S-25 Berkut / SA-1 Guild; S-50; S-100; V-400 Dalj

56

S-25 Berkut / SA-1 Guild; S-50; S-100; V-400 Dalj

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5545

Da, nećemo puno jer bi zaista otišli u jedno vrlo široko područje.
Ali ipak samo još jedno pitanje, vidim da pored svega što smo nabrojali postoje sistemi (TOR recimo) i sa baterijom gdje je neaktivni elektrolit u krutom stanju koji se sa grijanjem rastače čime se baterija aktivira.
Kakav bi bio stručni naziv takvih baterija? Isto nekakve termalne baterije?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5473

Ima više tipova tih termalnih baterija , odnosno reakcija .

Jedna od najjednostavnijih je sa elektrolitom na bazi 60 % kalijevog klorida koji se tali na temperatod 771 C i 40 % litijevog klorida koji se tali na temperaturi od 610 C , ta dva klorida imaju eutektimum na temperaturi od 355 C. Znaći kad se jednom zagriju na 800 C i pomješaju oni su tečni do temperature od 355 C , a ispod toga su krutina ( kristali soli ) . Ponovnim zagrijavanjem tale se na 355 C.

Za bateriju se pravi sendvič, jedan lim od nikla a drugi lim od magnezija između ta dva lima je mrežica od azbestnih ili staklenih vlakana koja je prethodno impregnirana sa rastaljenim kloridima.

napon jednog takvog članka je cca 1,25 V i sa dvadeset takvih sendviča se dobije napon od 25 V.

Zagrijavanjem cijele baterije na temperaturu od 355 ili veću elekrolit , kloridi , se tale i baterija daje napon .

Kako je sve to jedna kompaktna masa metala on se može vrlo lako zagrijati nekom pirotehnikom , to su najčešće neki termitni satavi koji ne razvijaju plinove ili ih razvijaju jako malo tako da se takve baterije ugrađuju u hermetizirana kućišta . Termit se pali kapislom i cijela baterija se za par sekundi zagrije i daje struju dok se ne ohladi.

Ima konstrukcija gdi se elektrolit pirotehnikom rastali u posebnoj komori i kad temperatura elektrolita i te komore pređe temperaturu taljenja cinka jedna tanka membrana pukne i elektrolit se razlije u praznu bateriju , prethodno treba pirotehnikom zagrijati i same elektrode da se elektrolit ne zaledi .

Treba pogledati opise termalnih baterija na Strelama , i većini sovjetskih protuoklopnih raketa.

U područje termalnih baterija spadaju i baterije na bazi termoparova , Seebeck effect , dva različita metala su na jednom kraju zavareni i taj se zavereni dio nalazi u nekoj pirotehničkoj smjesi , zagrijavanjem tog dijela i hlađenjem krajeva te dvije metalne šipke dobije se napon i neka mala struja, paralelno serijskim vezivanjem takvih elemenata može se dobiti baterija koja se zagrijava petrolejkom , a daje dovoljno struje za napajanje radiostanice.



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5545

Tako je, jako puno POVR-a ima tu vrstu baterije. Ovdje se dobro vidi u Konkursu.



Kažu, jedino ima nedostatak što je voltaža mala i znaju biti gabaritne i oteške.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4977

Ilustrovani prikaz mogućnosti sistema u periodu 1955-1964:



















online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6129

Pukovniče....

Da li je moguće da je raketa za S-25 Berkut "jahač snopa!?

Pazi....imamo nekakav metod "tri tačke" u početnoj fazi gde se ona samo lansira ka tački susreta sa ciljem i onda se metodom "tri tačke" malo popravi po elevaciji i po azimutu na osnovu radara - rakete - tačke susreta sa ciljem....

E sada...ona završna metoda...sada mi to ipak liči na "jahanje snopa"!

Sećam se kako smo baš ja i ti tumačili one "puskove" ako se sećaš?
Evo da parafraziram upravo ono što smo zajedno zaključivali, ali ovaj tvoj tekst mi je najupečatljiviji:

Citat:
"Znači taj strob kako ja sad vidim je jedan pojas signala koji ima svoju širinu (u ovom slučaju +/-200 m pređenog puta rakete po apscisi) i raketa se u tom ''tunelu'' mora ugurati i držati neke zadane sredine. Ako ode negdje u stranu (signal kaže 75 metara si lijevo, vraćaj se nazad), a s obzirom da metar ništa ne znači vjerovatno je vrijeme i napon to koje daje komandu upravljačkim površinama...."

