@S654...
Da, radari, posle generalnog remonta, nisu vracani u maticnu jedinicu iz raloga sto bi jedinica bila "razoruzana" tih 6-7 meseci cekajuci svoje sredstvo.
Svaki nivo komandovanja (bataljon i puk) je imao pomocnika k-danta za tehniku, a u k-di RV i PVO bilo je odelenje VOJIN, koji su, po sluzbenoj duznosti, vodili racuna o isteku resursa svih sredstava kojima su jedinice bile opremljene po principu "svako za svoj nivo odgovornosti" Kontrola isteka resursa bila je moguca jer je svaka osnovna jedinica vodila dnevnik rada za svako svoje sredstvo (po univerzalnim obrascima), a izvestaje o radu slali pretpostavljenoj komandi na mesecnom nivou.
U k-di RV i PVO (odelenje VOJIN), onaj ko je bio zaduzen za remonte, mogao je, na osnovu zbirnih izvestaja o casovima rada svih sredstava, blagovremeno planirati remonte i napraviti "shemu" raspodele sredstava unutar RV i PVO. Kako je VZ Kosmos (izvodjac radova remonta), po organizacijskoj strukturi pripadao RV i PVO, onda su svi poslovi vezani za remont, mogli biti kvalitetno planirani i izvedeni.
No, nije se sve uvek odvijalo po planu, a jedinica dobijala remontovano (prakticno novo) sredstvo.
Tako je npr. sa RP Pljesevica, zbog rusenja arkticke kupole '89/90., S-600 upucen na remont iako je do isteka resursa ostalo jos oko 20 000 casova rada. Posto se radilo o vanrednom dogadjaju, usledile su i vanredne mere. Radar je upucen na remont u VZ Kosmos, narucena nova kupola od stranog proizvodjaca, a jedinica je zaduzena sa radarom iz rezerve 5pVOJIN (ceta VOJIN iz Bjelovara)
Posto je RP ostao bez arkticke kupole, ovaj radar nije instaliran na Pljesevici, vec na K-377 gde je povremeno radio za potrebe letenja 117.lap, a nije ukljucivan u sistem PVO zbog skromnih mogucnosti otkrivanja i pracenja sa tog polozaja. Sa tog istog polozaja radio je (paralelno) i P-35 - PRV-11 dajuci daleko bolje rezultate na vecim daljinama.
Inace, ovaj bjelovarski radar je radio sa jednom osmatrackom kabinom (D), analognim signal procesorom i antenom, S-1016 pa mislim da su to razlozi losijih rezultata.
Jos jedna zanimljivost iz tog vremena.
U tom periodu, na K-377 se nalazilo 6 radara (P-35, P-12, PRV-11, AN/TPS-70, S-605H, S-613)
Kasnije je dovezen i AN/TPS-63, ali se kratko zadrzao na K-377. Odvezen je na RP Pljesevica gde je izvodjena obuka ljudstva, jer se verovalo da Francuzi nikad nece isporuciti avansiranu arkticku kupolu zbog embarga na uvoz oruzja i vojne opreme, a ova 63-ka je pokazala odlicne reziltate sa tog polozaja. RP Pljesevica je proradila (sa punim kapacitetom S-600) tek u jesen '91....ako se dobro secam.
|