Sistemi za borbu protiv bespilotnih letelica (C-UAV)

50

Sistemi za borbu protiv bespilotnih letelica (C-UAV)

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25965

Obaranje bespilotnika ručnom radio stanicom..
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6152

Dalji razvoj britanskog projekta EALING i testiranja....

Ujedinjeno Kraljevstvo je preduzelo korak u suprotstavljanju pretnji dronovima uspešnim testiranjem RapidDestroyer-a, mikrotalasnog oružja velike snage koje je razvio konzorcijum predvođen Thalesom. Ispitivanja o kojima je izvestio Financiall times, a koje je sprovelo Ministarstvo odbrane Velike Britanije u Velsu, uspela su da neutrališu više od 100 dronova, uključujući dva roja od po osam jedinica, potvrđujući efikasnost sistema koji bi mogao da preoblikuje prioritete protivvazduhoplovne odbrane.

Sada zvanično označen kao RFDEW (Radio Frequency Directed Energy Weapon - radio frekventno usmereno energetsko oružje), sistem je projektovan za otkrivanje, praćenje i angažovanje različitih pretnji na kopnu, vazduhu i moru. Može da neutrališe mete na udaljenosti do jednog kilometra sa skoro trenutnim efektom, po ceni koja se procenjuje na samo "deset penija" po hicu. Ova ekonomičnost je u oštroj suprotnosti sa tradicionalnim odbrambenim sistemima zasnovanim na raketama, pozicionirajući RFDEW kao komplementarno rešenje u modernim odbrambenim strategijama.

Tehnologija funkcioniše tako što emituje fokusirani mikrotalasni snop dovoljno moćan da ošteti unutrašnju elektroniku neprijateljskih dronova. Snop se može održavati neprekidno sve dok je obezbeđeno napajanje, nudeći mogućnost trenutnog odgovora. Korišćeni mikrotalasi padaju između radio i infracrvenog spektra u elektromagnetnom spektru, omogućavajući ciljani efekat bez kinetičkog uticaja.

Uprkos njihovoj korisnosti, RFDEW se suočavaju sa tehničkim ograničenjima. Dronovi opremljeni naprednim sistemima, kao što su upravljačke veze sa optičkim vlaknima, manje su podložne radio smetnjama. Optička vlakna, otporna na elektromagnetne poremećaje, nude sigurne upravljačke mogućnosti koje smanjuju efikasnost RFDEW-a. Pored toga, neki dronovi uključuju tehnologije protiv ometanja ili ojačanu elektroniku, što može da umanji uticaj napada zasnovanih na mikrotalasnoj energiji. Ograničeni domet RFDEW-a od približno jednog kilometra takođe može ograničiti njegovu efikasnost u velikim visinskim napadima ili koordinisanim napadima velikih razmera. Ova ograničenja ukazuju na potrebu za raznovrsnim pristupima odbrane koji se bave nizom tehnoloških izazova, kao i rad unutar slojevite arhitekture protivvazduhoplovne odbrane.




Izvor: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6152

Južna Koreja testira radar sa veštačkom inteligencijom koji može da otkrije stelt dronove udaljene nekoliko kilometara

U kontekstu koji je obeležen brzim širenjem bespilotnih vazduhoplovnh sistema i rastućim regionalnim tenzijama u istočnoj Aziji, Južna Koreja je najavila uspešno testiranje nove radarske tehnologije dizajnirane da značajno poboljša njene sposobnosti otkrivanja i nadzora. Agencija za razvoj odbrane (ADD) je 17. aprila 2025. izvestila da je na otvorenom sprovela demonstraciju fotonskog radarskog sistema koji pokreće veštačka inteligencija, sposobnog da otkrije male dronove udaljene nekoliko kilometara.