Znači ispada početak: metod "tri tačke"
Završnica: "jahač snopa" sa radio-blizinskim upaljačem?? Smile

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5545

Hehehe...pojma nemam, zaboravio sam, moram ponovno pročitati šta smo napisali Smile

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6129

Pukovniče,

Evo link na stranicu sa "puskovima"! Smile

Puskovi

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Kako bi 5 raketa jahali neki snop sa jedne emisione antene?

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6129

Oluj2.1 ::Kako bi 5 raketa jahali neki snop sa jedne emisione antene?

Pozdrav Oluj!

Još si ovde? Smile

Ovo je jedna moja zamisao, možda je potpuno pogrešna. Nikada nisam posebno razmišljao o "beam riding guidance" metodama...samo sam u kratkoj definiciji znao šta to otprilike znači. Ipak sada smo se na drugim temama dotakli i toga i malo sam pročitao više podataka.....

Znaš kako sam to zamislio, ali moram se još podsetiti šta smo sve pisali ranije....

Ovako: kod lansiranja rakete, ona se prvo metodom "tri tačke" usmerava prema tački susreta sa ciljem koju je izračunao trigonomoetrijski kalkulator u Ormaru određivanja koordinata za taj kanal.
Usmerava se prvo po vertikali, a zatim i po horizontali....
Nakon toga antena stroba (zahvata) zahvata taj cilj i raketa bi trebalo da se nalazi blizu tog centralnog dela snopa zahvata. I onda imamo tamo opise koliko let rakete odstupa od centralne linije po uglovima....
Taj zahvat traje kratko...možda 5-7 sekundi i kraj....
Antena stroba odmah ide na drugi cilj i sve se ponavlja...
Ranije smo govorili da se rakete lansiraju sa nekim intervalima...Dakle ne istovremeno...

I ne vidim problem da se 5 raketa lansiranih u određenim vremenskim intervalima metodom tri tačke okvirno dovedu u liniju radar - raketa - projektovana tačka susreta.
Onda se po redu antena stroba uključuje na zahvat jednog po jednog cilja sa po cca 5-7 ili tako nešto sekundi i s obzirom da raketa ima antenu na repu, one hvataju signal stroba i od slabijeg ka jačem se navode i tako "kruže" oko sredine snopa. Na kraju se čeka da radio upaljač odradi svoje na određenoj blizini od cilja....

Kako ti se ovi čini Oluj? Ima li nekog smisla? Smile

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 20431

Oluj2.1 ::Kako bi 5 raketa jahali neki snop sa jedne emisione antene?

Sovjetske/ruske rakete vodjene po laserskom snopu imaju mogucnost (uglavnom teorijsku jer nije propraceno do kraja) vodjenja vise raketa na istu metu sa jednom nisanskom spravom.
Bio je i video lansiranja 2 x Kornet sa vozila i pogodak nekog vozila.
E sada, da li to isto tako radi i po radarskom snopu stvarno ne znam. Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 944 korisnika na forumu :: 74 registrovanih, 5 sakrivenih i 865 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, Bane san, Betty25, Bojan198527, bojanstros9, bojcistv, boromir, Car89, curuzan, darcaud, darkdruid72, DeerHunter, djile1, Djokislav, Dolinc, Dorcolac, Dzoni2412, goran.vvv, Heisenberg99, istina, ivanR164, Jeremiah, joca83, jovo caruga, Kalem, koneks, kovinacc, ksyyaj, Kubovac, kuntalo, lindr, Lotus, Macalone, mat, mercedesamg, miki kv, mikidragi, milenko crazy north, Milos ZA, Motocar, Musklfiber, Mzee, neutrino, Orc, Oscar, Pavel Medved, pera bager, Podljub, Povratak1912, Prečanin30, Qvazimodo, redstar72, rovac, sales, sekretar, sickmouse, sixpac, SlaKoj, sonico, SOVO515, Trpe Grozni, TRZH92, umpah-pah, vaci, Vanderx, Vatreni Zmaj, VJ, vladao75, Vladoj, volga.rus20, zanimame, zeka013, zmajbre, zodiac94