Poslao: 04 Maj 2018 12:37
|
offline
- Drug pukovnik

- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5544
|
Sa popisa bi bilo korektno izdvojiti i raketu ŠB-32.
1 — ПВД: 2 — крышка люка отсека радиовзрывателя (РВ); 3 — передающая антенна РВ; 4 — руль; 5 — крышка люка отсека боевой части (БЧ); 6 — приємная антенна РВ; 7 — передний бугель; 8 — крыло; 9 — замок крепления ускорителя ПРД-10; 10 — электрожгут запуска ПРД-10; 11 крышка люка приборного отсека; 12 — упорный конус ускорителя; 13 — крышка люка для установки пиропатронов ускорителя; 14 — задний бугель; 15 — тяга элерона стабилизатора; 16 — антенна радиовизирования; 17 — РВ; 18 — ось руля; 19 — пневматическая рулевая машинка; 20 — БЧ; 21 — дренажный клапан бака горючего; 22 — заборник горючего; 23 — бак горючего; 24 — дренажная горловина окислителя; 25 — заправочная горловина окислителя; 26 — заборник окислителя; 27 — арматура воздушного аккумулятора давления (ВАД); 28 — ферма крепления ВАД; 29 — ВАД; 30 — бортразъем; 31 — ампульная батарея; 32 — преобразователь тока; 33 — пусковые клапаны ЖРД С2.168А; 34 — антенна радиоуправления; 35 — воспламенитель ускорителя; 36 — элерон стабилизатора; 37 — поддерживающий ролик; 38 — заглушка; 39 — сменный вкладыш сопла; 40 — диафрагма; 41 — топливная шашка; 42 — пиропатрон; 43 — ЖРД С2.168А; 44 — пневматическая рулевая машинка; 45 — моноблок управления
Характеристики ракеты ШБ (вариант Б-80)
Длина ракеты, мм (без трубки ПВД)………………………….7818
Длина маршевой ступени, мм…………………………………..6000
Диаметр ускорителя, мм …………………………………………….650
Диаметр маршевой ступени, мм…………………………………500
Размах крыльев маршевой ступени, мм……………………1450
Размах рулей, мм……………………………………………………….860
Размах стабилизаторов ускорителя,мм……………………..2000
Стартовая масса ракеты, кг…………………………………… 1354,4
Масса маршевой ступени, кг………………………………………740
Максимальная скорость полета, м/с……………………………800
Максимальные поперечные перегрузки, ед…………………….9
Максимальная высота полета, км…………………………….19,93
Максимальная наклонная дальность, км……………………30,8
Характеристики ускорителя ПРД-10
Тяга, кгс…………………………………………………… 13 500—19 960
Время работы, с………………………………………………….3,5—4,3
Масса снаряженного ускорителя, кг…………………………….525
Масса конструкции, кг…………………………………………………215
Характеристики маршевой двигательной установки С2.168А
Тяга:
у земли, кгс…………………………………………………………….1170
на высоте 4000 м, кгс……………………………………… 1250+/-70
Удельный импульс у земли, сек…………………………………216
Массы компонентов:
горючего ТГ-02, кг………………………………………………………66
окислителя АК-20Ф, кг………………………………………………239
Время работы, с………………………………………………………..57
Raketa koja je paralelno sa V-300 razvijana u konstrukcijskom birou KB-1 odjel ''32'', nije prošla poligonska testiranja, a ima pisanja i da nije prošla zbog dužeg vremena razvoja koji je tražila u odnosu na V-300 koja se u kratkom vremenu mogla uvesti u aktivnu službu.
Svašta se piše po internetu, navode da te dvije rakete nisu bile aktivni konkurenti međutim čitajući dokumente iz KB-1 vrlo jasno navode da maseni i letni parametri rakete V-300 nisu najbolji za zadanu težinu bojeve glave i aparature upravljanja te da je stoga ta raketa namjenjena samo za probu sistema. Dalje kažu da se za bojevu primjenu projektira raketa sa startnim busterom koja daje bolje i ekonomičnije rješenje po pitanju mase te veće domete.
Ja tu drugu raketu vidim kao ovu ŠB-32. Svašta se tu odvijalo, jedno je sigurno, Sovjetima se jako žurilo da što prije imaju obranu Moskve i da staljinova ''niti jedan vražji avion ne smije prići Moskvi'' bude ispunjena.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 05 Maj 2018 05:47
|
offline
- raketaš
- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 07 Nov 2013
- Poruke: 5465
|
Pukovniče i meni je ta priča sa balvanom koji pada u smjeru ciljeva dosta nategnuta , dok ga nismo počeli secirati ja sam Berkuta zamišljao sa 4 grafitna krilca u mlazu i sa potpunim vektoriranjem potiskom, a to je značilo da dva i dva krilca rade sinhrono i daju kontrolu po prvcima meridijana i paralele , a da protusmjernim zakretanjem sva 4 krilca daju vektor rotacije odnosno valjanja rakete, i održavaju stalni položaj meridijana odnosno sjevera. Kontrola valjanja je jako bitna kod vertikalnog starta kako bi raketa poletila u pravom smjeru.
