Poslao: 17 Jul 2009 15:16
|
offline
- gloyer
- Legendarni građanin
- Pridružio: 23 Feb 2007
- Poruke: 3787
- Gde živiš: Banat
|
Kolega Ron je pronašao vrlo interesantan tekst o KUB sistemima, koji neću da citiram u celosti, nego samo da iskomentarišem pojedine rečenice iz njegovog citata.
Citat: Srednji samohodni raketni pukovi (ssrp) KUB (SA6) do 1991.g.bili su stacionirani u Zagrebu(Pleso), Zadar(Šipurine), Sarajevo, Niš, Kragujevac i Skoplje(Petrovac).Ukupno 6 pukova. (...)
Moja greška, mislio sam da ih ima 7, i da je jedan u Beogradu.
Citat: (...) Od tehnike svaki ssrp imao je radar 1RL128 ,zvani Mečka,za otkrivanje ciljeva na udaljenosti od 400 do 600 km, koji je u slučaju potrebe mogao biti i kao komandni radar (...)
Nisam znao da je u slučaju potrebe "Mečka" mogla biti komandni radar. Nismo imali takve situacije. Daljina otkrivanja ciljeva za "Mečku" je posebna tema, o kojoj smo već pričali. Ja sam sa terena iznad Benkovca video avione koji poleću sa Korzike, tako da se ovaj podatak uklapa.
Citat: (...) Mečka i visinac sa UKUV-om(zapovjedno mjesto)je oko 20 km udaljeno od RStON-a i njegovih lansera u bateriji a sve baterije razmaknute su na više od 20 km jedna od druge u krug ili neku drugu formaciju što ovisi od konfiguracije terena i očekivanog pravca dolaska ciljeva u zračnom prostoru.(...)
Eto zašto ne znam koliko smo baterija samohotki imali... Bili su nam daleko. Mi iznad Benkovca, a oni ko zna gde...
Citat: (...) svaki lanser ima na rampi 3 rakete a u momentu mogu se uz određenu vremensku zadršku lansirati jedna po jedna ali se primjenjuje gađanje cilja i sa dvije rakete odjednom ali ne sa istog lansera.Radi se o inteligentnim raketama koja prije lansiranja javi da vidi ncilj,da ga ima u zahvatu,da je cilj u zoni lansiranja i da je ona spremna za lansiranje.Kod lansiranja sama izračunava točku susreta sa ciljem i leti prema toj točki a ne direktno na cilj.U slučaju da se kasno hoće lansirati kod pritiska dugmeta neće se lansirati i ostat će na rampi da se zbog ljudske greške ne leti u prazno.(...)
Potpuno nov podatak za mene, o inteligenciji raketa. Možda bi neko iz ČORT-a mogao više da nam kaže.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 17 Jul 2009 15:42
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2007
- Poruke: 4394
|
easy ::
Eto zašto ne znam koliko smo baterija samohotki imali... Bili su nam daleko. Mi iznad Benkovca, a oni ko zna gde....
Nama su smanjili na tri baterije. A kako su svi lanseri bili parkirani jedan do drugog,osim tri (ako se sjećam dobro broja) koji su bili na dežurstvu, lako se moglo doći do broja lansera u puku. Tj. nije ih bilo više od 15.
Citat:
Potpuno nov podatak za mene, o inteligenciji raketa. Možda bi neko iz ČORT-a mogao više da nam kaže.
Na to bi bolje dali odgovor momci iz RTB-a.
|
|
|
|
Poslao: 17 Jul 2009 15:46
|
offline
- Pridružio: 11 Feb 2008
- Poruke: 139
|
Да ли је глупо питати, каква је у то вријеме била концентрација ПВО у Црној Гори?
|
|
|
|
Poslao: 17 Jul 2009 15:56
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2007
- Poruke: 4394
|
Misliš na SFRJ?
Pa i sam znaš da nekih većih strateških objekata nije bilo. Izuzev aerodrom Golubovci, pa možemo reći mornarički objekti na dijelu crnogorskog Jadrana.
