SA-75 Dvina / S-75 Desna / S-75M Volhov

65

SA-75 Dvina / S-75 Desna / S-75M Volhov

offline
  • Pridružio: 21 Jun 2023
  • Poruke: 141

^Koliko se to optičko praćenje uopšte dobro pokazalo ?! Sa ozbirom na ograničene sposobnosti takvog načinja praćenja cilja, rekao bih da je to bilo primenjivo za relativno kratke distance, do recimo 15 možda 20km, i to po lepom vremenu. Pa ni Karat nije bio baš nešto efikasan u praksi, jer je mnogo zavisio od vremenskih uslova (magle, oblačnosti, osunčanosti) i mogao se koristiti naravno samo po dnevnoj svetlosti, tj. nema ništa od noćnog dejstvovanja. Ova "pseća kućica" modifikacija je u praksi verovatno imala sličnu ili čak još manju efikasnost.

P.S - Da li smo mi 1999te na nekim našim S-125 Nevama imali infracrvene kamere umesto Karat, tj.
mogli smo da pratimo cilj vizuelno po toplotnom odrazu ?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5625

@GenZee

U svakom slučaju iznuđeno rešenje sa puno nedostataka. Mala daljina uočavanja i praćenja ciljeva, zavisnost o meteo uslovima, nemogućnost rada noću, mala preciznost praćenja cilja iz razloga neudobnosti u kojoj su operateri bili prilikom praćenja ili recimo u nagnutom položaju kada je antena pod elevacijom, praćenju (vizuelnom pogledu operatora) smeta i dim kada se raketa lansira i dr. Bilo je i slučajeva da su Vijetnamci i svoje avione pogodili koristeći ovaj optički kanal cilja.

U svakom slučaju, "kad se mora, mora se", ali ako se ne mora, u suštini bolje ne primenjivati.... Wink



online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5625

GenZee ::

P.S - Da li smo mi 1999te na nekim našim S-125 Nevama imali infracrvene kamere umesto Karat, tj.
mogli smo da pratimo cilj vizuelno po toplotnom odrazu ?


Mislim da je pre početka rata samo 1 divizion imao optički termovizijski sistem. Kasnije je nešto, donekle improvizovano, ugrađeno u nekoliko diviziona. Bez nekih posebnih efekata u smislu efikasnosti, ali je izveden veći broj gađanja, a da jedinica nije napadnuta sa PRR.
Recimo, iz 8. raketnog diviziona su hvalili sistem u smislu da su izveli 5 gađanja bez ijednog protivdejstva PRR na njih, ali opet u 3. raketnom divizionu su upoređivali parametre cilja praćenog tim sistemom i radarskim kanalom i ustanovili "odstupanja" koja mogu negativno da utiču na efikasnost gađanja.

To je bilo takvog kvaliteta da je posle rata poskidano. Ali je poslužilo svrsi u smislu povećanja broja gađanja jedinica Neva, što je svakako izazivalo "nelagodu" do poslednjeg dana agresorskim pilotima. O tome su uostalom i sami svedočili.

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5625

Kineska modernizacija sistema SA-75 Dvina, kombinovanjem sa radarom K8-60 - SON-9(A)

Pisao sam o vijetnamskim protivavioncima, koji su koristili mogućnosti radara SON-9 kao akvizicijskog radara za njihove raketne sisteme PVO SA-75Mk Dvina, a u cilju skraćenja zračenja radara, borbe protiv elektronskog ometanja i protiv raketa Šrajk koje se navode na zračenje radara.

Da bi elementi radara K8-60 (SON-9) i Stanice za vođenje raketa SA-75Mk Dvina bili konzistentni, prilikom pripreme za borbu potrebno je zauzeti zajednički standardni pravac između radarske antene K8-60 i antene raketnog radarskog primopredajnika (odrediti paralax - razliku u stajnim tačkama). Dobijanje zajedničkog referentnog pravca se vrši objedinjavanjem optičkog vizira kabine PAA-00 i vidnog polja radarske antene K8-60.