Na tom početnom nivou razvoja bilo je puno problema i nedoumica oko vođenja raketa , zbog jednostavnosti matematičkih modela , žiroskopi odnosno autopilot nije bio u nosu već u prostoru između goriva i oksidansa , po mogućnosti u samom težištu rakete kako bi ljuljanje rakete što manje remetilo ose žiroskopa , kasnije se težište mijenja što smeta ali je sve podnošljivo kad se ima vjetar u krilima.
Jedan od žiroskopa mora biti postavljen tako da je njegova osovina strogo u pravcu leta , defakto se kroz njegovu osovinu nišani pravac , Na balističkim raketama iz tog doba su bile neke stepenice do platforme u sredini rakete i onda se nekom od optičkih metoda nišanilo pravac leta , tako se cijelo postolje rakete sa kurblom ili nekim motorom okretalo , to vidimo na V2i na Scudu i na američkim raketama iz tog početnog perioda . Kasnije su ameri počeli ugrađivati žirostabilizirane platforme odnosno kugle u kojima su bili žiroskopi , a ta je kugla lebdila na zračnom jastuku i ostajala uvijek u vertikalnom položaju i orijentirana prema sjeveru.
Ako uhvatim vremena ovaj vikend budem dovršio ovu već započetu priču na temi osvajanja svemira , tamo sam postavio dosta slika i skica ali sam bio škrt na riječima i sad mi fali taj dio.
Ono u što sam siguran je da su švabe na zapad donijele priču o tome da je S25 urađen na temeljima Waserfala, a to je značilo da ima proporcionalni hidraulički sustav , i servoventile sa iglicama .... doslovce sve ono što je bilo na grafitnim krilcima , stabilizatorima V2 rakete, i ja sam u to vjerovao do neki dan dok nisam počeo čitati ove postove, i ta švapska priča je realna, ruje su u to vrijeme imale već naveliko osvojene sve te komponente i to pucali u niz raketa od modifikacija V2 pa do R7 i R13 , a možda i kasnije.
Kad si ti spomenuo da raketa ima samo dva grafitna krilca u mlazu , meni je prvo palo napamet da se ta dva krilca nalaze na prstenu koji rotira vamo tamo za 90 stupnjeva ili se vrti ko sumanut , jer vidimo da se raketa na startu ne rotira.
Da bi se sa dva krilca u mlazu stabiliziralo raketu moraju ta dva krilca doći u položaj meridijana i u položaj paralel, stvar bi se malo ljuljala ali bi stajala vertikalno i jahala bi na mlazu, ali bi se zbog tog cimanja lijevo desno počela lagan i nekontrolirano valjati , znamo da kontrolu valjanja rade eleroni na velikim krilima , ali je tada brzina nula.
E sad mi ne znamo kad su snimljeni filmovi i koje su rakete u pitanju , to su propagandni filmovi , moguće da su za tu prigodu obukli Scuda jer on zaista tako stabilno poljeće, u prvih par sekundi koliko traju te sekvence nema neke brzine ni ubrzanja , pa bi i neka kartonska krila izdržala to lansiranje. ( malo karikiram ali nije to baš tako daleko od mogućeg kad znamo da su nepostojeći sustav Dalj vukli po paradama 20 godina )
Vratimo se na balvan koji pada , pretpostavljam da su krilca odmah kod starta motora u zadanom smjeru , i čim popuste brave , vektor potiska kaže raketi u kom smjeru da počne padati. Gledao sam filmove kako drvosječe podrezivanjem stabla i zabijanjem klinova daju trupcu pravac padanja , gledao sam i kako se ruše dimnjaci .
Mogli bi postaviti neki matematički model gibanja težišta rakete, čisto po Nevtonu , ne treba nam tu Ciolkovski za tih par sekundi se masa nije bitno promijenila , znači težište se giba jednoliko ubrzano prema gore .
Istovremeno se momentom kojeg daju grafitna krilca taj balvan počinje rotirati oko težišta , mogli bi pretpostaviti na bazi površine krilca i površine mlaznice koliki je taj moment , i moramo pretpostaviti moment inercije rakete, jasno je da je zbog dužine on ogroman , i upravo je tu kvaka , kad balvan počne padati u jednu stranu , teško da može početi padati na drugu stranu ili na pravac pod 90 stupnjeva na pravac padanja.
Grafitna krilca nemaju proporcionalnost nego mlate lijevo desno do kraja ali se mijenja vrijem stajanja u krajnjim položajima , znači sa istim momentom ili većim od toga moguće je balvan u drugoj sekundi početi vračati odnosno smanjivati nagib .