Zaključak ti se sam nameće.
|
|
|
|
Poslao: 17 Jul 2009 16:08
|
offline
- Pridružio: 11 Feb 2008
- Poruke: 139
|
grbe ::Misliš na SFRJ?
Pa i sam znaš da nekih većih strateških objekata nije bilo. Izuzev aerodrom Golubovci, pa možemo reći mornarički objekti na dijelu crnogorskog Jadrana.
Zaključak ti se sam nameće.
Не бих нешто глупо да речем, ви сте сви ође ипак боље познати ситуацијом, али је тамо био центар за обуку јелда? А Подгорица и Голубовци се налазе ближе Албаније, а са нјима тада као СФРЈ нисмо били неки велики добри другари, а Албанци су имали којекакву авијацију, иако није баш било неких многооо већих стратешких објеката у ЦГ.
|
|
|
|
Poslao: 19 Jul 2009 16:54
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2007
- Poruke: 4394
|
Bio je centar za obuku, naravno. Ali se "glavna" avijacija ipak nije tamo i stacionirala. Tako da je bolje bilo zrtvovati G-2 J- 21 i G-4 nego 21, 29 ili orao(koji je ipak kasnije doletio). Raspadom SFRJ se PVO poboljsala, dovlacenjem nekih sredstava sa ostalih prostora SFRJ.
|
|
|
|
Poslao: 03 Jan 2010 07:36
|
offline
- nando
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 02 Jan 2010
- Poruke: 24
|
Slučajno sam naletio na citat moga dugačkog texta o ssrp KUB koji je prenesen sa drugih stranica pa želim pojasniti prvenstveno ulogu radara 1RL128 "Mečka"(verzija iz 310. ssrp Kragujevac i 311.Skoplje-Petrovac-DM1-2;primane u Pančevu početkom 1983.g.).
Komandno mjesto ssrp čine Mečka-OAR(osmatračko akvizicijski radar)i Visinac-radar za mjerenje visine-PRV9 ili verzija PRV 16(imali ga Skoplje i Kragujevac)koji su kablovski povezani sa UKUV-om(uređaj za komandovanje i upravljanje vatrom).
UKUV šalje podatke i komunicira sa rak.baterijama radio vezom.Da ne idem previše u detalje bazirat ću se na Mečku kao komandni radar.Kada bi UKUV bio u kvaru ili uništen ulogu K mjesta preuzima Mečka.
Mečka i visinac povezani su kablovskom vezom i oba radara napajaju se iz istog izvora napajanja i to:mogu se napajati iz gradske mreže ili agregata"100."ili iz TGMG (turbo gasnih motor generatora)koji se nalazi i aktiviraju sa Mečke(ima 2 TGMG-radi samo 1,a 1 je u rezevi-troše 100 L goriva na h) i u toj spregi čine radarsku stanicu P40 i služe kao komandni radar.
Mečka za ulogu komandnog radara ima u svojoj kabini 3 panoramska pokazivača i komunikacija posade vrši se pomoću laringofona,ima radio vezu sa svim baterijam i može se radio vezom(preko teleskop antene koja se automatski podiže u radni položaj)komunicirati sa pilotima i navoditi avione na ciljeve.Komunikacija se snima "crnom kutijom"koja je smještena u operativnom prostoru Mečke.
Podatak o visini automatski dolazi iz visinomjera u Mečku a antena Visinca može se prema želji usmjeravati ručicom sa pulta iz Mečke.
Mečka ima i mogučnost "legitimiranja" ciljeva - aviona u zračnom prostoru preko brojčanog filtera koji su za pojedini sat,vrijeme akcije,usaglašen sa komandom zračne baze koja sudjeluje u akciji.
Isto tako preko "Jagi"antene mečka ima mogučnost prijema signala "opasnosti"kojeg avion uputi u situaciji ako je zbog bilo čega ugrožen.
Prednost pokazivača kod Mečke je mogučnost pomicanja centra vremenske baze (svaki pokazivač za sebe)i sektorsko osmatranje uz mogučnost širenja VB (vremenske baze)čime se povečava odraz cilja na pokazivaču.