Prilikom brojnih ispitivanja rezultati su bili iznenađujući, za avion IL-18 sa istom brzinom leta kao i B-52, poklapanje radara K8-60 i raketnog radara bilo je veoma blisko. Što se tiče MiG-21, zato što leti manevarski, on malo koleba kada se avion približi na manje od 10 km.

Prema navodima, korišćenjem raketnog sistema SA-75Mk Dvina na ovaj način, bilo je i uspešnih pogađanja američkih aviona i to strateških bombardera B-52.

Sa druge strane, Kinezi su, naravno radeći u miru i sa više prostora za analize i probe, a nakon što su i sami probali "kooperaciju" odvojenih radara SON-9 i SNR-75, odlučili da antenski sistem i komponente radara K8-60 (SON-9) uključe u sastav nišanskog radara SNR-75 i to tako što će antenu radara postaviti na horizontalnu antenu azimuta. To je bilo lako izvodljivo u tehničkom smislu, jer kineske verzije Dvine, označene kao HQ-1 i HQ-2 nisu imali optički kanal "pseću kućiću" odnosno kabinu PAA-00, koja se nalazila na anteni azimuta nišanskog radara sistema Dvina-Mk.

Mnogi stručnjaci i analitičari na zapadu su pokušavali da odgonetnu pravu namenu ove modifikacije, ali često su bili u krivu ili samo delimično tačno. Podaci o ovoj "instalaciji" se veoma teško pronalaze u javnim izvorima, ali svakako možemo izvući neke logičke zaključke.

Prvo, ugradnjom ove antene na antenu azimuta nišanskog radara SNR-75, sistem PVO Dvina dobija dodatni radar za otkrivanje ciljeva i određivanje azimuta, kose daljine i brzine, što omogućava (usled toga da su radari sa usaglašenom linijom viziranja po azimutu) brže i preciznije navođenje nišanskog radara na cilj. Pritom, svojim frekvencijama rada ne odaje protivničkoj avijaciji da se radi o radaru sistema Dvina, već se pilotima na sistemima radarskog ozračenja pojavljuje informacija da ih prati radar protivavionske artiljerije, što oni "rešavaju" podizanjem na nešto veće visine leta izvan dometa protivavionske artiljerije, misleći da su sada bezbedni.

Ipak, u datom trenutku, ukoliko su u dometu raketa sistema Dvina, uključuje im se signalizacija praćenja nišanskim radarom sistema Dvina, a ubrzo zatim i signalizacija da je na njih lansirana protivavionska vođena raketa. U ovom momentu se pilotima skraćuje vreme i mogućnosti za izvođenje protivmera.

Dakle, ovo bi u ovom slučaju mogla biti mera "obmanjivanja", jer su piloti američkih lovačkih i jurišnih aviona uobičajeno kada su dobijali signal ozračenja radarom sistema Dvina, vršili manevar spuštanja na visine ispod 3000 metara (i još niže), van mogućnosti zahvata i dejstva sistemom Dvina (bez ugrađene modifikacije sa optičkom kabinom PAA-00, "pseća kućica"), uzimajući na sebe rizik od mogućih dejstava protivavionskom artiljerijom.
Pilot u ovom slučaju nikako nije mogao biti potpuno siguran u kojoj funkciji je ovaj radar koji ga je ozračio, a koji je "uobičajeno" radar protivavionske artiljerije.

Drugo, prilikom ometanja nišanskog radara sistema Dvina, može doći do problema sa određivanjem daljine, što se može rešiti ručnim unošenjem podataka koji se dobiju sa ovog dodatnog radara, a koji će svakako biti u većini slučajeva značajno precizniji od "tabelarnog" određivanja daljine na osnovu izmerene brzine cilja i ugla elevacije, sa indikatora elevacije i povećati efikasnost gađanja.

