Oni, Alamazov S-300/400 i Antejev S-300V su daleko različitiji po nameni i izvedbi nego recimo Pancir i Tor koji su poprilično različiti po svemu tome, tako da ...
trupna - teritorijalna
vrste primarnih i sekundarnih ciljeva
bazna koncepcija rakete i njene performanse
stvarna slika kanalnosti po ciljevima ...........
tako da po meni Anteja i Favorita/Trijumfa nikako ne bi trebali držati na istoj temi kao što ne držimo Pancira i Tora, ali nekako smo se *PREVIŠE* uklizali godinama sa tim pa sad samo teramo...
Otprilike lovački avion za Anteja nije ni primaran nii sekundaran cilj eto to već nešto govori ...
Bajo rado bih nastavio diskusiju ali moram da se udaljim na neko vreme.
Netačno, ukupno uzevši Pancir više odgovara za zaštitu S-400 ima objavljenih analiza malo more mada neujednačenog kvaliteta i ponekad nekako svi preskaču najbitnije pojmove.
Tor je sredstvo *sloja*, iznad Tunguska-Strela, a ispod Bukovog. Optički kanal mu je vezan za nišanski radar u klasičnom maniru itd. .... Fenomealan jeste ali u toj borbenoj niši a ako već onda prirodnije ide da štiti S-300V ŠTO I INAČE RADI već decenijama. Po meni bi gusenični Pancir bio možda pogodniji za tu ulogu ali on je problematična konstrukcija no videćemo.
Videcemo da li je ovo tacno...
Iraq buys Russian S-400 anti-aircraft missile systems, the Parliament said Citat:The Iraqi Parliament’s Security and Defense Commission reported that the country’s national security adviser, during his visit to Moscow, was able to agree with the Russian leadership on the conditions for Russia’s supply of S-400 anti-aircraft missile systems to the Arab country, learned BulgarianMilitary.com according Fars Agency and Iranian newspapper Donya-e eqtesad news articles.
https://bulgarianmilitary.com/2020/02/03/iraq-buys.....ment-said/
Što Oluj reče, u temi je i 300 i 300V, a razlike su ogromne, po svemu. Raketa 5V55 i one sve nakon nje sa raketom 9M83 i 9M82 dijele zajedničko samo to što su rakete.
Nisam našao na netu da se netko probao poigrati sa profilima leta pa sam se ja malo poigrao sa 9M83 i onako liči da bi moglo biti tu nekako, ali ne mora da bidne. Ne hvatajte se zdravo za gotovo, dali je 1800 ili 1700 m/s maksimal, 1700 je ali eto malo mi je uteklo kod visinca.
Tri različita slučaja, plava je raketa pod oblake, crvena onako u vis i daleko. Ta dva slučaja su gađanje aerobalističkih ciljeva i traži se brzina odmah i sad. Zelena je pokušaj da pokažem kako se gađaju aerodinamički ciljevi na daljinama. U stvarnosti se raketa obara prema cilju negdje na pola daljine ako se gađaju daleki prizemni ciljevi, ali to je malo mukotrpnije za računati i nacrtati pa neka bude ovaj slučaj, recimo nekakav avion ili krilata raketa. Moralo bi biti to malo niže, ali ok.
Ono što je zanimljivo kod ovih raketa je mogućnost zadrške startanja marševskog motora i do 20 sekundi od odvajanja startnog. To je odlično, gađaš nekakav manevrirajući cilj na daljini, ali koji nije tako brz i nije toliko bitno strefit ga sad odmah već je korisnije imati brzinu i raspoloživo preopterećenje onda kada se cilj krene ganjati. Ne znam za neku drugu operativnu raketu koja ima tu zadršku.
Razlika između S-300V i S-300P je veća nego razlika između Dvine i Volhova.
Dvina i Volhov imaju iste lansirne rampe, agregate i kabinu Stanice za vođenje raketa. Unutrašnjost Stanica se minimalno razlikuje. Nišanski radari su veoma slični, izgleda kao da su na antenu Dvine, postavljena još 2 "tanjira" i "dobili smo" antenu sistema Volhov.
Delovi, osim lansirnih rampi i agregata, nisu kompatibilni. Ne mogu se "menjati" rakete iz sistema u sistem, niti nišanski radari.