Osmatranje zračnog prostora Mečka može prema odabiru operatera vršiti u 4 zone i to prema želji:automatski ili ručno-promjenom zone po potrebi ili svakim krugom antene od 1.-3. zone ili od 1.-4. zone koje se međusobno preklapaju.
Specifičnost kod pokazivača Mečke u odnosu na druge radare je ta da se vremenska baza okreće suprotno od kazaljke na satu.
Operativni rad antene je 6 ,12 ili 18 obrtaja u minuti što ima svoje prednosti ali i mane jer se druge perfomanse u smislu frekvencije rada i dometa mijenjaju.
Izlazna snaga radioelektromagnetnog vala-talasa kod mečke je od 1,8-2,2 megavata.
Povrat korisnog signala na prijemnik je 0,1 na minus 12-tu,te taj signal gotovo obavezno prolazi kroz sistem selekcije pokretnih ciljeva(obrada smetnji)gdje dodatno slabi ali Mečka ga i dalje vidi.
Dopuna: 02 Jan 2010 21:53
Vezano za gađanja ssrp na Rtu Kamenjak kod Pule pojasnio bi proceduru gađanja.
Gađanje se vršilo jednom godišnje.Jedan od ssrp preuzeo bi "domačinstvo"i osigurao sve potrebno za gađanje a svi drugi došli bi samo sa neophodnim ljudstvom jačine komanda ,posada Mečke,Visinca,posluga Rston-a i 2 lansera i dio ČORT-a i RTB-e.
Prije dolaska na poligon ssrp vršio bi uvježbavanja nakon čega bi teoretsko i praktično znanje provjeravala GINA (generalna inspekcija narodne armije).Ako bi ocjena bila najmanje Vrlo dobar -dozvolavao bi se odlazak na gađanje.
Na poligon bi se dovozile najčešće rakete koje su bile već na upotrebi borbenog dežurstva(da se iskoriste).
Prije nego se postave na lanser prolazile bi kontrolnu sigurnosnu provjeru kako bi gađanje bilo uspješno jer to bi bila i kruna obuke,ocjene i borbene gotovosti svakog ssrp-a.
Kontrola se sastojala 1.od provjere rakete na transportnim kolicima prikopčanom na pult preko kojeg su zadani određeni testovi koje mora uspješno riješiti.2.Raketa se postavlja na lanser i preko simulatora zadaju joj se 3 kontrolna zadatka koje mora bez pogreške odraditi.
Nakon toga blokira se na lanseru sigurnosni sektor ,ako dođe do pogreške,u kojem se lanser ne smije usmjeravati i posada se pripremi za gađanje.
Na predhodno opisan način ,simulira se udaljenost Mečke ,UKUV-a i Visinca umjesto do 20 km udaljenosti na cca4km i 2 lansera komuniciraju sa k-dom do dobivanja komande za lansiranje rakete.
Avion se sa metom-raketom koji na sebi ima refleksne leće-sočiva diže sa pulskog aeredroma prema Malom Lošinju i u dolasku zauzima pravac Osor (ispaljuje raketu-cilj) prema svjetioniku Porer-azimut cca 125 i pod oštrim kutem"bježi"iz sektora gađanja kako zbog veće refleksne površine ne bi bio zahvačen radarom Rston i raketom i na taj način bio ugrožen i pogođen.
Obrada podataka i komplet komunikacija prati se i u kabinama posebno uređenim za državno i najviše vojno izaslanstvo na području poligona.
Nakon što se odradi sve,raketa zahvati cilj,signalizira da ima cilj u zahvatu dolazi do lansiranja nakon što raketa signalizira da je cilj u zoni lansiranja odnosno uništenja.
Nakon toga pritišče se dugme po sistemu"pritisni i zaboravi"i više niko nema nadzor nad snagom rakete jer ona je izračunala podatke o cilju i TOČKU SUSRETA,diže se visoko iznad cilja,gubi na neki trenutak cilj,i zatim"u psećoj putanji"kao kobac obrušava na njega kada se aktivira radarski upaljač 20kg TNT eksploziva na udaljenosti od 100 do 0 m od cilja.Osim oblaka eksplozije nastalog od "CILJ JE UNIŠTEN"iza rakete ostaje bijeli trag od lansera do cila koji se zadržava u ovisnosti od meteo uvjeta i vjetra na poligonu.