Treće, manje je verovatno da će avioni-postavljači smetnji uspeti da istovremeno efikasno ometaju i nišanski radar Dvine (koji se sastoji iz dva predajna sistema, po azimutu i po elevaciji, malo "razmaknutih" frekvencija) i dodatni radar SON-9 na anteni azimuta. Ovo bi moglo da pomogne raketnom divizionu da sa jednim ili drugim radarom ipak može otkriti cilj (najavljen sa komandnog mesta ili isturenog radara P-12), a onda pokušati nekom od metoda da uspostavi praćenje cilja i dejstvo raketama na njega, bilo da je u pitanju pokušaj dejstva na cilj "postavljač" smetnji "pasivnim" praćenjem po signalu smetnje, bilo da je u pitanju gađanje cilja sa povremenim isključivanjem zračenja nišanskog radara, a korišćenjem mogućnosti neke vrste "memorijskog praćenja cilja", a što je moguće ukoliko je radar bar nekoliko trenutaka stabilno pratio cilj na svojim uglovnim pokazivačima, pa može na jedno vreme (do 25 sekundi) isključiti zračenje nišanskih antena po azimutu i elevaciji jer će Stanica nastaviti praćenje cilja po "zapamćenoj dinamici" pomeranja radara do određenog trenutka, jer su zapamćene uglovne brzine cilja i radijalne brzine cilja do trenutka isključenja zračenja.
U trenutku kada je neophodno ponovo uključiti nišanski radar radi "osveženja" praćenja i uvođenja neophodnih korekcija, u kabini Stanice za vođenje zasvetli signalna lampica "25 s".

Ovo je jedan od metoda i zaštite od dejstva protivradarskih raketa AGM-45 Shrike, pored "unapređene" sheme "lažnog lansiranja".

Kasnije modifikacije sistema HQ-2, obuhvatile su i ugradnju optičkog TV sistema, što je omogućilo i rad u pasivnom sistemu i verovatno da je kod ove naprednije modernizacije nesumnjivo da postoji način automatskog praćenja ciljeva u optičkom kanalu uz korišćenje dodatnog radara ili kombinacijom oba sistema.

Svakako jedna zanimljiva "epizoda" iz istorije raketnog sistema PVO SA-75 Dvina.

Radar sistema PVO HQ-2, ilustracija:



Kineski raketni sistem HQ-2:







Novija kineska modifikacija sistema HQ-2, sa novim dodatni antenskim sistemom i sistemom optičkog praćenja, delimično digitalizovana:



offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5876
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

VRS

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5625

Raketni sistemi S-75M Volhov u ratnim dešavanjima na prostoru nekadašnje SFRJ

155. raketni puk PVO naoružan raketnim sistemom S-75M Volhov, formiran je u tadašnjoj JNA 1967. godine, prema naređenju od 03.07.1965. godine u Kerestincu. Pojedinačni divizioni su formirani u Cerklju, Sisku, Zaboku i Karlovcu. Početkom ratnih dejstava na prostoru SFRJ u jesen 1991. godine, raketni puk je povučen u rejon Banja Luke. Prema naređenju od 30.10.1991. godine, potvrđeno je prebaziranje puka, kao i pojedinačnih diviziona u rejone Bihać, Prijedor, Čelinac i Manjača.

Naredbom od 12. maja 1992. godine puk je trebalo da bude prebačen u Batajnicu, ali ta naredba nije izvršena i puk je već do 20. maja prešao u sastav novoformiranje Vojske Republike Srpske (VRS).