U svakom slučaju je to jedno zamršeno gibanje sa puno ljuljanja i uopće nije nalik onome što vidimo na filmovima.
|
|
|
|
Poslao: 05 Maj 2018 07:39
|
offline
- Pridružio: 20 Maj 2017
- Poruke: 2474
|
U ovom drugom slućaju sa dva krilca mislim da sam onako na brzinu pročitao da nisu bila grafitna nego od nekog kompozita i da su se brzo trošila pri radu, što je još čudnije ili je to baš to formaldehid sa grafitom ?
Ima i sledeći detalj, Lavočkin kaže Raspletinu daj da ti ja napravim početnu fazu da raketa može da se lansira u bilo koju stranu. Ostatak teksta sam razumeo da su rakete imale skretanje posle lansiranja na svoj sektor gađanja, odnosno da one praktično nisu mogle da gađaju iza sebe pa ni nešto mnogo u stanu i zato su napravljeni prstenovi oko Moskve.
I još jedan, da je u tom početnom delu putanje vođenje bilo na tri tačke, mada mi nije baš jasno kako odnosno prema čemu, tu je možda neka antena koju do sada nisam skontao.
|
|
|
|
Poslao: 05 Maj 2018 12:39
|
offline
- Drug pukovnik

- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5544
|
Bojim se da smo malo previše zakomplicirali, možda sam bio i malo škrt na riječima, a i u konstataciji da po računu raketa trenutno pada sam previdio jednu jako bitnu stvar.
Bitno je razdvojiti dva koncepta, bile su rakete sa 4 rula u mlazu i rakete sa 2 rula u mlazu. U novom računu sam uzeo kao repere rakete 205 (4 rula) i 5Я24 (2 rula). Šemu sklopa sa dva rula u mlazu imamo plus dva prednja zračna krilca koja rade zajedno sa dva rula u mlazu. Znači upravljanje i po elevaciji i po kursu plus valjanje. Kod ove rakete je bitno naglasiti da je potisak znatno veći od prvih raketa, 18 tona je u pitanju i prirast brzine iako je raketa nešto teža je znatno veći nego kod rakete 205 (sa 9 tona potiska).
Šemu sklopa rula rakete 205 nemamo, ali pronašao sam tekst. U startu sve preuzimaju 4 krilca u mlazu koja ako dobro razumijem zauzimaju kuteve otklona prema komandi autopilota još dok je raketa na stolu.
Tablica trajektorije, baš prema opisu, u sekundi 9 se nabralo brzine dovoljno da sve mogu preuzeti zračna krilca i eleroni.
Gdje sam bio pogrešio u računu...jasno ne mogu računati točno zato što vektor potiska ne mogu derivirati, ali previdio sam činjenicu da kod propadanja rakete (ili ciljanog otklona koje rade ruli u mlazu-moment preko osi koja prolazi kroz težište rakete) se pojavljuje podrivna sila koja kontrira ovom momentu. Mislim nisam je previdio, ona je tu, ali nisam uvrstio parametre koji odgovaraju ovoj raketi, a to je Cy i površina rakete prema kojoj podrivna sila djeluje.
Iz neke literature (krstareće rakete) se može isčitati da Cy raste i preko 4 kod napadnih kuteva 15. Mi ovdje imamo malu brzinu, Cy ovisi o brzini naravno, ali naš napadni kut je ogroman. Kao da avion izvodi manevar ''kobra'' ili ''zvono''.
Sve te parametre ne mogu točno predpostaviti, ali sam povećanjem Cy i površine (dobijem od Cy, uzme mi na Cx) raketa ipak ne pada kao balvan. Pada i dalje, ali se makar ne zakuca u zemlju. Iz vertikale počne rapidno gubiti kut da bi se onda sa povećanjem brzine uzgonom raketa počela propinjati. Znam da to ne odgovara ovoj našoj raketi, ali rekoh vektor potiska ne mogu uzeti u derivaciju.
|
|
|
|
Poslao: 05 Maj 2018 12:54
|
offline
- Gargantua
- Legendarni građanin
- Pridružio: 24 Sep 2013
- Poruke: 4976
|
Jedan kratak Almazov video:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
Poslao: 05 Maj 2018 14:00
|
offline
- Drug pukovnik

- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5544
|
Gargantua ::Jedan kratak Almazov video:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Nema ga...
|
|
|
|
Poslao: 05 Maj 2018 14:07
|
offline
- Kubovac

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 12 Jul 2016
- Poruke: 6099
|
Drug pukovnik ::
Nema ga...
Ja sam odgledao preko Windows media playera....možda na telefonu ne fercera....?
|
|
|
|
Poslao: 05 Maj 2018 14:47
|
offline
- Gargantua
- Legendarni građanin
- Pridružio: 24 Sep 2013
- Poruke: 4976
|
Možda je problem i ruskoj ćirilici u imenu fajla. U prethodnoj poruci preimenovao sam video tako da bi trebalo da radi svugde. Format je prastari DivX 3 i na računarima sigurno radi. Nego pukovniče da uređaj nije "jabuka"?
|
|
|
|
|
|