je NATO koalicija trosila HARMove u stotinama bez nekih vecih pogodaka.

PVO jos moze prezivjeti, ako su sve komponente mobilne. Avijacija to ipak ne moze. Mozemo mi pricati o 5, 10 ili 20 zracnih baza - to su sve fiksni ciljevi. Svaka od tih baza moze se blokirati u pocetnim satima napada, a potom se moze temeljitijim izvidjanjem u sklopu jurisnih formacija i unistiti. naravno da je teze unistiti 20 nego 5 aerodroma, ali moze se. to je jos uvijek manji broj nego je stradalo u iraku. A odrzavanje 10ak aerodroma i njihovo popunjavanje s recimo 150+ modernih aviona itekako je preskupo za bilo kakve male drzave.

Za kraj, od nato pakta je najbolja obrana biti relativno daleko njihovim bazama, da se sto teze skupe velike sile u teatru, te jos bitnije, vazno je imati golem i dubok teritorij. par drzava u svijetu si to moze priustiti, no velika vecina ne moze. a to hoce li netko imati 20 baterija s300 ili 2 baterije, hoce li imati 20 aviona presretaca ili 200 - to je manje bitno. Politicki to moze biti kljucna razlika, svakako, no u ratnom scenariju ce krajnji rezultat biti isti. Samo ce NATO izgubiti vise aviona. Ako su ameri izgubili preko 8000 letjelica (3500 aviona) tijekom 10 godina vijetnamskog rata, mogu i danas izgubit 20% tog broja, ako prosude da je rat vrijedan truda.

Naravno, postoji odrziva PVO, ali to onda vise nije pvo neke male drzave vec pvo sile poput kine, s tisucama aviona i desecima tisuca raketa na golemom podrucju.

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4962

Napisano: 12 Jun 2012 23:41

Eridane nemam snage da ti odgovaram na tvoje stavke iz prostog razloga.
Skoro sve što si naborjao ne stoji A USRED SVIH TIH smornih tema koje bi ja ko blesav sad morao
pobijati jednu po jednu TI POSTAVLJAŠ VRLO PROFESIONALNO PITANJE ŠTA JE TO SEKTOR.
U svim mojim tekstovima na ovom forumu su postavljene po celoj dužini tekstova razne manje ili više skirvene netačnosti, nepreciznosti i preskočeni na nakim mestima bitni detalji.
I upravo si zamjetio pojam SEKTORA koji je jedna od takvih recimo pritajenih nedoslednosti.
Ali pošto druženje na ovom forumu podrazumeava makar malo džentlmenstva neću ti uraditi domaći ali
ću ti dati smernice. Pojam je beloruski i odgovara jednom drugom ruskom pojmu.
Složi belorusku hijerarhiju PVO pored ruske i dobićeš odgovor.

Dopuna: 12 Jun 2012 23:42

Da redigovao sam sve brojke za verziju objavljenu na ovom forumu upravo zbog ovakvih situacija.

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 634
  • Gde živiš: Split

@vrabac

Sve ovo šta je napisano odnosi se na službene podatke S-300/400 sustava za eksportne verzije.

Mislim da su same Ruske mogućnosti koje Rusi ostavljaju za sebe ipak bitno naprednije.

Kako si i sam reka

1. Ruska vojska
2. CSTO - saveznici
3. Ostali

PS. Odličan tekst.

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4962

Da sada jesu naprednije. Međutim u Jeljcinovo vreme nije bilo tako. Javna je tajna da je verzija S-300PMU-1 u stvari uopšte i omogućila da ruski sistemi vremenom dobiju tu modernizaciju. Zapravo mnogi je nisu ni dočekali jer su išli na verziju PM-2 OD KOJE je izvedena EKSPORTNA dakle OSLABLJENA i što je najvažnije PROMENJENA verzija.
Štaviše svi ruski sistemi iz prvobitne linije PM će se vrlo brzo u roku od nekoliko godina (zapravo vreme do otvaranja novih proizvodnih pogona nove fabrike...) MODERNIZOVATI na verziju Favorit-S koja je kad bi smo stavili neko označavanje (rusko još ne znamo) bila S-300 PM-3.

