S-125M1T "NEVA"

150

S-125M1T "NEVA"

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1086
  • Gde živiš: Beograd

Drug pukovnik :: Siguran sam da kada uvedeš Cx u račun da će se slika promjeniti.

Podsjećam, ovaj ruski graf sa 5 krivulja je za samonavođenu Nevu, drugo gorivo, nešto teža raketa, novi prednji konus zbog antene i nešto drugačiji zakon otpora zbog toga.


Evo malo detaljnijih grafika, sa sitnijim korakom vremena (0.1s), uključena i faza nakon prestanka rada motora, pustio sam ga da ide sve do 40 s. Ugao ispaljivanja 30 stepeni...

Pukovniče, probaću da uvedem i promenu Cx u račun. Dobro je i ako ubodemo parametre putanje u okvirima 30%, to je dovoljno tačno za razmatranje vodjenja. Ispravljena greška u računanju daljine, ispravljena greška u računanju mase posle isključenja motora:






Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5488

Morat ćeš Mr. Green
30% je jako mnogo, pristajem na 6,2% Smile
Imam pripremljenu jednu drugu raketu da je pukneš brzinski i ako i ona bude u okvirima, program fercera i može na tržište



offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1086
  • Gde živiš: Beograd

Drug pukovnik ::
Nešto tu još ne štima, i zaboravimo sve prethodne tablice koje sam škrabao. Ovo neka bude baza.
........................................
Graf brzine nešto ne štima, krivulja ti vuče na kontra stranu.

Što se tiče daljine i pada kuta, nekako je utekla previše gore, a premalo u daljinu. I premalo je klonula nosom, treba više.
.........................................
Fali još jedan dio, moramo ga uvesti, koeficijent čeonog otpora. To bi trebao biti zadnji input u program i ako dobiješ na kraju vrijednosti cca 12km po horizontalnoj daljini, 6km po visini, 850m/s i 23-24 stupnja i ako ti se krivulja brzine uljudi po meni program šljaka korektno.

U pravu si za daljinu, lapsus u kodu:
hR=hR+deltaS*math.sin(FiR); Xdaljina=Xdaljina+deltaS*math.sin(FiR)
Prirast visine računam iz prirasta puta, množeći sa sin Fi, a prirast horizontalne dalnije množeći sa cos Fi, ali mi je u kodu nakod copy-paste ostao sin. Ispravio sam slike u predhodnom postu za ovu grešku, kao i za grešku mase u pasivnom letu.

To se odrazilo samo na grešku u horizontalnoj daljini, ostali parametri su ok (za sada). Ispraviću grafik koga sam postovao. Ugao obaranja nosa rakete ću proceniti ponovo, aproksimativno... Mislim da je dobar.

Prema kom grafiku parametara treba treba da se ravnam? Ili prema kojim podacima? Sad sam dobio horizontalnu daljinu 14100 m, visinu 7100 m, brzinu 970 m, elevaciju rakete 24 stepena, sve to na kraju 3+18 s, za ugao lansiranja od 30 stepeni.

offline
  • HDMI 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 17 Jul 2019
  • Poruke: 332

Da li se zna ,da li ce Neve promeniti način upotrebe, zbog pancira?

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2020
  • Poruke: 836

HDMI ::Da li se zna ,da li ce Neve promeniti način upotrebe, zbog pancira?

Sad je planirano da gadja iz pokreta! Laughing
Izvini, sala mala, nisam izdrzao, nista lose ne mislim... Wink

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1086
  • Gde živiš: Beograd

Prema uputstvima (dobijna na pp) Druga pukovnika, uveo sam u račun zavisnost otpora vazduha od brzine, silu uzgona a na kraju i realan potisak motora, odnosno njegovu zavisnost od vremena. Nadam se da će Pukovnik biti zadovoljan rezultatom, meni izračunata slika razumno liči na ovaj ruski grafik.



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5488

пуск разрешаются

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1086
  • Gde živiš: Beograd

Drug pukovnik je u seriji detaljnih postova izložio osnovni fizički model leta rakete, uz diskusiju konstanti specifičnih za let jedne od raketa Neva. Fizički model je pretočio u račun, koga je, uz moju malu pomoć, svarnjivao sa realnim parametrima leta ove rakete. Model je jednostavan a fizički problem komplikovan, ne treba očekivati od njega mnogo: ako u 30% ubode ponašanje rakete u letu i njene parametre, odlično.

Vrednost modela je upravo u njegovoj jednostavnosti i primenjivosti na bilo koju raketu, za koje znamo odgovarajuće parametre. Traži se znanje matematike i fizike je na nivou srednje škole, tako da nije teško pratiti model.

Mene je privukla mogućnost da se ova jednostavna dinamika leta rakete (ali dovoljno blizu stvarnoj) ugradi dalje u modelovanje različitih metoda gadjanja.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5488

Ja mislim da je program koji si složio daleko precizniji i da je odstupanje daleko manje od 30% koje si spomenuo. Ako imaš vremena da mi udovoljiš čisto da ga testiramo na primjeru druge rakete, jedne tipa zemlja-zemlja.
Startna masa rakete: 2420 kg
Masa goriva: 1070 kg
Impuls goriva: const. 221 kg*s/kg
Aktivno vrijeme: 8,8 sekundi
Startna brzina: 60 m/s
Startna visina: 0 m
Kut lansiranja: 60 deg
Površina S: 0,23 m2
Cx aktivi: 1,235*Cx po zakonu i58
Cx pasivni: 1,125*Cx aktivni
Cy: 0

Kada dobiješ podatak o daljini (horizontalnom dometu), visini tjemena, brzini i kutu rakete u točki upada, vremenu leta, brzini i koordinatama (hor.daljina i visina) po završetku aktivne faze, vrijednosti možemo usporediti sa tablicama gađanja i ocijeniti preciznost programa.

Neva...prije nego kreneš u problematiku upravljivog leta jedno podsjećanje. S početka ove priče i trotočki, dao sam jednu diferencijalnu jednadžbu koju su opisali kao jednadžba za određivanje pređenog puta rakete u jedinici vremena. Zbunio sam sa oznakom epsilon, to smo se na kraju sporazumjeli i uveli kut thetu. dv/dt=T*cos alfa - X - G*sin theta. Nema G*cos theta i mislim da je upravo tu kvaka empirije što TT metoda i je. Karikirano rečeno ono što pojede G*cos theta bi trebalo odgovarati gubitku pri navođenju rakete metodom TT, u pređenom putu rakete naravno mislim, i to vrijedi samo za male i srednje udaljenosti.

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1086
  • Gde živiš: Beograd

Zbunio si me malo jedinicom, 221 kg*m/s po kg goriva? Nevina raketa ima 2400 N/s? Prosečna sila potiska dodje T=26870 N u odnosu na 20000 N kod Neve, na skoro 10 puta veću masu rakete? Mora da nešto nisam dobro shvatio.

60m/s početne brzine raketa ne dobija od goriva koga su naveo, nešto drugo mu daje početni impuls?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1052 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 5 sakrivenih i 1019 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., anta, avijacija, Bobrock1, bojank, cemix, Dannyboy, Excalibur13, Frunze, Georgius, Jeremiah, Kubovac, ladro, laurusri, MB120mm, Mihajlo, mile23, milenko crazy north, mkukoleca, mnn2, nebojsag, Romibrat, ruma, SlaKoj, tomigun, zixmix, šumar bk2, 79693