Zbog odlaska starešina koji su bili državljani SR Jugoslavije iz komande i jedinica 155. raketnog puka PVO, nije bilo moguće formirati dve borbene smene za dva raketna diviziona i uključiti ih u sistem borbenog dežurstva. Od ljudstva sva 4 raketna diviziona i dela ljudstva iz VZ Kosmos, formiran je privremeni sastav, a od tog sastava dve borbene smene smanjenog sastava, što je bilo dovoljno za uključivanje u sistem borbenog dežurstva 1 raketnog diviziona, a što se i desilo dana 13.06.1992. godine, na aerodromu Mahovljani kod Banja Luke. Još jedan raketni divizion je bio u pripravnosti br. 3 u kasarni Zalužani, sa 30-minutnom gotovošću za prevođenje u prvi stepen. Ostala tehnika puka bila je parkirana na aerodromu Mahovljani.

Ipak, nastavljen je rad na uvođenju jedinica puka u sistem PVO Vojske Republike Srpske, pa je do kraja leta 1992. godine izvršeno uređenje dva dodatna vatrena položaja za raketne divizione poljskog tipa, a inžinjerijski je uređen i deo položaja za raketno-tehnički divizion, da se obezbedi lokaciju za skladištenje, čuvanje i pripremu raketa.

Ova jedinica će do kraja rata na prostoru BiH ostati sa aktivirana dva raketna diviziona.

Prvu priliku za dejstvo na ciljeve u vazdušnom prostoru, raketni sistemi Volhov su imali tokom novembarske i decembarske krize 1994. godine sa snagama NATO.

Uvođenjem zone zabrane letenja iznad Bosne i Hercegovine, avijacija Vojske Republike Srpske, našla se u teškoj poziciji za dejstva. Bilo je potrebno tražiti alternativna rešenja.

U zimu 1994. godine, Armija BiH pokrenula je operaciju “Grmeč-94” prema teritoriji Republike Srpske dolinom Une i prema Bosanskom Petrovcu. U kontraofanzivu se uključuju i snage V i PVO Vojske Republike Srpske.
Jedno od rešenja je bilo korišćenje aerodroma Udbina, na prostoru nekadašnje Republike Srpske Krajine, a čiji vazdušni prostor nije bio obuhvaćen zabranom letenja (odnosno vazdušni prostor Republike Hrvatske).
S obzirom da su vazduhoplovne snage Vojske Republike Srpske počele da koriste taj aerodrom, na predlog NATO-a, a uz odobrenje SB UN od 19.11.1994. godine, 2 dana kasnije izveden je snažan i iznenadan vazdušni napad na aerodrom Udbina.

Napad je izvršen u 2 talasa, prvi nešto posle 13 časova i drugi oko 13:40 časova.
Epilog napada je bio 2 poginula i 5 ranjenih pripadnika tadašnje SVK (Srpska Vojska Krajine). Poletno-sletna staza prekinuta je na 5 mesta, a staze za voženje na 2 mesta. Najveći deo infrastrukture i objekata na aerodromu je bio ili uništen ili značajno oštećen. Pogođen je i raketni divizion PVO sistema SA-75Mk “Dvina”, samohodno lansirno oruđe sa tri rakete sistema Kub-M, radar Žirafa i 2 PAT 40 mm L-70 Bofors.

Situacija se nije smirila tako brzo. Vojska Republike Srpske je na prostoru Grmeča razmestila Taktičku grupu PVO, sa po 1 raketnim divizionom sistema PVO “Volhov”, 1 raketnom baterijom sistema PVO “Kub-M” i jednim vatrenim oruđem sistema PVO “Strela-10M”, a pod komandom formirane mešovite 155. raketne brigade PVO.

Već sutradan, 22.11.1994. godine, pripadnici raketnog diviziona sistema PVO “Volhov”, lansirali su na par britanskih aviona Sea Harrier, 2 rakete zemlja-vazduh. Iako nije bilo pogotka ciljeva, pojava raketa je momentalno rasterala avijaciju NATO pakta. Raketni divizion “Volhov” se premestio na novi vatreni položaj (VP), a na starom položaju je uređen lažni vatreni položaj sa jednom lansirnom rampom sa 1 raketom i imitatorom radarskog zračenja.

