Sistemi za borbu protiv bespilotnih letelica (C-UAV)

9

Sistemi za borbu protiv bespilotnih letelica (C-UAV)

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2747

Amerikanci izgleda kupuju i ovo:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Taran. Greota da propadne, ja bih na to stavio neki kratež sa krupnom sačmom Mr. Green



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 11 Mar 2018
  • Poruke: 398

kunktator ::Amerikanci izgleda kupuju i ovo:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Taran. Greota da propadne, ja bih na to stavio neki kratež sa krupnom sačmom Mr. Green

Izostavili su jedinu korisnu informaciju:
"The company did not disclose what sensors its Interceptor UAV uses to target drones"
Ali je razmisljenje po mom ukusu Smile
“The best way to kill fast drones piloted by hostile humans is with even faster drones piloted by AI,”



offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7830

Sa kojim sredstvom VJ je oborila ovo cudo 1999 godine?

offline
  • Pridružio: 26 Jun 2019
  • Poruke: 292

Tursko domaće lasersko oružje "ROKETSAN ALKA"

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 104073

Turski sistem İLTER
Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 26 Jun 2019
  • Poruke: 3154

...a protiv malih i sporih dronova moze i ovako:

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 104073

Ameri osnivaju skolu
Pentagon plans to open a school focused entirely on beating drones
Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 26 Nov 2017
  • Poruke: 795

Na temi o bespilotnim sam bio napisao par predloga o tome da treba osnovati neku skolu pri vojsci ili kako vec, za civile da mogu da se obucavaju za borbu protiv dronova... Bezmalo je to bilo ismejano, pa sam izbrisao post, ali evo amerima to nije smesno i smatraju da to trebaju da urade.

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1090
  • Gde živiš: Beograd

Problem naoružavanja siromašnijih država kompleksnijim borbenim sistemima je što te borbene sisteme razvijaju tehnološki napredne i bogate zemlje, ali pre svega za svoje potrebe. Tako Rusi razvijaju PVO sisteme dometa stotine kilometara, namenjene odbrani dubine svoje ogromne teritorije (a ne da bi obarali F16 nad Varšavom), i Rusi i zapad razvijaju borbene avione velikog borbenog radijusa, u skladu sa veličinom teritorije koju žele da kontrolišu... Zapad, a zadnjih 10-15 godina i Rusi, razvijaju borbena sredstva vodeći računa o bezbednosti posada, što ih jako poskuljuje... A i jedni i drugi ih zapravo razvijaju za male sukobe, za disciplinovanje razne "šošonerije", a za ozbiljne masovne sukobe se oslanjaju na "nuklearnu trijadu".

Šta Rusi i NATO spremaju jedni drugima za slučaj medjusobnog sukoba, a u kontekstu masovne upotrebe BPL odnosno odbrane od istih, ne znam. To što oni eventualno i imaju, nije dostupno a verovatno ni adekvatno odbrani neke male zemlje koju pomoću BPL-ova masakrira regionalna sila koja je ovladala proizvodnjom borbenih dronova, a uz to ima jaču avijaciju i PVO.

BPL su spori i nemaju veliki plafon leta, i treba da budu lak plen za adekvatnu PVO. Pravo je pitanje šta je adekvatna PVO, pogotovu za armije sa tankim novčanicima. BPL su jeftinije, pa mogu izvoditi i masovne napade, pogotovu na liniji dodira i desetak kilometara u dubinu. Zbog toga adekvatna sredstva za PVO protiv BPL treba takodje da budu masovna, što će reći i jeftina. Panciri i Tor-ovi su skupe igračke za siromašne armije.

Po mom laičkom mišljenju, i za odbranu od BPL (kao u Nagorno Karabahu) ali i za odbranu od LBA avijacije ('99.) sirotinja, kao što smo mi i nama slični, treba da se osloni na jeftina i masovna PVO sredstva manjeg dometa. Bez kompleta skupih radara na vozilu i brzih raketa velikog dometa sa skupim glavama za navodjenje: optika, termovizija, laserski daljinomer i radiokomandno vodjena raketa vertikalnog dometa dovoljnog da isprati svoju optiku-termoviziju-laser, 7-8 kilometara u visinu za BPL, za mlazne avione nešto manje. Nešto kao OSA ali bez svih onih radara. Mogla bi i IC raketa, ali kad je već cilj u dometu optike-termovizije, bolje radio vodjenje nego samonavodjenje, zbog ometanja.

Nišu do 3 km visine bi mogla da pokriva Igla, na vozilu sa termovizijom i laserom, ili neka radikomandno vodjena raketa manjeg dometa, kao ona na Tunguski. Ili hibridno sredstvo, kao naš PASARS.

Pod zaštitom ovih masovnih sredstava bi radili radari i dragocenija PVO sredstva, Panciri i FK-3, da oteraju avione i dronove sa većih visina.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 104073

Katar i Albanija pazarili od Turske
Citat:Турция продала Катару и Албании системы противодействия БЛА
Турецкая компания National War Technologies Defense Systems Inc., базирующаяся в провинции Анталия, экспортировала системы противодействия БЛА собственной разработки в Катар и Албанию.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 994 korisnika na forumu :: 71 registrovanih, 6 sakrivenih i 917 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: acov34, AleksSE, Asteker, Atomski čoban, BB, Ben Roj, bokisha253, Botovac, boxbole, BWG, Car89, Cicumile, CikaKURE, debeli, Deki Duga Devetka, Dimitrise93, dj.ape, Djota1, Dorcolac, dunavzed, eagle.rs, fićo32, goxin, grunff2, HrcAk47, iceburn, Jaz, K-1A, Kajzer Soze, Kibice, Kubovac, kuntalo, M74AB3, Makeitdrip, Marko43, maxim_von_burdengate, mean_machine, mgolub, mikidragi, milimoj, mir, Mićko, MK10, momcilob55, N.e.m.a.nj.a., Nemanja.M, nemkea71, Nikolajevic, Paklenica, pein, perkanidja1, Povratak1912, precan, PrincipL, repac, royst33, samojednoimeznam, Sir Budimir, Slingshot, Sonic, ss10, strelac07, trajkoni018, ujke, vathra, Vica1958, VJ, vlad the impaler, voja64, vukovi, Zrcalo