@...
Kada već pominjemo bivšu drugaricu a sada gospođu Nadeždu malo šturih podataka iz biografije možda bi moglo da pomogne u pokušaju rekonstrukcije odakle sad pa ona. No prvo mali uvod.
Elem svi sistemi koje pratimo imaju veliki broj timova koji rade na pojdinim segnentima i svaki od tih timova ima svog šefa, glavnog konstruktora a sve pod kapom jednog vodećeg koji je na vrhu piramide i o kojem se zna obično nešto više. Raspletin i Bunkin su bili ti na vrhu ali oni nisu bili konstruktori raketa, to im je bio u većini slučajeva Pjotr Grušin. Sam Grušin sa druge strane nije direktno projektovao elemente kontrole upravljanja i telemetrije raketa.
Ovde dolazimo do ove bakice u časnim godinama. Ona je u firmi od vremena Grušina i Raspletina i kasnije Bunkina. Ako znamo da je ona jedna od poslednjih studenata Leonida Vokresenskog na katedri za merne i testne sisteme letilica na MAI onda stvari se polako bistre. Leonid Voskresenski se povukao na MAI iz zdravstvenih razloga 1961. i bio je šef katedre do svoje prerane smrti 1965. A gde je bio do 1961.? Zamenik i pomoćnik Sergeja Korovljeva od 1953. do 1961. A bio je integralni deo ekipe koja je „rondala“ po Nemačkoj 1945. Odgovoran za kompletnu telemetriju i upravljanje R-7 i R-9 u svim modifikacijama kao i svih kosmičkih poduhvata Korovljeva od Sputnjika sve do Gagarina, zaključno sa njim. Da nije bilo L. Voskresenskog „Kedar“ bi odleteo u tri lepe a ne bi bilo što je bilo 12. aprila 1961.
Kada imate vanrednog učitelja i dobre svoje polazne osnove morate ostaviti značajan trag. Po svemu sudeći u Grušinove rakete i ove današnje koje su nastale njihovom evolucijom su utkani principi i znanja ljudi koji su čoveka odveli u svemir. Gospođa je po svemu sudeći postulate iz nekog drugog vremena uspela da implementira u delove raketa za koje je bila zadužena, u nekoliko generacija sistema i u nekoliko potpuno različitih tehnoloških generacija.
Toliko od mene, ako je neko pronašao još nešto, tim bolje.
U Odesi, očevici su snimili vozila sistema PVO S-300PT. Verovatno su ovde prebačeni protivvazduhoplovni raketni sistemi u okviru vojnih vežbi koje je pokrenuo Kijev kao odgovor na rusko-beloruske manevre „Saveznička Odlučnost-2022“.
Dugačka kolona, mnogo vozila, stacionaran i glomazan sistem....
Analiziraju svaki snimak koji se pojavi....
Citat:New deployment & training footage of a Russian S400 battalion in Belarus shows the interior of the battalion's 92N6A fire-control radar system's control cabin (battalion command post).
The battalion commander sits in the middle.
The available number of each SAM type is visible at the bottom right side of the battalion commander's lower display. In this particular example we can see (left to right):
400km-range 40N6: 0
150km-range 48N6: 12
200km-range 48N6P-01: (not clear)
250km-range 48N6DM: 18?
https://twitter.com/GuyPlopsky/status/149137083099.....D3tLIpAAAA