O ovom događaju su pisali i inostrani časopisi:

Tako je britanski časopis “Navy News” (Mornaričke vesti) u svom broju od decembra 1994. Godine, napisao tekst pod naslovom: “Harriers under fire” – Herijeri pod vatrom.

U tom tekstu, navodi se da su piloti 2 aviona “Sea Harrier” leteli u linijskoj formaciji ispred udarne grupe, na velikoj visini, kada su dobili obaveštenje od sistema upozoravanja u letelici, da su zahvaćeni radarom za navođenje raketa sa zemlje. Na njih su ispaljene 2 radarski navođene rakete, ali su proletele “između” njih.
Komandant vazdušnih operacija na nosaču aviona HMS Invincible, Majkl Nouls je izjavio da je susret sa raketama zaista bio “blizak”, ali da su piloti izveli “standardne” manevre izbegavanja raketa PVO i bezbedno završili svoju misiju.

Sa druge strane, ruski časopis “Авиация и космонавтика” (Avijacija i kosmonautika), iz 2008. Godine, donosi tekst autora Mihaila Nikoljskog pod nazivom “Боснийская война 1992-1995 гг.” (Bosanski rat 1992-1995).
U tom tekstu autor navodi da su oba “Sea Harriera” doživela oštećenja od aktiviranih bojevih glava raketa sistema “Volhov”, ali da su uspeli da se vrate na svoj nosač aviona.

Nakon ove akcije srpskih protivavionaca i pojave sistema PVO većeg dometa poput sistema “Volhov” i “Kub-M”, komandne strukture NATO pakta, donele su odluku da odrede Grupu za neutralisanje PVO (Supression of Enemy Air Defence – SEAD). U Grupi su bili avioni EF-111A Raven, EA-6B Prowler i lovci-bombarderi F/A-18 i F-15E.

Već sutradan, 23.11.1994. godine oko 10 časova izjutra, iako su bili nepovoljni vremenski uslovi, udarna grupa od 24 aviona napala je položaje jedinica PVO VRS, protivradarskim raketama, na više lokacija: u okolini Krupe, Jasenice i Dvora na Uni. Napad je ponovljen od 14:30 časova pa do 16:00 časova, kada su bila angažovana čak 32 aviona, pa opet između 19:00 časova do 22:00 časova.

Na avione NATO delovala je jedna raketna baterija sistema PVO “Kub-M”, ali bez efekta.
Lažni vatreni položaj sistema PVO “Volhov”, pogođen je i uništen. Na novom VP, divizion “Volhov” nije dejstvovao, usled snažnog elektronskog ometanja.

I narednih dana, udarne SEAD snage NATO-a su nadletale područje zapadne Bosne, a 26.11.1994. godine na njih je ponovo dejstvovala jedna raketna baterija sistema PVO “Kub-M” sa položaja zapadno od Bugojna. Kasnije tog dana NATO avioni dejstvovali sa 3 protivradarske rakete na položaj sistema PVO “Volhov”, ali bez uspeha.

Situacija je počela da se smiruje tek nakon što su 15.12.1994. godine snage Armije BiH oborile UN-ov helikopter SH-3 “Sea King”, jedan avion “Sea Harrier FRS Mk.1” srušio se u Jadransko more, a katapultiranog pilota spasio je španski spasilački helikopter sa lakog nosača “Prince of Asturias”, a snage PVO Vojske Republike Srpske pogodile jedan francuski izviđač “Etandard IVP”, najverovatnije IC raketom sistema “Strela-2M”, ali je ipak uspeo da sleti na svoj nosač aviona “Foš”.

Nakon ovih događaja, Komanda V i PVO VRS je ocenila da posle Bihaćke operacije i dejstava srpske PVO, avijacija NATO retko leti nad prostorom RS, a i ako leti onda je to na velikim visinama, gde proceni da nema sredstava za PVO.