Dopuna: 03 Jan 2010 6:53
Da pojasnim osvrt na rečenicu"najbolji rezultat za vrijeme kontrole GINE".
Gina je ssrp "posjećivala"svake godine ne samo radi provjere za odlazak na gađanje(a prije GINE kontrole su vršene od strane komisije ssrp za provjeru borbene gotovosti,pa zatim kontrole na nivou armijske oblasti pa GINE)nego i zbog pripadnosti ssrp A jedinicama koje su stalno morale biti na vrhunskom nivou borbene gotovosti sposobni za borbeno djelovanje u svakom momentu i sa uvježbanošću da od momenta uzbune (van radnog vremena)do izlaska puka na borbeni položaj ne prođe više od 2h a popuna komplet ljudstvom na b.p.4h-iako je starješinski sastav bio sa mjestom stanovanja do 20 km od kasarne.Kod opisanog ne mislim na borbeno dežurstvo koje su ssrp davali na položaju unutar kasarne 24h sa brzinom djelovanja od nekoliko minuta-u spregi sa VOJIN-om.
Stoga se na GINI davalo sve od sebe a pomenuto vrhunsko vrijeme(i za tada sovjetske pojmove,postignuto je zbog obučenosti posade Mečke da sve radnje radi pod zaštitnim maskama(u slučaju da predpostavka situacija GINA to zatraži)a s obzirom da GINA nije tražila rad pod maskama ,disalo se punim plučima.
S obzirom da je Mečka bila i komandni radar u ukupnoj ocjeni GINE ocjena obučenosti posade Mečke je direktno utjecala na ukupnu osjenu BUV-a(baterije za upravljanje vatrom)koja ujedno sa k-dantom ssrp čini komandno mjesto.
Ako posada Mečke ima ocjenu 4 k-di bi bilo vrlo teško dati uz svo znanje 5.
K-dant u koliko upravlja ssrp iz UKUV-a(kako je i zamišljen rad KUB-a)sliku situacije u zračnom prostoru na svoj veliki pokazivač u UKUV-u dobija direktno sa Mečke,a podatke o visini sa Visinomjera.
U UKUV-u za jednim velikim pokazivačem sjede(ili stoje)K-dant puka i načelnik štaba a za drugim pokazivačem(stoje)k-dir BUV-a,k-dir UKUV-a i posluga plus vojnik za planšetom.
S obzirom da slika sa Mečke odlazi na pokazivače u UKUV iznimno je važno da je Mečka odlično podešena i da posluga zna koristiti konstrukcijsku "žilavost"na ometanje(elektronsko)tj.branit se od pasivnog i aktivnog ometanja.
U koliko posada Mečke nije dovoljno uvježbana u obrani od aktivnog ometanja k-da ssrp ostat će "slijepa"i vrlo lak plijen.
Dopuna: 03 Jan 2010 7:36
Mečka je zaista svojim robusnim izgledom podsječala na nju.Uz opisane mogučnosti mogla je u slučaju atomskog udara štititi neko vrijeme i poslugu ako posluga aktivira uređaj za stvaranje natpritiska u kabini za rad.
Zbog svoje snage izlaznog radioelektromagnetnog vala-talasa postojale su i mjere opreza(kao i kod svakog radara)zbog utjecaja na zdravlje ljudi.
Mečka je imala mogučnost stupnjevitog odabira rada jačine predajnila u 5 pojačivačkih stupnjeva te se ispod rada na 2 stupnja nije nikada koristila jer utječe na kvalitetu slike i domet radara.
