Sistem S-200 Angara (SA-5 Gammon)

70

Sistem S-200 Angara (SA-5 Gammon)

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 36355
  • Gde živiš: ovalni kabinet

The S-200 Angara/ Vega/ Dubna

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6213

Poljaci su odlučili da ne isključe mogućnost prebacivanja S-200 u Ukrajinu?

Ali to je bila nešto kao "nezvanična preambula" na temu da li treba čekati Patriote iz Poljske

Štaviše, pretpostavka o S-200 je izražena u kontekstu da je zvanična Varšava takođe prebacila u Oružane snage Ukrajine modernizovane sovjetske protivvazduhoplovne raketne sisteme tipa Osa-P i S-125 Neva-SC (sama činjenica njihove isporuke potvrđena je iz javnih izvora).

Ovde možemo poći od podataka The Military Balance 2023, prema kojima je Poljska početkom prošle godine mogla da raspolaže sa 3 baterije kompleksa S-200VE. Poznato je da su poljski S-200 bili stacionirani na obalama Baltičkog mora da bi pokrivali Varšavu na udaljenim prilazima glavnom gradu.

Izvor: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Inače, treba podvući da je Poljska modifikovala raketni sistem S-200VE na standard koji su, kako se negde može pronaći, označili kao S-200C. Osnovni pristup je bio u zameni dela elementne osnove poluprovodničkim radi minijaturizacije elemenata, smanjenja potrošnje energije za napajanje sistema i smanjenja količine i dimenzija kablova potrebnih za uvezivanje sistema. Takođe, akcenat je stavljen i na modifikaciju diviziona, vatrenog kanala i kabine K2V, da može potpuno samostalno da deluje i bez kabine K9M, koja se koristila za upravljanje vatrom 2 i 3-kanalnih sistema, a da pritom ne gubi mogućnosti uvezivanja u okvir integrisanog sistema PVO ili borbene grupe PVO.

Ova modernizacija je i poboljšala uslove rada operatora, povećala pouzdanost rada sistema i njegovu efikasnost, bez povećanja bazičnog dometa po daljini i po visini.

Modernizaciju je sprovela Poljska kompanija WZU - Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A (prev- fabrika vojnog naoružanja).



offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6213

Vatreni položaj raketnog sistema protivvazduhoplovne odbrane S-200 u blizini Kijeva, u periodu kasnih 1990-ih. Zanimljivo je obratiti pažnju na upotrebu uniformi tipa „Avganka“ od strane ukrajinskih trupa.

"Avganka" je tip kompleta vojne uniforme koju je razvila i izdala Sovjetska armija ranih 1980-ih, a i danas se koristi u nekim post sovjetskim državama u mnogo različitih varijanti. Ime "Avganka" je nezvanični popularni žargonski izraz na ruskom jeziku za uniformu, koji potiče iz njene raširene upotrebe tokom sovjetsko-avganistanskog rata 1980-1988.


offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 31697

Snimci lansiranja ukrajinskih S-200.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6213

Zanimljivi kadrovi upotrebe ukrajinskih protivvazduhoplovnih raketnih sistema S-200 tokom rata sa Rusijom

Tokom rata u Ukrajini, ukrajinski raketni sistemi PVO S-200 su, navodno, korišćeni za obaranje više ruskih aviona visoke vrednosti poput A-50, ali i za gađanje ruskih ciljeva na kopnu.

Objavljeni video sadrži nekoliko važnih tačaka koje objašnjavaju neke aspekte istinskog „vaskrsnuća“ elemenata ovog sovjetskog sistema PVO iz šezdesetih godina prošlog veka. Konkretno, za lansiranje je korišćen standardni stacionarni lanser 5P72V, a ne, kako se ranije verovalo, novostvorena mobilna verzija.

Na snimcima se vidi da su ove rakete više puta lansirane sa ovih lokacija, na šta direktno ukazuju tragovi rada izduvnih gasova motora na zemlji. Istovremeno, za lansiranje ovih projektila očigledno su korišćene stare lansirne pozicije.

I sve ovo pokazuje koliko su te operacije bile rizične, jer lansirna platforma apsolutno nije pokretna i jednostavno nema načina da se pobegne od protivnapada. Štaviše, priprema za lansiranje se vrši direktno na lansirnoj rampi, pri čemu se raketa puni prilično toksičnim tečnim gorivom, što zahteva upotrebu odela za hemijsku zaštitu.

