Ometanje je bilo snažno. Svi Azerbajđanski avioni MiG-29 i Su-25 su opremljeni beloruskim ometačima Talisman, a imaju i beloruske ometače Groza na kopnu. Tamo su bili i Turci sa svojim ometačima a Turci su i planirali i vodili operaciju, zato je ometanje i imalo značajnu ulogu. Koliko je bilo ometanje efikasno, ne znamo, jer ne znamo koliko su bile posade Arcaha dobro usposobljene za djelovanje u uslovima ometanja. Neka iskustva su sigurno imali, jer inače ne bi ništa oborili.
Odlično pitanje. Teoretski da imamo jedan na jedan bez ometanja. TB2 nije tako mali, tako da ga može radar na Osi zakačiti na potrebnoj distanciji. Ako rade "po knjizi", postavljena je i vizuelna osmatračnica. TB2 po svoji brzini i visini leta je tamo gdje su bili i biplanovi iz vremena prvog svjetskog rata. I da se krije u radarskoj sjeni, TB2 mora da nabere visinu, da otkači oružje. Osa je u tome puno brža i ima veči dosjeg rakete nego TB2, osim toga raketa Ose je puno brža od rakete, koju lansira TB2, što znači, da če ga prije pogoditi i oboriti, što če raketa od TB2 doči do Ose, što znači, da se prekine kanal navođenja rakete prije bi ta došla do cilja. Ali što ima Osa večji dosjeg, TB2 ne bi ni došao do pozicije da ispali oružje.
Da bi TB2 mogao uništiti Osu, ta se mora ometati. Ometanjem osmatračkog radara če se postiči, da če Osa puno kasnije da detektuje TB2. Da imaju vizuelnu osmatračnicu, koja može da otkrije TB2 pravovremeno, neobhodivo je, da se ometa i nišanski radar i kanal za vođenje rakete, jer Osa može da radi pasivno u optičkom režimu sa TV kamerom. U tej situaciji TB2 ima šanse da uništi Osu.
Znači ometanje je neobhodimo, kao i kod svih drugih slučajeva. Bez ometanja TB2 nema šanse, što se videlo i u Libiji.
Otkrili su i maskiran sistem i uništili ga pre nego što je stigao da reaguje. Impresivno.
Totalna vazdušna dominacija Azerbejdžana. Stvarno su uhvatili Jermene spuštenih gaća.
Prvo ne mogu se oteti utisku da su Jermeni radili sa konstantnih položaja koje su kordonski namestili. Kao da rezervnih i istrurenih položaja nije bilo dovoljno. Težina terena, razumljivo, ali onda se dovodiš u situaciju da si ovako vidljiv.
Po običaju Barjaktari su izgleda radili u paru. Ovaj je video Osu i to ju je video iz konusa, mada akvizicioni nije ni radio i krenuo da je osmatra, drugi prateći je radio iza, na ivicu dometa i baražirao je na njoj dovoljno dugo da zahvati cilj koji je ovaj iz konusa osmatrao i lansirao projektil, u međuvremenu je neko pokrenuo Osu i to ne neko na nekom radaru nego neko sa zemlje i to ka pratećem koji je i gađao, oni se okreću na neki azimut i tek tada počinje da radi akvizicijski, jer nišanac nije uspeo ni da ga zahvati, a verovatno je tada tek i podignut.
Znači prvi uzrok ovog događaja je nemanje informaciji o istrurenom BPL koji nesmetano osmatra cilj i koji je zašao u konus, nedostatak dežurca i pokrivenosti polja iznad borbenih radara na samoj Osi.
Prvi način da se ovo izbegne je da Osa nije delovala samostalno, nego da je neki drugi radar dežurao pre nego što ona počne da koristi svoj akvizicioni za osmatranje, onda bi ovaj viseći BPL bio otkriven pre nego je ušao u konus radara Ose.
Taktika uvežbavana u Libiji, ovde bez gubitka jer ova Osa je radila samostalno.
Torovi su sa druge strane pogotovu točakši na kraju delovali kao hanter kileri, nisu uopšte se vezivali za pojedine pozicije i ukopavali, zato su i imali toliko mnogo uspeha a samo jedan gubitak i to kada je radio solo guseničar.