Ovaj sistem, koji se razvija od 2022. godine, zasnovan je na disruptivnoj tehnologiji. Za razliku od konvencionalnih radara koji se oslanjaju na elektromagnetne talase, fotonski radar koristi modulisane svetlosne signale, koji obezbeđuju veću rezoluciju, povećanu otpornost na elektronske protivmere i poboljšanu detekciju diskretnih ili minijaturizovanih vazduhoplovnih ciljeva. U kombinaciji sa analitičkim algoritmima vođenim veštačkom inteligencijom, sistem je dizajniran da identifikuje leteće objekte sa veoma niskim radarskim potpisima, čak i u okruženjima sa klaterima ili niskim kontrastom.

Izvor: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 104073

RSF u Sudanu opremljeni kineskim sistemima WS-DF-5000A

Citat:Pictures showing a chinese made WS-DF-5000A UAV RF Detector captured from the Rapid Support Forces.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6152

Radio talasno oružje koje obara dronove: Upoznajte RF DEW

U video prilogu, Adam objašnjava revolucionarnu novu tehnologiju u Velikoj Britaniji - Radio frekventno usmereno energetsko oružje RF DEW. Razvijeno u saradnji između Odbrambene opreme i podrške i Laboratorije za odbrambenu nauku i tehnologiju, može istovremeno da angažuje više meta i košta oko 10 penija po "hicu".

Oružje stvara intenzivan snop radio frekvencijske energije koji direktno oštećuje ili ometa elektronske komponente malih pretnji iz vazduha, kao što su dronovi.

Testovi su pokazali da se neutralizacija dronom dešava „skoro trenutno“. Ovo će pomoći u zaštiti od neidentifikovanih dronova u bezbednosno osetljivim oblastima kao što su vojne baze i aerodromi.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je ukupno uložila više od 40 miliona funti u istraživanje i razvoj RF DEW.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6152

Novi protivvazduhoplovni odbrambeni sistem američkih marinaca MADIS debitovao na Balikatanu 25, jačajući filipinsku saradnju sa SAD u oblasti odbrane

Prema informacijama koje je Ministarstvo odbrane SAD objavilo 19. aprila 2025. godine, američki marinci iz kopnene baterije protivvazduhoplovne odbrane (GBAD) 3. marinskog protivvazduhoplovnog bataljona će izvoditi obuku gađanja sa novopostavljenim Marinskim integrisanim sistemom protivvazduhoplovne odbrane MADIS tokom Exercises-25 Balikatan.

MADIS (Marinski integrisani sistem protivvazduhoplovne odbrane) sistem je montiran na zajedničko lako taktičko vozilo (JLTV) i sastoji se od dve varijante po operativnoj primeni—MADIS Mk1 i MADIS Mk2—koji rade kao komplementarni par. Vozilo Mk1 je konfigurisano da neutrališe tradicionalne vazduhoplovne pretnje kao što su avioni sa rotacionim i fiksnim krilima. Naoružan je raketama Stinger i topom od 30 mm. Vozilo Mk2 je, s druge strane, optimizovano za protiv-UAS misije i sadrži radarski sistem RPS-62 u S-bandu i zajedno sa komandnim i upravljačkim funkcijama za ceo deo. Ovaj radar omogućava rano otkrivanje, identifikaciju i praćenje dolazećih vazduhoplovnih pretnji, podržavajući koordinisane odbrambene operacije između dva vozila.




Izvor: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 35840

Система противодействия и подавления БПЛА "Солярис-Н"



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 898 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 3 sakrivenih i 855 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Borkanović, brane2208, BSD, ClioP1, dragoljub11987, evil, istina, jednokratni akaunt, kaskadija, Kototamopeva, Kriglord, krkalon, kybonacci, lcc, Leonov, littlebunny, lucko1, mainstream, Marko Marković, miki kv, mikki jons, Miškić, N.e.m.a.nj.a., nuke92, Petar888, pisac12, Regrut Boskica, renvoi, sales, Srki94, Superastro, Tandrkalo, tecataki, umpah-pah, Valter071, vidra boy, VJ, vlad4, zodiac94, šumar bk2