Poslao: 15 Apr 2013 15:00
|
offline
- machak64
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 29 Dec 2008
- Poruke: 10
- Gde živiš: Gradiška
|
po sakupljenim dijelovima i elektronskim boxovima ja nisam siguran 100%. ALCM ima dosta ravnih poršina dok smo mi našli dijelove koji su zaobljeni pa i sam poklopac boxa je zaobljen. Čak je VRS i tadašnja struktura ubola prst u oko amerima jer je jedan taj box dobio Žirinovski , koji je tada bio u RS, pa je otišao s njim rusima Ne sjećam se baš tačno svih detalja ali se i ne razumijem nešto u razlike izmedju ALCM i BGM. Dozvoljavam svoju grešku iako su i iz komande informacije bile da su sakupljeni dijelovi od tomahavka i to je bila i zvanična verzija. Neznam gdje je to sve završilo ali znam i da je jedan ostao čitav koji je preletio i završio neeksplodiran u selu Jurkovica na livadi uz plast sijena. Njega su pokupili inžinjerci sa Mahovljana koliko znam.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 16 Apr 2013 12:25
|
offline
- machak64
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 29 Dec 2008
- Poruke: 10
- Gde živiš: Gradiška
|
Nisam bio tu kad se to desilo ali znam da su se naši PVO-vci hvalili da su je srušili
|
|
|
|
Poslao: 16 Apr 2013 18:50
|
offline
- cezar 35
- SuperModerator
- Pridružio: 19 Feb 2006
- Poruke: 11151
- Gde živiš: Banja Luka
|
kondorrs ::A sta znas o bespilotnoj letjelici koja se srusila na GIG?
Ni ja ne znam nista o tom dogadjaju.
Jdna bespilotna letelica je gotovo svakodnevno kruzila iznad RP snimajuci aktivnosti na radarskoj stanici. Kad nam je dosadila, nasa PVO artiljerija sa brda Vis je pokusala da je obori, al' im je umakla u oblake. Bilo je razmisljanja da se Gazela naoruza strelom 2M i da se pokusa oboriti, al' se odustalo od takve ideje...koliko se secam.
Posle pokusaja obaranja topovima, "kosilica" je i dalje redovno dolazila i kruzila na bezbednoj visini.
|
|
|
|
|
Poslao: 19 Apr 2013 23:18
|
offline
- serbianeagle
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 27 Okt 2012
- Poruke: 4
- Gde živiš: Novi Sad-Banjaluka
|
Имам једно лепо питање за праве познаваоце радарске технике, а овде их је заиста много. Интересује ме пријем сигнала и обрада у пријемнику осматрача С-654, и чему заиста служи део који се зове сигнал процесор? Брисање сталних одраза и споропокретних циљева? Зар се сигнал не обради довољно у колу борбе против сметњи? И интересује ме одакле долази главни окидачки или синхро импулс за све блокове и кола, јер мора да има некакав импулс који усклађује све процесе у систему пријем-предаја? И шта је плот екстрактор и где се налази? Унапред хвала
|
|
|
|
Poslao: 20 Apr 2013 01:51
|
|
serbianeagle ::Имам једно лепо питање за праве познаваоце радарске технике, а овде их је заиста много. Интересује ме пријем сигнала и обрада у пријемнику осматрача С-654, и чему заиста служи део који се зове сигнал процесор? Брисање сталних одраза и споропокретних циљева? Зар се сигнал не обради довољно у колу борбе против сметњи? И интересује ме одакле долази главни окидачки или синхро импулс за све блокове и кола, јер мора да има некакав импулс који усклађује све процесе у систему пријем-предаја? И шта је плот екстрактор и где се налази? Унапред хвала
- Interesuje me prijem signala i obrada u prijemniku osmatrača S-654
Uprošćeno, prijemnik na S-654 po blok šemi se ne razlikuje od ostalih radarskih prijemnika. VF pojačavač je izveden sa gun diodom. MF signal, ako me sjećanje još služi, je 45 MHz. Lokalno oscilator je izveden sa kristalima (tri frekfrencije oko 1350Mhz- L band ) i moraju se grijati na radnu temperaturu. Izlaz iz prijemnika je linearni i logaritamski (ARP).Na prijemniku se nalaze kola za kontrolu ispravnosti, podešenosti i osciloskop. Pored osciloskopa se nalazi i analizator spektra magnetrona , odnosno dijagram podešenosti ARF. Pojačanje prijemnika je nešto veće od 120 db.