Drago mi je što si pažljivo čitao. Ljudi zanju biti površni i olako se upuštaju u kritike sistemskih analiza za koje trebaju ne godine nego decenije iskustva.
Na primer. U trenutku napada NATO na Jugoslaviju 1999. godine Rusija je imala slovom i brojem 94 borbeno spremnih lovaca za uzletanje. Istina broj na remontu je bio veoma veliki. ALi na remontu koji se nije nikako dešavao i ne bi se ni desio da je Jeljcin ostao na vlasti još 5-6 godina.
U tome i jeste razlika. Za Putinove vlasti je broj spremnih lovaca podignut na nekoliko stotina a sada se još uvek relativno veliki procenat lovaca na opravci još više smanjuje.
U biti, to je podiglo broj spremnih lovaca za red veličina 5 i više puta.
U analizi lepo piše na jednom mestu (ako se dobro sećam) a i ZBOG TOGA analiza počinje sa lovačkom avijacijom, da dok god postoji obrambeni lovački potencijal u vazduhu, napadač ne realizuje svoju punu udarnu snagu i tek kada se ISTREBE protivnički lovci onda može da se SEAD i DEAD timovima manje ili više uspešno i manje ili više brzo ALI SIGURNO uništi zemaljska PVO.
Jeste da sam brojeve lovaca i PVO komleksa u analizi promenio ali sam lepo izložio vrlo prost metod. Dakle ostaje da se odredi broj napadača i prema prostom metodu dobije se broj odbrambenih lovaca i kompleksa i to u nekoliko podvarijanti po klasama.
Naravno da ne postoji neprobojna odbrana ali postoji sasvim opravdana anlaiza tog graničnog stanja odbrane pred bilo kojim neprijateljem pa makar i NATO paktom koji sve više ima krajnje ozbiljne vojne probleme unutar ove problematike.
Na primer broj najboljih aviona u NATO je relativno mali u odnosu na prethodne decenije i serijske proizvodnje su vrlo spore. Tako da se jednostavno MOŽE odrediti matematičkim putem ZA TAJ KONAČAN broj NATO aviona kakva odbrana bi mogla da bude dovoljna odnosn kako to lepo piše u naslovu ODRŽIVA i to je ključni opis, održiva.
OSNOVNI ZADATAK ratne avijacije je da BACI BOMBE na neprijatelja. Ukoliko se postigne neka održiva odbrana sačuvaće i se i ta sposobnost. Onda odluka pada na kopnu, a avijacija se prilagođava tom varljivom ekvilibrijumu snaga i deluje prema tome.
Primer je Moskva 41. Iako je Luftvafe bila dosta jača u tom trenutku, koncentracijom svega raspoloživog Crvena Armija je dobila 3 - 4 dana kada su njihovi udarni avioni mlatili po kopnenim trupama smamo tako. Naravno 5-ti dan Luftvafe ih je zviznula tako da su odmah prestali. ALi bilo je kasno.
U tome je suština postizanja ravnoteže.
Vazduh je približno (paradoksalo) uglavnom SLOBODAN ZA DEJSTVO udarnim avionima ili bar rizično slobodan, što se uratu sa dosta uspeha i dešava.
I što je najvažnije, pri tome prolazi bolje onaj koji ima JAČU TRUPNU PVO ako i samo ako je VAZDUŠNA PVO uspela da postigne ravnotežu.
I zajključak je sumoran glede ostalih zemalja osim Rusije i Kine. Indija ima potencijal da se pridruži toj grupi ali ga do sada nije realizovala u domenu PVO artiljerije ali skoro da jeste u domenu avijacije.
Kod Indije i Kine usled ogromnih teritorija koji poseduju i nije tako kritično unutar artiljerijskog dela PVO i zato obe zemlje u suštini više ulažu u lovce (Kina ipak i u artiljeriju) i kreću u osvajanje nosača aviona koji su pravo rešenje dfernecijalne jednačine globalne moći na planeti.
Međutim samo lovačka avijacija SAMA SEBI ne može da obezbedi opstanak.
Kako Rusija za razliku od Kine i Indije ima najvažniji centralni vojno-industrijski rejon BLIZU mogućeg protivnika ona prirodno MORA i da prednjači u razvoju artiljerije PVO a ne samo lovaca. Štaviše možda je sada u ovom trenutku i slabija u toj kompnenti nego u artiljerijskoj i to će morati brzo da nadoknadi ako želi da bude sigurna.
Svi ostali manji igrači u sledećih nekoliko decenija, pred udarom cele NATO alijanse a većina i pred udarom samo Amerike (i eventualno nekog njenog saveznika pride) nemaju šanse.
Međutim model važi i za lokalne ratove AKO UOPŠTE bude bilo lokalnih ratova BEZ uplitanja NATO alijanse, što je malo verovatno u tih nekoliko decenija.
Persija ima potencijal ali u ovom trenutku nije ni blizu održivog modela.