Znači ako nemaš iznad sebe ASU-RI, onda moraš delovati kao hanter killer i isključivo parno, makar se vrteo u krug ali stalno vodeći vođeni sa neprekidnim osmatranjem.
Rusi trenutno ovaj problem rešavaju i time što su od pre nekog skorog vremena jedinice raketnog diviziona brigade ili divizije Torovi ili Ose sada pod obavezu pokrivene delovima armijskih Bukova. A kod Rusa i jedni i drugi imaju i ASU-RI i dežurce. Na sve to će biti uvedeni anti BPL radari kao Valdaj.
Jesu i nisu. Arcah nije imao sistema za elektronsko ratovanje. Imala je Armenija, ali Armenska vojska nije ratovala i oni su bili u garažama. To je bio posao edinica za elektronsko ratovanje, koje su bili na kopnu i u vazduhu. ELINT kompleksi su detektovali svako sjevanje a motioci su gušili radare i komunikacije. Turski E-7T je bio stalno u vazduhu, da je osmatrao bojište, vršio elektronsko izviđanje (ELINT) i ometanje u funkciji stand off jammer. Dron sam bi teško našao maskirani sistem, jer mu je ogao osmatranja jako uzak, pogotovo, kad osmatra na veču distanciju. Usmjeravali su ga sistemi ELINT, a napad su krili ometačima, zato Osa i nije mogla pravovremeno da reaguje. Rad u okolnosti ometanja je puno teži, jer se treba probiti kroz ometanje i zahvatiti cilj, a to traži i znanje i vreme. U tim okolnostima cilj se može odkriti na kračim distancijama, osim toga treba neko vreme, da se ga zahvati. Drugim rečima več se kasni. Zato se u takvim okolnostima obično i više radi optičkim režimom. Ne treba ni zaboraviti, da Ose u Arcahu niso bile modernizovane, neke su bile i eksportne verzije iz Jordanije, i ko take nisu bile integrisane u sistem IADS, što je još otežavalo njihov rad.
Rostek u АО "ЦНИИТОЧМАШ" razvija sistem zaštite koji stvara aerosolno-dipolnu (ovo dipol mi nije baš najjasnije) zavesu koja ometa izaslepljuje optoelektroniku dronova i "pametnih" ubojnih sredstava. Sistem je namenjen za zaštitu oklopnih sredstava
Izbacuje se iz bacača sličnog poznatom BDK-u montiranog na stranama vozila a u pravcu potencijalne pretnje. Kalibar 76mm, masa punjenja 2,8kg.
Krene prva:
I onda ostalo:
E a kako funkcioniše ovo perpesktivno sredstvo montirano na Tajfun-U pojma nemam, a izgleda šašavo.
Ovaj video je izmontiran od meni se cini bar pet ako ne i sest vremenski nezavisnih kadrova. @oluj, po tebi koliko je moglo da traje ovo od prvog snimka do pogotka? Po meni, ovo je moralo da traje od minimum desetak minuta pa cak mozda i pola sata ili vise
Kolega Oluj, postavio si jako važnu tački. Arcah, koji je imao 150 hiljada stanovnika imao je malu vojsku, posledično i malo posada za PVO. Jednostavno nisu imali dovoljno posada, a jedna posada ne može da sjedi unitra i radi 24/7. Problem se rešavao dežurstvom posada. Jedna posada dežura, ali jedna Osa može gađati samo jedan cilj istovremeno. Kad ih ima viže, ostale posade moraju da se aktiviraju, a to traži vreme. Kako sam napisao ELINT jedinice i ometači tu su igrali jako važnu ulogu.
Glede na nisku putanju leta pogodak se cini kao sa kopnenom raketom Spike LR dok UAV osmatra a mozda i oznacava laserom, onda bi mogao biti pogodak i sa LAHAT raketom. Ako ima ko mogucnost da usporeno pogleda video mozda ce da razjasni sto se desilo. Kakvo bre ometanje!? Specialci se pribliza polozajima koje pronadju UAV i eliminisu ciljeve prenosivim raketnim sistemom.