Tokom operacija NATO "Deliberate Force" koja je trajala od 30.08. do 14.09.1995. godine nad Republikom Srpskom, komanda V i PVO VRS donela je odluku da se elementi sistema PVO S-75M Volhov, sklone ispred prvog udara NATO snaga, da se sredstva prikriju i da se ovim sistemom dejstvuje tek po utvrđivanju konačnih namera napadača.

Važno je napomenuti da su jedinice Volhov (i Dvina), a zbog nedostatka raketa zemlja-zemlja u VRS i izrazito smanjenih mogućnosti dejstva LBA tokom 1994. i 1995. godine, po odluci GŠ VRS, vršila i gađanja zemaljskih ciljeva, što je ovim sistemima, sa određenim ograničenja, moguće izvesti. Za podršku jedinica 1. i 2. krajiškog korpusa, Istočnobosanskog korpusa i OG Doboj, ukupno je lansirano 166 raketa sistema Volhov (i Dvina). Od toga, 6 raketa je imalo "tehničku grešku", a što je bilo posledica starosti raketa i čuvanja u poljskim uslovima. Ocenjeno je da je ostatak lansiranih raketa imalo uspešno lansiranje i gađanje zemaljskih ciljeva.

Po okončanju sukoba na prostoru BiH i potpisivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma, jedinice su prešle u mirnodopski poredak. Deo tehnike je poslat u VZ Kosmos na remont, a raketno-tehnički divizion je ostao u Čelincu. Ostatak tehnike je vraćen u kasarnu Zalužani pored Banja Luke.

Tokom borbenih dejstava, utrošena je većina raketa raketnog sistema PVO S-75M Volhov. Ipak, ostale su dovoljne količine za popunu dva raketna diviziona PVO naoružane ovim raketnim sistemom.

Sa ovim snagama i sredstvima, V i PVO VRS je raspolagala još 10-tak godina do stvaranja zajediničkih Oružanih snaga BiH u 2006. godini. Tada je sistem PVO Volhov proglašen za "neperspektivan", povučen iz upotrebe i kasnije i rashodovan.

Lansirna rampa sa raketom sistema PVO S-75M Volhov iz sastava VRS, u okolini Banja Luke 1994. godine:



Lansirna rampa sa raketom sistema PVO S-75M Volhov iz sastava VRS, u okolini Banja Luke 1995. godine:



Raketa sistema Volhov na transportnoj prikolici, iz sastava VRS, na jednom od vojnih prikaza u Banja Luci nakon rata:



Izvori:

- Bojan B. Dimitrijević: "Vazdušni rat nad Republikom Srpskom i Republikom Srpskom Krajinom"
- Danko Borojević - Dragi Ivić: "Orlovi sa Vrbasa"
- Časopis "Navy News"
- Časopis "Авиация и космонавтика"
- Ostali podaci iz javnih izvora

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 100695

Etiopija

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35985
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Sjajno....

Citat:Close-up of the booster separation of the V-750 missile of the S-75. The system is still in service in Bulgaria, used as a training target for other surface-to-air systems during the annual Shabla joint Bulgarian-Serbian air defence exercise.
Credit: Venelin Pastarmadzhiev








offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25726

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Victory_Park,_Yerevan
Pored legendarnih oruđa poput kaćuše i ona je dobila počasno mesto.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 984 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 7 sakrivenih i 936 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Andrija357, babaroga, BraneS, chica, ddjxxi, dijica, Dorcolac, Dukelander, Excalibur13, Ivica1102, Još malo pa deda, Kriglord, Kubovac, ljuba, loon123, madza, mačković, mean_machine, Milometer, Milos ZA, milutin134, mkukoleca, nikoladim, Oscar, pein, pristinski korpus, raptorsi, royst33, saputnik plavetnila, Snorks, stegonosa, tubular, vladaa012, vladom6, vukovi, Wrangler, Zerajic, zziko