Vazdušno-kosmičke snage RF treba da do kraja 2020-te dobiju ukupno 56 diviziona S-400 i 10 diviziona S-500. Prvi divizioni „Prometeja“ stići će u svoje jedinice krajem ove ili početkom naredne godine.
С-500 ЈЕ СТВАРНОСТ! "НЕУХВАТЉИВИ" ВИШЕ НЕ ПОСТОЈЕ: Почела серијска производња најбољег ПВО-ПРО система на планети!
Ракетни системи С-400 око којих се отима пола света били су степеник изнад С-300, а С-500 су - нови степеник.
Како тврди војни врх у Москви, овај систем има домет до 600 километара, пресреће и уништава чак и ракете средњег домета, као и бојеве главе интерконтиненталних балистичких ракета у њиховој завршној фази лета.
Истовремено може да гађа до 20 различитих циљева.
Руски ракетни стручњаци већ су обезбедили међусобно умрежавање већ активних система С-300 и С-400 са новопридошлим С-500 који буду дејствовали у одређеној зони, уз одговарајућу поделу улога међу тим системима и тврде да ће зоне под њиховом заштитом бити заштићене тешко пробојним "кишобраном".
У војном врху РФ сматрају да је С-500 у много чему супериоран америчким ракетним системима TХAAД и Аегис Ашор. Упркос томе, у Москви не намеравају да - због величине националне територије - праве противракетно заштитно поље.
Уместо тога, браниће све важне објекте цивилне и војне инфраструктуре, индустријске објекте, градове, позиције ракетних стратешких снага, копнене, поморске и авио-базе и друге "виталне тачке".
Мoгуће је да ће С-500, који је истовремено у функцији и противваздушне и противракетне одбране, бити укључен у ПРО Москве, а с обзиром на његов домет - штитиће целу централну зону европског дела Руске Федерације.
Ваздушно-космичке снаге РФ треба да до краја 2020. добију укупно 56 дивизиона С-400 и 10 дивизиона С-500.
Први дивизиони „Прометеја“ стићи ће у своје јединице крајем ове или почетком наредне године.
У информативном програму „Вести-Астрахањ“ на ТВ каналу „Россия 1“ први пут су приказане сцене рада радара „Јенисеј“ за откривање циљева на свим висинама, који поседује перспективни систем ПВО „Прометеј“.
Видео-прилог је посвећен демонстративним маневрима Ваздушно-космичких снага Русије. Над полигоном Ашулук вежбовне задатке су извршавали ловци-пресретачи МиГ-31БМ, лаки ловци МиГ-29, противваздухопловни системи „Панцир“, С-300 и С-400, који су обарали циљане ракете. Вежбу су пратила војна лица из Белорусије. Новинарка која је била присутна на овим маневрима, скренула је пажњу гледалаца на рад радара „Јенисеј“ који открива циљеве на свим висинама (тај тренутак је на снимку на 1:56).
Подаци о радару „Јенисеј“ нису доступни јавности јер је он део перспективног система ПВО-ПРО С-500 „Прометеј“, пише лист „Военное обозрение“. Може се само претпоставити да је радарска станица настала на бази 96Л6Е, коју примењују системи С-300 и С-400.
Радар има активну фазирану решетку и примењује се за откривање и праћење циљева на свим висинама, за препознавање њихове припадности по принципу „свој– туђи", као и за одређивање приоритетних циљева за које се борбеним средствима шаљу координате. Сав тај посао радар обавља у аутоматском режиму. Он препознаје четири типа ваздушних објеката: авионе, хеликоптере, беспилотне летелице и ракете.
Карактеристика система ПВО-ПРО С-500 је у томе што он има неколико специјализованих радара за откривање и праћење различитих врста циљева. Иста таква специјализација се примењује и за ракетно наоружање: за балистичке ракете је предвиђен посебан тип ракете, за сателите друге, а за авионе треће.
С-500 „Прометеј“ је једини систем ПВО на свету који може да се супротстави хиперсоничним циљевима. У овом тренутку се тестирају основне компоненте будућег система.
С-500 „Прометеј“ ће рушити циљеве који лете брзином 15,6 маха на висини до 250 км
Перспективни комплекс противваздухопловне и противракетне одбране С-500 „Прометеј“ постаће национални систем заштите од широког спектра ваздушно-космичких средстава напада. Откривамо неколико важних карактеристика које ће одликовати овај систем.
С-500 ће у сваком смислу да постане носећи системи ПВО-ПРО, тачније он ће бити намењен да делује на свим висинама, које су апсолутно недоступне за остале системе. Вертикални домет његових ракета ће да премаши висину од 100 км, и имаће способност да пресреће ваздушне објекте у зони ближег космоса. У овој зони се налази велики број војних сателита, који имају широку намену (извиђање, веза, навигација, навођење убојних средстава). У овом појасу се налази и велики број трајекторија за балистичке ракете, где се на висинама већим од 100 км раздвајају бојеве главе од ракета носача, које се потом усмеравају на циљ. До сада је овај део ваздушно-космичког простора, остајао недоступан за системе ПВО. Појавом најновијег система С-500 „Прометеј“ ствари ће се радикално изменити.