- čemu zaista služi deo koji se zove signal procesor? Brisanje stalnih odraza i sporopokretnih ciljeva?
Upravo ste i sami odgovorili kroz pitanje. Trba napomenuti da se obrada kod S-654 radi digitalno. Ima još jedan bitan dodatak u obradi signala, kad dođe do prepoznavanje cilja, imate mogućnost da uključite dodatno pojačanje odnosno isticanje (Enhance) što daje jasniji odraz cilja na panoramskom pokazivaču.
- Zar se signal ne obradi dovoljno u kolu borbe protiv smetnji?
Nije mi jasno šta podrazumjevate pod kolom za borbu protiv smetnji. Ako mislite na borbu protiv ometanja imate sledeće mogućnosti: birati signal od jedne, druge ili obe kabine (predajnici rade na različitim frekfrencijama), mjenjati frekfrenciju rada kabina, uključiti random okidački impuls, promjena lijevka na anteni (nagib-promjena dijagrama zračenja), sektorski rad, kombinacija slike visinca (C band) itd... (sve zavisi od obučenosti posade vrste smetnj i ispravnosti sistema)
- I interesuje me odakle dolazi glavni okidački ili sinhro impuls za sve blokove i kola, jer mora da ima nekakav impuls koji usklađuje sve procese u sistemu prijem-predaja?
Iz video kombajnera (kad rada u diverziti režimu-osnovni rad) dolaze glavni okodački impulsi za sinhronizaciju svih blokova u sistemu. Kabine M i D imaju vremensku razliku od 8 µs. Trajanje impulsa 2 µs, a perioda ponavljanja oko 2500 µs.
-I šta je plot ekstraktor i gde se nalazi? Unapred hvala
U osnovnoj varijanti S-654 na Jahorini nije bilo plot ekstraktora. On je dodat iz sistema AS 74, bar dok sam ja radio.
Uloga plot ekstraktora je da od slignala koji inače ide na panoramske pokazivače operativne sale (Jahorina nije imala kabinu), po unaprijed zadatom algoritmu prepozna cilj i automatski ga proslijedi operativnom centru .
Nadam se da sam dao barem malo objašnjenje. Inače sam radio na ovom sistemu do 1986. i kao rezervista 6 mjeseci 1992, a godine rade svoje.
|
|
|
|
Poslao: 20 Apr 2013 20:52
|
offline
- cezar 35
- SuperModerator
- Pridružio: 19 Feb 2006
- Poruke: 11151
- Gde živiš: Banja Luka
|
serbianeagle ::Имам једно лепо питање за праве познаваоце радарске технике, а овде их је заиста много. Интересује ме пријем сигнала и обрада у пријемнику осматрача С-654, и чему заиста служи део који се зове сигнал процесор? Брисање сталних одраза и споропокретних циљева? Зар се сигнал не обради довољно у колу борбе против сметњи? И интересује ме одакле долази главни окидачки или синхро импулс за све блокове и кола, јер мора да има некакав импулс који усклађује све процесе у систему пријем-предаја? И шта је плот екстрактор и где се налази? Унапред хвала
Nesto je @Milenko napisao, a ja cu pokusati da dam jos neka pojasnjenja.
