kaptain ::
A kako se vidi da li je nebo UTE ili T? Za T verziju ne mogu ni sliku da nadjem...samo da je usla u naourazanje ove godine...
Visinci PRV13 i PRV11 takodje na snimku ako se ne varam?
Sve te nabrojane verzije su nastale iz bazičnog modela 55G6 Nebo koji je izrađen u nekoliko predserijskih prototip primeraka i ušao u upotrebu. Sa manjim modifikacijama, ušao je u serijsku proizvodnju kao 55G6-1 Nebo-1. Radi se o radaru iz 80-tih godina, cevna tehnika, 2D+1.
Daljom modifikacijom postignuto je da se radar digitalizuje i da se radna mesta (barem donekle) automatizuju i da se izvrši prelazak sa cevne tehnike na solid stejt i tako se dobio radar koga vidimo na snimku, a pritom na anteni nije bazično ništa rađeno. Ako je rađen od prvih nekoliko prototipova, korektna oznaka bi bila Nebo-T, a ako je rađen iz serijskog, onda bi korektna oznaka bila Nebo-1T.
Kako god, to bi bilo to. Radar nema sekundarac tako da koristi radar sistema IFF, u ovom slučaju 1L22 Parol, koji s njim radi sinhornizovano.
Parol nema svoj pokazivač, već oznaku pripadnosti cilja prikazuje na pokazivačima i indikatorima osmatračkog radara (u ovom slučaju Nebo).
Kada se tom istom radaru Nebo-1, ali modernizovanom (digitalizovanom i automatizovanom) dodaju antene sistema SSRI i dodatne antene za merenje visine, dobija se radar Nebu-U(E) i UTE koji se dakle razlikuju i po izgledu antene i po tome što ne moraju imati odvojeni sekundarni radar u svom radarskom čvoru. Tada je radar "potpuni" 3D.
Sa druge strane, vidimo i visinomer PRV-13, koga razlikujemo od PRV-11 po manjoj anteni kompenzatora bočnih lepeza sa strane, a koji služi da primi signale bočnih lepeza i "skloni ih" i tako poboljša kvalitet obrade primljenih signala sa manje klatera, ali i da oteža posao ometačima iz vazduha.
Na snimku vidimo i modernizovani P-35/37 kome je skinuta gornja antena i ugrađena antena SSRI (sekundarac) i koji usled toga može koristiti kao radar civilne kontrole leta. Takođe, kada se dva ovakva radara uvežu u sistem "Lira-T", mogu sačinjavati i samostalan SSRI/ASURI čvor, kako za civilne, tako i za vojne potrebe.
|