Према подацима који долазе из различитих извора, систем С-500 ће у свом борбеном комплету имати навођену ракету 40Н6, која ће моћи да пресретне циљ на висини и до 250 км. Ове ракете ће имати напредни систем самонавођења, који ће их у великој мери разликовати од осталих ракета противваздухопловне одбране, које су се углавном ослањале на земаљске радарске станице. За њу је развијена потпуно нова глава за самонавођење, која ће радити у оба режима рада, полуактивном и активном. Ова глава ће се одликовати високим степеном осетљивости на огроман број ваздушних објеката који имају веома низак степен радарске рефлексије, као што су то нпр. хипербрзи и мали објекти попут балистичких ракета. Одликоваће је и повећан домет зоне захвата циља, и то како по даљини, тако и по ширини.
Ракета ће да буде двостепена, са погонским мотором на чврсто гориво. Овај мотор ће обезбедити ракети брзину и до 9 маха, и то у свим параметрима њеног лета. Оваква брзина ракете ће омогућити пресретање ваздушних објеката који лете брзинама и до 15,6 маха. Карактерисаће је и способност агилне промене правца, где ће моћи да „јури“ ваздушне објекте који маневришу при оптерећењу и до 25G. Њен оперативни радијус дејства износиће око 500 км, а вероватноћа уништења циља једном ракетом достиће вредност од 95%. Одликоваће је веома снажна бојева глава парчадно-разорног типа.Министар одбране Руске Федерације, генерал Сергеј Шојгу, је још 2017. године истакао да се нови тип ракете повећаног домета налази у завршној етапи тестирања, које претходи усвајању у наоружање. Истина, он тада није прецизирао о којем се конкретно моделу ракете ради, али се са великом дозом сигурности ипак може претпоставити да је реч о ракети 40Н6.
Друга карактеристика „Прометеја“ је архитектура самог система. За разлику од стандардних система ПВО, који су у свом саставу имали један универзални радар који је обављао функцију откривања, захвата и праћења различитих ваздушних објеката, код система С-500 то неће бити случај. Наиме, овај систем ће по свом обиму бити право „чуводиште“, јер ће за сваки тип ваздушног циља имати по један специјализован радар.
Условно говорећи, један радар ће да буде задужен искључиво за стандардне ваздушне циљеве као што су авиони и хеликоптери, други радар ће да буде задужен за нешто захтевније крстареће ракете и стандардне ракете класе ваздух-земља великог домета, трећи радар ће бити искључиво намењен за борбу против балистичких ракета, четврти за борбу против сателита.
Аналогно радарима, и на лансирним јединицама ће доћи до промена, јер ће овај систем поседовати и далеко шири арсенал расположивих ракета, где ће свака од њих бити специјализовано намењена за један од горе побројаних циљева.
Недавно се појавила информација да се један из серије нових радара типа „Јенисеј“, који ће да буде интегрални део система С-500, по први пут тестиран на полигону Ашулук приликом вежбоних активности руских Ваздушно-космичких снага. Према изворима из Министарства одбране, серијска производња и опремање руских Ваздушно-космичких јединица системом С-500 треба да започне у 2020. години. Два савремена завода (Кировски и Новгородски) за производњу врхунске војне технике који се налазе у склопу коцерна „Алмаз-Антеј“, већ су започели производњу појединих компоненти овог система.
Izgleda da ce ona 40N6 biti osnovna raketa sistema S-500 ,po novim informacijama ,trenutno je u zavrsnoj fazi ispitivanja .
Зенитная управляемая ракета большой дальности 40Н6 на завершающем этапе испытаний
Citat:Разработка новой ЗУР стартовала приблизительно в 2007 году. Она задумывалась как ракета-перехватчик дальнего радиуса действия. Изделие предназначено для борьбы с перспективными средствами воздушного нападения, в том числе с гиперзвуковыми, в большом диапазоне высот, вплоть до ближнего космоса. Данная ЗУР предназначена для ЗРС С-400 (будет применяться вместе с менее дальнобойными перехватчиками предыдущего поколения) и С-500 «Прометей». При этом для С-500 новая 40Н6 должна стать основной стрельбовой ракетой.
— В полете ее ведет инерциальная система. Головка самонаведения сопровождает цель, поэтому ЗУР может работать по загоризонтным объектам, — пояснил эксперт. — Таким образом противнику придется «отодвинуть» постановщики помех на несколько сотен километров. Это снизит эффективность вражеских средств радиоэлектронной борьбы.
40Н6 можно доработать для решения противоспутниковых задач, добавил генерал-лейтенант Александр Горьков. Для этого, в частности, нужно будет поменять компоновку ГСН, добавить оптико-электронную систему наведения.