U principu, sam radarski prijemnik nema digitalnu obradu video informacije i izlazni kanali su mu analogni (linearni i logaritamski) Logaritamski video kanal je upotrebljiv u klasicnom radu, a za automatski rad sistema ova dva video kanala dodatno se obradjuju u signal procesoru. Sam prijemnik ima neka kola za borbu protiv smetnji (antijaming kanal) al' ta kola ne mogu da se izbore sa aktivnim smetnjama na pravi nacin, pa je i u ovom slucaju signal procesor taj koji "finalizira" ono sto ce se pojaviti na radarskom pokazivacu. Iz prakse....najkorisnija stvar na prijemniku (u smislu borbe protiv smetnji) je generator obrnute testere koji, kad se ukljuci, daje orjentacionu poziciju aktivnog ometaca, jer ovaj generator smanjuje opjacanje prijemnika pri kraju dometa.
Osnovna funkcija procesora je brisanje stalnih odraza i sporopokretnih objekata (oblaci) Brisac stalnih odraza je izveden na MTI (muving target indication) kolima i maximalni domet mu je 193 km. Naravno, domet MTI brisaca se moze podesavati zavisno od karakteristike samo polozaja, tj. od toga koliko bliski planinski masivi reflektuju energije nazad na antenu.
Pored ovog brisaca, postoji i "cluter switch" brisac (preklopnik stalnih odraza po oblastima) na punom dometu radara. Ovaj brisac je potpuno digitalni a princip rada mu je taj da posle svakog okretaja antene analizira stanje stalnih odraza po svim azimutima i daljinama i u zoni u kojoj postoju stalni odraz, sintetizuje tzv. cluter signal koji ga eliminise. U onim zonama gde je primenjen cluter signal, sam brisac moze "osenciti" tu zonu kao upozorenje da tu postoji stalni odraz. OZN koji su navodili LA na malim i extremno malim visinama posebno cene ovu mogucnost.
Kada brisac radi u punom kapacitetu, na radarskom pokazivacu je tzv. "crno-bela" slika VaP-a, tj. bljeskaju samo pokretni ciljevi na tamnoj pozadini ekrana.
E sad, kad su okidacki impulsi u pitanju, ne bih se slozio sa @Milenko.
Ako se dobro secam, sinhronizator celog sistema je signal procesor (SP1) koji se nalazi u pomocnoj kabini. Ovakva uloga procesora je po defoltu i nisam se posebno bavio time zasto je to tako. Naravno, i pomocni signal procesor (SP2) koji je u glavnoj kabini ima plocu triger generatora, al' se ovi okidaci ne koriste sve dok radi sinhronizacija iz SP1. Ako ne radi sinhronizacija ni jednog procesora, onda tu ulogu preuzima video kombajner (uredjaj kojem je osnovna uloga kombinovanje video signala iz dva prijemnika i dva procesora).
Ako se ne varam, triger generator stvara 16 okidackih impulsa (amlitide 18V, vrlo kratkog trajanja) koji su vremenski tako rasporedjeni da okidaju (startuju) sve elemente radarske stanice.
Plot ekstaktor je digitalni uredjaj koji je direktno (paralelno) povezan sa signal procesorima sa jedne strane, a sa druge, preko link bafera sa racunarom u operativnoj kabini, tj. operativnoj sali.
Posao mu je da na osnovu zadatih kriterija izdvaja plotove (markere u slobodnom prevodu) na azimutima i daljinama gde postoji realan cilj, a na osnovu tih plotova racunar zapocinje stvaranje sinteticke radarske slike koja se u obliku tablice podataka prikazuje na radarskom pokazivacu preko realnog cilja iz signal procesora. Ako se primarana radarska slika zatamni, vidljive su samo ove pokretne tablice u kojima je sadrzana sva potrebna informacija o datom cilju.