Ipak, borbena posada sistema Dvina bi mogla da uđe u kabinu sistema Volhov i delimično ga borbeno iskoristi, čak i bez dodatne obuke i obrnuto. Znači ne u potpunosti, ali delimično.
Sistem vođenja, metode vođenja su suštinski iste.
Stanica za vođenje raketa koristi iste OAR-e (P-12, P-18, P-15...)
Što se tiče S-300V i S-300P, osim lansirnih kontejnera koji su slični, sve drugo se razlikuje.
Od OAR-a za otkrivanje ciljeva na nivou diviziona, koji u S-300V imaju i ulogu slanja radio-korekcija, preko Komandne stanice do nišanskog radara u samoj bateriji. Da ne pričamo o lansirnim oruđima, koji imaju i radar za praćenje i osvetljavanje cilja na S-300V, dok na S-300P / S-400 toga nema.
Komponente unutar porodice sistema S-300P su delimično zamenjive, modularne. Moguće je najstariji, stacionarni tip S-300P "modernizovati" sa novijim raketama, novijim baterijskim OAR-om i uvezati ga uz eventualno manje modifikacije u smislu prenosa podataka na novije OAR-e i Komandne stanice....
Moguće je i vršiti određene izmene u samim sistemima S-300P koristeći neke komponente sistema S-400.
Komponente unutar porodice sistema S-300V takođe su modularnog tipa i slično se mogu starije verzije "modernizovati" opremanjem jednim delom novijim sredstvima.
Ali...ne postoji NIKAKVA podudarnost porodica S-300V i S-300P i ništa se ne može zameniti niti podudarati, čak ni OAR-i na višem hijerarhijskom nivou. Ako bi se oni i "ubacili" smanjile bi se drastično borbene mogućnosti sistema S-300V. Na baterijskom nivou, nema nikakve zamenjivosti.
Sistem vođenja je drugačiji INS+Radiokomandno+SARH / INS+TVM. Rakete čak i fizički ne sliče....
To što je jedan guseničar, a drugi točkaš je praktično "sporedna razlika" u odnosu na ove pobrojane.
Dakle, to su 2 odvojena razvojna projekta, koja iz nekog razloga nose istu početnu oznaku "S-300" i ništa više od toga....
9M82...monstrum od rakete. Pucana gore u vis pod razumnom elevacijom visinu 30km hvata za manje od 19 sekundi odnosno taman pri završetku rada motora.
Startni motor je toliko moćan da kada on odradi i raketi da ubrzanje, marševski prve dvije sekunde svog rada prvo mora malo doći sebi, uhvatiti malo zraka pa tek onda početi davati prirast brzine.
Strah me naglas reći, ali pritisci u motoru su u rangu 180-200 bara, više od 500 kila goriva izgori u jednoj sekundi. Odnos potiska sa startnom masom je 30. Potisak je ekvivalent onome što bi ostvario svežanj šest i pol raketa 5V55, ili četiri uvezane Lune, ili recimo 65 Grad rakete istovremeno opaljene, ili nekih 9 Nevinih bustera, 13 Kub raketa u buster fazi
Drug pukovnik ::9M82...monstrum od rakete. Pucana gore u vis pod razumnom elevacijom visinu 30km hvata za manje od 19 sekundi odnosno taman pri završetku rada motora.
Startni motor je toliko moćan da kada on odradi i raketi da ubrzanje, marševski prve dvije sekunde svog rada prvo mora malo doći sebi, uhvatiti malo zraka pa tek onda početi davati prirast brzine.
Strah me naglas reći, ali pritisci u motoru su u rangu 180-200 bara, više od 500 kila goriva izgori u jednoj sekundi. Odnos potiska sa startnom masom je 30. Potisak je ekvivalent onome što bi ostvario svežanj šest i pol raketa 5V55, ili četiri uvezane Lune, ili recimo 65 Grad rakete istovremeno opaljene, ili nekih 9 Nevinih bustera, 13 Kub raketa u buster fazi
Kakva to mora biti prasak.
Pa jbg! Antibalistička raketa! Kako da uhvati te "munje" od balističkih projektila još ako su već u "slobodnom padu", ako nema veliku brzinu!
Inače odličan opis, a tek se uz ove usporedbe koje si dao može DONEKLE shvatiti šta to znači ABM!