offline
  • Pridružio: 12 Dec 2011
  • Poruke: 211

Evo i da se i ja uključim ako mogu u ovu raspravu, redovno pratim dešavanja na ovom forumu i zaista sam zadovoljan onim što nalazim ovdje . Vezano za ovu temu ako mogu da primijetim zaista je teško zamislivo da bilo koja mala država može da se zaista dugo odupre velikoj vazdušnoj kampanji NATO saveza ako su oni zaista riješeni da vode tu kampanju dugo i odlučno. Što se tiče velikih sila pogotovo Rusije pa i Kine mislim da oni imaju mogućnosti da se i bez nuklearnog oružja odupru napadaču . Postavlja se pitanje šta bi bio cilj te kampanje jer svaka operacija ima svoj cilj. Da li je to uništenje ili slabljenje industrijskog potencijala tih zemalja , ovladavanje njihovom teritorijom ili nešto drugo i u skladu sa tim možemo procijeniti efikasnost NATO napada i efikasnost odbrane ovih zemalja. Takođe danas se avioni ne prave tako brzo pa mislim da i gubici NATO avijacije ne mogu biti brzo zamijenjeni . Efikasnost PVO snaga bi se smanjivalo vremenom u slučaju dugotrajnog napada ali se postavlja pitanje koliko bi i NATO snage mogle da održe tempo napada dugo vremena usled sopstvenih gubitaka . Takođe i od upotrebe kopnene vojske i mornarice zavisiće i upotreba snaga napadača kao i odbrane. Na pr teško mi je zamisliti da Rusi ne bi upotrijebili svoje podmornice i bombardere za napad kako na nosače aviona tako i na baze Nato-a . Takođe i raketama velikog dometa bi bili napadnuti komandni centri Nato-a i njihovi aerodromi . Valjda i njihovi avioni moraju imati aerodrome odakle će uzlijetati za napad hipotetički gledano Rusiju , Kinu itd. A i u ratu nikad sve ne ide po planu. Zatim imaju valjda Rusi mogućnost neutralizacije protivničkih AWAKSA , satelita itd ,što sve može da oslabi njihov napad.

offline
  • Pridružio: 20 Sep 2011
  • Poruke: 213

Citat:oni imaju mogućnosti da se i bez nuklearnog oružja odupru napadaču
A jel oni mogu biti napadac?

offline
  • Pridružio: 12 Dec 2011
  • Poruke: 211

viking 1 ::Citat:oni imaju mogućnosti da se i bez nuklearnog oružja odupru napadaču
A jel oni mogu biti napadac?


Pa valjda teoretski mogu Very Happy

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1079 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 2 sakrivenih i 1037 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, asdfjklc, bladesu, crnitrn, dankisha, dolinalima, Dukelander, Georgius, Japidson, kikisp, kolle.the.kid, Koridor, Kubovac, LUDI, mercedesamg, MiGac, mile23, milenko crazy north, Milija.00, milos97, Mirage 2000N, Nemanjasrb, Panter, Parker, raketaš, raptorsi, rodoljub, rovac, sakuljinac, Srle993, stegonosa, theNedjeljko, tmanda323, User98, vathra, Vlada78, volonte, yuklll