Sam uredjaj se nalazi uz SP2 u glavnoj osmatrackoj kabini. Smesten je na teleskopske sine, pa ga je moguce izvuci iz lezista radi testiranja, kontrole, ili popravke.
|
|
|
|
Poslao: 20 Apr 2013 22:20
|
offline
- serbianeagle
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 27 Okt 2012
- Poruke: 4
- Gde živiš: Novi Sad-Banjaluka
|
Hvala Milenko, hvala Cezar 35. Objasnjenja su i vise nego jasna. I sam sam proveo nekoliko meseci na sistemu, sto je nedovoljno vremena da naucim sve sto me zanimalo, ali sam uspeo pohvatati osnovne stvari. Samo me oduvek bunila ta prica oko obrade signala, kada linearna, kada log a kada MTI, i zasto. Staresine koje sam pitao da mi to razjasne se nisu bas trudile oko mene, vaznije im je bilo da bude oprano suđe i nasuto gorivo u vozila i agregate. valjda klasika. Imam jos nekoliko pitanja, ali da vas ne gnjavim sad, pitaću kada budem postavio neke fotke koje sam obećao. pozdrav
|
|
|
|
Poslao: 23 Apr 2013 00:13
|
|
serbianeagle ::Hvala Milenko, hvala Cezar 35. Objasnjenja su i vise nego jasna. I sam sam proveo nekoliko meseci na sistemu, sto je nedovoljno vremena da naucim sve sto me zanimalo, ali sam uspeo pohvatati osnovne stvari. Samo me oduvek bunila ta prica oko obrade signala, kada linearna, kada log a kada MTI, i zasto. Staresine koje sam pitao da mi to razjasne se nisu bas trudile oko mene, vaznije im je bilo da bude oprano suđe i nasuto gorivo u vozila i agregate. valjda klasika. Imam jos nekoliko pitanja, ali da vas ne gnjavim sad, pitaću kada budem postavio neke fotke koje sam obećao. pozdrav
Nema potrebe da se zahvaljujete serbianeagle . Bilo mi je zadovoljstvo prisjetiti se mladalačkih dana, radara P-12, P-15, S-600, S-654; neprekidnog dežurstva po 4 mjeseca bez smjene; stanovanja na Jahorini (do 1979 kompletna jedinica je boravila na položaju 24h sa sedam dana odmora u 3 mjeseca); 24h operativnog rada 6 dana u sedmici (ponedeljak tehnički dan ako je bio odobren). U to vrijeme bilo je zaista teško ali sve se zaboravi i ostanu samo lijepe uspomene.
Nemoj da te iznenađuje što nisi dobijao odgovore dok si bio poslužilac. I u vrijeme JNA kad se mnogo polagalo na školovanje i obuku, samo su rijetki stvarno znali svoj posao, a ostali su se samo šlepali i teoretisali.
Što se tiče pitanja linearni, logaritamski ili MTI, radi se o sledećem:
Linearno ili logaritamsko pojačanje prijemnika odnosi se na različito pojačanje zavisno od daljine.
Normalno da bliži ciljevi i stalni odrazi imaju veću refleksiju(nivo povratnog signala) od onih koji su dalji. Da ne bi došlo do zagušenja prijemnika mora se regulisati pojačanje zavisno od daljine. To se radi po linearnoj ili logaritamskoj krivoj. Signal iz prijemnika je takozvani sirovi signal i vrlo je nepogodan za praćenje ciljeva u zonama stalnih odraza (brda i planine) ili oblaka pa se zbog toga vodi na MTI obradu. Kad je sve dobro podešeno na pokazivaču se vide samo odrazi ciljeva. To omogućava jasno uočavanje ciljeva u zoni stalnih odraza, manje zamara operatora ili oficira za navođenje a automatika ne prenosi (započinje)lažne ciljeve.
Jiš samo za cezar 35 da kažem da ni u jedanom od nekih 5-6 radar serije S- 654 na kojim sam radio nisam vidi plot ekstraktor u sastavu sistema niti dokumentaciju za njega. Dali su negdje bili ugrađeni ne znam. Radio sam na S-654 do septembra 1986.
|
|
|
|