^
Ukrajina je od bivšeg SSSR-a nasledila veći broj ovih sistema, ali ih je većinom "penzionisala" početkom 2000-tih godina. Ipak, tokom prošle decenije, nekoliko raketnih baterija ovog sistema, vraćeno je u upotrebu i u borbeni poredak ukrajinske trupne (i teritorijalne) PVO. Sistem raspolaže samo sa raketama 9M83 (zapadna oznaka po kojoj su i poznate - Gladiator), dometa do 72 (75) km. Nije poznato sadašnje stanje ispravnosti tehnike niti brojnost ni ispravnost samih raketa ovog moćnog višenamenskog raketnog sistema PVO, ali se smatra da je verovatno najveći broj projektila već istrošen u dosadašnjim borbama u Ukrajini. Tokom dosadašnjeg trajanja rata u Ukrajini, pored fotografija marševanja i posedanja položaja, imali smo priliku u nekoliko navrata da vidimo i snimke lansiranja protivvazduhoplovnih projektila iz ovog sistema.
Podsetiću da je Ukrajine od SSSR nasledila 2 brigade naoružane raketnim sistemom S-300V1. Nakon ratnih dešavanja 2014/15 godine, Ukrajinska vojska je činila krajne napore da barem deo sistema, prethodno povučenih iz upotrebe, vrati u trupu i ideja je bila da se pukovski komplet, verovatno sastavljen od 4-6 baterija, vrati u upotrebu. Nije poznato koliko je tačno jedinica vraćeno, ali obično se govori o oko 2-3 baterije, odnosno jednom divizionu ovih raketnih sistema, koji je pred sukob sa Rusijom, ušao u sastav 201. raketnog puka u Nikolaevskoj oblasti, zajedno sa postojećim sistemima tog puka S-300PS.
Inače, Ukrajina je od SSSR-a nasledila samo rakete 9M83 Gladiator, što je domet sistema snizilo na oko 75 km, u odnosu na 100 km sa raketama sa povećanim antibalističkim mogućnostima 9M82 Giant.
Razlog je bio kašnjenje u proizvodnji projektila 9M82, pa je prva proizvodnja, početkom 80-tih godina prošlog veka, krenula samo sa raketama 9M83 i sistem je označen kao S-300V1 (mogli bi to "pežorativno" nazvati i S-300V-). Kasnije, krajem 80-tih i početkom 90-tih godina prošlog veka, su jedinice dopunjavane i projektilima Giant i lanserima sa iluminatorima za njih (tada još uvek posebnih po izradi) i označene kao S-300V, ali Ukrajina nije nasledila modifikovane sisteme, ili bolje reći "punokrvne" sisteme S-300V.
|