Kada su uključeni svih 5 stupnjeva(1.stupanj CPT-cijev sa progresivnim talasom-valom i 2.,3.,4. i 5. amplitron)snaga i domet su najveći pa pošto se radarski snop formira od udara jednim dijelom u zemlju ukupno max.vrijeme zadržavanja ljudi unutar 24h a na udaljenosti od 0-130 m je 120 min.,a od udaljenosti od 130-350m je do 15 min.(naravno unutar 24h).Isto tako boravak u odjeljku predajnika (zbog npr.nekih teh.mjerenja)je do 15 min u toku 24h,a sve preko tih normi je štetno po zdravlje ljudi jer utjeće na oštećenje vida,sluha,nervnog sistema i polnih žlijezda.Ne boli ništa ali izloženost izlaznim valovima može izazvati kod pojedinaca krvarenje iz nosa npr.(vojnika na straži koji nije zaštičen da mu je mjesto ispod nivoa snopa-zakošeni teren radarskog položaja).
Mečka ima mogučnost rada punom snagom na ekvivalent anteni kada je iz taktičkih ili tehničkih razlogai to potrebno ali tada nema ciljeva na pokazivaču jer nema niti isijavanja u prostor,međutim mjere opreza u predajnom dijelu radara su iste kao i da je u aktivnom radu.
Do 80-tih godina pored zemalja varšavskog ugovora-pakta(VU) ssrp-ove,KUB,osim YU imali su Libija,Egipat,Sirija i Irak.
U arapsko-izraelskom ratu Egipat je upotrebom KUB-a napravio dar-mar izraelcima te KUB-u od tuda i najveća slava sve dok izraelci nisu sredinom 80-tih napadom na sirijce u Dolini Beka uništili bateriju KUB-a uspjeli helikopterima odnijet 1 lanser i 1 Rston-baterijski radar-radarska stanica za osmatranje i navođenje i sigurno da od tada ni KUB nije više KUB koji je nekada bio.
Mnoge države koje ga imaju modernizirale su KUB novim uređajima i radarima te prešle na digitalnu tehniku,umjesto do tada cjevne,ali je izgled isti a radari imaju trodimenzionalni prikaz slike.
|
|
|
|
Poslao: 03 Jan 2010 12:19
|
offline
- cezar 35
- SuperModerator
- Pridružio: 19 Feb 2006
- Poruke: 11151
- Gde živiš: Banja Luka
|
@....
Citat:Najbolji rezultat za vreme posete GINA-e!!!!
Citat:Gina je ssrp "posjećivala"svake godine ne samo radi provjere za odlazak na gađanje(a prije GINE kontrole su vršene od strane komisije ssrp za provjeru borbene gotovosti,pa zatim kontrole na nivou armijske oblasti pa GINE)
U nekoliko navrata, u raznim temama, sam pokusavao ispraviti netacan naziv GINA, pa cu i ovde
Naime, radi se o generalnoj inspekciji narodne odbrane-GINO.
Ovoj inspekciji su podlegali svi delovi JNA i po svim elementima borbene gotovosti i to svake cetiri godine. Jedinica koja od GINO inspekcije dobije negativnu ocenu, kontrolisana je opet sledece godine od srane istog organa.
Nizi nivoi kontrola i provera su podrazumevali i pomoc kontrolisanoj jedinici da ukloni uocene nedostatke i imali su, pored ostalog i svrhu pripreme za generalnu inspekciju. Ocena GINO je bila konacna i neoboriva.
|
|
|
|
Poslao: 03 Jan 2010 18:23
|
offline
- nando
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 02 Jan 2010
- Poruke: 24
|
Na žalost(ako se tako može reći)aktivnog sastava 311.ssrp GINA je puk od 1984.-1988.g.svake god. kontrolirala.Što je osim gađanja i izbor za najbolju jedinicu JNA bilo po srijedi (?),a da su rezultati bili ti da je 311. imao prosjek starosti AVL od 23 godine,u navedenim godinama bila svake god.najbolja jedinica 3.AO ,a u JNA navedenih god.311.ssrp je bila 4.,2.,2.,i zatim 1.(najbolja)jedinica u JNA.Kako je bilo kasnije ,nisam pratio.Ali da su stalno bili u čizmama i osobnim naoružanjem u radnim uniformama,jesu.
|
|
|
|