Sama raketa 5V28, ako uzmemo u obzir njen izgled, nije pretrpela nikakve izmene. Ali sve moguće promene odnosile bi se samo na elektroniku, koja je mogla biti redizajnirana. Kako tačno - ostaje nepoznato.

Među mogućim opcijama su korišćenje još jednog (novog/modifikovanog) radara za osvetljavanje cilja za standardnu poluaktivnu glavu za navođenje, ili ugradnja nove aktivne radarske glave za navođenje, ili kao opcija – pasivne, u slučaju mogućeg obaranja A-50.

Mogući rad sa glavom za navođenje (GSN) je označen natpisima na novom daljinskom upravljaču sa „GSN zaor“ tasterom, ali u vreme objavljivanja snimka još se ne zna značenje skraćenice i tek treba da se razjasni.

Na snimku se posebno izdvaja jedan vremenski veoma kratak deo snimka, na kom možemo videti svojevrstan pult dublirajućih komandi koji omogućava daljinsko upravljanje i lansiranje rakete. Obzirom da na pultu vidimo samo lampicu za 1 lansirni usmerač i za 1 raketu, za pretpostaviti je da je ovakva modifikacija urađena za rad samo sa 1 lanserom i verovatno bolje prilagođena za gađanje fiksnih ciljeva na zemlji. Ne postoji razuman razlog zašto bi se lansiranje na ciljeve u vazduhu obavljalo sa ovakvog daljinskog punkta, imajući u vidu svu složenost procedure u samoj kabini upravljanja vatrom, tako da je zaključak koji izvlačim sasvim logičan. Ipak, ukoliko je u sistem uvedena modifikovana raketa sa aktivnom glavom za samonavođenje, moguće je da je izvedena, takođe relativno složena modifikacija postojećeg ili nekog alternativnog radara, koji bi bili u mogućnosti da otkriju cilj u vazduhu i pripreme podatke o daljini i azimutu koji su potrebni raketi za lansiranje. Raketa bi se lansirala sa opcijom "zahvata glavom za samonavođenje u vazduhu", tako da bi se GSN uključio u trenutku koji je u samoj glavi određen tokom predlansirne pripreme, a na osnovu parametara cilja, azimutu i kosoj daljini.

Takođe, mogao bi se izvući i zaključak da se sistem upotrebljava ili se upotrebljavao veoma oprezno i gotovo "gerilski", što bi govorilo u prilog tome da se tokom borbenog rada koristi samo 1 lanser sa raketom.



PS. Konačno da jednom pohvalim ukrajinsku "muzičku podlogu" za ovakve video priloge... Wink

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 19016

Citat:Использование противником зенитных ракет 5В28 из состава ЗРК С-200В «Вега».

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1220 korisnika na forumu :: 94 registrovanih, 12 sakrivenih i 1114 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Air_Force_82, airsuba, aleksamaki, AleksandarV, aleph_one, amaterSRB, Asparagus, Avalon015, B61, Banovo Brdo, Belac91, blue, Bobrock1, bojan313, Bojan85, bojan_t, bokisha253, boro975, Chainsaw, Cicumile, Coficab, Cokolino, colji, cvale, darkangel, Darko8, darkovich011, Dekster, DIJALOG, djalem, Djokislav, due, Dzigy, Dzoni2412, Fabius, Geodezist58, Goran_, ILGromovnik, Inner-Cell, jalos, Jan, Jaz, Jeremiah, jimi_agf, JimmyNapoli, Jozo74, kaskadija, Kenanjoz, Kobrim, kovacicbozo, lcc, Lieutenant, Lucije Kvint, Makeitdrip, Mane88, max power, milenko crazy north, Milometer, Najax, nebkv, niksa517, Nobunaga, novator, nuki1234, panzermilan45, Parker, pein, Plavi Jadran, PrincipL, raster12, sale755, saputnik plavetnila, Shilok, SpeedyGonzales, srđan, Stoilkovic, strn, Username1000, Utd4ce, V-98, vargas, vlada035, vladanan, voja64, Volkhov-M, Vrač, vukan0799, wizzardone, YugoSlav, zlaya011, zoran77, 223223, 800077